Sokoldalú tablet bomba áron: Alcor Access Q787I

Megjelenés

Néhány héttel ezelőtt teszteltük az Alcor Acces D786M-et, amit nagyszerű kiegészítő funkciók mellett verhetetlen árral láttak el, de kétmagos rendszerprocesszora és TN+film technológiás kijelzője azért komoly mínuszt jelentett. Azzal is fejeztük be a tesztünket, hogy IPS kijelzővel és négy maggal lenne az igazi. Hát, most megkaptuk, amit kértünk!

Az Alcor Access Q787I-nek ugyanis héthüvelykes, 1024x600 pixeles, IPS paneles kijelzője van, mögötte pedig négymagos rendszerchip dolgozok. Mellettük ott található az Acces D786M-ben is nagyra értékelt, két SIM kártyát fogadó 3G modem, a GPS, a Bluetooth modul, és a kedvező ár sem hiányzik. Ezzel pedig még nincs is vége az extrák sorának, az Alcor a tablet méretéhez igazított autós tartót és univerzális autós töltőt is kínál jó áron.

A tesztkészülék az olcsó tabletekhez mérve korrekt minőségűnek bizonyult, zavaró illesztési hézagokkal nem találkoztunk, gépháza letisztult, sallangmentes, bár határotott nyomás hatására ropog kicsit. Mivel telefonálásra is használható, az egyik rövid oldalán előlapi hangszóró látható, ennek tövébe került az előlapi kamera, az átellenes oldalon pedig mikrofon rejtőzik.

A hátlap jelentős része texturált, kissé olcsó hatású, kopogós műanyagból készül, de ez még mindig jobb a karc- és ujjlenyomatmágnes, fényes felületeknél vagy a Wi-Fit blokkoló fémnél. Az egyik rövid él mentén leszedhető a hátlap, ide lehet dugni a két SIM-kártyát és a microSD memóriakártyát is, illetve itt van a hátlapi kamera. A csatlakozókat is erre a részre összpontosították, nincs belőlük sok, csak egy töltő és adatátviteli funkcióval bíró micro USB és egy hangkimenet. A kezelőszervek is közel vannak, az egyik hosszú oldalon található a hangerőszabályzó és a bekapcsoló, illetve a reset gomb nyílása.

Teljesítmény

Az Alcor Access Q787I lelke a Broadcom BCM23550 rendszerchip, aminek négy darab ARM Cortex-A7 magja van legfeljebb 1,2 GHz-es órajellel. A megjelenítésért a Broadcom saját fejlesztésű VideoCore IV grafikus alrendszere gondoskodik, ami elsősorban videolejátszásnál érzi magát jól, 3D-s teljesítménye – és támogatottsága – nem kiemelkedő. A rendszer része még az integrált HSPA+ modem, ami két SIM-kártyát kezel dual standby módban, tehát amikor az egyik SIM-et használjuk, a másik foglaltat jelez. Melléjük 1 GB rendszermemória, 8 GB-os belső háttértár, Wi-Fi, Bluetooth és GPS modul került.

Termék megnevezése Alcor Access Q787I
Operációs rendszer Google Android 4.2.2
SoC Broadcom BCM23550
CPU 4 darab ARM Cortex-A7 mag – 1,2 GHz
GPU Broadcom VideoCore IV
RAM 1 GB DDR3
Háttértár 8 GB
Kijelző 7 hüvelykes, IPS technológiás, kapacitív érintőpanel,
1024x600 pixel felbontással – 170 ppi
Kamera 0,3 MP előlapi
2 MP hátlapi
Hangszórók monó
Kommunikáció IEEE 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, két 3G modem, GSM modul
Interfész - micro USB,
- audiokimenet,
- mircoSD kártyahely
Érzékelők - gyorsulásmérő
- giroszkóp
- iránytű
- A-GPS
Méret 187 x 105 x 8,8 mm
Tömeg 248 g
Akkumulátor 10,4 Wh (2800 mAh)
Gyártó honlapja www.alcordigital.hu
Termék honlapja Access Q787I
Fogyasztói ár 35 000 Ft
Garancia 1 év

A készülékbe 2800 mAh-s, vagyis 10,4 wattórás akku került, ami nem túl nagy, de így legalább csak 248 grammot nyom a 8,8 milliméter vastag kis tablet. Még ennél is jobb hír, hogy az Alcor Access Q787I mindössze 35 000 forintba kerül; ilyen olcsón GPS-es vagy 3G modemes tabletet is nehéz találni, nem hogy olyat, ami mind a két funkciót bírja.

Android tablet mérések Alcor Access Q787I Alcor Access D786M Alcor ZEST Q813I Acer Iconia A1-810
SoC Broadcom BCM23550 Mediatek MT8312 Rockchip RK3188 MediaTek MT8125
Kijelző felbontása 1024x600 104x600 1024x768 1024x768
AnTuTu 14 170 12 720 19 126 12 697
Geekbench 2.4 1180 782 1530 1314
Quadrant 3349 3938 5699 3035
Smartbench 2012 Productivity 2963 2314 4685 3661
Smartbench 2012 Game 1885 2314 2629 2024
Epic Citadel fps érték on-screen, High 34,9 40,1 46,6 57
3D Mark 4112 2490 3302 3157
3D Mark Extreme 2450 1702 2432 1557
Futuremark Pacekeeper 627 609 764 599

Központi processzorát nézve a Broadcom BCM23550 hozta a konkurens Mediatek megoldások szintjét, a grafikus alrendszer viszont hagy némi kívánnivalót maga után. Először is célszerű azonnal firmware-frissítéssel kezdeni, mert nekünk a régivel egyes 3D-s alkalmazások akadoztak. Problémát jelenthet az egyedi grafikus mag támogatása is, például a Smartbench, GFX Bench és az Epic Citadel tesztben is gyengén muzsikált, mint a PowerVR SGX544, a 3D Markban viszont leelőzte.

Hasonló volt a helyzet a gyakorlatban is. Általában a processzormagok szépen vitték az Android 4.2.2 operációs rendszert, az internetezéssel, képnézegetéssel, videólejátszással semmi gond sem volt, viszont egyes játékok a vártnál akadozósabban mentek, másoknál viszont semmi lassulást nem tapasztaltunk az elterjedt, olcsó, négymagos tablet SoC-okhoz viszonyítva.

Használat közben

Az Alcor továbbra is a hardverre koncentrál, szoftveres téren semmi extrát nem kapunk az Android 4.2.2-höz. Gyakorlott felhasználók számára ez nem lehet probléma, hiszen ők hamar összeválogatják a Play áruházból kedvenc alkalmazásaikat, a kezdőknek viszont talán jól jönne egy alapcsomag. Bár a kezdőképernyőre nem tették ki, az alkalmazások között megtalálható a tárcsázó és az üzenetküldő is, így a hívásindítás és az SMS-küldés nem lesz olyan bonyolult, mint például a Lenovo IdeaPad A3000-nél.

Telefonálási hangminőség terén átlagos az Alcor tabletje, a középkategóriás okostelefonoknál (Samsung Galaxy S3 Minivel és Sony Xperia L-lel próbáltuk) valamivel gyengébben szól. GPS modulja a teszttelefonoknál lassabban talált a műholdakra, szabadtéren úgy egy-másfél perc kellett neki a pozicionáláshoz. A Wi-Fi hatótávolsága hozta a telefonok szintjét, az n-es routert tízméteres távolságról, két falon keresztül még sikerült elérni, távolabbról már szakadozott a kapcsolat.

Sosem várunk sokat az olcsó – sőt akármilyen – tablet kameráitól, de az Alcor most sajnos alulmúlta még a minimumot is. Az előlapi kamera iszonyatos színeket produkált, és ez firmware-frissítés után sem javult. A hátlapi kamera képe optimális fényviszonyok mellett elfogadható színvilággal működik, de amint túl kevés vagy épp túl sok fényt kapott, minden kifakult, mindehhez pedig borzalmas életlenség társult.


A kijelzővel viszont a lehetőségekhez képest meg voltunk elégedve. Észben kell tartani, hogy a 35 000 forintos árkategóriában vagyunk, ott az 1024x600 pixeles IPS panel nagyszerűnek számít, még úgy is, hogy betekintési szögei és színvilága azért nyilván elmarad egy iPad mini vagy második generációs Nexus 7 mögött. Maximális fényereje rendben van, bár a rajta húzódó érintésérzékeny réteg vonalait halványan, látni lehet.

Jót tett az akkumulátoros üzemidőnek is a firmware-frissítés, ugyanis a nyugalmi élettartam nyolc és fél óráról picivel 11 fölé nőtt, HD videóval öt és fél órára, játékot, Wi-Fit, GPS-t és minden mást maximumra kapcsolva pedig valamivel több mint három órára volt elegendő az energia. Egyórányi töltéssel majdnem 60%-ra sikerült visszatáplálni a teljesen lemerült áramforrást.

Kiegészítők

Az Alcor Access Q787I-vel megkaptuk a hozzáillő, külön megvásárolható autós tartót is. Teljesen műanyagból készült és a szokásos tapadókoronggal fogatható a szélvédőre. Jó erősen megragad, így stabilan tartja a készüléket.

A tablet bölcsője a tablet két hosszabb és egyik rövidebb oldalán kialakított, kb. egy centiméter hosszú mélyedésekbe kapaszkodik bele, a csatlakozás ezúttal is kellően – talán túlságosan is – erős. Úgy alakították ki ezt a tartót, hogy a hátlapi kamerát szabadon hagyja, így azzal menet közben akár filmet is készíthetünk.

A bölcsővel felszerelt tabletet kell a tappancsos részre rápattintani. Szerintünk idővel ez lehet a termék gyenge pontja, ugyanis két műanyag elem kattan egymásba, melyek sok összekapcsolódás után kikophatnak. Bekattintva a készülék nem csak álló helyzetbe hozható, ugyanis a tartónak gömbfeje van, ami tág határok között állítható, és egy nagyobb csavarral rögzíthető. A tappancs közelében van még egy egytengelyes állítási lehetőség.

Nem sok érdekeset lehet elmondani a másik Alcor kiegészítőről, a szivargyújtóba dugható autós töltőről. Persze ennek nem is az a feladata, hogy érdekes legyen, hanem hogy szép csendben menet közben táplálja a navigálásra vagy filmnézésre használt tabletet. Szerencsére a micro USB csatlakozón leadott, 1,5 amperes töltőáram filmezés és navigálás közben is elégségesnek bizonyult, így nem merült a készülék akkumulátora.

Értékelés

Az elmúlt években megmutatta a magyar bázisú Alcor, hogy komolyan számolni kell vele az olcsó tabletek hazai piacán. Gyengeségei ellenére, kiváló árszabása miatt már az Access D786M is nagyon érdekes ajánlat volt, mai tesztalanyunk, az Access Q787I pedig a kifogásolt kulcsparamétereken úgy tudott javítani, hogy az ára alig emelkedett. A végeredmény egy olyan tablet lett, ami alaposan megnehezíti majd a konkurencia életét. Persze, nincs vetélytárs nélkül az Alcor, a WayteQ xTAB 7x és a ConCorde tab Chronos IPS komoly kihívója lesz annak ellenére, hogy csak kétmagosak.

Szinte hihetetlen, hogy ma már a 35 000 forintos vételárba sikerül belezsúfolni egy négymagos rendszerchipet, IPS paneles kijelzőt, két SIM-et kezelő, minden trükközés nélkül telefonálásra is alkalmas 3G modemet és még a GPS, illetve Bluetooth modul sem maradt ki. Természetesen vannak apróságok, amikbe bele lehet kötni, mint az olcsó gépház, a kevéssé támogatott grafikus alrendszer, a gyenge kamerák vagy az egyéves garancia, de ezek eltörpülnek a fő funkciók garmadája és a kiváló ár mellett. Így az Alcor Access Q787I ajánlott címünkkel díjazva felülhet az "olcsó tablet" kategória trónjára.


Alcor Access Q787I tablet

rudi

Az Alcor Access Q787I tabletet az Alcor képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Alcor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés