Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • apatyas

    Korrektor

    Üdv!
    Dual bootosnak szánt rendszert segítsetek légyszi rendberakni.
    Volt egy win10. Aztán raktam mellé egy 18.10-est. Valamiért telepítés közben valami nem volt jó, és ha jól emlékszem MBR-re lett változtatva a diszk (lásd lejjebb), még hónapokkal ezelőtt, akkor csak a linux kellett, a win állapota nem érdekelt utána.
    De most szükségem lenne arra, hogy a wint újra használjam itt (és a linuxot továbbra is), lehetőleg reinstall nélkül.
    Lenovo Flex-2 14D a laptop, AMD béléssel. A BIOS/UEFI-jében UEFI boot mode van beállítva, az előbb néztem, ehhez nem nyúltam amikor a linuxot telepítettem fel, secure boot disabled -re van állítva.
    Uefi:Uefi
    A parted a következő:
    Típus: ATA ST500LM000-SSHD- (scsi)
    /dev/sda lemez: 500GB
    Szektorméret (logikai/fizikai): 512B/4096B
    Partíciós tábla: msdos
    Lemezjelzők:

    Szám Kezdet Vég Méret Típus Fájlrendszer Jelzők
    1 1049kB 525MB 524MB primary ntfs boot
    2 525MB 64,9GB 64,4GB primary ntfs
    3 64,9GB 82,1GB 17,2GB primary ext4
    4 82,1GB 500GB 418GB extended lba
    6 82,1GB 86,4GB 4298MB logical linux-swap(v1)
    5 86,4GB 500GB 414GB logical ntfs

    Ami a bajom: a lila GRUB-nál a linux bejegyzés elindul, a win10 meg nem, egy pillanatra felvillan a kurzor, aztán visszatér a GRUBba. Hogy lehetne rendbetenni, mit mutassak még meg? Gondolom, vagy a MBR-GPT kavarás a baj mert az eredetileg GPT win alatt megváltozott a partíciós tábla, vagy a win betöltő nincs ott ahol kellene, vagy mindkettő egyszerre :)

    matyas@Flex2-15D:/boot/grub$ ls -la
    összesen 2388
    drwxr-xr-x 5 root root 4096 máj 5 23:17 .
    drwxr-xr-x 3 root root 4096 máj 5 23:22 ..
    drwxr-xr-x 2 root root 4096 márc 5 22:45 fonts
    -rw-r--r-- 1 root root 712 okt 18 2018 gfxblacklist.txt
    -r--r--r-- 1 root root 10525 máj 5 23:17 grub.cfg
    -rw-r--r-- 1 root root 1024 máj 6 00:08 grubenv
    drwxr-xr-x 2 root root 12288 márc 5 22:45 i386-pc
    drwxr-xr-x 2 root root 4096 márc 5 22:45 locale
    -rw-r--r-- 1 root root 2396123 okt 18 2018 unicode.pf2

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    válasz Frawly #35722 üzenetére

    Köszi! Akkor lehet, hogy azért picsogott az első linux telepítéskor, mert MBR-es linux telepítő volt és nem bírt a rendszerrel. Én konvertáltam a dolgokat át emiatt MBR-re.
    A linuxot el tudom dobni, másolásokkal helyre tudom állítani később. Megpróbálom a wint helyrepofozni, egy GPT-re konvertálással aztán win telepítős javítással. Működhet? Vagy maradhat MBR-en is, úgy is helyre tudja valahogy állítani a win telepítő?

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    válasz gyulank #35789 üzenetére

    Egy live session esetleg látja, vagy az ugyanaz mint a telepítő?

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    Sziasztok!
    Korábban nyűglődtem dualboottal, csak nem lett jó és vissza kellett raknom a wint mert nem indult.
    Most GPT a lemez és UEFI a 'bios'ban, a win10 is ezt írja.
    Az Ubi telepítőnél eme leírás szerint a 100MB-os Efi partíciót kell választani a rendszerbetöltő helyének.
    1: De miért, amikor ezen a windows boot manager van? 2: Nem fogja megint elcseszni a win bootját? 3: Nem lehetne a saját linux partíciójára rakni a betöltőt és majd biosból/F12-vel a booteszközt változtatni ha akarom? Nekem úgy jobban tetszene, menne úgy?

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    válasz Fred23 #35890 üzenetére

    Közben kipróbáltam úgy ahogy gondoltam, mondván hogy nem ronthatja el.
    És úgy működik, ahogy vártam. Boot menüben lehet választani. Win nem tud róla (ahogy akartam), a grub viszont felvette a listájára a win loadert is. Engem nem zavar.
    Köszi amúgy.

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    Hali!
    Stock Ubuntu, a konkrét verziót nem tudom megnevezni 2020.04 talán, (a 'tigrises', nem a tintahalas).
    Az alap hibája az volt, hogy kékhalálozott a memória miatt winen, de azt már rendberaktam, kontaktos lehetett, memó mennyisége nem változott csak másik slotba került, még mindig dual channelben van.
    A hibakeresés része volt, hogy az integrált AMD 2400G videó (proprietary driverek lettek rá rakva asszem) helyett beleraktam a dedikált rx-480-at, illetve a három háttértár volt dugdosgatva, de mind vissza lett rakva, uefi alaphelyzetbe állítva de ilyen volt már korábban is - GPT/MBR viszony elvileg rendben van, a win nem háklizott miatta. Rendszerindításkor boot menüből választom ki, hogy melyik lemezről indítson, nem dual bootos nagyon remélem, függetlenre akartam a rendszereket rakni anno.

    Azóta nem indul el, a következő helyzetig jut a rendszer:

    Valaki meg tudná tippelni, mire panaszkodik, mert nekem nem jön át. A dedikált videót szedném ki elsőre, de inkább megkérdezem, mielőtt még egyszer turkálni kezdenék benne.
    Arra ugye még mindig háklis, ha hirtelen az sdb mondjuk sdc-vé vált volna a dugdosás miatt?
    Ezer köszönet.

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • apatyas

    Korrektor

    válasz lev258 #39332 üzenetére

    Köszönöm! Egyenlőre uefiban a north bridge iommu letiltása indíthatóvá tette a rendszert, gondolom teljesítményt vesztek így. Most már tudom mit keressek, folytatni fogom a javaslatod alkalmazásával. Ezer hála!

    [ Szerkesztve ]

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

Új hozzászólás Aktív témák