Hirdetés

A csendes ASUS Transformer Book T302

Csinos, Core m-es és passzív hűtésű az Asus legújabb 12,5 hüvelyes, felsőkategóriás tablet-notebookja.

Megjelenés

Igaz, nem olyan lendülettel, mint néhány éve, de továbbra is pörög a tabletpiac. Egyik keresett ága a nagy és komoly teljesítményű modelleké, amelyek egyes felhasználóknál akár a notebookot is kiválthatják. Ebben a kategóriában, a Microsoft Surface Pro 4 vagy Dell XPS 12 ellen indul versenybe az Asus Transformer Book T302-es modellje, ami szerintünk inkább a karcsú és csinos, prémium szegmensbe szánt T300 Chi, és nem a sima T300-as utódja.

Mindössze 8 mm vastag, burkolata pedig fémből készült, így nagy mérete és 750 grammos súlya ellenére is légiesnek tűnik. Nagyon örültünk, hogy a körbefutó díszbetét végre nem olcsó hatású, csillogós kivitelű, hanem matt. Kijelzője 16:9 oldalarányú, ezért 12,5 hüvelykes méretben már elég furán hat a tablet, 3:2 vagy esetleg 4:3 az esetek többségében jobb lenne, csak hát ugye ott vannak a filmek. Az IPS panel felbontása 1920x1080 vagy 2560x1440 pixel, utóbbi Windows 10-hez bőven sok is, de a kor megköveteli ezt a tételt a specifikációs listán.

A tablet csatlakozókínálatában két Type-C formátumú USB 3.1 kapué a főszerep. Ezekre különböző perifériák, akár 4K felbontású kijelző is akasztható, és az egyik Thunderbolt 3.0 kompatibilis, a másikkal a készülék tölthető is, így nincs is más csatlakozóra szükség egy hangkimeneten túl. Az alsó perem egyik végére került a microSD kártyaolvasó, a hátlapi kamerát pedig jó érzékkel lehagyták, nekünk nem fog hiányozni. A mobilinternet beszerelésének lehetősége viszont annál inkább.

Mivel kettő az egyben, vagyis convertible eszközről van szó, kapunk hozzá billentyűzetes dokkolót, ami klasszikus, Asus-féle bölcsőszerű megoldással kapcsolódik a tablethez. A rögzítésről mágnes gondoskodik, de a könnyebb mozgatás érdekében két fémlemez is benyúlik a bölcsőből a tablet alsó élébe. A dokkoló és a tablet egy csatlakozósor segítségével kommunikál, így sikerült egy-egy USB 3.0 és USB 2.0 kaput átvezetni az alsó részre, ráadásul plusz akkumulátor is van a billentyűzet alatt, a belsőhöz hasonlóan 37 wattórás. És igen, a billentyűzet világít!

Teljesítmény

Vékonyságából és szellőzőnyílás nélküliségéből sejthető, hogy a Transformer Book T302 passzív hűtésű – ha pedig emellett csúcskategóriás egy tablet, akkor abban Core m processzornak kell lennie. A hatodik, Skylake generációt használták, jelenleg a legerősebb – nálunk is járt – Core m7-6Y75 és a legszerényebb Core m3-6Y30 szerepel a specifikációban, ezek egyaránt kétmagos, négyszálas HD Graphics 515 grafikus gyorsítós chipek 4,5 wattos TDP-vel, csak órajelben különböznek. A tabletbe 4 vagy 8 GB DDR3L memóriát forrasztanak, a háttértár pedig M.2-es SSD.

Termék megnevezése Asus Transformer Book T302CA
Processzor Intel Core m3-6Y30 – 0,9/2,2 GHz
Intel Core m7-6Y75 – 1,2/3,1 GHz
Memória 4 vagy 8 GB DDR3L alaplapon
Kijelző 12,5"-os 1920x1080, érintésérzékeny IPS panel
12,5"-os 2560x1440, érintésérzékeny IPS panel
Grafika Intel HD Graphics 515 – integrált
Adattároló 128//256/512 GB M.2 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.1
Interfészek - USB 3.1 Type-C Thunderbolt 3.0 támogatással
- USB 3.1 Type-C
- dokkolócsatlakozó
- audio ki- és bemenet
A dokkolón:
- USB 3.0
- USB 2.0
Extrák 720p előlapi kamera, mircoSD kártyaolvasó, dokkolhatóság, kiegészítő billentyűzet, billentyűzetvilágítás, második akku a dokkolóban, aktív érintőtoll
Akkumulátor 2 cellás – 37 Wh – belső
2 cellás – 37 Wh – dokkolóban
Méret 317,8 x 191,6 x 8,05 mm – csak a tablet
317,8 x 191,6 x 18,55 mm – billentyűzettel
Tömeg 750 g – csak a tablet
1450 g – dokkolóval
Operációs rendszer Windows 10
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja Transformer Book T302CA
Fogyasztói ár kb. 265 000 Ft-tól (Full HD, Core m3-6Y30, 4 GB RAM, 128 GB SSD)
Garancia 2 év

Mint korábban említettük, az IPS paneles kijelző 1920x1080 vagy 2560x1440 pixeles lehet, mindkét verzió fényes felületű, érintésérzékeny. A kommunikációért ac-s Wi-Fi és Bluetooth 4.1 modul felel, sajnos mobilinternet modem nincs, viszont USB-s kiegészítővel adnak Gigabit Ethernetet. A tabletben kétcellás, 37 wattórás akku van, és még egy ugyanilyen kapacitásút tettek a billentyűzetbe is, így a takarékos CPU mellett komoly üzemidő várható. Notebookként, a billentyűzetes dokkolóval majdnem 19 mm vastag és 1,45 kilogrammot nyom a T302.

Éppen a napokban frissítettük mobil Skylake processzorokkal foglalkozó cikkünket a Core m méréseivel. A mindössze 4,5 wattos központi egység képességei nagyban függnek attól, hogyan hangolta a készüléket a gyártója. A T302-nél a teljesítményre fókuszált az Asus, 3-4 percig akár egy Core i5 processzorral is versenyezni tud, ez pedig a legtöbb tabletfelhasználónak bőséggel elegendő. Ha viszont hosszú percekig kell maximumon pörögnie, akkor órajele lecsökken 2 GHz alá, és ilyenkor már a mobil Core i3-mal is alig tud lépést tartani.

Mindenesetre sebesség tekintetében sokkal jobb ez a forgatókönyv, mint a Dell XPS 12-nél alkalmazott, ami mindig stabilan lassú. Gyakorlatban a készülék kellemesen viselkedett, átlagos internetezés, lazább munka közben nem tudtuk volna megkülönböztetni egy 15 wattos Core i5-től, hosszabb videókódolásra vagy renderelésre pedig nem ilyen gép való.

Az extra sebességnek extra melegedéssel kell megfizetni az árát, ám szerencsére a T302-nél nincs gond ezen a téren. Maximális terhelésnél azt első pár, magas órajeles percben 75 °C környékére hevült a CPU, itt visszavett 1,9-2,0 GHz-re, és le is hűlt 70 °C-ra. Nagyjából 10 percnyi 100%-on pörgetés hatására látszólag minden ok nélkül 1,4-1,6 GHz-re lassított, és további 20 perc alatt 60 °C-ra hűlt a CPU. Játékhoz nagyon szűkös a TDP keret és a grafikus egységek száma is, így semmi eget rengető nem jött össze. Azért szerényebb felbontáson és minimális grafikai részletesség mellett elkaristolnak a régi játékok. Az alábbi táblázatban a Core m7-6Y75 sorban láthatóak az Asus TransformerBook T302-re vonatkozó számok.

Jó hír, hogy a gép burkolata nem melegedett számottevően. Áltagos (22 °C) szobahőmérséklet mellett a CPU hajtásának hatására is legfeljebb 38 °C-ot mértünk a kijelzőn, a hátlapon pedig egy Celsius-fokkal alacsonyabb volt a maximum. Esetleg az lehet zavaró, hogy a tablet bal és jobb oldala között majdnem 10 °C-os eltérés van. A csúcsértékek viszont teljesen rendben vannak, ennyire az ARM processzoros elit tabletek is felmelegszenek, a Core m-eseknél pedig a 40 °C fölötti értékek sem ritkák.

Gyakorlati tapasztalatok

Alaposabb szemügyre vétel és a csatlakozók, illetve kezelőszervek kiosztásának összehasonlítása után kiderült, hogy a T302 nem csak hogy hasonlít a T300 Chíre, hanem majdnem teljesen azonos vele. A jó minőségű és igényesen összerakott, fém hátlapos házon csak annyi a különbség, hogy ezúttal a töltőcsatlakozó nem micro USB, hanem USB Type-C, de egyébként minden részlet azonos, ami egyáltalán nem baj, hiszen a 12,5 hüvelykes Chi az Asus eddigi legszebb nagy tabletje volt.

A nálunk járt 2560x1440 pixel felbontású, IPS paneles kijelző nagyszerű, maximális fényereje 310 cd/m², kontrasztaránya 800:1 körüli, amivel világosabb környezetben is aránylag jól használható, még fényes felülete dacára is. Bár a mi tesztgépünkhöz nem adtak, a végleges verzióhoz jár majd aktív toll. Gyártójával kapcsolatban nincs információnk, de abból kiindulva, hogy aktív, arra tippelünk, hogy nyomásérzékeny is. Korrekten, a nagy, minőségi tabletekhez illően jól szólt tesztgépünk két hangszórója, melyeket a rövidebb oldalak közepére tettek, így kézben tartva a készüléket sanszos, hogy befogjuk majd őket.

Mágneses csatlakozásával a dokkoló elég egyszerűen a tablethez illeszthető, de a támasztó fémbetétek miatt mégsem olyan könnyű és elegáns a kapcsolatteremtés, mint egyes konkurenseknél. A vályúszerű zsanér továbbra sem világbajnok, a notebookos megoldásoknál sokkal nagyobb a holtjátéka, nem véletlen, hogy a nagy márkák, mint az Apple, Microsoft vagy a Dell inkább valami más, elegánsabb, de szintén kompromisszumos megoldást választanak. Az Asus módszerével viszont ölbe véve, kis notebooként is használható a készülék, beépített billentyűzete pedig egész jó, ráadásul világít is. Stabil alapot ad neki a 37 wattórás akkumulátor, amit alá építettek be. A touchpad is jól sikerült, tabletkiegészítőn ritkán látni jobbat, persze a komolyabb notebookok szintjét azért nem éri el.

Akkumulátoros üzemidőben remekelt a T302, ami nem is csoda, hiszen kétszer 37 wattórából gazdálkodik, amit laptopok is megirigyelhetnek. Pusztán a tabletben lévő példánnyal közel kilenc óráig bírta alacsony terheléssel, videólejátszással ez az idő közel hat és fél órára csökkent, teljes terhelésen pedig több mint három órát bírt. Ezek az értékek a billentyűzetben lévő másik akkut is bevetve szinte pontosan megduplázódtak. Két akkut használva előbb a külsőt merítette 10%-ig a tablet, utána nyúlt csak a belsőhöz. Tölteni viszont egyszerre töltötte őket három óránál valamivel hosszabb ideig, persze amikor viszont csak a tabletet töltöttük, akkor rövidebb idő alatt értük el a teljes töltést.

Értékelés

Már az előd, az Asus Transformer Book T300 Chi is nagyon csinos készülék volt, a szinte változatlan külsejű és megvalósítási minőségű T302-ről sem lehet mást mondani. Legfeljebb a billentyűzetes dokkoló kopogós műanyag fenéklemezébe lehet belekötni, illetve a zsanér megvalósítása sem olyan elegáns, mint mondjuk a Surface Pro 4 tableteknél. Cserébe viszont az Asus mindenféle támasz nélkül jól használható ölbe véve, kicsi notebookként.

Ehhez teljesítménye is bőséges, a Skylake alapokra építkező Core m-et elég jól hangolták, így rövidtávú, átlagos felhasználásra jellemző terhelésnél lazán hozza a 15 wattos Core i processzorok reakcióidejét, amiben a fürge SSD-nek is van szerepe. A 4 GB memória szerintünk elégséges, a 2560x1440 pixeles felbontás talán sok is, úgy gondoljuk, a Full HD jobban illik ekkora megjelenítőre Windows mellett. Tetszett nekünk, hogy két USB Type-C csatlakozót is tettek a tabletre, amihez még két USB társul a billentyűzeten, ráadásul a dokkolóban extra akku is van, megduplázva az amúgy is tisztességes üzemidőt.

Első hallásra a Core m3-6Y30 processzorral, Full HD kijelzővel és 128 GB-os SSD-vel ellátott modell 265 000 forint körüli várható ára soknak tűnhet, de aki megnézte már közelebbről a hasonló tudású, nagy tableteket, az tudja, hogy ez bizony nagyon jutányos ár. A Dell például bő százezer forinttal magasabbról indítja az XPS 12-t, az idehaza hivatalosan nem kapható Surface Pro 4 is drágább, akárcsak a Fujitsu Stylistic R726, amit nemsokára tesztelünk majd. Mindezt figyelembe véve az Asus Transformer Book T302, bár nem tökéletes, ár/tudás arányban szerintünk annyival jobb konkurenseinél, hogy ajánlott díjat érdemel.


Asus Transformer Book T302CA 2 az egyben tablet/notebook

rudi

Az Asus Transformer Book T302CA-t az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés