Hogyan válasszunk használt notebookot?

Hogyan vegyünk használt notebookot - I.

Bár nem olyan gyorsan, mint a mobiltelefonok, de a mobil számítógépek – notebookok – is hasonló utat jártak be. Az először csak kísérleti, iszonyúan drága technológia kezdetben a fontos emberek munkaeszköze (játékszere) volt, majd fokozatosan egyre inkább elérhető lett a hétköznapi ember számára is, ma meg már közel annyian használnak laptopot, mint asztali számítógépet. Tehát jól fogy a notebook, nagy üzlet. Rengetegen gyártják, kiélezett a konkurenciaharc, de igény is van bőven mindenféle formájú és funkciójú laptopra. Mint minden másnál, az olcsó, belépőszintű modellek itt sem képviselnek olyan minőséget, mint a drága csúcsmodellek.

Hirdetés

Felmerül a kérdés, milyen viszonyban állnak egymással az új alapmodellek, és a néhány éves csúcsmodellek? Notebookoknál az igazán komoly gépeket a vállalati – business class – modellek között kell keresni. Ezek a gépek állami és vállalati tenderek szigorú feltételeinek kielégítésére készülnek. Évekig a piacon vannak komolyabb változás nélkül, de folyamatosan csiszolódnak, fejlődnek. Mivel új korukban meglehetősen drágák voltak, komoly minőségű anyagokat és fejlett technikai megoldásokat használnak náluk. Szinte általános a kategóriában a magnéziumötvözettel megtámogatott ház, a merevlemez védelme, a vízálló és nagyszerű minőségű billentyűzet, a dokkolócsatlakozó és a merevlemezre vagy második akkumulátorra cserélhető optikai meghajtó. Kijelzőjük matt, gyakran az átlagosnál nagyobb felbontású.

Persze, mint mindennek, a használt laptopnak – még a korábbi csúcsmodelleknek is – vannak árnyoldalai. Két-három vagy több év használat még az olyan strapabíró eszközökre is rányomja a bélyegét, mint egy kalapács. Ennyi idő alatt történhet pár leesés, odaverés, kelleténél több folyadék, és még kitudja milyen balesetek, illetve a használatból adódó kopást, anyagfáradást sem szabad alábecsülni. Általános jelenség az is, hogy a használt gépek akkumulátora lényegesen kevesebbet bír, mint új korában.

Hogyan érdemes használt notebookot választani? Mint minden vásárlásnál, a két legfontosabb pont azt eldönteni, hogy mik az igényeink, és mennyit áldozunk a gépre. Ha csak általános irodai munkára, iskolai feladatok elvégzésére és internetezésre használjuk majd a laptopot, akkor még a régi, egymagos Pentium M processzorral szerelt modellek is megteszik. Ezekhez szinte fillérekért hozzá lehet jutni. Komolyabb feladatokhoz viszont már célszerű a Core 2 architektúrás típusok közül válogatni.

Ha már nagyjából tudjuk, mit szeretnénk, akkor kétféle irányban indulhatunk el. Vagy apróhirdetésekben keresgélünk, vagy olyan, használt laptopokra szakosodott boltot keresünk fel, ahol Nyugat-Európából származó, leselejtezett gépeket értékesítenek. Persze, itt a selejtezés nem azt jelenti, hogy a hibás szeméttől próbálnak megszabadulni, hanem azt, hogy bizonyos időközönként automatikusan cserélik a gépparkot, és ilyenkor a fölöslegessé vált, régi gépektől potom pénzért megszabadulnak. Mi az utóbbi beszerzési módszert javasoljuk. Egyrészt az ilyen boltokban rendszerint több példányból választhatunk, másrészt szerencsésebbnek tartjuk egy pedáns német irodista íróasztaláról megkaparintani a vasat, aki nagy valószínűséggel legfeljebb napi 8 órában használta, mint egy olyan embertől, aki éveken keresztül nyúzta éjjel-nappal a gépet. Amit pedig végképp kerüljünk, az a használt notebook (vagy bármilyen eszköz) látatlanban kipróbálás nélküli megvásárlása!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt