Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz cp007 #21429 üzenetére

    Átfutva az inverter és a Backup Box doksijait én továbbra is úgy látom, hogy amíg nincs akkumulátor az inverter mögött, addig hálózat kimaradás alkalmával az inverter is lekapcsol. A Backup Box doksijának 14. oldalán van egy táblázat, ami annak felparaméterezéséről, felkonfigurálásáról szól. Ebben komoly szerep jut az akku pakknak, illetve annak töltési/kisülési szinttartományának. Ha ez nem létezik, akkor a Backup Box nem felkonfigurálható, az off-grid üzemmód pedig nem lesz elérhető.

    Ezt egyébként úgy is be lehet látni, hogy a grid-tie napelemes rendszerek általában mindig az adott besugárzás alapján kivehető maximális teljesítmény munkapontjára igyekeznek beállítani a napelemek feszültségét és áramát. Mindezt annak tudatában tehetik meg, hogy a hálózatba akármekkora teljesítmény bepumpálható, nekik kizárólag a napelemek maximális kihasználtságára kell törekedniük. A ki/bekapcsolgatott fogyasztók teljesítményfelvétele általi hálózati feszültségingadozás nem őket fogja terhelni, hanem a hálózatot, nekik csak ahhoz kell igazodniuk.

    Off-grid rendszer esetén nincs hálózat, csak egy akkupakk, ott annak a töltöttségi szintjéhez kell belőni a napelemből kivehető max. teljesítményt. A fogyasztók is az akkupakkot fogják rángatni, azok teljesítményét az akkupakk teljesítménye fogja korlátozni, de az inverternek továbbra is csak azzal kell törődnie, hogy az akku feszültség szintjéhez igazítsa a PV rendszerből kivett teljesítményt.

    Olyan tehát, hogy hálózat/akku nélküli PV rendszer nincs, de legalábbis nagyon nehéz megkonstruálni, ha a fogyasztók teljesítményfelvétele időben ugrásszerűen változhat. (A napelemes óra/számológép/tamagocsi stb. nyilván nem ez a kategória, mert ezek állandó és elég kicsi teljesítmény igénnyel bírnak, nem nagyon van szükség munkapont állításra.) Az inverter ugyanis csak azt tudja, hogy ahhoz, hogy ő a napelemből kivehessen valahány wattnyi teljesítményt, ennyi-és-ennyi feszültséggel kell betáplálnia a... hálózatba? Akkupakkba? De ha ez most nincs, akkor hova is? A fogyasztóba, ami egyébként nem rendelkezik saját feszültséggel? De ha rendelkezne is, pontosan mennyi az, amennyi kell még neki ahhoz, hogy ne "fulladjon le"? Vagy hogy amikor hirtelen elvonulnak a felhők, ne pukkadjon ki?

    Itt jön képbe a UPS, aminek semmi más dolga nincs, mint a rendelkezésére álló akkumulátoros kapacitásból a fogyasztásnak megfelelően nagyjából stabil "hálózati" feszültséget biztosítson. De ha a mögötte lévő akku nem egy fix akku lenne, hanem egy vonuló felhőkkel teli égbolt, akkor nagyon komoly számításokat (és meteorológusokat megszégyenítő prognózisokat) kellene végrehajtania ahhoz, hogy az a fogyasztó állandóan működhessen. De ha még az is változtatgatja a teljesítmény igényét... akkor tulajdonképpen el is érkeztünk az off-grid vagy hibrid PV rendszerek bonyolultsági szintjéhez. :)

    Az tehát, hogy egy akku nélküli PV rendszerből pillanatnyilag kivehető teljesítményt kiegészítsünk egy UPS-szel, az házilagos módszerrel nem kivitelezhető. A UPS vagy lát maga mögött valamit vagy nem. Utóbbi esetben leválik a hálózatról és átkapcsol akkus üzemmódra. A PV pedig vagy lát maga előtt valamit (hálózat vagy akku) vagy nem. Utóbbi esetben kikapcsol.

    De ha biztosra akarsz menni, tégy egy kört a napelemes topicban. Ne higgy nekem, mert nem vagyok a téma szakértője! :)

Új hozzászólás Aktív témák