AOpen XC Cube EZ482

Szemrevaló alak

Van egy pár gyártó, aki kiváló minőségű mini-PC-ket gyárt. Az AOpen garantáltan ezek közé tartozik, hiszen az XC Cube sorozat számos tagja már kellően bizonyított. Ezen gyártó készülékei átgondolt felépítéssel, könnyű szerelhetőséggel és - bár ez inkább ízlés kérdése - finom külsővel vívták ki maguknak a piac elismerését.

Az AOpen XC Cube EZ482 az AMD 939-es foglalatba illeszthető processzorait támogatja; kivételt csupán a legújabb, kétmagos AMD Athlon 64 X2 dual-core CPU-k képeznek.

Adatlap
Termék megnevezése AOpen XC Cube EZ482
Támogatott processzorok Socket 939 AMD Athlon 64 és FX
Alaplapi lapkakészlet ATI RS482 és ATI IXPSB450
Támogatott memória DDR266 / DDR333 és DDR400
Memóriafoglalatok száma 2
Maximum támogatott memória 2 GB
CPU / FSB HyperTransport 1000
Grafikus mag ATI X300
TV-kimenet kompozit és S-video, valamint YPbPr (Multi-TV)
Bővítősínek 1 db PCIe x16, 1 db PCI
Alaplapi hangkártya Realtek 7.1 csatornás (HD Audio)
Alaplapi LAN 10/100/1000 Mbps
IDE vezérlők 2 db ATA133, 4 db SATA
USB 2.0 összesen 8 db, ebből 4 db (2-2) kivezetve
Párhuzamos / soros port van / van
Tápegység névleges teljesítménye 275 W (PFC)
Mérete 200 x 190 x 320 mm
Tömege 3,8 kg
Forgalmazó Sowah Hungary Kft.
Bruttó fogyasztói ár 82 000 Ft

Az EZ482 formavilágával gyakorlatilag az első XC Cube generációt követi. Ez az út egyáltalán nem volt rossz döntés a tervezőktől. Az igényes, fekete fényezésnek azonban megvan a hátulütője: a legkisebb porszem és a legszárazabb kézről származó ujjlenyomat is azonnal meglátszik rajta. A fényezés (itt valóban fény-ezésről van szó) sajnos a karcolásokat is vonzza, mint mágnes a vasat; a mellékelt pihe-puha rongyoskával (előtte alaposan lefújva) sem tudtuk úgy megtisztítani a felületet, hogy mikrométernyi karcolásokat ne ejtsünk az U-alakú fedőlemezen.


Elegánsan hat a krómkeret

Külső adottságok

Az erősen tükröződő felületet oldalt csak a légzőnyílások törik meg. Bal oldalon, ahol a bővítmények (16-szoros PCI Express és PCI foglalatok) csücsülnek, nagyobb felületű rostély található. Ezzel ellenben, a CPU oldala egy kis négyszögnyi kopoltyút kapott.

Alul mind a négy talp puha gumikeverékből készült. Ha ezeket tisztán tartjuk, akkor nincs okunk az aggodalomra, egy kényesebb asztallapot sem fog összekaristolni.

Az AOpen hagyományőrző szándékát a megtartott párhuzamos- és soros portok jelzik. A hátoldalon található két PS/2 csatlakozó, két USB 2.0, egy FireWire, a LAN RJ45 aljzata, a hangkártya be- és kimenetei, illetve a TV-kimenet.

Mint egyes más gyártók termékeinél, a két bővítősínbe helyezhető kártyákat itt is közös retesz rögzíti.

Az előlapon legalulra helyezték a két USB 2.0, a FireWire, a mikrofon és a fejhallgató, valamint az S/PDIF kimenet aljzatait. Ezek egy nyomásra lenyíló csapóajtó mögé kerültek.

Az optikai meghajtó ajtaját az EZ482 esetében is egy műanyagból készített áttételes karocska működteti - szerencsére jól.

Hirdetés

Belvilág

Az U-alakú fedőlemezt három, kézzel csavargatható csavar tartja. Ezt érdemes óvatosan le- és felszerelni, nehogy megsérüljön a roppant érzékeny fényezés.


Gondosan elvezetett kábelek

Az első, ami szembeötlik, az a kívülről testesnek vélt tápegység, amely igen rövid. Ennek oka kézenfekvő, hiszen, ha jobban belógna, akkor a processzor testes hűtője (8 cm ventilátorral) nem férne már el.


275 Watt

A másik érdekességre csak akkor bukkanunk, ha leemeljük a processzorhűtőt az alaplapról. A felfogató keret és maga a felfogatás jellege egyedi, eddig ilyen megoldással nem találkoztunk.

Négy hosszú csavart kell betekerni a vaskos műanyag keretbe süllyesztett fém menetekbe. Igazából csak akkor érthető a rögzítés menete, ha magát a hűtőt is megtekintjük:


Jól látszanak a hosszú csavarok a hűtő oldalán


80 mm-es ventilátor


Tömör réz hat hőcsővel


Érdes felület jó pasztával

Az AOpen teljesen áttervezte a processzorhűtőt, és összesen hat hőcsővel látta el. A hűtő bordája teljes egészében rézből készült, ami a súlyán is érződik. Sajnos a hőátvevő lap felülete nagyon érdes, ezt lehetett volna jobban polírozni.

A meghajtók kerete semmit nem változott, maradt a korábban már körbecsodált megoldás, ami most is tetszett. A keretrendszerbe furkált lyukak pontosan és bosszankodásmentesen teszik lehetővé a meghajtók beépítését.

BIOS és társai

Az XC Cube EZ482 az ATI lapkakészlete köré épül. A beépített grafikus mag ugyan nem fogja röptetni a legújabb játékokat, és nincs DVI VGA-kimenet sem, de arra untig elég, hogy majd akár a Microsoft Windows Vista 3D-s felületét kellően megjelenítse. Ezen felül hozzájutunk egy TV-kimenethez is (bár nem sokan használják ezt a funkciót). A hangrészleg feladatait a Realtek 8 csatornás (7.1) chip-csodája látja el, ami összehasonlíthatatlanul nagy előrelépés a hagyományos AC'97 kodekekhez képest.

Bekapcsolás után a BIOS-ba kukkantottunk:


Workstation BIOS!


Még mindig nem beszélni angol jó

Az AWARD-Phoenix BIOS-t már lerágott csonthoz sem lehet hasonlítani, annyira széleskörben elterjedt egy darab. Gyakorlatilag semmi különlegeset nem láttunk a Credits oldalt leszámítva, amely az AOpen sajátja.

Ha bekapcsoljuk az AMD-féle Cool'n'Quiet funkciót (és miért ne tennénk), valamint a Smart Fan-t, akkor gyakorlatilag egy hangtalan gépet kapunk eredménynek. Mivel a chipset passzív hűtésű, csak a CPU hűtőjének és a táp ventilátorának halk zaja hallatszik, ami szinte elhanyagolható.

Értékelés

Véleményünk

Az AOpen XC Cube mini-PC-k a legjobb minőségű kisgépek közé tartoznak, bátran ajánljuk a terméket. Könnyű szerelni, azaz összerakni, kimagaslóan halk a szellőztetőrendszere és - bár ezen lehet vitatkozni - nagyon szép.

Ami tetszett:

  • elegáns külső,

  • egyszerű, letisztult forma,

  • igényes fényezés,

  • nagyon halk szellőztetőrendszer,

  • jó szerelhetőség.

Ami nem tetszett:

  • nagyon érzékeny fényezés,

  • nincs DVI,

  • nem olcsó.

AOpen XC Cube EZ482

MLaca

Az AOpen XC Cube mini-PC-t a Sowah Hungary Kft.-től kaptuk bemutatóra.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AOpen

Azóta történt

  • Kéttenyérnyi PC az AOpentől

    Az AOpen legkisebb számítógépváza a Mac mini babérjaira pályázik. Kicsi, aranyos, de kompromisszumokra is kényszerít.

  • A Mac mini kihívója

    A Fujitsu Siemens legkisebb asztali számítógépéhez, az Esprimo Q5000-hez volt szerencsénk.

Előzmények