Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Snoop27 #51 üzenetére

    Senki ne keressen ezzel privátban! :) Nem azért mert bunkó vagyok, akkor inkább már leírom itt.

    Vannak erre külön topikok kezdő fotósoknak. Nem állítottam, hogy az egy perces szerkesztés az egyben azt is jelenti, hogy valaki nulla tapasztalattal meg is csinálja patikára. Szerintem fotózni és fotót szerkeszteni megtanulni egy jó dolog, akkor is ha valakinek ez nem a szakmája, csak hobbi.

    De röviden végigmegyek és a vastaggal kiemelt dolgokra ezermillió tutorial van Youtube-on (lehet ezek asztali Lightroomon mutatják be, de nem az a lényeg):

    1. Importálom a RAW-t Lightroomba
    2. Kezdésnek egy hangyányi kis Dehaze (kifejtem majd)
    3. Tónusgörbével (Curve) folytatom
    4. Ha szükséges (általában igen) behúzom a csúcsfényeket (Highlights) és az árnyékokat (Shadows)
    5. Ha kell húzok a Saturation és/vagy Vibrace csúszkán is a színek kedvéért (kettő nem teljesen azonos)
    6. Nekem általában jó a fehéregyensúly (White Balance + Tint) de kreatív okokból odébb lehet kicsit pöccinteni ha a hangulat úgy kívánja (RAW esetén ez büntetlenül megtehető, Jpeg-nél nem)
    7. Ha jobban bele akarom menni akkor a HSL (Hue, Saturation, Birghtness) eszközt is használom, de ez a haladóbb szint már, emiatt nem kell Preseteket használnom, bármennyire is úgy tűnik mintha használnék, de amúgy azzal sincs baj ha valaki él velük
    8. Export :)

    Ez így soknak tűnik ha valaki nem ismeri a fogalmakat, de ezek egyenként 10 perc Youtube videó a témában tanuláshoz. Bárki rá tudja szánni az időt és gyakorolni. Fotózáshoz és szerkesztéshez értő fórumtársak meg tudják erősíteni, hogy ezeket odébb pöccinteni kellő gyakorlattal tényleg egy perc. Maximum kettő és fél ha még a HSL-t is piszkálod.

    Egyébként a sorrendet nem kell kőbe vésni, inkább párhuzamosan tologatom a csúszkákat ugrálva a menüpontok között. A Dehaze csak azért az első lépés nálam, mert a telefonok optikája hajlamos csúnya becsillanásokat felvenni, néha maszatos is amit nem veszünk észre, ezt egészen jól kiszedi, de erősen növeli a kontrasztot, egy már beállított fotót így elrondít. Direkt nem írtam semmit a zajszűrésről és az élesítésről, a Lightroom default értéke nekem bőven jó, mert aztán ez úgyis 1080p széles felbontásban (~2 megapixel) megy fel a közösségi oldalakra, nem fog igazán látszani (ez a nagy ötlet a 64 megapixelről leméretezés mögött is, de a végén mégis agyonkúrják az egészet). De persze lehet zajt szűrni meg élesíteni ízlés szerint.

    +1 tipp: Én a telefont sRGB vagy DCI-P3 módra állítom (~6500K fehérpont). Az alap színtér mindenfelé elviszi a színeket. Így most nagyjából hasonló színeket látok telefonon és egy kalibrált asztali grafikai monitoron.

    Na akkor jöjjön pár OnePlus 5 fotó ebből az 5 éves kis szarból az 5 éves kis szar 16 megapixeles szenzorral. Mindegyik fotó 1080p széles, mert most nem férek oda az eredeti felbontásúhoz. De talán jobb is így, pont ekkorában megy fel a közösségi oldalakra. Ha oda jó, teljesítette a feladatát. A mobilos fotóim 99%-nak ez a sorsa. Szerintem sokan vagyunk így még ezzel.








    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák