Logitech billentyűzetek játékhoz

Logitech G15 – I.

A G15 nem mindennapi látvány, hatalmas. Szélességét a balra elhelyezett 18 programozható billentyű, mélységét az extra funkciókat kezelő gombok és a kijelző konzolja növeli bőven az átlagos klaviatúrák szintje fölé.

Nálunk angol kiosztású tesztpéldány járt, sajnos magyarról még nem hallottunk. Mivel a Backspace dupla méretű, így csak egysoros az Enter. Szerencsére a kurzorbillentyűk fölötti hatost nem forgatták el. A többi gombnál valamivel kisebbek felső billentyűi és a szélső kiegészítők is.

A G15 fő különlegességét, a kijelzőt felhajtva és a viszonylag keskeny csuklótámaszt felszerelve még nagyobb a billentyűzet. Arra nem jöttünk rá, hogy a felső perem szélén látható két kapaszkodószerűség mire jó. Valószínűleg csak dizájnelemek.

A kis LCD 160x43 pixel felbontású, van háttérvilágítása is. Alapból órát, teljesítményadatokat, stoppert és egyéb apróságokat mutat, valamint több rendszerinformációs szoftverrel és játékkal is kompatibilis. Az utóbbiakban a játékosra jellemző adatok mellett sok hasznos információ is megjeleníthető. A Word of Warcraftnál például a karakter jellemzői mellett a fegyverünk adatait, privát üzeneteket, a csatlakozásra kiszemelt szerver adatait és sok minden mást is megnézhetünk. A monitor alatt sorakozik négy gombja, alattuk pedig egy médiavezérlő terpeszkedik, melyen a tekerős hangerőszabályzó dominál. Balra egy csúszkát telepítettek, amellyel a windowsos Start menüt és a tulajdonságokat előhívó billentyűk kapcsolhatóak ki. Jobbra a némító és a világítás kapcsolója van.

A 18 programozható billentyűt egész jó helyre, a bal oldalra telepítették. Mivel hatos csoportokban vannak, vakon is aránylag jól lehet tájékozódni köztük. A fölöttük látható M1–M3 gombokkal a három, memóriában tárolt beállítás hozható elő, az MR-rel pedig menet közben is felvehetünk újabb makrókat. Ebben a folyamatban a kijelző is segítségünkre van.

Logitech G15 – II.

A billentyűzet elejére két USB 1.1 csatlakozót raktak. A szokásosnál valamivel vastagabb, jó hosszú, 170 centiméteres vezeték végén masszív megtörésgátló van.

Érdekes a billentyűzet alja is. Az USB csatlakozóktól kiindulva vájatok vezetnek a bal oldalra és a csuklótámasz felé. Ezekbe az egér vagy az USB-s fejhallgató vezetékét fűzhetjük.

Jó ötlet ez a kábelcsatorna, de a billentyűzet USB-ivel együtt használva az egér (vagy a füles) vezetéke túl hosszú lesz. Persze a vájatok önmagukban is jó szolgálatot tehetnek; a számítógép hátuljából induló vezetékekkel is használhatjuk őket.

A G15 lábai – némileg szokatlanul – oldalra hajolnak ki.

A játékos Logitech alapból nagyon lapos, teljesen vízszintes, sőt a gombok kialakítása miatt még kicsit előre dőlőnek is érezni. A pici láb is csak minimális, de kényelmes emelkedést ad.

A Logitech is bevetette a világítós trükköt. A G15 billentyűi kétféle erővel világíthatnak, amit a némító melletti gombbal szabályozhatunk. Szerencsére a fényorgia ki is kapcsolható, bár ilyenkor nem valami jól olvashatóak a klaviatúra feliratai és az LCD kijelző háttérvilágítása is kikapcsol.

Logitech G11

Nagyjából egy évvel a G15 után – vagyis tavaly nyáron – érkezett az egyszerűsített változata, a G11. A karcsúsítás első és egyetlen áldozata a kijelző lett. Ettől eltekintve minden funkció megmaradt, az ár pedig jelentősen csökkent.

A G11 új, szerintünk sokkal tetszetősebb színt kapott. Kijavították azt az apróságot is, hogy kikapcsolt világítással a billentyűk felirata nehezen olvasható.

A monitor nélkül kicsit nehezebb lesz kezelni a hangerőszabályzót és a programozható gombok makróját, de a 19 500 forintról 14 300 forintra csökkentett ár valószínűleg kárpótólja majd a vásárlókat. Azt is felfedeztük, hogy a G11 külső, sötét pereme nem olyan finom tapintású, mint a G15-é. Valószínűleg ez is közrejátszott a spórolásban.

Beállítás

A G15 USB csatlakozóját számítógépünkhöz kötve – egy kis hardverfelismerés után – máris használhattuk a médiakezelő gombokat. A kijelzőn viszont csak egy Logitech felirat és logó díszelgett. Életre keltéséhez már szükség volt a kezelőszoftverre is, amely egyben a programozható gombokat is irányítja. A grafikus felületen láthatjuk mind a 18 gombot és a rájuk kiosztott háromszor 18 billentyűzetkombinációt.

Az internetről egyes játékokhoz létrehozott profilokat is letölthetünk, melyekkel már nevesített parancsokra hivatkozhatunk. A konfigurációs fájlok XML szerkezetűek, így mi is módosíthatjuk őket.

A makróbeállító részen tekinthetjük meg a profilok egyes funkcióihoz tartozó billentyűzetkombinációkat és itt készíthetünk sajátokat is. A művelet végtelenül egyszerű: miután a Start Recording gombra kattintunk, elkezdődik a rögzítés, amely ugyanezzel a gombbal fejezhető be. Külön kapcsolóval a lenyomások és felengedések közti késleltetéseket is eltárolhatjuk.

Az elkészült profilokat elmenthetjük és megadhatjuk, hogy egy program elindításával vagy a billentyűzetről bekapcsolva töltődjön be.

A profilkezelőből is elérhető az LCD vezérlője. Alapból a Logitech által készített öt kisalkalmazást (appletet) használhatjuk. Ezek között van óra és dátum, POP3 levélfigyelő, stopper, médiavezérlő és teljesítménykijelző, amely a processzor és memória terheltségét mutatja. Az internetről nagyon sokféle, egyedi appletet tölthetünk le, ezekről később még szólunk. A kijelzőnek szabályozható a fényereje és kontrasztja, valamint megszabhatjuk, milyen módszerrel szeretnénk váltani az egyes nézetek között.

Tesztelés, értékelés

A G15 tesztelését a kijelzővel kezdtük. A Logitech honlapjáról eljutottunk két nem hivatalos G15 oldalra, ahonnan többféle appletet is letöltöttünk. Ezek .exe kiterjesztésű fájlok, melyeket elindítva bekerülnek az LCD vezérlőpultjába. Az EzLCD System Monitor sokféle rendszerinformációval szolgál. Mutatja a merevlemezek állapotát, a CPU órajelét, terheltségét, a felhasznált memóriát. Együttműködik a SpeedFan és RivaTuner szoftverekkel. Az előbbiből a feszültségértékeket, hőmérsékleteket és a ventilátorok állapotát tudja kiolvasni. A RivaTuner-es lehetőségekről nem tudunk érdemben nyilatkozni, ugyanis nekünk a 2.0-s végleges verzióval nem működött.

A SirReal’s panel sokkal jobban sikerült kiegészítő, megjelenése rendezettebb, és több mindenre képes. Felül a dátumos, órás rész, valamint az alatta lévő grafikon fix. A két bal oldali a processzor és memória állapotát jelzi, a jobb oldaliak a hálózati forgalmat mutatják. Az alsó négy doboz tartalma a kijelző alatti gombokkal kapcsolgatható. A mellékelt konfigurációs fájl szerkesztésével lőhetjük be, mit mutassanak. A választék sokrétű, mert az applet rengeteg programot támogat (FRAPS, iTunes, SpeedFan, TeamSpeak2, Winamp stb.).

Az LcdStudio nevű szoftverrel egyszerűen hozhatunk létre saját kijelzőkonfigurációkat, de tengernyi előre elkészítettet is találunk. A kiválasztott konfigurációkat az LcdStudio lejátszási listájára (playlist) kell felvenni, hogy megjelenjenek a kijelzőn. Alább a nagyon fantáziadúsan Sysinfo névre keresztelt konfig látható.

A játékosok közül egy Counter-Strike-hoz való appletet próbáltunk ki. Ebben sokféle statisztikát követhetünk nyomon.

A kijelzőtől eltekintve a G11 és G15 teljesen egyforma, ez funkcióikra és a billentyűk jellegére is vonatkozik. A gombok viselkedése nagyjából félúton van korábbi két játékos tesztalanyunk, a Razer Tarantula és a Steelkeys 6G között. Hosszabb úton járnak, mint a Tarantulán, és puhábban mint a 6G-n. Ugyan a leütések érzékelése a 6G-hez hasonlóan mátrixos rendszerű, a játékhoz használt kényes területeken egyszerre hat gomb is működött. Autós játékokban kanyarból kigyorsítva (gáz és kanyarodó billentyű), nitrót használva (következő gomb), és éppen felfelé váltva (a negyedik gomb) sem akadt meg a móka, és az FPS-ekben is bal kezünk öt ujja és nem a billentyűzet volt a szűk keresztmetszet.

Értékelés

Véleményünk szerint a Logitech igen ésszerűen oldotta meg a játékos billentyűzet kérdését. Nem fölösleges kiegészítőkkel és funkciókkal rakta tele termékeit, melyek csak az árat növelik. Persze a G11 14 000 forint fölötti és a G15 majdnem 20 000 forintos ára sem aprópénz, de a (háromszor) 18 extra gomb, a médiapult, az USB-k (kár, hogy csak 1.1-esek) és a szabályozható világítás, no meg az egyedi forma megér ennyit. A G11 megjelenésével a felhasználók már maguk dönthetik el, hogy szükségük van-e az LCD nyújtotta extrákra. Szerintünk a G11 jobban megéri az árát, ezért ajánlott minősítést érdemel, de a monitoros G15 is tetszett.

 

Logitech G15Logitech G11

rudi

A bemutatott billentyűzeteket a Logitech bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés