Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #8032 üzenetére

    +1. Még egy érv: szokásos hibába esik, a 70-es évekből indítja a FED rate chartját, ezért domináns rajta a Volcker-korszak. Holott az inkább volt rendkívüli, mint normális. Historikusan 5% feletti FED rate igenis magasnak számít, max nem extrém magasnak. De nagyon helyesen írtad, az eladósodottság mértéke nagyon nem mindegy.

    míg végül a magyar várható ingatlan jelzáloghiteleknél köt ki. Ez így katyvasz.

    Az egyik fő kiindulási pontja (amit mindig kérdezgetni szoktak tőle) az az, hogy mikor lehet majd megint 3% kamat mellett ingatlanhitelt felvenni. Kicsit összecsúsztak a témák, de azért legyünk őszinték, van is összefüggés közöttük. (Szerintem amúgy magyar viszonylatban megállja a helyét az érvelése.)

    Egyébként örülök, hogy megírta a cikket és lebeszélni kívánja az olvasóit a hosszú kötvényezésről. Magyarok közül talán a legjobb kontraindikátor szerző. Gyakorlatilag az összes befektetési tipp amit leírt a blogjára pont fordítva sült el. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Volt már talán a téma, de Vakmajom poszt miatt megint aktuális: [link]

    Ez a lufi nem kicsit durrant. Van ilyenre is példa.

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #8078 üzenetére

    de egyre inkább úgy tűnik hogy nem volt jó az az irány

    Ez nem egyre inkább tűnik úgy, hanem tök nyilvánvaló. A tőzsde elég egzakt műfaj az eredmények tekintetében, szerintem ezen nincs is sok értelme lamentálni.

    Aki kivár, az hogy látja, továbbra is reális forgatókönyv egy komolyabb visszaesés a következő hónapokban?

    Ha idént értesz "következő hónapok" alatt akkor simán. Attól még, hogy emelkedés volt, semmi garancia arra, hogy ez ne változhatna akár pár hónap leforgása alatt szignifikánsan (mint ahogy ez történt is az elmúlt években). Az én stratégiám a hozamgörbe inverzióra alapul, ezen a téren nem történt érdemi változás.
    Az időzítés természetesen egyértelműen rossz volt.

    Mondjuk az azért kérdés, mit tekintünk benchmarknak, nekem 2022 elején lett volna nagyobb lump sum betolható tőkém. AI cuccok/big tech azóta nagyot ment, többi szegmense a piacnak viszont kb. lecsó. Az általad kedvelt value cuccok jó, ha 10%-ot mentek azóta USD-ben, annyit azért az én portfólióm is hozott.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #8106 üzenetére

    🙋‍♂️
    Csak nem részvénybe. :P
    (Egyébként 2022, 2023H1 során ment belőle részvénybe is)

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Citroware #8127 üzenetére

    és úgy hiszem a UK hosszútávon rendben lesz.

    És ezt miből gondolod? Szerintem erősen lejtő az a nemzet és ez nem ma kezdődött. A Brexit ennek már egy előrehaladott tünete volt. Se a tünetet, se magát a betegséget nem sikerült normálisan azóta se kezelni, esélyesen nem is lehet.

  • julius666

    addikt

    válasz Citroware #8131 üzenetére

    nagyobb rugalmasságuk van a döntésekre, ezáltal megvan a lehetőség arra, hogy jobban csinálják a dolgaikat, mint egy sok államból összeálló unió

    Vagy nem, mert ha nem akarják elveszteni az Unió hatalmas piacát, akkor kénytelenek gyakorlatilag ugyanúgy alkalmazkodni annak szabályaihoz. De van, hogy ez se elég, pl. a pénzügyi világban betöltött szerepük nagy részét bukták az EU kilépéssel, pedig abban még versenyképesek is voltak.

    innovációra, világgazdasági változásokra jobban reagálhatnak, akárcsak az emigrációs trendekre.

    Az innovációt, kiemelkedő reakcióképességet meg valahogy nem érzem rajtuk. Egy öregedő, ráadásul rohamosan elbutuló, borzasztóan elkényelmesedett társadalom, akik még mindig a régi dicsőség visszatértéről álmodoznak, teljesen homokba dugva a fejüket. Tökéletes tünete ennek a folyamatos a politikai válság ami már megelőzte a Brexitet, már gyakorlatilag évtizedes távon tart náluk.

    Az emigráción hupákolás is jó példa. A Brexit egyik fő oka volt, aztán semmi nem lett belőle, tudtommal nem történt nagy változás ezen a területen. A valóság végül bekopogtatott az ajtón.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #8210 üzenetére

    Ez még semmi, érdemes egy pillantást vetni a Gemini egészen nevetséges mostani botrányára, fel se bírom fogni, hogy ott a döntéshozók hogyan gondolhatták, hogy ez így rendben van, mielőtt kidobták volna a közösségnek a terméket. Jól láthatóan hatalmas a verseny és pánikszerű kapkodás van, hibát hibára halmoznak a vezetők.

    A nagy multik woke retardkodása ironikus módon meg nem visszaveti a fejlődést hanem elképesztő iramban katalizálja. Ugyanis elsősorban ennek köszönhető, hogy ezek a nagy cégek nem uralták le teljesen a szcénát, hanem valós piaci igény van a független, nyílt, lokálisan futtatható modellek iránt, amik nincsenek így szarrácenzúrázva. A nagy cégek hatalmas modelljei (amik egyébként totálisan gazdaságtalanok jelenleg) elviszik a rivaldafényt, lásd Sora, lásd Gemini. De a mélyben, a kis, lokális modellek világában is zajlik a forradalom és ki tudja onnan még mi potyog ki majd. Jéghegy csúcsát jelentik a Stability AI termékei pl (Stable Diffusion vs. DALL-E vs. Midjourney)

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #8266 üzenetére

    Ha már eszközök összehasonlítása, friss cikk BTC vs Nasdaq mozgásokról: link

    Rá lehet fogni a mostani ugrást az ETF bevezetésre, meg a tech részvény rallyt az AI-ra (a kettő egybeesése meg ugye véletlen), de amikor nem voltak ezek a tényezők is hasonló mód együtt mozogtak az idő nagy részében ezek az eszközök.

  • julius666

    addikt

    válasz emvy #8677 üzenetére

    Szerintem az egyik problema, h nagyon olcson indult.

    Nem nagyon tudtak volna mást csinálni. Piacot kellett szerezni bármi áron. Most, hogy már befutottak se nagyon emelgethetik az előfizetési díjakat, a konkurencia ott van a nyakukban. És nem csak a nagyok (Google, FB). Amikor a FB tavaly nyílt forrásúvá tette a saját nagy modelljét+környezetét (Llama) ledobta az atombombát, elképesztően felpörgött ez a terület (nyilván ez is volt a cél, tudták hogy max harmadikak a sorban, megszorongatták hát máshogy a nagyok tökeit).

    Bárki trainelhet kompetens modelleket, futtathat ChatGPT-hez hasonló szolgáltatást, az eszköztár elérhető, csak ki kell fizetni a futtatás költségeit valami felhő szolgáltatónak. Most, hogy ömlik a befektetői tőke a területre ez nem is egy megugorhatatlan akadály, van az asztalon elég elégethető pénz "piacszerzés" címszó alatt. Ez annyira így van, hogy konkrétan a poszt írásakor se az elérhető legokosabb modellt, se a legjobb ár/érték arányú szolgáltatást nem az OpenAI nyújtja, hanem egy Anthropic nevű, kevésbé ismert cég (Claude 3). Személyes példa: nekem májusban lejár a github copilot előfizum, én is dobbantani tervezek más szolgáltatásra. És nem is elsősorban az ár miatt.

    Ha a GPT5 tényleg nagy dobás lesz és megint beelőzi az OpenAI vele a piacot fél-egy évvel (ami ebben a pörgős iparágban nagy előnynek tűnik, de megtérülés szempontjából meg lehet katasztrofálisan kevés), lehet tudnak valamennyit emelni az árakon, de kétlem nagyságrendi léptékben. Nem véletlen, hogy a nagyok (OpenAI, Google) mind a saját hardver irányában tapogatóznak, ezen a téren nyilván a kisebb szereplők erősen hátrányban vannak.

  • julius666

    addikt

    válasz travix #8949 üzenetére

    Direktben xetrán vetted, vagy a smart routing szépen megvette neked gettexen? Utóbbi egy másik tőzsde (ráadásul ott csak árjegyző van).

    Ha ez történt esélyesen a gettex olcsóbb tőzsdei jutalékán többet nyertél, mintha xetrán vetted volna...:U

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #9094 üzenetére

    Továbbra is pénztermelő gép, de továbbra is csak égeti is a pénzt olyan projektekre, amelyek annyit ígérnek, hogy "majd valamikor a jövőben lesz belőle valami, ami nagyon jó lesz valamire, csak még nem teljesen tiszta hogy mire".

    Ezt úgy mondod mintha újdonság lenne, pontosan így működik az IT/growth, beleárazzák a papírba a hosszú távúspekulatív várakozásokat. A Meta nem véletlenül van ott a topban, mert emellé még "pénztermelő gép" is, ahogy írtad.

    Én simán esélyesnek tartok egy kisebb bukkanót ebben az AI sztoriban, amikor legalábbis megkérdőjeleződik a cégek által belelocsolt temérdek pénz által nyert piaci előny, a befektetések megtérülése (nem csak a Metánál, erről már írtam is itt). A metaverzummal ellentétben viszont itt kevésbé érzem totál értelmetlennek amit csinálnak, itt sokkal több arra az esély, hogy lesz is ebből valami, amivel pénzt lehet keresni. Ha igen, az ráadásul a Meta meglévő pénzkereseti lehetőségeit is negatívan érintheti. Ez tényleg nem Zuckerberg hobbi projektje, kényszerpályán mozognak a többi szereplővel egyetemben.

    Hogy az árazás mennyire indokolt azt nem tudom, de biztosan nem attól túlárazott (ha az), hogy az AI-ba pénzt fektetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz j0k3r! #9180 üzenetére

    Nekem a jósgömböm elég ködös lett, én nem teljesen értem az általános piaci optimizmust az elmúlt fél évben, de főleg pár hónapban. GDP mégse nő annyira, dezinfláció megállt, kamatok ugyanúgy historikusan viszonylag magasan, ráadásul a hosszú oldalon kúsznak megint felfelé rohamosan eladósodó állam mellett. Tőzsdét/kockázatos eszközök árfolyamát mégse nagyon érdekli ebből semmi. Jó magasra került a befektetők ingerküszöbe az elmúlt években úgy tűnik.
    Hogy ilyen ellentétes folyamatok mellett pár éves távon mi lesz? ¯\_(ツ)_/¯

    A költségvetési hiány, ami gyakorlatilag a COVID óta konzisztensen nagyon magas, biztosan nem tartható fent örökké, az egyértelmű, mint írtátok is előttem. Ezt nyilván nem csak mi látjuk a konyhából, hanem mindenki. Szerintem a kötvénypiac azért toleráns ennyire, mert mindenki átmeneti választási költségvetésként tekint a jelen helyzetre, azzal számol, hogy választások után majd be lesz húzva a nadrágszíj. (Bár érdekes módon a részvénypiacot ez nem izgatja). Ha nem lesz, megy tovább a pénzszórás és berágnak a kötvényesek, akkor mondjuk kva kellemetlen lesz DTLA-t tartani. :B

    Stílusos fináléja lenne persze a ZIRP érának ha úgy egyenesedne ki a hozamgörbe, hogy egy meredek hosszú kamat rallyval állna bele a kötvénypiac (meg aztán minden más) a padlóba, de azért nem lenne természetes a mosolyom, hogy "én megmondtam". :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #9187 üzenetére

    Az a baj, hogy hosszú kötvénnyel spekulók szempontjából nagy hitelességi válság nem is feltétlen kell, hogy fájjon. Pl. a jegybankok hitelességének bármiféle sérülése nélkül simán lehet olyan szcenárió, hogy elhúznak a hosszú kamatok 6%-ig, a részvénypiac vagy esik a kötvényekkel vagy nem, valami eltörik, a jegybank meg gyorsan beavatkozik, lásd tavalyi bankválság.

    Hiába esnek a hosszú kamatok akár mondjuk 3.5%-ig ennek a hatására, ha cserébe a részvény árfolyamok a kötvényekkel együtt ugranak meg, nincs jó "átszállási lehetőség", a hajunkra kenhetjük a DTLA kitettséget ebben az esetben (ugye a portfólió hosszú kötvény lábának nagyobb része nem a mélypont körül kerül be a portfólióba, a forduló utáni várva várt emelkedés részint csak a bukót adná vissza).

    Sajnos az USA hosszú kötvényre fogadás elsősorban akkor működik, amikor az USA hosszú kötvény menekülőeszköz. Ez nyilván tök logikus, mint ahogy a megugró kamatkiadások vagy épp a választási költségvetés, is előre várhatók voltak. Utóbbinak az iszonyatos mértéke viszont számomra meglepő volt az elmúlt ~1 évben. Brutálmód öntik odaát a költségvetési pénzt a kazánba, szó szerint ugyan úgy, mintha megint COVID lenne. Pedig rohadtul nincs.

    És ami a legdurvább számomra, hogy jóformán semmi ellenállást nem nagyon látok ezzel szemben. Pár közgazdász puffog, de úgy különösebben nagyobb médiahangsúlyt nem kap azért az ügy. Konkrétan lehet, hogy itthon az ellenzéki médiában nagyobb felülete volt a 2021-22-es bődületes választási pénzszórásnak, mint odaát annak, ami most megy. Őrület. Nekem van egy olyan összeesküvés-elméletem - és ez már off, topikgazda ha gondolja, kipucolja - hogy nagyon sokan asszisztálnak mindkét oldalról odaát ahhoz, hogy ez a posztmodern populista altright irányvonal (vagy Trump jelenség) végre kipucolódjon a rendszerből. Vagy úgy, hogy zsinórban 2. buktával érvénytelenedjen el a republikánusok körében, vagy úgy, hogy az előző adminisztrációtól örökölt üres kassza miatt reccsenjen meg, ha hatalomra kerülne.

Új hozzászólás Aktív témák