Bevezető
Most először debütál a PROHARDVER! kínpadján a VIA KT400A chipsetje, mégpedig a Gigabyte 7VAXP-A Ultra verziójában, ami egyenesen Tajvanból repült a szerkesztőségünkbe. A bevezetőben először a VIA új megoldásairól beszélünk, majd részletesen bemutatjuk a Gigabyte megoldását is.
A Nagy "A"
A VIA KT400A chipsetje szinte minden elvárható tulajdonsággal rendelkezik (még matricát is tartalmaz, amit ma AMD fronton minden versenyképes eladható terméknek hordoznia kell..). Támogatja a legújabb magos AMD Athlon™ XP processzorokat, a 333MHz-es Front Side Bus-t, a AGP 8X grafikus kártyákat és a DDR400-as memóriákat, amit a FastStream64™ névre keresztelt memória-kontroller technológiával turbóztak. Ezen képességek mellé társul a a 6 csatornás hang, a Soros-ATA, az ATA-133, az USB 2.0 és a 10/100 Mbps integrált LAN. Az északi híd (KT400A) 533 MB/s-al kommunikál a déli híddal (VT8237), hála a 8x V-Link technológiának.
FastStream64 Technológia
A VIA FastStream64™ egy bővített méretű prefetch puffert használ annak érdekében, hogy csökkense a késleltetést a memória-kontrollerben, így a teljesítményt alacsonyabb tranzisztor költségek mellett növeli, mint a dual channel megoldások. A 200/266/333 MHz-es processzor busz, és az ehhez társuló DDR200/266/333/400 memóriák segítségével a VIA Apollo KT400A minden eddigi VIA chipsetnél hatékonyabban fér hozzá a memóriához. Csúcssebessége 3.2 GB/s, ami 25 százalékkal több, mint az elődjénél, a KT400-nál mért teljesítmény.
Hirdetés
Az új chipkészlet tulajdonságait egy tömör táblázatban foglaltuk össze.
A bevezető után végre tesztpéldányunkkal foglalkozhatunk. Először is, nézzük az alaplap specifikációit!
Specifikációk
Processzor
- Socket A, AMD Athlon™ XP / Athlon™ / Duron™ processzorokhoz
Chipset
- Északi híd: VIA KT400A
- Déli híd: VIA 8235
- VIA V-Link architektúra (533MB/s)
- VIA VT6306 IEEE1394 kontroller
- Szuper I/O : ITE IT8705F
- Silicon Image sil3112A kontroller
- Promise PDC20276 ATA 133 RAID kontroller
- Realtek 8100BL Ethernet 10/100Mb LAN kontroller
- AC97 Realtek ALC650 6-csatornás audió
- Dual BIOS
Front Side Bus
- 333/266/200 MHz FSB
Memória
- Típus : DDR400(PC3200)/ DDR333 (PC2700) / DDR266 (PC2100) /DDR200 (PC1600) - 184 pin
- Max. kapacitás : 3GB 3 DIMM slotokkal
Belső I/O csatolók
- 1 x FDD port
- 4 x UDMA ATA133/100/66 Bus Master IDE portok
- 3 x IEEE 1394 csatlakozó
- 2 x 2 port USB 2.0 csatlakozó (kábellel)
- 2 x SATA vezérlő
- 3 x cooling fan pin header
Slotok
- 1 x AGP egyetemes slot (támogatja a 8X/4X/2X-AGP 3.0)
- 5 x PCI slot (támogatja a PCI 2.2)
Elülső Panel I/O
- PS/2 Billentyűzet / Egér
- 2 x USB 2.0 port
- 2 x COM port
- 1 x RJ45 LAN port
- Audio (1 x Line-in / 1 x Line-out / 1 x Mic) kimenet
- 1 x GAME/ MIDI port
CPU/AGP/DIMM beállítás
- BIOS-ból állítható CPU FSB (1MHz-lineáris)
- CPU sokszorosító DIP Switch-csel
- BIOS-ból állítható CPU Vcore Feszültség
- BIOS-ból állítható AGP Feszültség / Óra
- BIOS-ból állítható DIMM Feszültség / Óra
Méret
- ATX, Méretek: (30.5 x 24.4 cm)
H/W Monitoring
- BIOS: automata rendszerelemző és jelentéskészítő
- H/W monitor, CPU feszültség és ventilátor fordulatszám-szabályzás, automata hőmérséklet érzékelő és védelem
További jellemzők
- Gigabyte bejegyezte DualBIOS™
- Bootolható IDE #1-#4, SCSI, LS120, ZIP, CD-ROM és USB
- Suspend to RAM (STR)
- Támogatja USB KB / MS S3 ébresztést
Szoftverek
- Norton Internet Security™
- Norton Anti Virus™
- Norton™ Personal Firewall
- Norton™ Privacy Control
- Norton™ Parental Control
- Ad Blocking
- Gigabyte Windows Utility Manager
- Adobe Acrobat Reader
- Adobe Acrobat e-Book Reader
Alapozás: PROHARDVER! kínpad
A Gigabyte sokat fejlődött a csomagolás és a mellékelt extrák terén. Már amikor kinyitjuk a dobozt, kellemes élmények garmadája zúdul ránk, hisz a kézikönyv (ami a légi utazást nem vállalta, így sajnos nem lapozhattuk át) mellett kapunk egy Driver CD-t, amiről könnyedén felpakolhatjuk a szükséges meghajtó programokat az XPress™ Install segítségével, ráadásul a csomag töménytelen mennyiségű szoftvert tartalmaz. A Norton Internet Security™, a Norton Anti Virus™, a Norton™ Personal Firewall, a Norton™ Privacy Control, a Norton™ Parental Control, a Norton™ Spam Alert, az Adobe Acrobat Reader és az Adobe Acrobat e-Book Reader mind mellékelve vannak. Kábelek terén sem kell szégyenkeznünk, a csomagban ott van 2db Serial ATA, 3db ATA-133 és az 1db floppy kábel, egy 2 portos USB (2.0) és egy 2 portos Firewire kivezetés. Az integrált hanghoz is jár az S/PDIF és az analóg kimenet. Az alaplaphoz tartozó hátsó panel sem maradhat el, és ha mindez nem elég, végső ráadásként szert tehetünk egy Gigabyte-os matricára is.
Az alaplap fizikai tulajdonságai
Az alaplap egy Fradi - Újpest rangadó hangulatát is idézhetné, hisz a processzor foglalat, az AGP slot és az IDE csatlakozók egy kivételével (ami fehér) mind zöldek, a PCI slotok fehéren tündökölnek, míg a memória foglalatok lilák, így erős kontraszt (ellentét?) alakul ki a két tábor között.
Zöld, Fehér és Lila egy helyen..
Mindezek után lekaptuk az északi híd bordáját, ami hajszál pontosan ugyanúgy nézett ki, mint a Soltek SL-75FRN-L lapon lévő. Egyedüli különbség a tetején díszelgő Gigabyte embléma volt, no meg az, hogy a hűtőborda alját itt ragasztóval oldották meg. Ezt gyorsan le is kapartunk és kicseréltük egy jó adag szilikonra, hiszen ennek köszönhetően jelentősen javul a chipkészlet hűtésének hatásfoka. Miután teljes megelégedéssel nyugtáztuk, hogy a VIA KT400A-val van dolgunk, visszapakoltuk a bordát, ám folytatva a vizsgálódást, szomorúan kellett nyugtáznunk, hogy a déli hídból a régebbi VT8235 típust választotta a Gigabyte. A VIA weblapja szerint a KT400A chipkészletét a VT8237-es South Bridge-dzsel szervírozzák, így ez a szépséghiba az alaplap béta verziójának számlájára írható... remélhetőleg a boltokban már az újabb déli híd kerül a deszkákra.
![]() VIA KT400A (North Bridge) |
![]() VIA VT8235 (South Bridge) |
Lássuk, mi mindent integráltak az alaplapra! Megtalálható a Silicon Image sil3112A Serial ATA vezérlője, amire 2 SATA eszközt illeszthetünk. Fellelhető a Promise PDC20276 Parallel ATA 133 RAID vezérlője is, amire 4db IDE meghajtót csatlakoztathatunk. Jelen van a VIA VT6306 FireWire (IEEE-1394) kontrollere is, amire 3db FireWire kimenet köthető, ezek az alaplap baloldalán találhatóak és csatlakozójuk fehér színű.
A DualBIOS™ szinte már alapfelszereltségnek számít a Gigabyte lapoknál, ezért nem is találunk CMOS kisütő jumpert (pedig nem váltja ki, örültünk volna neki). Az integrált 10/100 mbites LAN-t a Realtek RTL8100BL chipje szolgáltatja. A 6 csatornás AC'97 hangról az ALC650 chip gondoskodik, szintén Realtek köntösben.
Dual BIOS, Serial ATA, Promise RAID, VIA VT6306
![]() Realtek 8100BL 10/100 LAN |
![]() Realtek ALC650 |
Összeszerelés
Az alaplap kialakítása igényes, a komponensek okosan rendezettek. Látszik, hogy a vele foglalkozó mérnökök megdolgoztak pénzükért. Rossz dolgokat nem is igazán tudunk említeni, ezért inkább a pozitívumokkal foglalkozunk. Tesztalanyunk egy 1.0-ás revíziójú 7VAXP-A Ultra volt.
Revizió 1.0
Az AGP slot és a memória foglalatok nem ütköznek egymással, így könnyedén cserélhetjük összeszerelt állapotban is a memória modulokat vagy a videokártyát. Az EZ-Fix™ AGP slot segítségével egyszerűen és sérülésmentesen illeszthetjük grafikus kártyánkat az alaplapba.
EZ-Fix™, hogy ott marad!
A csatlakozók tokozásai különböző színűek, ezért egy kis logikával megoldható a helyes illesztés (még nekünk is sikerült). A Power Button, a Power LED, a HDD LED, a Speaker és a Reset gombok tűi különböző színnel vannak megjelölve, ez is megkönnyíti munkánkat az alaplap beszerelésekor. Apró figyelmesség, de értékeltük.
King Pin(s)
A processzor foglalat szomszédságában bőven akad hely akár nagyobb bordák felszereléséhez is. Ha vízhűtésben gondolkodunk, akkor annak rögzítésénél ne alapozzunk a foglalat körül lévő lyukakra, ugyanis azok lemaradtak (de nem is tuningra élezték ki ezt lapot). Hadd jöjjön azért egy kis negatívum végére (csak nem bírjuk ki), ez pedig a 2darab DIP kapcsoló jelenléte a lapon. Az egyikkel az FSB-t tudjuk 100MHz-re visszaszabályozni, a másikkal a processzor szorzóját állíthatjuk (mindét esetben van auto üzemmód), ezt később már a BIOS-ban nem lehet módosítani. A mai, elkényelmesedett SoftMenu-s világban, már nem ildomos jumpert vagy DIP kapcsolót tenni az alaplapra. Na jó, belátjuk, biztonsági okokból valamikor még jól jöhet.
Processzor foglalat, DIP kapcsoló
A BIOS és a tuning
A Gigabyte a Phoenix/Award BIOS-t választotta, amihez már hozzászokhattunk. Nézzük a fontosabb menüpontokat!
Bios képek: | ||
![]() Főmenü |
![]() Advanced BIOS Features |
![]() Integrated Peripherals |
![]() PnP/PCI Configurations |
![]() PC Health Status |
![]() Frequency/Voltage Control |
Az Advanced BIOS Features-ben a bootolási folyamatot hangolhatjuk. Megadhatjuk, hogy AGP-s vagy PCI-os videokártyát használunk, meghatározhatjuk az AGP sebességét (4x/8x/Auto) három módban. Az Integrated Peripherals-ban az IDE csatornákat, az USB-t (1.1, 2.0), a Soros (COM1, COM2) / Párhuzamos (LPT) / MIDI / GAME portokat, az integrált hangot (AC'97), az integrált LAN-t, a Parallel ATA RAID-et, a Serial ATA-t és a FireWire-t állíthatjuk. A PnP/PCI Configurations-ban PCI slotokhoz oszthatjuk ki az IRQ-kat. A PC Health Status menüpont alatt ellenőrízhetjük a megfelelő feszültség értékeket, az alaplapra csatlakoztatott ventilátorok fordulatszámát, a rendszer és a processzor hőmérsékletét, valamint beállíthatjuk - procink túlmelegedése ellen - a hőmérséklet határt.
Tuning képességek
Eléggé korlátozottak lehetőségeink tuning terén, de azért akadtak érdekes dolgok. Még egyszer hangsúlyoznunk kell, béta verziójú alaplappal volt dolgunk, így lehet, hogy emiatt nem sikerült látványos eredményeket elérni e téren. A BIOS-ban Frequency/Voltage Control menüpontban találhatjuk a túlhajtási beállítások nagy részét. Nézzük egyesével!
CPU Host Frequency | |
Az FSB-t MHz-enként növelhetjük/csökkenthetjük 133 és 165(?) MHz között. Ez igen érdekes hisz a Barton magos AMD procik elvileg (2x)166MHz-es FSB-vel üzemelnek, így nem értjük a "Barton Ready" matricát a dobozon. A másik említésre méltó dolog az, hogy ahogy emelni kezdjük az FSB-t, szinkronban növekszik az AGP és a PCI órajele, ami bizony elég instabillá teszi a rendszert. Megpróbáltuk 165MHz-re felpakolni, de itt már boot-képet sem kaptunk. Sajnos, nem állt módunkban kipróbálni egy Barton magos procival a deszkát, de igyekszünk pótolni a hiányt (because we care). | ![]() |
DRAM Clock | |
A memória sebességét állíthatjuk, négyféle módban: By SPD/133-DDR266/166-DDR300/200-DDR400. Nem kényeztet minket a Gigabyte a beállítások terén, Corsair memóriáinkat nem tudtuk csúcsra járatni. | ![]() |
CPU Overvoltage Control | |
+5, +7.5 és +10 százalékkal növelhetjük processzorunk feszültségét. Ez sem a kedvenc megoldásunk. | ![]() |
AGP Overvoltage Control | |
Itt már nem kell százalékban gondolkodni, az AGP feszültsége tized voltonként növelhető, +0.1V, +0.2V, +0.3V-os tartományban. | ![]() |
DIMM Overvoltage Control | |
A DDR memóriánk feszültségét hasonló módon állíthatjuk, mint az AGP-ét. | ![]() |
A feladat adott a Gigabyte-nak: pár dolgot nem ártana kijavítani a BIOS-ban, legfőképp azt, hogy az AGP/PCI órajele állandó maradhasson tuning esetén (amennyiben pedig ez a chipsetből adódik, úgy a VIA a ludas..). Azért nem nyugodtunk bele abba, hogy nem húzhatunk semmit az AMD XP 1700+ Thoroughbred Rev B magos procinkon. Próbálkoztunk a szorzó állítással, és az nForce2-es alaplapokhoz hasonlóan itt is sikerült. A KT400A is tudja ezt a hasznos túlhajtásra szolgáló quot;fícsőrt", ami azért nem elhanyagolható tényező. Nekünk is sikerült a procit 2,244 GHz-en (16,5x133MHz), vagyis egy 2700+os XP-ként járatni.
Szintetikus tesztek
Processzor: | AMD XP 1700+ Thoroughbred Rev B |
Alaplap: | Gigabyte 7VAXP-A Ultra Rev 1.0 (Bios version: F2) |
Memória: | 1 x 256 MB Corsair XMS PC3500 433MHz CL2 |
Videokártya: | Abit Siluro Gef4 Ti4200 128MB DDR |
Winchester: | Maxtor 80GB ATA133 7200rpm |
Táp: | 300W Enermax |
Operációs Rendszer: | Windows XP Home Service Pack1 (Magyar) |
Driverek: | VIA Hyperion 4in1 v1.46:
Realtek AC'97 Audio Controller A3.43 Realtek RTL8139(A/B/C/D/8130)/810X series 4.51.5.05 DirectX 8.1b |
Tesztprogramok: | WCPUID v3.1 Prime95 v22.12.1 SiSoftware Sandra Pro v2003.1.9.36 MadOnion PCMark2002 Pro MadOnion 3DMark2000 v1.1 MadOnion 3DMark2001 SE Pro Build330 Quake III Arena Unreal Tournament 2003 |
Processzor és memória teszteredmények
Egy alap és egy tuningolt beállítás mellett járattuk a rendszert (ezt a táblázatban láthatjátok). A stabilitást ismét a Prime95 Torture tesztje alapozta meg. A processzor tesztelésénél lefutattuk a SiSoft Sandra CPU Arithmetic / Multi-Media Benchmarkot és a PCMark 2002 CPU tesztjeit. A memória sávszélességét a SiSoft Memory Bandwidth Benchmark-kal és a PCMark 2002 Memory tesztjeivel mértük. Az eredményeket összevetettük a korábbi tesztünkben szereplő Soltek SL-75FRN-L nForce2-es alaplapjával, hiszen itt is két beállítást használtunk: egy alapot és egy tuningoltat.
A memória teszteknél bizony elvérzett a VIA újdonsült chipkészlete, a KT400A, ugyanis nem igazán éreztünk semmit a FastStream64™ technológia jótékony hatásából, sőt, kimondottan gyenge eredmények születtek. Ezen a téren még mindig az nForce2 és a DualChannel a nyerő. Valószínű, hogy tesztalanyunk béta volta is rontotta az összképet, de a nForce2-gyilkos teljesítményt ne várjunk a KT400A-tól. Egy finomhangolt KT400-ról van szó, egyértelműen.
Szintetikus tesztek (folyt.)
A memória tesztek okozta első sokk után kérdés, fel tudja-e venni a kesztyűt az nForce2-vel a KT400A. Sajnos nem, mint azt látni fogjuk.
SiSoftware Sandra CPU Arithmetic Benchmark
![]() 11 x 133MHz |
![]() 16,5 x 133MHz |
SiSoftware Sandra CPU Multi-Media Benchmark
![]() 11 x 133MHz |
![]() 16,5 x 133MHz |
SiSoftware Sandra Memory Bandwidth Benchmark
![]() 11 x 133MHz |
![]() 16,5 x 133MHz |
MadOnion PCMark2002
![]() 11 x 133MHz |
![]() 16,5 x 133MHz |
3DMark és játéktesztek
3DMark 2000/2001SE/Quake3A/UT2003 teszteknél a 640x480 felbontást erőltettük, hisz ilyenkor reálisabb képet kapunk a processzor, a memória és a chipset (alaplap) trió teljesítményéről és kevésbé számítanak a videokártya adottságai. A 3DMarkoknál egy alapi 1024x768-as tesztet is lefutattunk a 640x480 mellé, hogy jól érzékelhető legyen a különbség a két felbontás között. Az összes mérésnél letiltottuk az Antialiasing-ot és az Anisotropic Filtering-et, a Vertikális Szinkronizációt kikapcsoltuk, hogy még kevésbé érvényesüljön a videokártya befolyása az eredményekre. A grafikonokon jól látható, mennyit dob a grafikus alkalmazások összteljesítményén a memória sávszélesség növekedése. Főleg 640x480 felbontásban vannak nagyobb különbségek.
A mért memória tesztek eredményei után itt se számítohatunk szenzációs meglepetésekre. A KT400A az összes 3D és játék benchmarkban alul maradt az nForce2-vel szemben.
MadOnion 3DMark 2001 SE
![]() 11 x 133MHz |
![]() 16,5 x 133MHz |
Quake III Arena
Unreal Tournament 2003:
Összegzés és értékelés
Vegyesek az érzelmeink a Gigabyte 7VAXP-A Ultra lapjával kapcsolatban. Maga az alaplap stabil és rengeteg extra opcióval van felvértezve, de a KT400A nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Végleges és döntő véleményt a piacra szánt változatok tesztelése után szeretnénk mondani, de egyelőre a KT400A legvonzóbb tulajdonsága az ára lehet -- igencsak igyekeznie kell azonban, hiszen nForce2-es alaplapokat kellően alacsony áron lehet már beszerezni.
Ami tetszett:
- Stabilitás
- Dual BIOS
- Párhuzamos ATA RAID
- Soros ATA RAID
- 6db USB 2.0
- 3db FireWire
- Integrált 10/100-as LAN
- Integrált 6-csatornás hang
Ami nem:
- Gyengébb teljesítmény, mint az nForce2
- A tuning nem erőssége a lapnak
- FSB maximum 165MHz-ig állítható BIOS-ban
- Nem tartható állandó értéken az AGP/PCI órajele
- DIP kapcsolóval állítható a szorzó
Copyright by qLa
A Gigabyte 7VAXP-A Ultra a Gigabyte tajvani főhadiszállásáról érkezett szerkesztőségünkbe, thank you very much! A Corsair memória modulokat az Expert Computer Kft-től kaptuk. Köszönjük!