Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azopi74

    addikt

    válasz Fall-N #6 üzenetére

    "Egyébként sem értem mit erőlködnek. Fejleszthetnének ARM SoC-okat is."

    Hehe. Az már megvolt. Az Intel hosszú ideig piacvezető az ARM-os okostelefon és PDA SoC-ok piacán. Qualcomm akkor még sehol nem volt a SoC piacon, meg a többiek se nagyon. Néhány százalékon osztozott a TI, az ARM, a Samsung, Philips, Motorola, Samsung és Sony - ezek közül ma már csak a Samsung játszik.

    Sőt, nem csak a SoC-piacot, hanem az ARM CPU-k piacát is toronymagasan vezette az Intel a WinCP, WinMo, PalmOS piacon egyeduralkodó, saját tervezésű XScale-lel, köröket verve magára az ARM-re is. De az ARM CPU-s SoC-okat is a túlnyomó többségét az Intel gyártotta jó ideig (StrongARM sorozat) , így egy ideig elsősorban önmagával versenyzett az ARM piacon is. :) De a lényeg, hogy hosszú időn át szinte monopolhelyzetben volt az ARM SoC-ok piacán.

    Akkor kezdett csak visszaszorulni az Intel és élre törni a TI és a kisebb gyártók - Samsung, Philips, Nokia (Rapido sorozat) a 2000-es évek közepén, második felében, amikor a Nokia és a Symbian szövetség elkezdte átvenni az uralmat az okostelefon piacon, aki Symbianos szövetségeseivel együtt látványosan hanyagolta az egész WinTel szövetséget (nem csak a Microsoftot, hanem az Intel-t is). A hagyományos PDA gyártók és a mögöttük álló Microsoft és az Intel pedig szép lassan kiszorultak az ultramobil piacról, miután elvesztették az összecsapást a hagyományos telefongyártókból verbuválódott Symbian szövetséggel szemben (elsősorban a Nokia olcsó symbianos dömpingjének köszönhetően, a csúcskategóriában azért maradt ezután is a WinMo, és a legnagyobb gyártó, a HTC )

    Ekkor viszont az Intel is és a MS is a lehető legrosszabb stratégiát választották, kvázi otthagyták az egész ultramobil piacot. A MS nem fordított túl nagy energiát arra, hogy a WinMo további részesedés-vesztését lassítsa, és az olcsó Symbianos telefonokkal felvegye a versenyt, az Intel pedig ahelyett, hogy előre menekült volna, és átmentette volna a részesedését az új korszakba (gyártástechnológia előnyével simán visszaszerezhette volna az ARM piacon a domináns szerepét, csak egy GPU-t kellett volna vennie és egy kommunikációs chipet) inkább eladta az egész ARM üzletágat a Marvellnek és felvette a nyúlcipőt. Feltehetően úgy gondolta, hogy majd visszatérnek a piacra akkor, ha már igazán nagy lesz, és abban bízott, hogy addigra a dédelgetett x86-os architektúrával is labdába tud majd rúgni a versenytársakkal szemben. (Microsoft is ebben bízott feltehetően, akkor még Intel alapon képzelték el a visszatérésüket az ultramobil piacra )

    Ez persze nem így alakult, jött a szifon, majd a droid, majd a brutálisan felgyorsult növekedés és hirtelen nagyon fontos lett ez a piac mindkettőjük számára. De addigra már kicsit késő volt. Az Intelnek így viszont már vért kell izzadnia, ha vissza akar térni, nem csak az ARM-hoz hasonló teljesítményt/fogyasztást/árt kell felmutatniuk, hanem annál sokkal kedvezőbbet. Ahogy a MS is vért pisil a WP-vel, annak sem elég, hogy jobb legyen, és olcsóbb legyen, mint az android, hanem sokkal jobbnak és olcsóbbnak kell annál lenni. És még így is kemény a dió.

    Az Intel viszont szerintem már csak büszkeségből sem fog újra ARM CPU-t (de még az ISA-t sem) licenszelni, hamarabb döglik bele, inkább tövig nyomja a gázt az Atommal, még ha betonfalba is ütközik.

    [ Szerkesztve ]

  • azopi74

    addikt

    válasz zotyesz66 #33 üzenetére

    Hát igen, nem kevés dolgot baltázott el ezen a fronton az Intel. Az meg a sors különös fintora, hogy az ARM az ultramobil piacon jelenleg élvezett hegemóniáját elsősorban pont az Intelnek köszönheti, az Intel tette kvázi de-facto szabvánnyá itt az ARM ISA-t a StrongARM-mal, majd később az xScale-lel. Mielőtt felszállt az Intel felszállt az ARM vonatra, egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az ARM ISA kerül ki győztesen a küzdelemből, a MIPS és a Motorola 68000 is keményen küzdött a piacon. Sőt, egy jó ideig az ARM szinte egyet jelentett az Intel-lel, sokan azt is hitték tévesen, hogy nem csak a StrongARM architektúrát vette meg a DEC-től az Intel, hanem az egész ARM ISA felett ellenőrzést szerzett, amit különben akkor még simán meg is tehetett volna, és ráadásul a versenyhivataloknak sem lehetett volna különösebb ellenvetésük az akvizíció ellen az akkor piaci viszonyok tükrében.

Új hozzászólás Aktív témák