iDEQ200A: mini PC Biostar módra

Specifikációk

Újabb Small Form Factor (SFF), azaz mini PC érkezett szerkesztőségünkbe: ezúttal az ATI RS300 és IXP150 lapkakészletre épülő Biostar iDEQ200A kerül bemutatásra. A tajvani alaplapgyártó vállalat termékei az év eleje óta ismét feltűntek a hazai boltok polcain, miután a CO-RUN Kft. megkezdte azok magyarországi forgalmazását. A mini PC-t mi is hazai disztribútortól kaptuk kölcsön.


A táska opcionálisan rendelhető

A Biostar iDEQ200A 400,533 és 800 MHz-es rendszerbuszt használó Intel Pentium 4 processzorokat támogat, ráadásul a rendszerbe épített alaplap 1.2-s verziója már a Prescott magos változatokkal is elboldogul (a nálunk járt modellben még az 1.0-s változat volt).

Lássuk a specifikációkat:

Az iDEQ200A előlapján rendhagyó módon egy infra érzékelő is található.

A külső

A Biostar iDEQ200A egyszerű és elegáns köntösben tárul elénk, tolakodó vagy hivalkodó extravaganciának nyoma sincs.

A kis gép eleje sima és egyszerű vonalvezetésű; egyedül a lefelé csúszó ajtó tűnik ki, amely elrejti az ötnegyedes és a háromfeles meghajtókat. A tervezők jó munkát végeztek, ugyanis a teljesen letolt ajtó sem ütközik a ház elején található csatlakozásokhoz kapcsolt kábelekkel, eszközökkel.


Legfelül IR érzékelő, legalul pedig Firewire-, SPDIF-, audio- és két USB2.0-csatlakozó

A gép mindkét oldalpalástján szellőzőnyílások gondoskodnak a forró levegő szabad távozásáról:

A készülék hátoldalán a szokásos csatlakozókat találjuk:


A hangkimenetek, PS/2 portok, SPDIF, COM1, VGA, IEEE1394, RJ-45 és USB2.0

A gép alján kis mélyedések találhatók. Vajon mi célt szolgálnak ezek? Erre a kérdésre később még visszatérünk. Addig is érdemes megfigyelni az igényesen kialakított, gumírozott talpakat.

A belső

Az igényes, könnyed alumíniumöltözék lehámozása közben ért minket egy kellemes meglepetés: a borítás három részben vehető le. A legtöbb gyártó általában egy U-alakú egyrészes borítólemezzel védi a mini gépek belsejét:

A flopi- és az IDE-szalagkábelek ötletesen vannak elvezetve a ház keretében. Helyenként műanyag "krokodilok" fogják össze az amúgy kuszálódásra hajlamos vezetékeket:

A kábelezés igényes, sehol nem zavar a vezetékek belógása – sem szerelés közben, sem a gép összerakásakor. A merevlemez keretét egy kézzel lazítható csavar kihajtása és egy retesz eltartása után húzhatjuk ki:

A síneken csúszó HDD-keret szoros illesztésű, így érdemes azt a sérülések elkerülése végett óvatosan, oldalirányba mozgatva kihúzni helyéről. A processzorhoz csak akkor férhetünk hozzá, ha előtte kivesszük a gép tápegységét:


200 wattos tápegység – Prescotthoz vajon elég?


A táp aljában ventilátor szorgoskodik

Figyelembe véve, hogy PC a specifikációk szerint fel van készítve a Prescott magos Pentium 4 processzorok fogadására is, szűkösnek érezzük a táp 200 wattos teljesítményét és a ház aljában található ventilátor légszállító képességét. Biztos, ami biztos a tervezők egy hatcentis ventilátort is helyeztek a processzor hűtője mögé, a ház hátoldalára:

A processzor hűtéséről egy igényesen kialakított hőcsöves rézborda gondoskodik, amelyet egy igen jó teljesítményű ventilátor hűt a terhelésnek megfelelő fordulaton:

A borda processzorra felfekvő felülete ugyan nem tükörsima, de megfelelő hővezető pasztával jó hőcserét érhetünk el így is. Belső kutakodásunk utolsó fázisa az ötnegyedes meghajtónak otthont nyújtó keret kiszerelése volt:


Felülről két csavar tartja helyén a keretet


Egyik oldalon megfogva emelhető ki helyéről a keret


Íme

A következő oldalon még mélyebbre ásunk a rendszer belsejében.

Bonctan

Kissé félve kezdtünk hozzá a boncoláshoz, hiszen itt minden kisebb, törékenyebb és érzékenyebb, mint a standard asztali PC-k esetében; a helyszűke miatt nem volt könnyű dolgunk.:


Mint ami szétrobbant


Törésre hajlamos műanyag fülek

A műanyag előlap mögött egy fém védőpajzsot találtunk, melyet összesen hat csavar tartott a helyén. Ezek kicsavarozása után le tudtuk szedni a fémlemezt, amely az előlapi csatlakozókat védte. Az alaplapot rögzítő csavarok kitekerése után megpróbáltuk megmozgatni a lapot – eredménytelenül. Az továbbra is bombabiztosan feküdt a helyén. Fejünket vakargatva kerestük a bent felejtett csavart, de mivel ilyet nem találtunk, kicsit bátrabban fogtunk neki az alaplap kiemelésének. A ház elejénél óvatosan megemeltük, s benéztünk alá. Ekkor vettük észre, hogy az alaplap öntapadós, gumiszerű távtartókhoz ragaszkodik – a szó szoros értelmében. Egy kis feszegetéssel sikerült is végre elszakítani egymástól a lapot és a távtartókat. Íme az eredmény:


A ház fenéklemeze

A bevezetőben már szóltunk a fenéklemezen található mélyedésekről. Ezek a gödrök az északi híd és a CPU feszültségszabályozói alatt fekszenek, és passzív hűtőként funkcionálnak. Kell is az extra hűtés, hiszen működés közben rendesen felmelegszik az északi híd. A ház fenéklemeze tehát nem más, mint egy nagy hűtő.

További közelképek az alaplap SATA-csatlakozóiról, északi és déli hídjáról:


ATI 9100 IGP included


Az IDE- és SATA-csatlakozók


Déli híd

Működés közben


"It's alive!"

Bekapcsolás követően a CPU-hűtő felbőg, egészen BIOS POST-ig elég hangosan, maximális fordulaton üzemel a hűtő ventilátora. POST után azonban elhallgat, s intenzív kínzások kezdetével kezd csak némileg hangosodni. Lássuk a BIOS-t:

Megszokott kép fogadott minket a Phoenix/Award BIOS-ban. Sok újdonságot nem találtunk, leszámítva a "TV-Standard" szabvány kiválasztásának lehetőségét és a minimális tuningot engedő "FSB Overclock" opciót. Ez mindössze 15 MHz-es FSB-emelést tesz lehetővé.

Vélemény és értékelés

A Biostar mini PC-je nettó 67 900 forintos áron vásárolható meg. A gép számos ötletes megoldással büszkélkedhet, ilyen a könnyű szerelhetőség, az igényes kábelvezetések, vagy a halk, de hatékony CPU-hűtés. A lapkakészletet és teljesítményét ezúttal azért nem vettük közelebbről szemügyre, mert az egy önálló cikk tárgya lesz.

Ami tetszett:

  • borítólemezek egyenként szerelhetők

  • hatékony CPU-hűtés

  • elegáns, egyszerű dizájn

  • jó szerelhetőség

  • átgondolt felépítés

Ami nem tetszett:

  • nem tuningolható igazából

Értékelés: ajánlott

A Biostar iDEQ200A számítógépet a CO-RUN Kft.-től kaptuk.

MLaca

Azóta történt

  • ATI Inside: Radeon 9100 IGP

    Cikkünk tárgya az ATI Pentium 4-es, integrált grafikus maggal rendelkező lapkakészlete, a Radeon 9100 IGP.

  • Biostar lapozgató

    Bemutatónkban a hazánkban ismét megjelent márka két <!-- – egy Pentium 4-es és egy athlonos – --> alaplapja kerül terítékre.

  • Soltek Qbic EQ3401 mini PC

    Újabb mini PC a kínpadon: ezúttal a Soltek Qbic EQ3401 barebone rendszerével kötöttünk barátságot.

  • Ékszerdobozok az AOpentől

    Bemutatkozik az AOpen két legújabb mini PC barebone rendszere.

Előzmények

Hirdetés