Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • st.marci

    csendes tag

    Sziasztok!

    Van egy kis problémám a fél éve összerakott gépemmel és abban bízom, hogy hátha tud valaki segíteni nekem. Arról van szó, hogy az XMP (DOCP) profil beállításakor nem mindig POST-ol le az alaplap és kigyulladva marad a sárga DRAM hibát jelző LED. Kikapcsolás és bekapcsolás után általában "megoldódik" a probléma, kb. 10-ből 1-szer jelentkezik. A RAM-ok a leírásnak megfelelően az A2/B2 slotban vannak. Maga a rendszer teljesen stabilan működik egyébként ha már egyszer sikerült bootolni.

    Annyi ráadás van, hogy bekapcsoláskor tipikusan nagyon felpörögnek a ventillátorai a videókártyának és viszonylag lassan bootol a gép. Amikor nem bootol, akkor sokkal tovább tart ez a memory-training procedúra, de ami érdekes és számomra teljesen érthetetlen az az, hogy ha pl. betöltjük az optimized defaults-ot és utána ismét bekapcsolom a DOCP beállításokat akkor megszűnik a lassú bootolás, hamar POST-ol a gép és nem gyullad ki a sárga LED sem (kb. zsinórban 10 áramtalanítás és bekapcsolás után is működik minden). Egészen addig tökéletesen megy minden, amíg el nem telik az éjszaka és reggel be nem kapcsolom a gépet, akkor kezdődik minden elölről, nem biztos, hogy bebootol. Tehát hosszabb idle után szokott jelentkezni valami oknál fogva.

    Ha az XMP kikapcsolásra kerül akkor nem jelentkezik a hiba. Volt ilyen gyanúm, hogy a DRAM boot feszültség nem lehet megfelelő, de sajnos az alaplapon nem lehet állítani (BIOS 1407 van fent, ez a legújabb jelenleg).

    A következő konfiggal rendelkezem, leírom, hátha segít valamit:
    - Asus Prime X570-PRO Alaplap
    - Ryzen 7 3700X CPU
    - G.Skill 32GB 3200MHz CL16-os RAM (f4-3200c16d-32gtzrx)
    - Samsung 970 EVO Plus nVME SSD
    - Asus ROG Strix RTX 2070 Super Advanced Gaming
    - Chieftec Eco 700W (GPE-700S)

    Előre is köszönöm a segítségeteket!

    Üdv,
    Marci

  • st.marci

    csendes tag

    válasz Zalanius #1254 üzenetére

    Szia Zalán!

    Örülök, hogy nem vagyok egyedül ezzel a problémával. Én sokáig gyanakodtam arra, hogy az alaplap (Prime X570-Pro) valamelyik komponense gyári hibás, de akkor XMP nélkül miért megy? Stb. Ráadásul neked is rossz..

    Szerintem valami történik, amikor frissítjük a beállításokat a BIOS-ban (gondolom újratraineli a RAM-ot) és hosszabb idő elteltével mindig újra kell inicializálnia, de nem mindig sikerül. Ez alól kivétel az, ha beállításfrissítés történik, mert akkor ha lekapcsolom a gépet kisebb időre akkor pillanatok alatt bebootol, tehát még érvényben van valami, ami elfelejtődik hosszabb idő után. De ettől függetlenül ez nem állapot, mert ha véletlenül áramtalanítom a gépet vagy hosszab ideig nem használom, akkor is elvárható, hogy konzisztensen bebootoljon.

    Én egy dologban reménykedem, hogy ha már a 1407-es nem hozta meg a várt eredményt (nekem sem), hogy az AGESA 1.0.0.5-ben javítanak POST problémákat Micron 3200-as RAM-okkal. Nekem Hynix van, CL16-os, de ebben bízom egy picit, mert vagy a BIOS vagy az AGESA környékén lehet ez a bug szerintem, mert a RAM ugyan nem Samsung de ettől függetlenül teljesen stabilan működik 3200MHzen, tehát nem hiszem azt sem, hogy a gyári XMP profil hibás vagy instabil lenne ehhez a konfigurációhoz.

    Köszi még egyszer!
    Marci

  • st.marci

    csendes tag

    válasz fisi #1256 üzenetére

    Milyen RAM van az alaplapodban? Mik az időzítések?

  • st.marci

    csendes tag

    válasz fisi #1258 üzenetére

    Lehet, hogy azért működik a tiéd gond nélkül, mert az Samsung B-die :) Egyébként nem gond, visszavettem átmenetileg a frekvenciát és így nem jelentkezik a probléma. Biztosan megcsinálják majd, hogy szélesebb körben kompatibilis legyen.

  • st.marci

    csendes tag

    válasz Zalanius #1260 üzenetére

    Sziasztok!

    Úgy tűnik 2407-es BIOS frissítéssel megoldódott a probléma. RAM topikban javasolták, hogy emeljem meg a feszültséget 1.4V-ra, az is megoldotta a problémát, de nem tűntek el a WHEA warningok és mint kiderült még a SOC voltage is rosszul volt kijelezve.

    A 2407-es BIOS minden problémát megoldott (írták is, hogy DRAM kompatibilitási fejlesztések voltak benne).

    Javaslom, hogy frissítsen mindenki, akinek ilyen lapja van.

    Üdv,
    Marci

Új hozzászólás Aktív témák