Hirdetés

Mire elég 600 watt?

Értékelés

Mai tesztünk nem hozott sok érdekességet, de választ kaptunk néhány tápokkal kapcsolatos kérdésre. Azt már korábban kiderítettük, hogy egy jó 400 wattos modell elég egy diszkréten húzott felsőkategóriás processzor és csúcs grafikus kártya mellé. A 600 wattos példányok vizsgálatánál is hasonló eredményre jutottunk, csak egy grafikus kártyával többel. Bika processzor és két nagy VGA mellé minden esetben elégségesek voltak versenyzőink.

A harmadik Radeon HD 5870 színre lépésekor sem a maximális fogyasztás haladta meg egyes tápok képességeit, hanem felépítésük fogott ki rajtuk. Ilyen elborult konfigurációnál vagy tényleg extrém feszültségemeléssel operáló tuningnál már nem mindegy, hogyan épül fel tápunk 12 voltos részlege. Ha több kisebb, 20 amper alatti részre van osztva, akkor bizony baj lehet. Aki ilyen számítógépet épít, vagy tuningcsúcsok megdöntésével foglalkozik, annak célszerű egyben hagyott 12 voltos ággal bíró tápot választania. Az viszont egyelőre több mint valószínű, hogy 600 wattosnál nagyobb tápra még a különösen erős gépek mellé sincs szükség.

Versenyzőink a három radeonos esetet kivéve nagyon hasonlóan teljesítettek. Tudásuk mellett felszereltségük és két kivételtől eltekintve áruk is nagyon közel áll egymáshoz. Lényegében egyik sem rossz választás, ha eltekintünk attól, hogy a legtöbb felhasználónak 400 wattos minőségi táp is tökéletesen elegendő, legfeljebb 10-12 000 forintos áron. Melyiket érdemes hát választani? Szerintünk kedvező ára miatt a Cooler Master Real Power M620-at lehet kiemelni. Igaz, hogy három Radeonnal már meggyűlt a baja, de egyébként rendben volt. Azt vártuk, hogy jóval zajosabb lesz a konkurenseknél, de pozitívan csalódtunk benne, így összességében tetszett nekünk.

Árban és teljesítményben is átlagos az FSP Everest 85 Plus és a szintén FSP belsőt használó be quiet! Straight Power. Közülük az utóbbit választanánk inkább, mert valamivel modernebb a felépítése és a három Radeon sem hozta zavarba. Talán a legjobb darabnak a Corsair HX650 nevezhető. Ez a táp volt a mezőny egyetlen egybeszabott 12 voltos részleggel ellátott modellje. Valamivel drágább az átlagnál, de kicsit magasabb a specifikált teljesítménye, és öt év garanciát vállal rá a hivatalos hazai forgalmazó, emellett lapos kábelei jobban kezelhetőek. Szépen halkan teszi a dolgát, de egyesek szerint éppen ez a hátránya. Csendes, de érzésre alig szellőzik, viszont melegszik. Nyíltrendszeres tesztünkben csak a csendességével találkoztunk, tartósságát pedig a hosszú garancia biztosítja, ezért ajánlott címmel díjazzuk.

Végezetül itt van mai tesztünk legfejlettebb, és egyben legdrágább modellje, az Enermax MODU87+. Belső felépítése előremutató, hatásfoka – bár méréseinkben nem igazán látszott – jobb a konkurensekénél. Persze annyival nem, hogy a Corsairnél is kb. 30 százalékkal drágább legyen. Bízunk benne, hogy ezt a fejlett belsőt a jövőben még tovább csiszolják, és kisebb teljesítményű tápokban is viszontláthatjuk.

Cooler Master
Real Power M620
Corsair
HX650

rudi

A be quiet! Straight Power tápot a Flash-Point Kft., a Cooler Master Real Power M620, Corsair HX650 és FSP Everest 85 Plus tápot az Expert Computer Kft., az Enermax MODU 87+ tápot a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés