Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz shifty! #2 üzenetére

    Ha a kamera "fizikai" képességei érdekelnek, akkor tudsz szerezni RAW (DNG) fotókat kb bármelyik típushoz, csak keresni kell, persze cserébe neked kell kidolgoznod.

    Nekem mindig az a bajom, hogy a telefontesztek 99%-ban NEM a kamerák kerülnek összehasonlításra, hanem a Jpeg kimenetek. Ez meg nagyon sok mindentől függ, hogy milyen lesz, ha túl van élesítve az a baj, ha nincs eléggé élesítve az a baj, ha túl sok a zajszűrés az a baj, ha nem elég, az a baj, na meg egy HDR algoritmus hangolása a teljes fotó hangulatát is megváltoztatja (szerintem általában rossz irányba, miközben az emberek leteszik tőle a hajukat, hogy mennyire állat).

    Nekem OnePlus 5 van, egy hagyományos 16 megapixeles őskövület szenzorral (ami tényleg ennyi, nem 480 megapixelből méretez le), de RAW-ban fotózok és mobilos Lightroomban szerkesztek. Ami így kijön belőle, az simán odatehető bármelyik 2021-es mobil Jpeg kimente mellé és le fogja nyomni. Pedig lehetne akár jól is csinálni ezt a 64 meg 108 megapixeles őrületet, de azt látom, hogy ennyi megapixelről sem sikerül egy olyan leméretezett Jpeg kimenetet gyártani, ami részletességben felvenné a versenyt egy kézzel kidolgozott valóban "csak" 12 vagy 16 megapixeles RAW állománnyal.

    Na ennyire tartom mérvadónak, hogy a kamerák "fizikai" képességeit megmutatja egy maréknyi valahogyan behangolt Jpeg kimenet.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz dajkapeter #9 üzenetére

    Nem csak a pixelkukkoló minőségről beszélek. Egy korábbi kommentben már összehasonlítottam a GCam nagyra tartott HDR algoritmusát és a RAW-ból szó szerint 60 másodperc alatt szerkesztett verziót (a poszt többi része nem ide, nem ehhez a témához tartozik).

    Szerintem érződik, hogy Instára posztolva is melyik lesz szebb. De lehet lassan összerakok egy újabb összehasonlítós kört, még látványosabb fotókkal.

    Nyilván ehhez kell némi fotószerkesztési ismeret, de nem rakétatudomány. Viszont a gyári kész Jpeg színei, túltolt zajszűrésben elvesző részletei, nyakon öntve rengeteg túlélesítéssel olyan dolgok, amik minden gyártónál jelen vannak és teljesen értelmetlenné teszik a 64 meg 108 megapixeles agymenést, egy marketing bullshit az egész. Cserébe még a RAW-t szerkeszteni egy rémálom lesz (ha valakinek erre van ingere).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Shyciii #17 üzenetére

    Hogyan szeretnél több részletet látni egy 1000x750 pixelre leméretezett, PH fórum motor által is tovább tömörített fotón? :D

    A példákat nem erre, hanem a HDR algoritmusra hoztam, elég megnézni, hogy mit csinál a napkoronggal, mert túl akarja kompenzálni. Nem érti mi történik a fotón, neki ez csak egy rakás nulla és egyes, amiből azt matekozza ki, hogy ott neki valamit nagyon be kell húznia. Akkor is csúnya lesz az átmenet a napkorong felől, ha feljebb húzod az expozíciót.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Shyciii #20 üzenetére

    Miért jó neked mindent kiforgatni? Élvezed? Azon kívül, hogy egy értelmetlen trollkodó flame war-t akarsz kirobbantani nem tudom mire jó ez.

    1. állítás: A gyári kamera Jpeg-ek összehasonlítása nem alkalmas a kamerák valódi tudásának összehasonlítására. Itt még csak szóba sem hoztam a GCam-et.

    2. állítás: A GCam (vagy bármi más) HDR algoritmusa nem pótolja a kézzel történő képkidolgozást és nem a részletesség és a pixelszintű matatás miatt, hanem mert ahány algoritmus, annyiféle kimenet lesz belőle, teljesen ki van adva a kontroll az ember kezéből és sok szituációt tűrhetően megold, sokat pedig botrány szarul. Erre hoztam példát. Nem az első állításra.

    De nyugodtan moss össze mindent mindennel. Attól lesz jó. :) Neked.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Shyciii #24 üzenetére

    Továbbra is olyat magyarázol bele, ami nem volt ott. A linkelt példánál kifejezetten kiemeltem, hogy az ott hozzáfűzött szöveg nem ide tartozik, teljesen más kontextusban született.

    Mellesleg az eredeti kontextus meg arról szólt, hogy egy rendes fényképezőgép sokkal szebb érintetlen Jpeg-et fog kiköpni, mint a GCam bármikor, bármilyen HDR humbug mellett. Ha már ennyire nem tudtál elvonatkoztatni a linkelt poszthoz fűzött szövegtől, akkor talán ne szelektíven tedd.

    Az első felvetés az volt, hogy a mobilok kész Jpeg kimenetei nem alkalmasak arra, hogy a kamera teljesítményét lemérd, mert a gyártók változatos módokon butítják agyon ezt (hogy ez mennyire bénaság vagy szándékos azt hagyjuk), legjobb mód erre ha RAW-t hasonlítasz RAW-val. Talán nézd meg mire reagáltam, mielőtt belém állsz teljesen feleslegesen.

    A másik felvetés pedig arra volt reakció, hogy "Instára jó lesz" alapon megteszi igazából bármi. Én meg pont azzal érveltem, hogy éppen nem ott lényeges, hogy melyik ad szebb részleteket (úgyis elvesznek a leméretezésben), hanem az ahogyan a fotó összességében festeni fog. Hozzátéve és elismerve, hogy a kézi RAW kidolgozáshoz "kell némi fotószerkesztési ismeret" (szó szerinti idézet ugyanabból a hozzászólásból). HDR és HDR algoritmus között hatalmas a különbség és igazából a szerencsén fog múlni, hogy az adott szituációt jól oldja-e meg neked, vagy ehelyett nagyon alapszinten megtanulsz fotózni és szerkeszteni, akkor meg marhára nem fog érdekelni melyik HDR algoritmus mit művel.

    A választás a tiéd.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Postas99 #35 üzenetére

    "Azért azt lássuk be, hogy az emberek majd 97%-nak jó a kattintok és legyen kész a kép a mobilon."

    Őket viszont az a pixelkukkolás sem fogja érdekelni ami itt megy a tesztek alatt. Az egészet annak a perspektívájába akartam helyezni, hogy mekkora bullshit ez a megapixel hajszolás ami a mai telefongyártásban megy. Nincs meg hozzá az optikai felbontóképesség (de még a töredékéhez sem) és a leméretező algoritmus is teljesen debil módon működik szinte mindenkinél.

    "Te ezeket a képeket ki is szoktad nyomtatni, amiket mobilról fotózol?"

    Nekem arra van rendes fényképezőgépem, de volt rá példa, hogy mobilfotót nyomtattam. Standard 10x15-ös papírképig ezekből is gond nélkül lehet nyomtatni.

    "Csak azért kérdezem mert nekem nem életszerű hogy családostúl mondjuk kisgyerek mellett akár kutyával nekiállni RAW-ban fotózni, majd modani a többieknek, hogy ácsi most majd lementem majd még gyurmázok rajta itt az erős napsütésben addig igyatok meg egy limonádét, azt majd megnézhetitek hogy milyen lett a végeredmény."

    Ez nekem sem életszerű, nem tudom ki csinál ilyet. Én biztosan nem. :) A telefon RAW + Jpeg módban ment és a RAW szerkesztése ráér később (otthon, pihenőidőben, szállásra visszaérve, stb). Az azonos fényviszonyok között készült fotókat sem kell egyesével szerkeszteni, Lightroom tudja a beállításokat egy kattintással ráhúzni a többi fotóra.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Drakmusz #38 üzenetére

    "A felhasználók nagyon kis része visz a történetbe ennyi energiát mint te, ezt el kell fogadni."

    Nem. A felhasználók többségének fogalma sincs, hogy mennyire kevés energiabefektetés ez. Marketing szlogeneken elkényelmesedett konzumer emberek adják-veszik a telefonokat a jobb HDR algoritmus reményében. Akinek ennyire nem mindegy, hogy milyen lesz az elkészült fotó, hogy évente cserél százezrekért telefont, ennyi erővel meg is tanulhatna néhány marha egyszerű fogást. Akinek meg ténylegesen mindegy, annak évek óta bármelyik kicsit is jobb telefon megteszi, az algoritmusok már rég járnak azon a szinten, hogy kijöjjön egy hülyebiztos fotó a fényviszonyok 90%-ban.

    De hát nekem is van kollégám, aki annyit ért a konyhához, hogy egy tojásrántottát sem tud összerakni, ezért minden szombat délelőtt étterembe megy, hogy tojásrántottát csináljanak neki. Kérdeztem tőle, hogy próbált-e magának valaha csinálni, de nem. Joga van hozzá, hogy így éljen, félreértés ne essék. :)

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Snoop27 #51 üzenetére

    Senki ne keressen ezzel privátban! :) Nem azért mert bunkó vagyok, akkor inkább már leírom itt.

    Vannak erre külön topikok kezdő fotósoknak. Nem állítottam, hogy az egy perces szerkesztés az egyben azt is jelenti, hogy valaki nulla tapasztalattal meg is csinálja patikára. Szerintem fotózni és fotót szerkeszteni megtanulni egy jó dolog, akkor is ha valakinek ez nem a szakmája, csak hobbi.

    De röviden végigmegyek és a vastaggal kiemelt dolgokra ezermillió tutorial van Youtube-on (lehet ezek asztali Lightroomon mutatják be, de nem az a lényeg):

    1. Importálom a RAW-t Lightroomba
    2. Kezdésnek egy hangyányi kis Dehaze (kifejtem majd)
    3. Tónusgörbével (Curve) folytatom
    4. Ha szükséges (általában igen) behúzom a csúcsfényeket (Highlights) és az árnyékokat (Shadows)
    5. Ha kell húzok a Saturation és/vagy Vibrace csúszkán is a színek kedvéért (kettő nem teljesen azonos)
    6. Nekem általában jó a fehéregyensúly (White Balance + Tint) de kreatív okokból odébb lehet kicsit pöccinteni ha a hangulat úgy kívánja (RAW esetén ez büntetlenül megtehető, Jpeg-nél nem)
    7. Ha jobban bele akarom menni akkor a HSL (Hue, Saturation, Birghtness) eszközt is használom, de ez a haladóbb szint már, emiatt nem kell Preseteket használnom, bármennyire is úgy tűnik mintha használnék, de amúgy azzal sincs baj ha valaki él velük
    8. Export :)

    Ez így soknak tűnik ha valaki nem ismeri a fogalmakat, de ezek egyenként 10 perc Youtube videó a témában tanuláshoz. Bárki rá tudja szánni az időt és gyakorolni. Fotózáshoz és szerkesztéshez értő fórumtársak meg tudják erősíteni, hogy ezeket odébb pöccinteni kellő gyakorlattal tényleg egy perc. Maximum kettő és fél ha még a HSL-t is piszkálod.

    Egyébként a sorrendet nem kell kőbe vésni, inkább párhuzamosan tologatom a csúszkákat ugrálva a menüpontok között. A Dehaze csak azért az első lépés nálam, mert a telefonok optikája hajlamos csúnya becsillanásokat felvenni, néha maszatos is amit nem veszünk észre, ezt egészen jól kiszedi, de erősen növeli a kontrasztot, egy már beállított fotót így elrondít. Direkt nem írtam semmit a zajszűrésről és az élesítésről, a Lightroom default értéke nekem bőven jó, mert aztán ez úgyis 1080p széles felbontásban (~2 megapixel) megy fel a közösségi oldalakra, nem fog igazán látszani (ez a nagy ötlet a 64 megapixelről leméretezés mögött is, de a végén mégis agyonkúrják az egészet). De persze lehet zajt szűrni meg élesíteni ízlés szerint.

    +1 tipp: Én a telefont sRGB vagy DCI-P3 módra állítom (~6500K fehérpont). Az alap színtér mindenfelé elviszi a színeket. Így most nagyjából hasonló színeket látok telefonon és egy kalibrált asztali grafikai monitoron.

    Na akkor jöjjön pár OnePlus 5 fotó ebből az 5 éves kis szarból az 5 éves kis szar 16 megapixeles szenzorral. Mindegyik fotó 1080p széles, mert most nem férek oda az eredeti felbontásúhoz. De talán jobb is így, pont ekkorában megy fel a közösségi oldalakra. Ha oda jó, teljesítette a feladatát. A mobilos fotóim 99%-nak ez a sorsa. Szerintem sokan vagyunk így még ezzel.








    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák