Az MSI RadiX AXE6600 tesztje – router, játékosoknak

Az MSI is bejelentkezett a gamer routerek piacára, fő ajánlatuk egy Wi-Fi 6E kompatibilis modell.

Bevezető, külső

Aki elég idős, az még emlékszik azokra az időkre, mikor a hálózati eszközök csak a hálózattal foglalkozó szakembereket érdekelték. Minél több, minél gyorsabb port, a legújabb hálózati szabványokkal való kompatibilitás, hibáktól mentes, gyakran frissített firmware voltak a legfontosabb szempontok. Aztán az otthoni LAN és WLAN elterjedésével előtérbe kerültek a dizájn, a könnyű, sokszor telefonos, varázsló alapú beállítás, a leegyszerűsített kezelőfelület, na és persze a „gamer” funkciók, melyek között a kötelező ARGB LED-eknél azért hasznosabb szolgáltatásokat is találunk, így például intelligens QoS motort.


[+]

Az MSI, mely nem éppen hálózati eszközeiről ismert (pedig nem ma kezdték az ipart) tavaly léptek be a gamer hálózati eszközök világába a RadiX termékcsaláddal, melynek csúcsát ebben a pillanatban a 140 000 forintos, AXE6600 nevű, Wi-Fi 6E kompatibilis router képviseli. Tesztünket a router mellett egy MSI AXE5400 USB adapter segítette, mely asztali gépre és notebookra is elhozhatja a Wi-Fi 6E előnyeit.

Külső

Ahogy az egy magára valamit is adó gamer routertől elvárható, a RadiX AXE6600 sem próbál meg a háttérben maradni, hanem arra kér minket, hogy az asztalra, polcra téve engedjük, hogy hozzájáruljon a szoba „számítógépbarlang” hangulatához. Ennek fő eleme a hat darab fix csatlakozású antennába, illetve a fedlapi logóba integrált ARGB világítás, mely az MSI centeren keresztül természetesen összhangba hozható számítógépünk egyéb alkatrészeivel.


[+]

A formaterv unalmasnak nem nevezhető, egy sokféle éllel, hajlított felülettel körbezárt, de alapvetően lapos dobozba került a hardver, melyen különböző, félig rejtett szellőzőnyílások gondoskodnak a belső elemek friss levegővel való ellátásáról. A készülék befoglaló mérete 338 x 224 x 198 mm, tehát viszonylag széles, ezt érdemes figyelembe venni, amikor helyet keresünk neki, és hát hiába alacsony maga a doboz, ha az antennák minden oldalon felfelé állnak, további centimétereket követelve maguknak. A burkolat maga sötétszürke és fekete műanyag, a hátsó traktuson egy sorban a három gombból álló kezelőpanellel és a visszajelző LED-ekkel. A három gomb segítségével egyébként olyan alapfunkciók érhetőek el, mint maguknak a visszajelző LED-eknek a lekapcsolása, a Wi-Fi ki- és bekapcsolása, na és a WPS.


[+]

A készülék alján további szellőzőnyílások, illetve a függőleges felszerelést lehetővé tévő kulcsfuratok találhatók a kötelező termékadatlappal együtt, melyen ott az alapértelmezett felhasználónév/jelszó páros, valamint a mobiltelefonos beállítást megkönnyítő QR kód. Csatlakozók kizárólag a hátoldalon vannak, a tápkonnektor mellett egy USB 3.2 Gen 1 port, illetve 5 darab RJ45-ös interfész található itt. Az utóbbiak közül kettő kombinált WAN/LAN funkciójú, és ezek közül az egyik 2.5GbE sebességű – a többiek valamennyien a standard 1 Gbps-os sávszélességet nyújtják.

Hardver

A beépített hardverről az MSI nem sokat árul el, de pár információ azért kinyomozható. A rendszerchip minden bizonnyal a Qualcomm IPQ6018, négy maggal és 1,8 GHz-es órajellel – ezt 256 MB flash memória és 512 MB DDR4 RAM egészíti ki. Az IPQ6018 mellett valószínűleg a QCN9074 vagy 9024 Wi-Fi 6E adapter és a QCA8075 Ethernet adapter teljesít szolgálatot.

Üzembe helyezés, szolgáltatások

Mint minden modern routert, úgy a RadiX AXE6600-at is könnyen, különösebb hálózati szaktudás nélkül is be lehet üzemelni. Az alaplépéseket a mellékelt Quick Start Guide ismerteti, onnantól kezdve pedig telefonra letöltött applikációból vagy a helyi hálózaton keresztül, böngészőből kalauzol minket végig a beállítás lépésein a rendszer. Az alkalmazás használata annyiban egyszerűsíti le a helyzetet, hogy itt elég a router alján található QR kódot beolvasni, ami a megfelelő Wi-Fi hálózatra történő csatlakozást és a kezelőfelület elérését is megoldja, onnantól kezdve viszont igazából ugyanazon a felületen ugyanazt kell csinálnunk mindkét módszernél.

[+]

A beállítás lépései a routereknél megszokott elvek szerint követik egymást: be kell állítanunk a WLAN hálózatot, a netkapcsolat alapszintű adatait, létre kell hoznunk egy új rendszergazdai fiókot, majd pedig egy ezeket a változásokat élesítő újraindítás után ismét belépni a kezelőfelületre. Az otthoni hálózat ekkor már gyakorlatilag működik, amire itt még szükség lehet, az a firmware frissítése, bár a mi esetünkben új szolgáltatásokat ezzel nem kaptunk.


[+]

Szolgáltatások

Az alapvető hálózati szolgáltatások területén az MSI routere mindent tud, amit ma elvárhatunk egy hasonló szerkezettől: a WLAN esetében például kezelhetjük a három frekvenciatartományt (2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz) külön hálózatként, de kaphatnak egyforma SSID-t is. Sőt, a frekvenciatartományokon belül többféle SSID-t is kioszthatunk, így különböző Wi-Fi hálózatokat létrehozva csoportosíthatjuk is az eszközöket, nagyjából egy VLAN szolgáltatásainak (eltérő biztonsági beállítások stb.) megfelelően. Ezen felül természetesen vendéghálózat is rendelkezésre áll, mely teljesen elkülönül a „normál” hálózatoktól, és gyakorlatilag csak nethozzáférést biztosít.


[+]


[+]

A külvilág irányába kapunk egy általános tűzfalat, melyen a szokásos trigger, porttovábbítás, DMZ és társai is rendelkezésre állnak. Egy viszonylag alapszintű VPN szervert is kapunk – ez gyakorlatilag egy OpenVPN megoldás, melyből kliens a Windowstól az Androidig szinte minden platformra elérhető. Végezetül nem hiányzik a szülői felügyelet sem, viszonylag alapszintű opciókkal: kliensre vonatkozóan tudunk korlátozásokat beállítani idő, illetve a meglátogatott tartalom „életkori jellemzőinek” figyelembe vételével.


[+]


[+]

A speciálisan a játékosokat célzó extrák elsősorban a QoS területén találhatók. Mivel 2024-et írunk, az MSI természetesen AI-nak nevezi a beépített QoS motor ezen beállítását, mely mögött valójában a GT Booster ARK motorja dolgozik. Ez csomagszinten elemzi a forgalmat és igyekszik kategóriákba sorolni az egyes csomagokat – az MSI implementációjában természetesen úgy, hogy a kiválasztott profilnak megfelelően a játékhoz, online videóhoz vagy más jellemző használathoz tartozó adatokat sorolja előbbre fontossági sorrendben. A QoS profilok között egyébként nem csak a webes felületen vagy appon keresztül válthatunk, hanem a router előlapján a nagyméretű MSI logónak álcázott gomb megnyomásával is (melyet ha hosszasan nyomva tartjuk, kikapcsolja az RGB LED-eket). Az AI megoldás mellett természetesen a kézi vezérlés is rendelkezésre áll, például egy adott klienst is tudunk priorizálni a QoS motorban.


[+]

Mint minden valamirevaló, legalább középkategóriás router, úgy a RadiX AXE6600 is bevethető alapszintű NAS-ként, az USB 3.1 Gen 1 portba dugott külső SSD, HDD vagy pendrive ugyanis megosztható a hálózaton. Ez a megosztás SMBv1-gyel vagy FTP-vel működik, de bittorrent célpont is lehet a beépített torrentkliens számára. A DLNA funkció szintén rendelkezésre áll médiatovábbításhoz.

Teljesítmény, értékelés

A routert szokás szerint egy kétszintes, rádiós szempontból nehéz terepnek számító, régi építésű lakásban teszteltük, melyben az alábbi beosztás szerint dolgoztunk:


[+]

Az MSI RadiX AXE6600-nak egy AVM-alapú mesh hálózat mellett kellett helyt állnia, amelyben különböző IoT eszközök is dolgoznak, a rádiós pontok száma tehát viszonylag magasnak mondható egy átlagos otthoni WLAN-hoz képest. Tesztünket egy, a vezetékes oldalon a 2.5GbE Ethernettel rendelkező MSI MAG B650 Tomahawk WiFi alaplapra épülő konfigurációval, másrészt az MSI AXE5400 adapterrel kiegészített Acer Nitro V 15 notebookkal végeztük. A notebook esetében a beépített, „csak” a standard Wi-Fi 6-ot ismerő adapterrel is elvégeztük a méréseket, míg a router USB portjának sebességét a Kingston XS2000 külső SSD-vel ellenőriztük.

MSI AXE5400 USB-s Wi-Fi 6E adapter
MSI AXE5400 USB-s Wi-Fi 6E adapter [+]

Ami az utóbbi mérést illeti, a RadiX AXE6600-hoz vezetéken csatlakozó asztali PC-n a megosztott mappát körülbelül 127 MB/s sebességgel tudtuk olvasni nagy fájlok esetén, ami elég jó eredmény, és azt mutatja, hogy aki elsősorban például filmek vagy más, tipikusan csak olvasást igénylő állományok tárolását szeretné megoldani otthoni hálózatán, annak ezen router mellett nem szükséges egy külön NAS-t is beszereznie. Az írási sebesség nagy fájloknál már nem alakult ilyen szépen, 20 és 35 MB/s között ingadozott. Önmagában ez sem rossz, de komolyabb munkára már kevés.

Nézzük akkor a hálózati sebességeket! Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé Wi-Fi 6E-vel (Mbps) Sávszélesség felfelé Wi-Fi 6E-vel (Mbps) Sávszélesség lefelé Wi-Fi 6-tal (Mbps) Sávszélesség felfelé Wi-Fi 6-tal (Mbps)
2./vezetékkel 2091 1821 - -
2./vezeték nélkül (2.5GbE kapcsolattal) 1218 1017 981 917
3. 850 789 638 617
4. 608 591 538 511
5. 370 361 381 377
6. 52 48 28 19

Mint látható, az MSI AXE5400 adapterével a csúcssebesség jelentősen nőtt a notebookba épített „sima” Wi-Fi 6-os megoldáshoz képest, viszont a hatótávban már alig történt előrelépés, ami azt jelenti, hogy a routertől távolodva egyre inkább csökkent a Wi-Fi 6E jelentette előny.

Értékelés

Az MSI viszonylag új szereplő a gamer routerek piacán, talán ennek is tudható be, hogy a RadiX AXE6600 esetében még találkoztunk csiszolnivaló pontokkal. Igazán komoly gond azért szerencsére nincs a készülékkel, a hálózati interfészek gyorsak, a Wi-Fi 6E sebessége magas, és az USB port is jól bevethető egy leginkább médiatárként használt adattárolóhoz. Amivel kicsit elégedetlenek voltunk, az éppen az USB port írás alatt tapasztalt viszonylagos lassúsága volt. Ha ezen lehetne javítani, egy szinte teljes értékű NAS-ként is működhetne a router.

A másik, hogy szeretnénk több nagysebességű Ethernet portot látni a készüléken, egyrészt mert a Wi-Fi sebessége már megérdemelné ezt, másrészt mert egy esetleg gigabitesnél gyorsabb internetkapcsolatnál így vesztünk a belső vezetékes sebességből. A firmware segítségével orvosolható hiányosságok között a kicsit alapszintű szülői felügyeletet, illetve VPN szolgáltatásokat említenénk. Az utóbbinál szívesen látnánk többféle szabványt, illetve klienst is, amivel otthoni hálózatunkat kapásból egy külső VPN szerverhez köthetnénk.


[+]

Az említett hiányosságokat leszámítva azonban a RadiX AXE6600 egy jól használható, kezdőknek és középhaladóknak egyaránt elegendő tudással rendelkező router, melynek hálózati sebessége és hatótávja teljesen rendben van, a játékosokat pedig nemcsak a színes RGB LED-ekkel, hanem az igényeiket jobban kielégítő intelligens QoS motorral is kiszolgálja. Ami talán kicsit fájó pont lehet, az a magas, 140 000 forintos ár, de sajnos egyelőre a Wi-Fi 6E-képes, 2.5GbE interfészt kínáló hálózati eszközök nem olcsók, a hasonló tudású routerek közül ez sem lóg ki árával.


MSI RadiX AXE6600 router

Wombath

Az MSI RadiX AXE6600 routert a gyártó biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Előzmények

Hirdetés