Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz b. #104 üzenetére

    Arról nem is beszélve, hogy ha van piac ahol a párhuzamos feldolgozás működik az a szerverpiac. (párhuzamosítható algoritmusok nélkül bármilyen mai szerver elvérzik, ill. nem párhuzamosítható feladat kapcsán is a többmagos felépítés a nyerő, mert a kiszolgálás is az, ha maga az adott feladat nem is.)
    Gyk., közel sem annyira érdekes a single core perf, mint WS, desktop vagy bármi más esetén. Vagyis szerverben még akkor is tényező lehetne az ARM ha még messzebb állnának az x86 magoktól. De már ez sem igaz a fentiek (meg pár más SoC) alapján.

    Az ARM ilyen szempontól egy arany tojást tojó tyúk, kifejezetten az NV-nek.
    1. HPC, szerver oldalon igazad van. CPU oldalról eleve most kezdene az ARM kopogtatni, GPU oldalon az NV ma is a legütőképesebb résztvevő. Plusz ezen felül itt is támogatott apiban, programokban, platformban van az igazán átütő erő. Ezt tehetik hozzá a meglévő gpgpu előnyhöz.
    2. Én idevenném a WS/desktop vonalat is, ahol az Apple elkezdte az átállást. Ha megkérdezünk valakit, ott sem x86 vs akármi kontextusba teszi az átlaguser a kérdést... azt se tudja mi van a gépében. Szintén OS, ökoszisztéma kérdése ha alatta a vas elég erős. És ma már bőven az. Így ha kellően nagy szereplő(k) löki(k) tovább sw támogatottságban, hamar átbillenthető ARM oldalra a mérleg nyelve x86-ról.* Platform-átjárhatóság, integritás kapcsán meg már ma is ott az előny eleve. (Ugyanaz fut ultramobilon mint mobilon, desktopon fog.)
    Ez ARM és dgpu oldalról is új piac lehet simán a jövőben. Ráadásul elég nagy szereplő tolja a másik oldalról.
    3. Végül pedig marad az ARM jelenlegi "tudása": ultramobil licenszelés. Amíg a fenti két lehetőség nem robban be óriási extraként addig is korrektül "elketyeg" (értsd: ma egyeduralkodó kvázi :D) önmagában ez a biznisz.

    Már magában ezzel is önjáró lenne az egész, de a fentiek mellett eltörpül a jelentősége.
    Így nem hiszem, hogy sok oka van beszántania az NV-nek. Ez a szegmens mehet a maga útján, hozza az eddigi bevételt. És mehet a két új piac meghódítása, ezzel kvázi kockázat nékül.

    *Az is megérne egy felmérést, hogy mikor és hol billen át az x86 sw hegemónia. Többször elhangzott, hogy oda minden program létezik amire szüksége van az átlagusernek, míg ARM-re nem. De vajon mire van szükséges? Mikor váltunk, vagy már váltottunk? Pro appok x86-ra vannak de ki használja őket? Böngészés, napi hülyeségek, mail, stb... ezeknél már szvsz megtörtént a váltás csak nem desktop vonalon, a userek ultramobilról intézik, nem x86 pc-ről. És szvsz app minőségben sem hiszem, hogy előbb járna az x86. Több utlramobil cuccot tudnék felsorolni amit desktopon szívesen látnék mint fordítva. De a napi cuccokon túl arra sem vennék mérget, hogy többen vágnak (nyilván nem Pro szinten) videót Pro cuccal x86-on, mint egy mobil ARM-en. Szóval ez a mai x86 sw hegemónia is megérne egy továbbgondolást.

Új hozzászólás Aktív témák