Hirdetés

LG 32UQ85R-W: monitor kreatív munkára és filmezésre

Kipróbáltuk 4K felbontású, 32 hüvelykes, Nano IPS paneles kijelzőt, amihez még kalibrátort is mellékelnek.

LG 32UQ85R-W

Idén tovább élesedett a verseny a monitorszektorban, hiszen rengeteg a piaci szereplő, akik egymásra licitálva jelentik be az újabb és újabb modelleket. Egy pillanatra sem nyugodhat meg senki, a múlt sikereiből ugyanis nem lehet megélni.

LG 32UQ85R-W
LG 32UQ85R-W [+]

A jelek szerint ezzel az LG háza táján is tisztában vannak, hiszen a cég 2023-ban is számos termékkel bővítette kínálatát, amelyek között találhatóak extrémebb és hagyományosabb kialakítású darabok is. Ez utóbbi csoportot bővíti az LG 32UQ85R típusjelzésű, 31,5 hüvelykes 4K monitor, amely hozzánk is eljutott egy rövid tesztelés erejéig.


[+]

Irodás külső

A modell megjelenésén azonnal látszik, hogy alapvetően munkára vagy általános otthoni használatra szánták. Nem a gamer monitoroknál megszokott nyakat és talpat kapta meg, hanem azokat a kiegészítőket, amelyeket a vállalat korábbi irodai modelljeinél már megismerhettünk. A félkör alakú, ezüstszínű talp jól néz ki, de ennél is fontosabb, hogy kellően stabilan tartja a képernyőt, amely szabványos 100 x 100 mm-es VESA konzolok segítségével a falra is egyszerűen felakasztható.

[+]

Hirdetés

LED-ek, vagy más feltűnő kiegészítők nincsenek rajta, de ezek nem is hiányoznak. A képernyő jobbra és balra nem forgatható, de előre 5, hátra 20 fokban dönthető, és akár pivot módban is használható. A hátlapon kaptak helyet a ki- és bemenetek: két darab HDMI 2.0, egy DisplayPort 1.4, egy 3,5 mm-es analóg audió, két USB 3.0, egy USB Type-B uplink és egy USB Type-C csatlakozó található itt. Az utóbbin keresztül eljuttathatóak rá az audiovizuális jelek a DP Alt Mode támogatású laptopokról, amit ki is próbáltunk, és hibátlanul működött. Azt fontos megjegyezni, hogy a termék dobozában található egy USB-n keresztül csatlakoztatható kalibrátor (Color Calibration Sensor), amelyre később még visszatérünk.


[+]

Főbb paraméterek
Monitor típusa LG 32UQ85R-W
Technológia 10 bites (8 bit + FRC) Nano IPS ATW, AMD FreeSync
Háttérvilágítás típusa Edge-LED, nem PWM-es
Kijelző mérete 31,5 hüvelyk, 16:9 képarányú, sík
Felbontás 3840x2160 pixel (139,8 ppi)
Képfrissítési ráta 48-60 Hz (FreeSync Premium)
Válaszidő 5 ms (g2g)
Input lag 15,7 ms
Kontrasztarány kb. 2300:1
Fényerő 455,5 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178° (névleges adat)
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd
Színtérlefedettség 142,9% sRGB
Hangrendszer 2 x 5 watt
Extrák OnScreen Control támogatás, HDR támogatás, Black Stabilizer, kalibrátor, hangszórók
Csatlakozók 2 db HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3,5 mm-es analóg audió, 2 db USB 3.0, USB Type-B (uplink), USB-C
Méret Talppal: 714,5 x 487,8 x 239 mm
Talp nélkül: 714,5 x 420,3 x 64 mm
Súly Talppal: 6,9 kg
Talp nélkül: 5 kg
Teljesítményfelvétel 43 watt, készenléti módban: 0,21 watt, külső tápegység
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG 32UQ85R-W
Fogyasztói ár kb. 260 000 forint
Garancia 3 év

Képminőség, panel

A monitorba az LG Display által fejlesztett 31,5 hüvelykes, 3840x2160 képpont felbontású, azaz 4K-s, sík Nano IPS Black panel került. Így a pixelsűrűség 139,87 ppi, ami az átlagosnál lényegesen jobb értéknek minősül. A termék megkapta az ATW (Advanced True Wide Polarizer) techológiát, amely a megszokottnál mélyebb feketét, nagyobb kontrasztarányt biztosít, és radikálisan csökkenti a zavaró IPS Glow jelenség mértékét. A már bevált módon a megjelenítőt bevonták valami olyan speciális vegyi anyaggal, amely hatékonyan képes elnyelni, eloszlatni az esetleges külső fényeket, hatékonyan csökkentve így a zavaró tükröződés, becsillanás mértékét.


[+]

A háttérvilágításért a keretbe épített LED-ek felelnek, melyeket egy speciális filmréteggel egészítettek ki, ez elnyeli a fény bizonyos hullámhosszait (például a fölösleges sárgákat és narancssárgákat, ami pontosabb pirosakhoz vezet). Ettől a különleges filmrétegtől lesz más a Nano IPS eljárás, mint a hagyományos panelek. A fényerő beállítását nem PWM-mel oldották meg, tehát az elektronika nem villogtatja a képernyőt a fénysűrűség csökkentése érdekében, ami pozitívum.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, és a maximális fénysűrűség, ami méréseink szerint 455,5 cd/m², kellően nagy ahhoz, hogy  a HDR effektus érzékelhető legyen. Ám az is tény, hogy ma már vannak olyan rivális modellek, amelyek e téren jobban teljesítenek. A tesztelés során azt konstatáltuk, hogy a homogenitás szokás szerint nem tökéletes, de az egyes képernyő-tartományok közötti, maximum 12,55 százalékos eltérés átlagosnak mondható, vagy még egy picit jobbnak is.


[+]

A  kontrasztosság sokkal jobb, mint amit a legtöbb IPS paneles monitortól megszokhattunk, hiszen 2298,9:1 natív kontrasztarányt sikerült kipréselni belőle, köszönhetően a már említett ATW technológiának. A színek szemre szépek, és megfelelő beállítások mellett a színpontosságra sem lehet panasz. A tónusok élénkek, enyhe fátyolosság csak akkor tűnik fel, ha egy OLED kijelzős, lényegesen drágább modell mellé tesszük. A betekintési szög remek, hiszen csak 170 fok környékéről, azaz igen kiszorított pozícióból érződik az árnyalatok enyhe fakulása.

A válaszidő 20 ms, amely több fokozatban egészen 5 ms-ig (GTG) csökkenthető, amivel jelentősen elmarad a jobb gamer monitoroktól. Ezt a bemeneti késleltetésről is elmondhatjuk, hiszen 15,7 ms input lagot mértünk a Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink során. A maximális képfrissítési frekvencia 60 Hz, ami alacsony érték, és hiába támogatja a FreeSync technológia használatát, azért azt nem mondanánk, hogy ez a monitor ideális játékra.

Képbeállítások

Az LG monitoroktól azt szoktuk meg, hogy telepakolják őket előzetesen programozott képmódokkal, azonban az LG 32UQ85R-W most épp egy kivétel, ami erősíti a szabályt. Mindössze három profil közül lehet választani, ezek viszont markánsak eltérnek egymástól képvilágukban, így kiindulási alapnak is megfelelőek lehetnek saját beállításokhoz. (A Calibration profil a monitorhoz mellékelt kalibrátor által elvégzett beállításokat tartalmazza.)

Profil/beállítás Calibration P3-D65 SRGB
Fényerősség (fehérpont) 442 cd/m² 400,4 cd/m² 100,6 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,2077 cd/m² 0,1995 cd/m² 0,0519 cd/m²
Kontrasztarány 2128,7:1 2006,7:1 1937,1:1
Legnagyobb delta E 5,75 6,12 6,38
Átlagos delta E 2,45 2,65 3,04
Színhőmérséklet 6900 K 7200 K 5900 K
Gamma 1,99 2,48 2,17

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők:  Calibration, P3-D65, SRGB. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, a gammát, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színtér lefedettség
Színtérlefedettség [+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma), illetve természetesen a lehető legjobb színpontosságot próbáltuk elérni, ami többé-kevésbé sikerült is. A beállításainkkal a legnagyobb delta E 1,29, az átlagos pedig csupán 0,33 lett, ezek pedig remek értéknek minősülnek. A fehér fényerő 142,9 cd/m² lett, a feketeszint pedig 0,0822 cd/m², így a natív kontrasztarány pedig 1738,6:1, 6600 K színhőmérséklet mellett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 141,8 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,3%, mely értékek igen jónak minősülnek.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Ideális beállítások
LG 32UQ85R-W – színhelyes beállítások
Brightness 43
Contrast 69
Gamma 2.2
Color Temp Custom
Black Stabilizer 50
Super Resolution+ Off
DFC (külső fényszenzor) Off
Response Time Normal
Red 49
Green 45
Blue 46

Kezelés, extrák, vélemény

Vezérlés

A monitor dobozában távirányítót nem leltünk, ami persze hasznos lett volna, de ez ebben a termékcsaládban általánosnak számít. A monitor menürendszerében történő navigáláshoz így a készülékház alján található apró botkormányt kell használni. A grafikus kezelőfelület felépítése logikus, átlátható, kellően sekély, így minden funkció és paraméter hamar meglelhető.

[+]

A modell képes együttműködni a vállalat OnScreenControl névre hallgató alkalmazásával, amely lehetővé teszi a legtöbb beállítás szoftveres módosítását. Ez egy remek szoftver egyébként, kellően felhasználóbarát, így tényleg segítséget jelenthet.

[+]

Extrák

Black Stabilizer

Az LG 32UQ85R-W megkapta a cég régebbi monitorainál már megismert Black stabilizer funkciót. Ez aktív állapotában érzékeli a képernyő legsötétebb részét, és megnöveli annak fényerejét a jobb láthatóság kedvéért. Ez a játékoknál lehet hasznos, hiszen így nehezebben tudnak elbújni ellenfeleink a virtuális árnyékban, viszont használatakor kicsit veszítünk a kontrasztosságból.

Hangrendszer

Ma már nem ritkaság, ha egy monitort integrált hangrendszerrel látnak el, és ez az extra innen sem hiányzik. A két darab, egyenként 5 wattos rejtett hangszóró csodákra nem képes, így aki világmegváltó hangminőségre számít, az csalódni fog. A basszusok gyakorlatilag hallhatatlanok, és a megszólalás ebből fakadóan kicsit steril, viszont az is igaz, hogy durva, zavaró hanghibáktól nem kell tartani, és a hangerő is kellően nagy, hiszen képes megtölteni egy kisebb szobát vagy irodát hangokkal.

Kalibráció

Korábban már szó esett arról, hogy a termék mellé jár egy kalibrációs eszköz, az úgynevezett Color Calibration Sensor. Ezt fel kell tenni a készülékház tetejére, az USB-n keresztül csatlakoztatni a monitorhoz, összekötni a gépet és a megjelenítőt USB-vel is, majd elindítani az ingyenes LG Calibration Studio szoftvert. Ezt követően az eszköz lefuttatja az automatikus kalibrációs eljárást, és beállítja a pontos színeket, majd elmenti a Calibration profilba.

[+]

Ez a független hardverrel és szoftverrel elvégzett méréseink alapján nem sikerült hibátlanul, a végeredmény messze nem tökéletes. Cikkünk második oldalán láthatóak az értékek, a Calibration profil mutatja az automata kalibrálás eredményét. Persze a mi kalibrátorunk egy sokkal komolyabb darab, ami bárhol elhelyezhető a képernyőn, és pontosabb színbeállításokat lehet vele elérni.

LG Calibration StudioLG Calibration Studio LG Calibration Studio [+]

Vélemény

Az LG 32UQ85R-W egy remek kis monitor arra a célra, amire megalkották. Játékra ugyan nem az igazi, de nem is arra szánták, viszont munkára, akár kreatív tevékenységekhez, tehát képszerkesztéshez, videóvágáshoz, illetve multimédiás tartalmak fogyasztásához remek választás lehet. A kezelése megfelelő, hiszen a monitor menürendszere rendben van, és az is pozitívum, hogy az egyes beállítások szoftveresen is módosíthatóak. Kiemeli a tömegből, hogy jár mellé egy saját kalibrációs berendezés, de tény, hogy ez nem működik olyan jól, mint a profibb eszközök, és az LG szoftvere sem annyira kifinomult, mint mondjuk az általunk is használt DisplayCal.

Az is pozitívum, hogy a terméket ellátták hangszórókkal, bár tény, hogy a hangminőség nem tökéletes. A tesztelés során arra jutottunk, hogy a kép minősége teljesen rendben van. A 4K felbontás 31,5 hüvelykes képátló mellett a csúcsot jelenti, a részletesség tehát kiváló. Az is jó, hogy a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelése támogatott, és a fényerő elég ahhoz, hogy a HDR érzékelhető legyen. A színgazdagság és a színpontosság átlagon felüli, és a homogenitásra sem lehet panasz, valamint a mozgásmegjelenítés során sem tapasztaltunk anomáliákat. A dizájn terén nem kínál extrákat, külseje visszafogott, semleges. 260 000 forintot kérnek el érte, amivel az ilyen méretű monitorok között a drágábbak közé tartozik, ám a tudása is átlagon felüli, és a mellékelt kalibrátor is megdobja az árát.


LG 32UQ85R-W monitor

elefant

Az LG 32UQ85R-W monitort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények