Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz Kendek #28 üzenetére

    Mivel összesen kb. 10 winchesterem (meg egy 64 gigás SSD-m is) van, és 3 asztali gépem (abból 2 üzemel most), meg egy laptopom is (és elég sűrűn cserélek winchestereket), ezért viszonylag képben vagyok a témában. Az teljesen világos, hogy minél nagyobb az adatsűrűség egy tányéron, annál gyorsabb a winchester (az adatsűrűség jóval többet számít a tányér forgási sebességénél!!!) - épp ezért vettem anno a 640 gigás, 2 tányéros Samut (320 giga/tányér) a 750-es helyett (250 giga/tányér), mert az jobb lesz rendszervinyónak, mivel hogy gyorsabb. Én a rendszerwinchestert mindig 2 felé partícionálom, eleinte csak 10 gigát hagytam a rendszernek (csak az XP ment rá, meg pár program), de a játékokat - azt a keveset, amit használtam - már a másik partícióra pakoltam, sok más dolog mellett is. Aztán mostanában már inkább 20 gigát hagyok rendszernek (gondolván a majdani Vistára vagy Win7-re is).

    Abban azonban megállapodhatunk, hogy a rendszervinyón (oprendszer+programok, játékok) kívül a többinek "felesleges" gyorsnak lennie (pontosabban fogalmazva a "lassabb" modellek is bőven elég gyorsak), mármit 7200 RPM-esnek, mert hangosabb is, jobban is melegszik, meg többet is fogyaszt. Én ezt a 6 vinyóval 1 gépben igencsak megérzem. Lossy/Lossless zene és (HD) film lejátszásához meg bőven elég az 5400 RPM-es, 320/500 giga/tányér tárhelyű winchesterek átlag 50-80 (90) mega/sec-es olvasási sebessége is, sőt... Az 5400 RPM-es winchesterek nem sokkal lassabbak a 7200-asoknál; persze lassabb az adatátviteli sebességük, és valamivel a seek time is több, de a fentebb említett dolgok tükrében ezek könnyedén vállalható kompromisszumok.

    Ha csak a gyorsaság lenne a szempont, akkor mindenki vehetne Raporokat, Velociraptorokat, SCSI vagy SAS vinyókat, és még esetleg RAIDelhetné is őket. Esetleg vehetne SSD-ket pl. az Intel-től, vagy ha már az se elég, lehetne pl. PCIe-s FusionIO szörnyeket venni millákért, vagy akár RAMdisk-et is. De ezek rohadtul feleslegesek lennének (némi túlzással).

    Az ideáls megoldás (szerintem): kell egy gyors, 1 tányéros, mondjuk 500 gigás (esetleg 1 terás) winchester (vagy 1 SSD) a rendszernek, az adatokat meg 1-1,5 terás "green" vinyókon érdemes tartani, akár NAS-ként is, ha több gép is van. De persze kinek mi a fontos, és mire van pénze...

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák