Hirdetés
- Házimozi belépő szinten
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Milyen TV-t vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- ASUS ROG Ally
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- CPU léghűtés kibeszélő
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Saját márkás HDD-ket követel meg az egyes NAS-okhoz a Synology
- Kezdő fotósok digitális fényképei
Új hozzászólás Aktív témák
-
#06658560
törölt tag
Megnéztem a Top500-at, és az alapján nekem nagyon nem az tűnik ki, hogy az ARM alapú új rendszer milyen szuper lenne, hanem az, hogy brute force tarol kurva sok maggal irgalmatlan fogyasztással a többiekkel szemben.De a képlet nem egyértelmű teljesen, viszont az látszik, nincs technológiai, technikai fölénye az ARM-nek.
-
sb
veterán
Arról nem is beszélve, hogy ha van piac ahol a párhuzamos feldolgozás működik az a szerverpiac. (párhuzamosítható algoritmusok nélkül bármilyen mai szerver elvérzik, ill. nem párhuzamosítható feladat kapcsán is a többmagos felépítés a nyerő, mert a kiszolgálás is az, ha maga az adott feladat nem is.)
Gyk., közel sem annyira érdekes a single core perf, mint WS, desktop vagy bármi más esetén. Vagyis szerverben még akkor is tényező lehetne az ARM ha még messzebb állnának az x86 magoktól. De már ez sem igaz a fentiek (meg pár más SoC) alapján.Az ARM ilyen szempontól egy arany tojást tojó tyúk, kifejezetten az NV-nek.
1. HPC, szerver oldalon igazad van. CPU oldalról eleve most kezdene az ARM kopogtatni, GPU oldalon az NV ma is a legütőképesebb résztvevő. Plusz ezen felül itt is támogatott apiban, programokban, platformban van az igazán átütő erő. Ezt tehetik hozzá a meglévő gpgpu előnyhöz.
2. Én idevenném a WS/desktop vonalat is, ahol az Apple elkezdte az átállást. Ha megkérdezünk valakit, ott sem x86 vs akármi kontextusba teszi az átlaguser a kérdést... azt se tudja mi van a gépében. Szintén OS, ökoszisztéma kérdése ha alatta a vas elég erős. És ma már bőven az. Így ha kellően nagy szereplő(k) löki(k) tovább sw támogatottságban, hamar átbillenthető ARM oldalra a mérleg nyelve x86-ról.* Platform-átjárhatóság, integritás kapcsán meg már ma is ott az előny eleve. (Ugyanaz fut ultramobilon mint mobilon, desktopon fog.)
Ez ARM és dgpu oldalról is új piac lehet simán a jövőben. Ráadásul elég nagy szereplő tolja a másik oldalról.
3. Végül pedig marad az ARM jelenlegi "tudása": ultramobil licenszelés. Amíg a fenti két lehetőség nem robban be óriási extraként addig is korrektül "elketyeg" (értsd: ma egyeduralkodó kvázi) önmagában ez a biznisz.
Már magában ezzel is önjáró lenne az egész, de a fentiek mellett eltörpül a jelentősége.
Így nem hiszem, hogy sok oka van beszántania az NV-nek. Ez a szegmens mehet a maga útján, hozza az eddigi bevételt. És mehet a két új piac meghódítása, ezzel kvázi kockázat nékül.*Az is megérne egy felmérést, hogy mikor és hol billen át az x86 sw hegemónia. Többször elhangzott, hogy oda minden program létezik amire szüksége van az átlagusernek, míg ARM-re nem. De vajon mire van szükséges? Mikor váltunk, vagy már váltottunk? Pro appok x86-ra vannak de ki használja őket? Böngészés, napi hülyeségek, mail, stb... ezeknél már szvsz megtörtént a váltás csak nem desktop vonalon, a userek ultramobilról intézik, nem x86 pc-ről. És szvsz app minőségben sem hiszem, hogy előbb járna az x86. Több utlramobil cuccot tudnék felsorolni amit desktopon szívesen látnék mint fordítva. De a napi cuccokon túl arra sem vennék mérget, hogy többen vágnak (nyilván nem Pro szinten) videót Pro cuccal x86-on, mint egy mobil ARM-en. Szóval ez a mai x86 sw hegemónia is megérne egy továbbgondolást.
-
#30786816
törölt tag
Hiheto, hogy mivel felnek az exportkorlatozasoktol, ezert onkent tokon lovik magukat, es idot sem hagyva a felkeszulesre kitiltjak a piacukrol. Eleve a softbank azert adja el, mert nem jott be a szamitasuk az iot forradalomrol, az armban nem a dzsunka kinai telokba pakolt procik adjak az erteket. Ha meg az egesz nvidia palettat kitiltjak, akkor ai es szuperszamitogep-fronton lonek tokon magukat.
-
Jakuu
őstag
"Kína megvétózhatja az ARM-Nvidia üzletet
Könnyen elképzelhető, hogy a kínai-amerikai gazdasági háború áldozatává válik az ARM és az Nvidia közt kötött előzetes felvásárlási megállapodás, miután az ügylet létrejöttéhez a kínai hatóságok jóváhagyása is szükséges. Az eset ráadásul nem is lenne példa nélküli, Kína ugyanis egyszer már megakadályozott egy a mostaninál is nagyobb üzletet a globális piacon.Nem véletlen, hogy Kínában már az ügylet elgáncsolását fontolgatják, a Global Times egy másik írása szerint erre egyébként meg is van a lehetősége az ország vezetésének, az ARM felvásárlása ugyanis globálisan számos versenyjogi hatóság engedélyével valósulhat csak meg. Így a jóváhagyási folyamat során aktív szerepet játszik majd Kína is, az illetékes kormányszervek ugyanakkor máris jelezték, hogy kicsi az esélye annak, hogy áment mondjanak a megállapodásra."
-
Ed_007
aktív tag
"Kedves Kina majd kutat es fejleszt, feltalal valamit, szabvanyositja, elterjeszti a vilagon, szigoruan betartja masok licenszeit, es akkor majd licenszel o masik rendszert."'
Épp' ez a problémája az USA-nak. Amikor Kína fejlesztett, rögvest a fejlődés élére állt (5G), az USA pedig el is kezdte fojtogatni, demokratikusan.
-
válasz
#06658560 #101 üzenetére
Nézz meg egy Ampere alapú szervert. [link]
gondolod, hogy egy 64 magos 3,3 Ghz-s modul vagy egy 32 magos 3,7 Ghz-s annyira kevés lenne akár most is? szerintem 5 és 3 nm-n ahol kisebb fogyasztást tudnak biztosítani már ezek nagyon erős alternatívát fognak jelenteni az X86 nak.
-
Oliverda
félisten
válasz
#06658560 #101 üzenetére
“Több éves kutató- és fejlesztőmunkát rejt a világ szuperszámítógépeinek TOP500-as listáját vezető Fugaku szuperszámítógép, illetve az abban található Fujitsu A64FX processzor. A chip már önmagában is egy technológiai csemege, az ugyanis némileg rendhagyó módon az ARM utasításarchitektúrájára épül.” [link]
-
válasz
#06658560 #91 üzenetére
abban a válaszban le is írtam szerintem miért. Mert nem átjárható különböző platformok között és azt gondolom hogy amennyira várják sokan ARM betörését a desktop piacra ez szerintem elöbb utóbb meg fog történni,de X86 alapon nem lesz mostanában igazi mobilsocés elterjedt több milliárdos felhazsnálóbázis.
Ha ARM elterjed HPC és Workstation területen megkapja a megfelelő sebeségű X86-64 fordítót onnantól az X86 nak nem látom igazán előnyét miért is lenne jó ha különböző achtektúrára kellene optimalzálni egy egy szoftvert, ha elég egyre és az szinte minden platformon elérhető lesz, csak a hardveres teljesítmény határozza meg a futását.
Nvdia szeriuntem ebben most lökést tud adni. -
Oliverda
félisten
Meg, már régen. Az A76 kb. 10 százalékkal volt a Skylake mögött, amit az A77-tel le is dolgoztak. Az A78 pedig belátható időn belül megérkezik.
-
ahonnan az arm jön, onnan lehet is nagyot ugrani
de megközelítették már az x86ot teljesítményben? majd amikor ott vannak IPC-ben, megnézem ugranak-e párévente 30-50%-okatmeglátjuk nvidia be tudja-e nyomni az armot a datacenterbe... egyelőre nem sok (=0) armos szervert látok a "miénkben"
-
csendes
addikt
Reális lehetőség az is, hogy különböző (vagy hibrid) processzoros rendszerek lesznek valamilyen formában összekapcsolva felhőben, ha ez lesz a legolcsóbb.
Az x86-nál a nagy ugrást (a magok száma, órajel, csíkszélesség más architektúráknál is sokat fejlődött) nem vettem észre, csak azt, hogy mindenféle trükkökkel próbálták a számítási teljesítményt növelni, aminek a következménye egy rakás befoltozhatatlan biztonsági rés. -
Jah, az x86 mobilba/tabletbe annyira nem jó (az amd is próbálkozott, hiába), de nem látom, hogy felhőbe miért ne lenne jó... nincs energiamenedzsment a n * 64/128 magos epyc szerverben? gyenge? kevés a magja? drága? nem lehet mellé gput/bármit mellérakni pci-e-n? elég ramot? nem futtat x86 workloadot?
Ha visszamegyek 3-5 évet, látom hogy mekkorát ugrott az x86... és nem látom, ez miért ne történhetne meg ismét, az elkövetkező 3-5 évben
(illetve, részben látom: intel "monopolhelyzete")
-
csendes
addikt
válasz
#06658560 #91 üzenetére
Intel megpróbált a mobil (telefon, tablet) piacra betörni) a CPU/SoC-okkal. Egy ideig minden bizonnyal veszteséggel adták tovább a gyártóknak ezeket. És hatalmasat buktak. Valószínűleg azért, mert a teljesítmény/teljes költség mutatóban lefelé rosszul skálázódtak a processzorok az ARM-hoz képest. AMD ezzel gyakorlatilag nem is próbálkozott. A felhőben pedig a rugalmasság alapkövetelmény, mivel a számítási igények is folyamatosan ingadoznak. Nem a CPU architektúra a lényeg, hanem a felhő működtetése a lehető leghatékonyabban (vagyis a legolcsóbban). Jelenleg az x86 egy olyan érett technológiának tűnik, amit bizonyos felhasználási célokra hegyeztek ki és ahol nagy ugrások nem várhatók a felhő számára kritikus mutatókban.
-
-
csendes
addikt
Monitor azért lesz még. Illetve hordozható, összehajtható kijelzők is.
-
csendes
addikt
-
csendes
addikt
Az igazi kérdés a felhő. Ott lehetnek az NVIDIA-nak ötletei. [link]
"We know for sure that data centers and clouds are clamoring for the Arm microprocessor, the Arm CPU.”
In coming years, more computing is likely to drift into the cloud, especially as more companies make use of AI for business applications and as 5G wireless networks create new possibilities for sharing data and applications. -
-
Jakuu
őstag
Hat meg ez a netto marhasag, mivel a Grafikus reszleguk hozza a legnagyobb beveteli szegmenset az Nvidianak, a PC piacon.
"Nvidia says the acquisition will help it to expand its AI capacities and advance a range of technologies from cloud computing and smartphones to self-driving cars and the internet of things"
A jovobeli terveikrol pedig. Biztos elso helyen szerepel a strukturavaltas naluk, ha meg sem emlittik.
-
Oliverda
félisten
-
Jakuu
őstag
Meg mindig nem erted latom. A PC-k platform valtasa ezzel elodazodik, marad az elavult X86 architektura. Pont majd hulye lesz az Nvidia nem kitolni ennek az idejet, amig csak lehet. Majd biztos levagja az aranytojast tojo tyukjat. Nem is ertem, te mifele beszantasrol beszelsz. Ezt nem emlitette senki, valoszinuleg csak a sajat elmed szulemenye. Az mar mas kategoria, hogy az ARM gyartason belul is plusz penzt fog bezsebelni.
Ertelmezni kellene tudni az elhangzottakat! -
csendes
addikt
válasz
MeszesKPT #68 üzenetére
Alternatíva mire?
Az android alapvetően szabad szoftver, gyakorlatilag a Play-re kellene egy erős versenytársat összedobni Ázsiában. Tekintettel a piac méretére, az amerikai szoftverfejlesztőknek (beleértve az MS Onedrive/Office-t) megérné ott is jelen lenni. Ha mondjuk a Samsung és a Huawei (Oppo, Xiaomi, stb.) összefogna, akkor az alkalmazásboltnak az infrastruktúrája már biztosított is.
Hardver oldalon ott van a Mediatek, Samsung, HIsilicon/Huawei és még néhány kínai gyártó.
Nem feltételnül kell "hazai", elég ha közeli (Korea, Tajvan). -
janeszgol
félisten
Kínában nem kommunizmus van, hanem diktatúra. Mikor lesz itt helyesen használva ezen kifejezések? Mondjuk a mondandód nem csorbítja ez a differencia.
Kommunizmus soha sehol nem volt a világon. Szocializmus volt itt-ott. Meg diktatúra. Nincsenek helyesen használva ezen kifejezések. -
MeszesKPT
őstag
Nem a PH kongatja a vészharangokat, hanem Kínában. Nagy különbség. Gondolom mert kellene nekik még további 5-10 év, hogy legyen épkézláb hazai alternatíva.
-
Oliverda
félisten
válasz
#32839680 #62 üzenetére
Nem annyira. Az Nvidia jelenleg 315 milliárd dollárt ér, ami több, mint az Intel (215 mrd) és az AMD (95 mrd) értéke együttvéve. A 40 milliárdos vételárból 21.5 milliárdot részvényekből fedez az Nv, pénzben pedig 12+5 milliárdot kell majd adniuk, az utóbbi 5-öt pedig csak bizonyos feltételek teljesülése esetén. Ez nem sokkal több, mint az idei várható éves forgalmuk, pár milliárd pedig épp a kasszában is van, de egy ilyen cég simán kap 10 milliárdnyi hosszú lejáratú hitelt, ha épp szükség lenne rá, tehát valami gigaválságnak kellene jönnie ahhoz, hogy bajba kerüljenek.
"Kérdés hogy mennyi pénze lesz tolni az ARM-ba a fejlesztési pénzeket egy ilyen vásárlás + GPU fejlesztés mellett."
Tekintve az ARM jelenlegi K+F büdzséjét, abba sem rokkannának bele, ha épp duplázni kellene az összeget.
-
makkmarce
őstag
válasz
#52931072 #55 üzenetére
" a világ tűri ahogy a kis szarházi éhenhalasztja a népét"
te etetnél egy olyan hadsereget, ami téged akar lerohanni?
Ne legyenek illúzióid, a vezér osztaná az ételt, és közben harsognák, hogy ő teremtette a semmiből. (itthon is ha nem lennének az uniós táblák a fűben elrejtve a fa mögé, sose tudnád, hogy nem a vezér építette a teret, az autópályát vagy az iskolát)
a másik, hogy kína tartja el, van iparuk, csak az ipari 97%-a kínába megy. -
Oliverda
félisten
"Kapott az ARM fejlodese egy kezifeket es az ARM stukturavaltas mas platformoknal mint a PC egy nagyon hosszu elodazast ezzel."
Fordítva: kapott az ARM fejlődése egy méretes lökést, ahogy a PC-s és enterprise átállás is, hisz egy olyan szereplőhöz kerülhet az ARM, amelynek ehhez megvan a know-how-ja és a jól bejáratott ügyfélköre, illetve kapcsolatrendszere, a PC-khez legalábbis biztosan. -
Jakuu
őstag
Azok ugyanugy kutatnak mint masok es nem csak lopnak. Teszemhozza mindenki mas is lop.
Eleve magaval a kijelenteseddel baj van Kutasson kina. Talan az Nvidia kutatta ki az ARM-ot?
)
Raadasul mint a Huawei es a tobbi nagy kinai ceg keresztlicenszelik az ARM-os es az egy egyeb tavkozlesi , IT , technologiai licenceket a sajat licenszeikkel.
Peldaul ha nem epithet ki 5G-t europaban az kb 55 milliard euros veszteseget fog okozni az EU-nak, ha ezen licenszeket ki kell fizetni.
Magyarorszag szinten bulni fog akkor sulyos milliardokat. -
Jakuu
őstag
A leheto legrosszabb dolog ami tortenhetett, egy X86 platformtol fuggo ceg vasarolta fel az ARM-ot.
A tobbi leirt dolog masodlagos, USA beavatkozas, kinai fuggoseg stb.
Kapott az ARM fejlodese egy kezifeket es az ARM stukturavaltas mas platformoknal mint a PC egy nagyon hosszu elodazast ezzel. -
User64476
őstag
Ugyan már srácok, biliben a kéz. Független Tajvan... HK sorsára jut, szépen lassan felszeletelik ezt a fene nagy látszatönállóságot, majd lesz még népszavazás is mint a Krímben. Addig lehet cibálni az oroszlán bajszát, amíg engedi.
-
#52931072
törölt tag
Egyébként egyik diktatúra sem tudná magát a világ többi része nélkül a jelen formájában fenntartani. A kisebbek meg pláne, mint é.k. amelynek gyakorlatilag nincs is gazdasága.
(amúgy a legabszurdabb rohadékság, hogy a világ tűri ahogy a kis szarházi éhenhalasztja a népét). Magyarázhat nekem az usa, kina, ruszkik, britek, mind egyformák, csak más színű zoknit vesznek a szöges bakancsba.
Al Bandit idézve:
“ szar az élet, hála istennek a fele már eltelt”
Egy szerencsétlen együttállás van jelenleg, egy agresszív kínai vezetéssel szemben egy usa, amelyet egy kissé szenilis nyugdíjas útonálló vezet. Sajnos tőlünk keletre is kezd eszkalálódni a helyzet, ahogy az öregedő diktátorok maradék józansága is elvész.
Annyit tehetünk, hogy nyitva tartjuk a szemünket és nem veszünk kész ténynek minden maszlagot, amit a képünkbe tolnak. -
strogov
senior tag
válasz
#52931072 #51 üzenetére
Kommunizmust sok helyen megpróbálták akik hittek benne. Sajnos az alap emberi természettől idegen, így nagy tömegben sehol sem működik. Eltorzul, és valami egészen más lesz az amit továbbra is kommunizmusnak hívnak. Kínában sem kommunizmus van. A császárság (türannisz) egy formáját menekítették át, ahol a császár haláláig teljhatalommal uralkodik, majd az arisztokrácia új császárt jelöl ki.
A kommunizmus kis közösségekben működhet. Legközelebb talán az amish-ok vannak ehhez. Közösen dolgoznak a közösségért, és mindenki a szükségleteinek megfelelően részesül a közösség javaiból. Nincs egyéni vagyon felhalmozás. A múlthoz való ragaszkodásuk meggátolja, hogy bárki túl sokat akarjon.
Megjegyzem a demokrácia (is) alapvetően hibás rendszer. Egyetlen előnye, hogy fenntartható az egyén "szabadsága" miatt. Nem véletlen, hogy arisztotelész a politeiát mint jó rendszert helyezte szembe a demokráciával ami rossz. Viszont politeia már nincs. Az emberek nehezen viselik a cenzust, és a vezetőknek is előnyös ha szélesebb a szavazó közeg.
-
Tin
veterán
Kedves Kina majd kutat es fejleszt, feltalal valamit, szabvanyositja, elterjeszti a vilagon, szigoruan betartja masok licenszeit, es akkor majd licenszel o masik rendszert.
Nem csak masol es lop.
-
Kansas
addikt
válasz
#52931072 #51 üzenetére
Szerintem a kínaihoz hasonlót te se láttál, ha csak nem jártál ott, de Kínán belül se a keleti parti ál-kapitalista részen, hanem a belterületen... én se láttam, az utolsó pillanatban sikerült kihúznom magam a kínai üzleti útból, pedig már benne volt a vízum az útlevelemben.
Nem is akarok ezután se.
Nem vágyok diktatúrákba, örülök, hogy Rákosi idején még nem éltem...Egyébként mitől látnánk jobban a függöny mögé, mióta kijöttünk elé? Tárgyilagos történetírás teljesen kizárt, míg él bárki akinek személyes élményei vannak, akár a szülein keresztül is...és a téma átpolitizáltsága se segít.
-
#52931072
törölt tag
válasz
Steve_Brown #39 üzenetére
Láttál valahol valaha kommunizmust?
Esetleg azokra a “népi demokratikus” diktatúrákra gondolsz ( amilyen nálunk is volt ),
amelyek elnevezték magukat
“ kommunistának”, “szocialistának”, netán “nemzeti szocialistának”.?
Ez a sok parasztvakító szóösszetétel jellemzően egymásnak totál ellentmondó kifejezésekből összeállítva, az ember azt hinné 2020-ban gengszterváltás után 30 évvel már kicsit jobban a függöny mögé látunk. -
strogov
senior tag
válasz
szmörlock007 #49 üzenetére
Nem kell hozzá az amcsi flotta. Nem véletlen, hogy csak szájkarate van a sziget és kína között. Tajvan gyakorlatilag felkészült, hogy a teljes lakosságot feláldozza egy invázió esetén. Csak a part környékén annyi vegyifegyver van, hogy a támadók legfeljebb ólom tömbben jutnának el a partig. A hagyományos védelemről ne is beszéljünk. Minden nemzetközi fegyver egyezményt leszarnak ha védekezésről van szó.
Az, hogy egyébként ott állomásozik a teljes dél-kelet ázsiai amcsi flotta csak hab a tortán. Nem igazán hisznek abban, hogy megvédik őket. -
Oliverda
félisten
A gyakorlat mást mutat. Ott a PC-piac, ahol 99,9%-os x86 részesedése, az utasításarchitektúrára pedig mindössze három szereplő építhet: a tulajdonos Intel, egy keresztlicenc-megállapodásnak hála az AMD, illetve a részesedés szempontjából totál marginális VIA. Az Intel pedig nem hajlandó licencelni senkinek a fejlesztését, ami gyakorlatilag mindenkit, az illetékes hatóságoktól kezdve az esetlegesen érintett vállalatokat egyaránt hidegen hagy. Ehhez képes az okokstelefonos alkalmazásprocesszorok piaca a megtestesült polipólium.
-
-
User64476
őstag
Egész addig lehet ilyen térdcsapkodós Kína alá vágásokat rendezni, míg egyik nap nem jelenik meg pár jelöletlen katona a TSMCnél és mondja azt hogy kiemelt nemzetstratégiai érdek, mától hazai piacra termel. Utána meg mehet a pislogás a sok szellemi tulajdonnal, hol is öntsük formába 5nm-en.
-
strogov
senior tag
Linux sem vállalati irányítású, a BSD még annál is nyitottabb. Mégis linux, vagy BSD alapú szinte minden telefon, tv, a szerverek jelentős része. Amikor a cégeknek érdeke, hogy támogassanak valamit akkor támogatnak. Jelenleg gombokért vehetnek ARM licence-t, így nincs értelme másban gondolkodni. Ha ez nem így lesz akkor majd megnézik mi legyen. Ha a RISC-V nem nagyon szar akkor felpumpálják gyorsan. 10 éves távlatban nem hiszem, hogy stratégia váltásra lenne szükség. Az NV-nek is évek kellenek amíg saját termékvonalat épít erre a "felvásárlásra". Addig nem fog senkivel szívózni, mert valamiből élni kell. Aztán majd kiderül. Van ideje mindenkinek alternatíván gondolkodni.
-
Hogy mindíg akadnak vész madarak akik kárognak folyamatosan.
-
azért várjuk ki a végét, főleg hogy még pár hatóságnak erre áment kell mondania.
Amúgy az nvidia szintén vállalta hogy angliában marad a székhely és még x létszámmal növeli az ARM munkavállóinak létszámát.
A másik topikban leírtam mi lehet a terve Nvidának és azt gondolom ez a valóság :
[link] -
Sinesol
veterán
Ezzel a RISC-V cuccal pont az a gond, amit előnynek hoztak fel, mégpedig hogy nincs senki tulajdonaban és alapitvany finanszirozza a dolgokat. Ergo komoly pénz nincs mögötte, anélkül meg komoly fejlesztések sincsenek, ezert is toporognak nagyjából egy helyben.
Nem igazán tartom valós alternativanak az ARM-al szemben sokéves hátrányban lévő architekturat. -
Kansas
addikt
Te se sokat élhettél kommunizmus alatt... szerencsére én se sokat, és azt is a puhább fajta alatt, de az elég is volt...
Egyébként én speciel nem szeretem az USA-t sem, most sem örülök hogy az egyik vezető európai tech céget bekebelezi egy amerikai, de ha választani kell köztük meg Kína közt, akkor már maradnék az európai kultúrkörnél...
Jobban örülnék, ha kinőne egy nagyjából független európai tech-szektor, ami az amerikaival versenyez, nem csak a leányvállalatait tömöríti zömmel, mint jelenleg - nem is tudok hirtelen nagy európai IT tech céget említeni(Bosch, Siemens az old tech, nem arra gondoltam) csak kutató központokat, mint a CERN...
Anno egy holland IT multinál kezdtem a pályafutásom, de az is csak szolgáltató volt, semmi K/F vagy úgy általában termék-előállítás, a többi meg pici, NNG, Tresorit, stb... -
-
LordX
veterán
Eh? Bárki hozzáférhet.. aki fizet az egyetlen egy szereplőnek. Definiciója a monopóliumnak.
Csak azért nem monopol, mert Android x86(-64) elvileg még létezik, de a MIPS már rég kihalt, többi OS meg sose volt más platformra. De a 99,99% az bőven természetes monopólium kategória.
A mobiltelefon persze nem minden, beágyazott processzorok vannak máshol is (összesen pár nagyságrenddel több, mint mobil), ahol messze nincs ekkora erőfölényben az ARM.
-
Vartanus
őstag
Én nem értem ezt a hatalmas nagy kínai utálatot és amerika pártolást. Mitől jobb hogy nVidia vette meg mint mondjuk Xiaomi/OnePlus?
Mitől jobb Amerika által lehallgatva, irányítva lenni, mint Kína által? USA az állítólagos demokráciájával képes koholt vádak alapján államokat leigázni, mondván a demokráciát visszük(oda ahol nem is kérték sokan szvsz), mint korábban Róma. Számomra az is ellenszenves hogy az USA egymaga használja fel a Föld tartalékainak jó részét a többin meg osztozzon a maradék 100egynáhány ország...Aztán az USA ezredéves távlatban volt mikor Kínában már papírra írtak és selyemben jártak kiépített utakon és épült a Nagy fal ugyanekkor É-Amerika préri ahol bölények legelésztek... És mielőtt bárki nekem esne ez csak az én személyes meglátásom.
-
#06658560
törölt tag
A feltételes módot ismered?
Úgy ismerem a versenyhivatalokat, hogy láttam már pár felvásárlást, adott piacon ennél lényegesen jelentéktelenebbet át is éltem, amelyikbe a brazil hivatal is beleszólt.
Az5, hogy egy szegmens egyik résztvevője megveszi a szegmens gyakorlatilag mindenkinek esszenciális komponenst licenszelő céget, azt mindenhol meg fogja vizsgálni a versenyhivatal, többek között ilyen vonalon is. Láttam már ilyen aggodalmat. -
Kansas
addikt
válasz
#06658560 #29 üzenetére
"megspórolhatja a licenszdíjat, amivel a konkurenseknél azonnal olcsóbb lehet." itt mondtad.
Ott van köze, hogy a GeForce már egy ideje az NVidia terméke, és ha annál nem viselkedtek úgy, esélyes, hogy az új termékeknél sem fognak...
Vagy ilyen hülyének nézed a versenyhivatalokat, hogy ne tudnának kontextusban gondolkodni és ők követnék szerinted azt a gondolatmenetet?
-
-
Oliverda
félisten
válasz
#32839680 #26 üzenetére
Nem, mert jövőre már érkezik a diszkrét Apple GPU is:
Apple's Custom GPU "Lifuka" is Reportedly Faster than Intel iGPU
"According to relevant sources, Apple's self-developed GPU is progressing smoothly. The research and development code is Lifuka. Like the upcoming A14X processor, it is produced using TSMC's 5 nm process. Apple has designed a series of processors for Mac personal computers. The new GPU will provide better performance per watt and higher computing performance. It has tile-based deferred rendering technology that allows application developers to write more powerful professional application software and game software." -
tibaimp
nagyúr
Oliverda: köszi az infót
Érdekes lesz a helyzet, mert így az nv-nek is lesz végre CPU részlege, még ha nem x86 alapú, de akkor is. Én szurkolok nekik, és így van, duracell89-nek igaza van, inkább ők vegyék meg, mint a kínaiak!
-
Kansas
addikt
válasz
#06658560 #21 üzenetére
Tehát megspórol némi licenszdíjat, amiből persze egyből árat csökkent... és abból a 40 milliárdból amit az ARM-ra költ, mennyi árat csökkenthetne?
A GeForce-okon mennyi árat csökkenthetne úgy hogy még mindig nyereséges marad? Miért nem teszi, tuti többen vennének $500-ért RTX3080-at mint $800-ért...
Vedd ki a kezed a biliből, nem árcsökkentés miatt veszik meg az ARM-ot... abban sem vagyok biztos, hogy bármekkora összeget, amit megspórolnak, a vásárlóknak osztanák vissza, és nem a részvényeseknek... vagy a hitelezőiknek... -
tranceplanet
addikt
Hát nem is tudom, annyira nekem sem tetszik. Túlságosan domináns beállítottságú cég az nVidia. Black box, specifikációk nem kiadása, CUDA, G-SYNC ... Mindig is rühelltem a céget a hozzáállása miatt, pedig tényleg jó kártyákat csinál, de ez a rosszfiús szerep nekem soha nem jött be. Egyszerűen open source beállítottságú vagyok. Szeretem azokat a cégeket, akik a közért is tesznek valamit, hogy mindenkinek jobb legyen. Belátom manapság ez már legkevésbé fontos, sokan fullba tolják a kretént.
-
#06658560
törölt tag
válasz
duracell89 #5 üzenetére
Azonnal ott van, hogy az NV házon belül megspórolhatja a licenszdíjat, amivel a konkurenseknél azonnal olcsóbb lehet. És ez mobilok, autonóm autók piacán érzékeny pont lehet.
-
duracell89
senior tag
-
válasz
Meteorhead #8 üzenetére
Amerikának( Trumpnak) a legfontosabb ebben az volt, hogy ne kínai céghez kerüljön. Nvidának meg igazából ha megmarad Samsung és Apple már egész jó, ha az mellé pár kínai cég, aiket nem érint az USA embargo, lásd Xiaomi, akkor még jobb.
Kb ennyit érdemes belelátni. Angia volt alegjobban ellene annak hogy amerikai cég kezébe kerüljön de mégjobban az ellen hogy kínához és ez közös álláspont volt a két nagyhatalom között. Nvidia ügyesen megoldotta hogy meghagyta nálu ka székhelyet, brexit ide vagy oda és elvállalja majd hogy x munkahelyet teremt még Angliában. Ez a tipikus kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad esete. -
Oliverda
félisten
A TSMC csak bizonyos cégekkel, illetve elsősorban a Huawei-jel nem üzletelhet, tehát szó sincs arról, hogy a tajvani bérgyártó egyáltalán nem szállíthat Kínába. Saccra az ARM teljes forgalmának legalább harmada származhat Kínából, tehát elég kellemetlenül érintené az Nvidiát, ha nem hagynák jóvá a dealt, de erre jelenleg nem nagy esély mutatkozik.
-
Oliverda
félisten
válasz
duracell89 #11 üzenetére
Tévedsz. Akkor nem lenne köze, ha az ARM-nak abszolút semmilyen kapcsolata nem lenne Kínával. Ezzel szemben az összes kínai gyártó okostelefonjában ARM-alapú processzor van, sok százmillió egyéb termékről nem beszélve. Plusz az ARM-nak van Kínában is érdekeltsége, egyszóval, de, az illetékes kínai hatóságoknak is jóvá kell hagyniuk a felvásárlást. Olvasgass picit:
-
jerry311
nagyúr
Szépen lefesti az nVidiáról kialakult véleményt, hogy az ARM partnereknek nem tetszik már a felvásárlás híre sem.
-
Oliverda
félisten
-
Tigerclaw
nagyúr
A TSMC Taiwani-i ceg, a szekhelye is gondolom ott van, az USA kormanya megis ra kenyszeritette, hogy ne gyartson processzorokat a Huawei-nek. Azzal hogy az Nvidia USA beli ceg, meg nagyobb hatalma van felette a kormanyanak, a szekhelytol fuggetlenul...azt nem is emlitve, hogy Nagy Britannia mar jo ideje annyira ossze van nove az USA-val, hogy minden tanacsot megfogadnak, ami onnan jon.
Ha az Arm, vagy mondjuk maga az Nvidia mint az Arm tulajdonosa hasznal valamilyen USA-bol szarmazo technologiat, eszkozt, akkor szamara is ki lehet kotni, hogy az "embargo" alatt allo orszagok es cegek szamara semmit se adjon el.
-
duracell89
senior tag
válasz
duracell89 #5 üzenetére
Meg meg hozzátéve Kinában nagyjából senki nem lett volna, aki ha meg is veszi kezdeni tud vele valamit. Lehet pár nagy cegükl, ami talán pályázhatott volna és valahogy összekaparják a lóvét (Tencent, Ali, meg néhány egyéb kisiparos
), de bevallottan nagyjából semmihez nem tudtak volna kezdeni vele.
Készpénz nagyjából senki nem tudta volna ezt kifizetni 1-2 szereplőn kívül a piacról (MS, Apple meg nehány), az Nvidia deal sem cash, hanem (40Bill $) nagy része részvénycsere, aztán a Kínai részvényeket meg az eredeti tulaj Softbank abszolút nem vette volna annyira komolyan mint az nVidia részvényeket (tekintve, hogy az Nvidia mennyire brutális know-how-al rendelkezik, és milyen pozitív kilátásai vannak a jövőre), ezért bármelyik Kinai szereplőnek a kockázatok miatt 1.5-2x ennyibe fájt volna a biznisz, amit már meg sem ér. Jól van ez Jensenéknél, valami durván jót fognak kihozni belőle. Persze nem rögtön, de a következő 10 év alatt.szerk.: Jók a cikkek amúgy Abu!
-
válasz
duracell89 #5 üzenetére
szerinem hamarosan várhatóak a geforce IGP mobilok, plusz nem hiném, hogy küzdeniük kell az új gyártástechnológiáért TSMC nél
Ami érdekes , hogy pánikolnak a kínaiak, pedig a székhely marad angol, megkerülhető minden. nvidiának érdeke hogy továbbra is jó pénzért licenszelhető maradjon minden a viágbnak meg az hogy ne kínai kézbe kerüljön úgy általában.
Egyébként baromi jó tervező csapat lesz most Nvidiánál,( eddig is nagyon erős volt) hogy hozzájuk került ARM mérnök csapata. -
duracell89
senior tag
Ennél jóval árnyaltabb a kép. Persze nyilván a konkurencia számára riadalmat okozhat egy licensee megveszi magát a licensort, de pont azért ér ez a biznisz ilyen orbitális nagy lóvét, mert hogy azok a többi sokezer licensee fizet mint a katonatiszt. Semmilyen érdeke nincs az nVidianak megbolygatni ezt.
Ami várható inkább az egy még erősebb terjeszkedés (szorosabbra font vonalak az Apple-el, Microsoft erős tolása ebbe az irányba, nVidia+ARM architektúra meghódítja a datacentereket, ami régi álmuk stb stb.), valamint az nVidia saját technológiájának összecsomagolása az alap businessmodellel, és annak kiajánlása. (Pl egy erősebb megjelenés ARMCPU+nVidiaAI vagy + nVidiaGPU architektúra csomagban stb.)Sokan kárognak mint pl ahogy a cikk írja "Az várható volt, hogy az üzlet nem fog mindenkinek tetszeni, különösen Kínának nem, hiszen az ARM így egy amerikai cég kezébe kerül. ", de kiköhögni 40Milliárd dollárt (12 000 Mrd forint(!)) valahogy senki másnak nem volt kedve, a másik meg az hogy a nyugati világ (nagyon is helyesen) SOHA nem hagyta volna, hogy egy ennyire fontos piaci szereplő egy valami árnyas komcsi diktatúra random cégéhez kerüljön.
Ha már valahova mennie kellett az ARM-nek, mindannyiunknak úgy lesz a legjobb ha az nVidianál köt ki, mert náluk a legkisebb esély, hogy elbasszák. -
-
csendes
addikt
Nem semmi, akkor egész jól megtippeltük a dolgokat az eladásról szóló cikknél
-
tibaimp
nagyúr
Ha jól tudom, a mobilokban lévő SOC-ok 90% ARM licensz, legyen az Qualcomm féle Snapdragon, vagy MediaTek féle, stb?
Tulajdonképpen akkor ezen a piacon az ARM monopol helyzetben van?
-
Azért érdemes megvárni
1, az nvidia terveit ezzel
2, a versenyjogi hatóságok kikötését ehhez
3 ,az ameikai elnökválasztást.mielött pánikol bárki is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A Reuters riportja szerint Kína, illetve a dél-koreai vállalatoknak nem tetszik amit látnak, a RISC-V viszont jól jöhet ki a helyzetből.
- Beszámítás! Sony PlayStation 4 PRO 1TB fekete játékkonzol garanciával hibátlan működéssel
- Samsung Galaxy Buds3 Pro új 2év samsung garancia SM-R630 Buds 3 Pro
- Beszámítás! Apple Mac Studio M1 MAX 2022 32GB 512GB számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Beszámítás! Apple iPad Pro 11 2024 1TB WiFi + Cellular tablet garanciával hibátlan működéssel
- Apple Watch Series 8 45MM
- HP szerverek áron alul
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I5 7500 / RTX 2060 6GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Egyedi ékszerdobozka
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H510M i5 10400F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 4060Ti 8GB Rampage SHIVA Seasonic 520W
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7500F 16GB DDR5 512GB SSD RX 6700XT 12GB InWin 301 Erazer CM 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest