MicroATX alaplapok - AMD
A nyári piaci szünetben ismét egyetlen témának szenteltük írásunkat. A múlt heti notebookok világában tett kirándulás után most egy méretosztállyal feljebb lépünk, és kisméretű asztali gépekkel foglalkozunk. Célunk ismét a lehetőségek felsorolása, és nem az optimális hardver kiválasztása, hiszen ahányan vagyunk, annyiféle igény merülhet fel.
Miért is lehet jobb egy kis méretű számítógép, mint egy notebook, vagy egy nagy méretű számítógép? Lássuk csak: a notebooknál rugalmasabban bővíthető, olcsóbb - asztali gépekben használatos - komponensekből épül fel. Ha bizonyos alkatrésze elavul, egyszerűbben találunk frissebbet, erősebbet, nagyobbat a helyére. Másrészt egy minigép kisebb helyen elfér, mint egy óriás; ami kisebb, az általában szebb is. Akinek nincsenek extra igényei, kényelmesen elfér a megszokott ATX házaknál szűkebb térben is. Egy kis gépet sokkal egyszerűbb LAN partira vinni, otthon sem kell a nagy dobozt kerülgetni.
Természetesen nem csak előnyei, hanem hátrányai is vannak az apróságoknak. Legnagyobb hátrányuk az előnyükből származik. Mivel kicsik, kisebb alaplapot igényelnek, nem fér beléjük túl sok bővítőkártya, merevlemez vagy egyéb adattároló, de a nagyméretű hűtési megoldásoknak sincs hely. A vékony házak további hátránya lehet, hogy nem tudnak befogadni teljes magasságú videokártyákat. A kicsikbe általában egyedi formájú és kisebb teljesítményű táp kerül, így az igazán erős gépek építőinek nem jó alternatíva egy miniház.
Lássuk hát, milyen lehetőségeink vannak! Már az első lépésben válaszúthoz érkezünk. Vagy kis méretű házat és microATX alaplapot választunk, vagy egy gyárilag előkészített ház-alaplap-táp-processzorhűtő kombót, úgynevezett barebone rendszert. Ezen a héten az előbbi lehetőséget, a komponensekből történő építkezést vizsgáljuk meg.
Hirdetés
A microATX alaplapok fő jellemzője a kisebb méret, általában 24,5 x 24,5 centiméteresek. A kisebb méretből fakadóan kevesebb bővítőkártya fogadására vannak felkészítve, ez általában egy grafikus kártyákat fogadó AGP vagy PCI Express x16 foglalatot, és legfeljebb három PCI-t jelent. Mivel kis méretű házba szánják őket, ritka a sok merevlemezt támogató mATX alaplap. A normál méretű deszkákkal ellentétben a miniken alapfelszerelés az integrált grafikus kártya, melynek teljesítménye nagyjából a notebookokban található integrált megoldásokéval vetekszik. A legerősebb beépített VGA-k is lemaradnak a Radeon 9550 mögött, legfeljebb Direct X 8.1 kompatibilisak, és memóriavezérlőjük 64 bites. Aki játékra is szeretné használni kis gépét, annak kiegészítő videokártya után kell néznie, de először nézzük az alaplapokat.
MicroATX alaplapokból ugyan nem olyan széles a választék, mint sima ATX-esekből, azért a ma elérhető összes platformra van alternatíva. A letűnőben lévő, de sokak által kedvelt, K7 platformon a Biostar hazai visszavonulásával az ABIT VA-20 maradt az utolsó mATX mohikán. VIA KM400A északi hídja nem éppen mai darab, csupán egycsatornás memóriavezérlője van, de a K7-es processzorok úgysem profitálnak a másodikból. A legfeljebb 2 GB DDR memóriát két foglalat várja, és sajnos a vezérlő lassabb, mint a közkedvelt nForce2-é.
Abit VA-20 - az utolsó Socket A-s mini
A déli híd szerepét betöltő VT8237 az egyik legjobban sikerült modell ehhez a platformhoz, jelen esetben négy PATA és két SATA meghajtót tud kezelni, akár RAID-ban is. A szintén VIA-tól származó hálózati vezérlő 10/100 megabites, a hangrendszer hatcsatornás. A szokásosnál is kisebb, 24,4 x 22 centiméteres alaplap ára kedvező, 12 100 Ft, de félő, hogy már csak kevés van belőle raktáron.
AMD vonalon továbbhaladva megérkezünk a Socket 754 foglalathoz, mely fokozatosan a jó árú Sempronok birodalma lesz, de azért akadnak még 754 lábú, teljes értékű Athlon 64-ek is. A 0,09 mikronos processzorok megjelenésével ez a kategória érdekes lehet, a kis fogyasztású, halk, médialejátszó célokkal építkezők számára.
Sajnos ebben a kategóriában is ritka a kis alaplap, de azért akad. Szerencsére a K8-as platformon nem túl nagy mértékben chipkészletfüggő a teljesítmény, így a nem éppen modern VIA K8VM800M északi híddal ellátott Gigabyte K8VM800M alaplap sem fogja vissza a processzort. Az AGP foglalat mellett itt is található egy, inkább 2D alkalmazásokra elegendő, integrált grafikus mag. A legfeljebb két gigabájt memóriát két foglalat várja. A K7-es Abit alaplaphoz hasonlóan VIA VT8237 hajtja a perifériákat, négy PATA és két SATA adattárat, hatcsatornás hangrendszert (itt már digitális ki- és bemenet is van), hálózati kártyát. Jó hír, hogy ez az alaplap is olcsó, 14 600 Ft.
Gigabyte K8VM800M - az északi hídjáról nevezték el
A legfrissebb AMD processzorfoglalathoz, a Socket 939-hez kétféle chipkészlettel ellátott alaplap is elérhető. Az egyik az ATI RS480-as MSI RS480-M2, a másik a sokkal érdekesebb Foxconn NF4K8MC-ERS, melyen a közkedvelt nForce4 chip csücsül. A Foxconn deszka egyetlen hátránya, hogy nem tartalmaz beépített videokártyát, így kép előcsalogatásához mindenképpen külön kártyára lesz szükségünk. Szerencsére a 22 000 forintos vételár nem túl megerőltető, a teljes méretű alaplapok sem olcsóbbak nála.
Foxconn NF4K8MC-ERS - jelszónak is beillő név
A felszereltségre sem lehet panasz, van PCI Express x16 foglalat a videokártyának, egy rövid PCI Express és két hagyományos PCI slot a többi kártyának. Összesen két gigabájt memória és nyolc merevlemez (négy PATA és négy SATA) kezelése megoldott, van hatcsatornás hangrendszer optikai kimenettel, 10/100-as hálózati vezérlő és még FireWire csatlakozók is.
MicroATX alaplapok - Intel
Intel oldalra átkerülve csak két foglalattal kell foglalkozni. A szintén kivonulóban lévő Socket 478-hoz ismét kétféle chipkészletes kis alaplap található. A legolcsóbbak egyike a 14 800 forintos SiS 661FX északi és SiS 963L déli hidas Asus P4S800-MX, melybe akár Prescott magos Pentium 4-et is tehetünk. Többi paramétere megegyezik a korábban felsorolt alaplapokéval, csak a SATA lehetősége hiányzik.
Asus P4S800-MX - nincs SATA
Intel 865G/ICH5 lapkakészletre épül a 18 400 forintos Foxconn 865M01-G-6ELS. Felszereltsége mondhatni szokásos mATX-es: egy AGP, 3 PCI, 2 GB memória, 4 PATA, 2 SATA, hatcsatornás digitális audio kimenet, 10/100-as hálózati kártya. Az extrát egy hátlapi és egy alaplapi FireWire port jelenti.
Foxconn 865M01-G-6ELS - neve az egyetlen gyengéje
Az eddigi egyenlapokhoz képest üde színfolt a Socket 775-ös Intel processzorokat fogadó Gigabyte 8I915ME-GL. Érdekessége, hogy az integrált grafikus mag mellé hosszú PCI Express és AGP foglalat is került rá. Sajnos a kettősségnek ára van: a PCI Express foglalat négyszeres módban üzemel, az AGP pedig csupán 33 MHz-en, vagyis az alap PCI foglalat sebességén. Az alaplappal kompatibilis videokártyák listáján javarészt Gigabyte kártyák sorakoznak. A videokártyás trükk mellett apróság, hogy csak két PATA és ugyanennyi SATA meghajtó számára alakítottak ki helyet. A többi komponens a szokásos, nincs FireWire csatlakozó. Az érdekes hibrid grafikus megoldású alaplap ára 18 900 Ft.
Gigabyte 8I915ME-GL - AGP és PCI Express ilyen kis helyen!
Az egyik legjobban felszerelt microATX alaplap a Gigabyte 8I915G-MF. Intel 915G/ICH6 chipkészlete bármelyik alaplapon megállja a helyét, ráadásul grafikus mag is lapul a passzív hűtés alatt. A kiegészítő VGA-kat PCI Experss x16 foglalat, a többi kártyát egy PCI Express x1 és két hagyományos PCI slot várja. Memóriafoglalatból, meglepő módon, négy került a kis deszkára, és ugyanennyi SATA meghajtót tud kezelni, emellett már csak két PATA egységnek maradt hely. A hálózati rendszere gigabites, a hatcsatornás hangkodekhez digitális ki- és bemenet is jár, de a FireWire portok sem hiányoznak. A jól felszerelt mini ára nem magasabb, mint a hasonló felszereltségű nagyoké, 21 700 Ft.
Gigabyte 8I915G-MF - a legjobban felszerelt microATX alaplap
Fekvő microATX házak
Az alaplap kiválasztása után jöhet a táp és ház kérdése, itt ismét elágazáshoz értünk. Választhatunk fekvő házat, mely szépen beilleszkedik audiorendszerünkbe, vagy pici álló tornyot, mely észrevétlenül megbújhat egy kiszögellésben, akár a könyvespolcon is. A fekvő ház hátránya, hogy az esetek többségében csak félmagas videokártya szerelhető bele, ezért erős játékos konfigurációknak nem kedvez, mozigépekhez viszont tökéletes. Az álló ház szélessége megegyezik a normál méretűekével, mélysége és magassága kisebb, ezért kevesbb hely van benne. Mindkét forma közös jellemzője, hogy egyedi táp kell hozzájuk.
Az egyik legolcsóbb kisház a Foxconn fekvő DH153, melynek ára táppal együtt 10 600 Ft; ám ez a táp csak 200 wattos. A kuckóba egy ötnegyedes és egy három és feles meghajtó, valamint egy merevlemez fér. A kis magasság miatt csak alacsony processzorhűtő fér belé, de a központi egység szellőzése jó, mert a hátlapon két kisebb és a tápban egy nagyobbacska ventilátor kelt légáramlatot. A friss levegő a processzor fölött, a tetőn vágott réseken keresztül jut a kis házba. Az előlapra USB és audio csatlakozók kerültek.
Foxconn DH153
Hasonló kialakítású a párszáz forinttal drágább DTK CAS-RV77B, melynek szintén 200 wattos tápja van. Belül annyiban tér el a Foxconn háztól, hogy a táp processzor felőli oldalára került a ventilátor, és a hátlapról eltűnt a két kis légkavaró. Kár, hogy a tetőről is eltűntek a nyílások. A ház merevségét egy keresztgerenda növeli, így akár nehezebb monitort is rátehetünk. Meghajtóhelyek tekintetében vezet a DTK háza, az ötnegyedes mellett egy kívülről, és három belülről elérhető három és felessel rendelkezik.
DTK CAS-RV77B
Ötven wattal nagyobb táppal és rugalmasabb belsővel büszkélkedhet az AOpen H360. Meghajtókat tekintve a merevlemez fölé egy ötnegyedes és egy három és feles, vagy két ötnegyedes meghajtó szerelhető segédeszköz nélkül. A korábbi H340-es modellhez képest kilenc centiméteresre növelték a tápventilátort, melyre a házhoz mellékelt egyedi processzorhűtő fújja a központi egység melegét. Az ügyes hűtési megoldással együtt 14 900 forintba kerül az AOpen H360.
Az AOpen weboldalán látható animációból kiragadott kép, érdemes megnézni az egészet!
Álló microATX ház
Végezetül megosztjuk tapasztalatainkat a Chieftec legkisebb Bravo sorozatos házáról, a BS01BBSL-ről.
Első ránézésre tetszetős kis toronnyal van dolgunk, melynek külső méretei 355 x 355 x 190 mm. Az előlap felől két nagy és két kis meghajtó érhető el, valamint egy kis ajtó alatt van két UBS és audio csatlakozó. A homlokzat alján szellős díszrácsot alakítottak ki. Az oldalfalon a processzor magasságában méhsejtes nyílások sorakoznak, és ugyanilyenek találhatóak alul is egy vonalban.
Hátulról szemlélve látható, hogy a kis ház is kellően széles, nemcsak teljes magasságú bővítőkártyáknak, hanem az alaplap fölött 9,2 cm-es ventilátort fogadó szellőzőnyílásnak is van hely.
A házat kinyitva (természetesen segédeszköz nélkül), elénk tárul a mATX alaplapokra szabott belső. A három és feles meghajtókeret egy nehezen járó retesz oldása után kiszerelhető. Feltűnik, hogy a táp a szokásos ATX tápoknál jelentősen rövidebb, erre a helytakarékosság miatt van szükség, normál méretű táp elé már nem férne be a két ötnegyedes meghajtó.
A homlokzat alján fellelhető rácsozás mögé is került egy 9,2 centiméteres ventilátorhely.
Az áramforrást kiszerelve látható milyen rövid.
Ugyan kis házról van szó, a táp mégis 300 wattos és két tizenkét voltos ága van, melyeken 10 illetve 15 ampert, de legfeljebb együttesen 180 Wattot tud leadni. Főbb paraméterei:
Visszaszereléskor megfigyeltük, hogy nagyobb táp a kábelek levezetése miatt sem férne be. A ház kapható 230 és 270 wattos táppal is.
Ugyan látszott, hogy nem fog maradéktalanul sikerülni, elsőre a hatalmas Cooler Master Hyper 6+-ot próbáltuk bele a kis Chieftecbe. A magassággal és a szélességgel nem is lett volna gond, de a táp kábeleit átengedő aknát elállta az óriás, és a kis meghajtók kerete sem fért be elé. Ha valaki azt a megoldást választja, hogy az egyik nagy meghajtó helyére egy jól szellőző keretbe helyezi merevlemezét, akkor egy nagyszerű kis gépet építhet, melyben még ez a hatalmas hűtő is kényelmesen elfér.
A hátsó rácson keresztül nagyszerűen szellőzik a processzor, az első pedig elegendő friss levegővel láthatja el még a legerősebb videokártyákat is. Egyetlen gond a 20 vagy 24 eres alaplapi tápcsatlakozó elvezetése lehet, de ez egy kis hajtogatással megoldható.
Az óriáshűtőt kiszerelve a filigrán Coolink Bearral is próbát tettünk, de még emögé a keskeny borda mögé is alig fért be a merevlemezkeret, az adattároló kábeleinek pedig nem maradt hely. További gondot az alaplapi tápcsatlakozó okozhatott volna. Kár, hogy a kis meghajtók tartója nem lejjebb, az előlapi ventilátor mögé került.
Összefoglalva a házikó kívülről és belülről is nagyon tetszett, csak a három és feles meghajtók elhelyezése volt kissé szerencsétlen. Először arra gyanakodtunk, hogy a régebbi tervezésű K7-es és Socket 478-as alaplapokhoz igazították, de azoknak a processzorfoglalata is nagyjából úgy helyezkedik el, mint tesztlapunké. A keret mellőzésével a merevlemezt az ötnegyedes helyre, vagy a ház aljába egyedi tartóra szerelve nagyon kellemes, szellős belső alakítható ki.
Főbb paraméterek:
Termék megnevezése | Chieftec BS01BBSL |
Mérete | 355 x 190 x 355 mm |
Anyaga | acél |
Beszerelhető alaplapok | microATX |
5,25"-os helyek száma | 2 db |
3,5"-os helyek száma | 2 db külső |
Bővítőkártya-helyek száma | 4 db |
Hűtés |
hátul 92 x 92 x 25 mm-es ventilátor |
Előlapi csatlakozók | 2 db USB 2.0, mikrofon, hangszóró |
Gyártó weboldala Termék weboldala |
www.chieftec.de Chieftec BS01BBSL |
Forgalmazó | Kelly-Tech Kft. |
Bruttó fogyasztói ára | 16 100 Ft - 230 wattos táppal 18 800 Ft - 270 wattos táppal 19 500 Ft - 300 wattos táppal |
rudi