Eminent médialejátszók triója

Működés

Az Eminent EM7066-ban először járt nálunk Sun Plus processzor, így számunkra is új volt a kezelőfelülete. Egy kellemes, grafikus főmenüt kaptunk négy ponttal. Ebből három a médiatípusokhoz (film, zene, fotó), egy a beállításokhoz tartozott.

A következő szint már szöveges volt. A beállítások részén a narancssárga és a fekete dominált. Négy fülre osztották a funkciókat, kissé kaotikus elrendezésben. Az elsőn a televízió típusával kapcsolatos beállítások vannak, de a fényerőt, kontrasztot, élességet és egyebeket már a második fülön találtuk. Az elsőn volt még pár működéssel kapcsolatos tétel, de ilyeneket raktak a harmadikra is. Egyedül a negyedik maradt egységes, ott a hang opciói sorakoznak.

A különböző médiatípusoknál szinte teljesen egyforma kezelőfelületet kaptunk, ami két ablakra bomlott. Először a bal oldaliban böngészhettük a könyvtárstruktúrát mappa szintig, aztán a fájlokhoz már át kellett lépni a másik oldalra. Képeknél ekkor balra előnézetet jelent meg.

Ahogy már korábban a közkedvelt Western Digital TV-nél láthattuk, a Sigma Designs chipkészletes médialejátszókhoz nagyon szép kezelőfelület tartozik. Az EM7075-ben kékeszöld grafika köszönt ránk, amiben szépen animálva ötpontos főmenüben navigálhattunk. Ebből lefelé nyílt a második szint, például a hálózatos részen a különböző csatlakozási módok (UPnP, Youtube, Ethernet ). Érdekes, hogy a képernyő jobb harmada üresen maradt. Számunkra új, eddig nem látott részlet volt a két felső ikon, melyek a háttérben futó torrent és NZB adatátvitel aktuális sebességét mutatják.

A beállítós rész paraméterei ismerősek lehetne a WD TV-tulajdonosok számára. Nem csoda ez, hiszen az EM 7075 hardverileg azonos vele. Kicsit ésszerűtlennek tartottuk, hogy a többopciós Audio/Video lap után van egy külön Video is mindössze két tétellel, amit egy szintén kéttételes Music rész követ. Kaptunk még egy-egy fotókkal, rendszerbeállításokkal és hálózati funkciókkal foglalkozó lapot. Utóbbin kapcsolhattuk ki-be a Samba kiszolgálót, illetve a Bit Torrent és NZB klienst.


Lényegében egyforma felépítésű a filmes, fotós és zenés rész. Mindháromnál szöveges vagy ikonos listázási mód közül választhatunk. Ilyenkor a mappák képe, fotóknál kis előnézet, zene és filmes állományoknál a bekódolt ábra – már ha van ilyen – jelenik meg. Lejátszás közben egy kis opciós menüt hívhatunk elő, mely a zenéknél az ismétlés módjára korlátozódik. Itt ugyan vizuális effektet nem kapunk, de a menürendszer szép hátterén megjelenik az album art és az ID3 tagben tárolt információ. Sajnos ezek alapján nem csoportosíthatjuk a zenéket.


Egészen fejlett Youtube klienst telepítettek az Eminent EM7075-re. Nem csak a szokásos keresés és a kiemelt kategóriák (legkedveltebb, legtöbbet nézett, legmagasabban értékelt, legújabb) szerinti rendezés elérhető, hanem saját fiókunkba is beléphetünk, és engedélyezhetjük vagy letilthatjuk a HD tartalmak lejátszását.


Természetesen BitTorrent klienst is kapott az EM7075, a számítógépről böngészővel kezelhető fajtát. Szerintünk ügyesebb, mint a Realtek chipes modelleknél látott. A torrent fájlok elindítása mellett a fel/letöltés sebességét is szabályozhatjuk, sőt időzítve (például éjjelre) más korlátozást is megadhattunk.

Túljutva a nem éppen látványos, de hatékony főmenün, az Eminent EM7080 kezelőfelülete is régi ismerősünk volt. Hiszen már több lejátszóban (például Asus O!Play, A.C.Ryan Playon! HD) találkoztunk vele. Még mindig az a véleményünk róla, hogy hatékony ugyan, de grafikailag pár évvel le van maradva a Sigma Designs megoldása mögött. Persze az Emtec N200-nál láttuk, hogy ezt is lehet kicsit szebben csinálni.

Nem térünk ki újra a részletek bemutatására, akit érdekelnek, nézze meg korábbi cikkünket. Csupán néhány újdonságot találtunk a beállításoknál. Sokat fejlődött a hanggal kapcsolatos rész, ahol az egyes formátumok kezelését adhatjuk meg. Új a Blu-ray és DVD lemezek képfájljait kezelő rész is, ahol alapértelmezett nyelvet és automatikus lejátszást kapcsolhatunk be.

Fejlődött egy kicsit a médialejátszás közben előhívható információs tábla, és a feliratos rész további betűtípusokkal bővült, de ennél talán érdekesebb az internetes tartalmak bő választéka. Nem először láttunk Youtube klienst, ami ugyan nem olyan sokrétű, mint a Sigma Designs chipkészletes masinánál, de korrektül teszi a dolgát. Mellette van még Shoutcast rádióállományok gyűjteménye és még sok minden más. Például a kimondottan Realtek chipkészletes eszközökhöz fejlesztett Metafeed, ami mostani, kezdetleges állapotában is óriási mennyiségű tartalmat kínál filmelőzetesektől a különböző podcastokon és vodcastokon át ismeretterjesztő filmekig. Elvileg a rendszer képek és szöveges tartalmak kezelésére is jó, de ezek csiszolása még várat magára.


Kapunk még egy jó nagy adag olyan internetes tévéadószerűséget, melyekről még soha nem hallottunk, és mintha hollandul és németül szolgáltattak volna műsort. Ennél érdekesebbnek találtuk a Game Trailers adását, ahol mindenféle számítógépes és konzolos játékokból láthatunk demókat, bemutatókat. Emellett volt még pár, témákra bontott csatorna és két képnézegető kliens. A Flickrhez valóval csak nézegetni és keresgélni lehetett a feltöltött képek között, de a Picasással saját fiókunkba is beléphettünk. Végül, de nem utolsósorban kaptunk RSS olvasót, ahová betárazhatjuk saját feedjeinket. Még nem működött tökéletesen a képek átvétele, és a képernyőn megjelenő szöveg jobb széléből is lecsípett egy darabot, de így is rengeteg időt eltöltöttünk az internetes extra tartalmak böngészésével. Különösen a vörös-kék szemüveggel nézhető sztereó 3D csatorna tetszett.



Az Emtec EM7080 a Realtek chipes médialejátszóknál megszokott Neighbor Web torrent klienst kapta. Webböngészőn keresztül lehetett elérni, és nagyszerűen konfigurálható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés