Hirdetés

19 hüvelykes monitorok tesztje - 2. rész

Hirdetés

Színhelyesség

Először a monitorok képminőségével kapcsolatos teszteket végeztük el. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye One Display 2 kalibrátorral és a LaCie Blue Eye Pro nevezetű szoftverével végeztük. A kalibrációs program azt vizsgálja, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a deltaE, mely egy olyan numerikus érték, ami meghatározza két különböző szín távolságát egy színrendszeren (sRGB) belül. Minél kisebb egy adott szín deltaE értéke, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb. Általános szabály a LaCie programja esetében, hogy ha a deltaE nagyobb, mint 3, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárt színtől, vagyis szemmel is jól látható a különbség. Ha a deltaE kisebb, mint 2, akkor a LaCie programja sikeresnek véli a kalibrációt, ugyanis a különbség olyan minimális, hogy az szabad szemmel már nem látható. És ha a deltaE kisebb, mint 1, akkor a színhűség tökéletesnek mondható.


LG L1900J - kalibrálás előtt és után


Samsung 931C - kalibrálás előtt és után


Samsung 971P - kalibrálás előtt és után


ViewSonic VP930 - kalibrálás előtt és után

 

Monitor típusa deltaE94 átlag előtte deltaE94 maximum előtte deltaE94 átlag utána deltaE94 maximum utána
LG L1900J 11,5 19,0 0,6 1,9
Samsung 931C 9,2 22,6 2,5 7,0
Samsung 971P 6,9 14,4 0,5 0,9
ViewSonic VP930 3,5 5,8 0,5 1,5

Gyári állapotban sajnos egyik monitor sem volt igazán lenyűgöző, talán a ViewSonic VP930-at emelhetnénk ki a csokorból, de 3,5-ös átlagértékével még mindig alulmarad a (tesztünk első részében található) LG L1919S-sel szemben, amely feleannyiba kerül, mint a VP930. A legnagyobb csalódás itt mégis a Samsung 971P, ettől az igen drága monitortól nem ezt várnánk. A grafikon csak grafikon, de ha valaki megveszi a méregdrága monitort, otthon bekapcsolja, és nem olyan színeket kap, amit elvárna, az kiábrándító lehet. Igaz, az átlagfelhasználók nem igazán tudják, hogy milyenek a „valódi” színek egészen addig, amíg a monitort be nem kalibrálják. Kalibráció után az LG L1900J az L1919S-hez nagyon hasonlóan szerepelt, és bár nem kimondottan professzionális célra szánt monitorról van szó, igen közel áll az erre szánt VP930-hoz. Itt egyébként a Samsung 971P már az első lett, a maximális 0,9-es deltaE tökéletes eredmény, na de ez nem mond sokat azoknak, akik nem kalibrálják be a monitort. A Samsung 931C kalibrálás után elért felemás eredménye két eshetőséget vet fel: vagy tényleg gyenge a panel színvisszaadása, vagy a monitor által megjelenített nagyobb színtérnek köszönhetően egyes színek RGB-kódjai elcsúsznak az sRGB színtérhez képest. Pontosítva: alacsony deltaE értéket kaptunk volna, ha a monitort mondjuk az Adobe RGB-hez hasonlítja a program, hiszen elképzelhető, hogy egyes RGB-kódok így más-más színeket határoznak meg. Az utóbbi verziót látszik megerősíteni utólagos tesztünk, amit egy Profile Checker nevezetű programmal végeztünk el. A program lehetőséget ad színprofilok összehasonlítására, az sRGB és a LaCie Blue Eye programmal létrehozott profilt összevetve ilyen eredményt kaptuk. Jól látszik, hogy a Samsung 931C profiljában van olyan terület (a program csak néhány színt emel ki), mely „kilóg” az sRGB színtartományból.

Frissítve 2007.03.06: Hivatalos forrásból megtudtuk, hogy jól spekuláltunk a Samsung 931C-n tapasztalt "anomáliával" kapcsolatban. Mint kiderült, ha egy panel színtérlefedettségét növeljük, akkor a színprecizitás viszont csökken (ellenben a megjeleníthető színek száma nő - evidens). Ez annak köszönhető, hogy a színmélység (8 bit) utal a színskála tagoltságára, azaz előre meghatározott, hogy az RGB színkódok az XYZ-térben milyen távolságra találhatók egymástól, ami a színtérlefedettség növelésével (72-ről 92%-ra) szintén megváltozik. Ergo ha a 931C-t az sRGB helyett az Adobe RGB színtérhez hasonlítottuk volna, akkor alacsonyabb deltaE-értékeket kaptunk volna.


LG L1900J, Samsung 931C, Samsung 971P, ViewSonic VP930

Az Eye One Match kalibrációs szoftver kalibrálás után egy másik módszerrel ábrázolja a monitorok színhűségét. Az ábrákon az látható, hogy a videokártyából jövő RGB színkódok milyen mértékben egyeznek meg a monitoron megjelenő színekkel. A megegyező színek mindig a szürke egy árnyalataként jelennek meg. Minél jobban megegyeznek a videokártya és a monitor szürkeárnyalatai, annál jobb a színhűség, vagyis a három alapszínt jelképező vonalnak minél inkább egymásra kell feküdnie. Ebben a tesztben már kibukott, hogy az egyes monitorokat hova kell elhelyezni egy képzeletbeli dobogón. Az LG L1900J ezúttal már nem volt olyan meggyőző, s ami érdekes, hogy eredménye még az olcsóbbik LG-től, az L1919S-től is elmaradt. A ViewSonic VP930-ban kicsit csalódtunk, ugyanis a piros és a zöld a megengedettnél nagyobb eltérést mutat, így ezt a monitort profi munkára csak akkor tudjuk ajánlani, ha a leendő tulajdonos rendelkezik olyan szoftverrel, mellyel ezek a problémák megszüntethetőek. A Samsung 971P itt is nagyon jól szerepelt, a három alapszín szinte egymásra fekszik. A Samsung 931C esetében megint csak arról lehet szó, amit előzőleg már kifejtettünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés