Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Yany

    addikt

    válasz SchumiBácsi #425 üzenetére

    Azért a teljes képhez hozzátartozik, hogy egy CRT esetén sokkal rosszabb élményt jelent a 60 Hz-es képfrissítés, mint LCD-k esetén. Technológiából adódóan jól látható vibrálás/villogás (kinek hogy tetszik) az eredménye a CRT kijelzőkön az alacsony képfrissítésnek. Alanytó (és gondolom a foszfor alapú vegyületen is) múlt, hogy mennyire volt látható, én jellemzően 85 Hz-től kezdve keztem érezni, hogy szép homogén a kép. 72-nél még egyértelműen láttam a vibrálást. No, LCD-ken "csupán" az aktuális képtartalom kirajzolásának sebességére hat, mert a háttévilágítás (a hál istennek gyorsan lecsengő PWM mánia óta) kellően magas frekin frissül ahhoz, hogy ne okozzon gondot. A képtartalom ugyebár LCD-k esetén abszolút nincs összefüggésben a háttérvilágítással, kivéve talán a BFI-képes modelleket.

    Van viszont új gond. A képtartalom frissítési sebessége is meghatározza a képjellemzőt. Arról van szó, hogy az LCD kristályait ugyebár katonasorba rendezik a kijelzők az RGB alpixelek előtt, hogy egyfajta színszűrés (kitakarás/átengedés) jöjjön létre. Nos, az a baj, hogy ez a rendezett állapot szép lassan feloszlik. Viszont annyira nem lassan, hogy ne okozzon látható eredményt. Egy-egy pixel vizslatva persze nem tűnik fel, de mivel a teljes kép minden egyes pixele egyszerre kezd el oszlani, ezért azt lehet látni, hogy változik a fénye a monitornak. Méghozzá ezt is csak akkor látni, amikor változik(!) a frissítés sebessége, ugyanis konstans frissítésnél mindig pont ugyanannyi ideje van a kristályoknak elmászni, vagyis állandó átlagfényerőt biztosítanak, de amikor ez a frissítési sebesség változik, akkor nem egyforma mértékben romlik el az eredetileg belőtt szűrés. Talán van olyan firmware egyes monitorokban, ami ezt kompenzálja, de azt gondolom, hogy mivel fizikai jelenségről van szó, ez az idő haladtával változhat, ezért (hacsak nem baromi okosan kigyúrt, öregedést figyelő algoritmusról van szó) csak ideiglenesen, vagy változó mértékben képes eliminálni a jelenséget.

    Erre talán az OLED jó megoldás lesz, mivel ott a pixelek válaszideje nagyon jó, legalábbis nagy jelerősség esetén, majd kiderül.

    Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

Új hozzászólás Aktív témák