Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    válasz hommeros #23 üzenetére

    De sokan minek is építenek FullATX rendszert, amikor nincs is benne semmi CPU-VGA, 1SSD, 1HDD (átlagban)-nál.
    a fullATX alaplapon ott a rengeteg üres bővítőhely ahova jó eséllyel sose kerül majd semmi, a házban is lehet van sok 2,5/3,5 hely, de többnyire 1-2 eszköz kerül beléjük (néha több, de átlagban nem). Kb. mint ha mindenki egy chevrolet camaro motortér méretével rendelkezne, de csak egy 1.2es blokkot tenne bele... meg se találni olyan "kicsi".

    persze amikor valaki kihasználja a teljes méretet, érthető, és mint "opció" csábító, de átlag Pisti milyen bővítőkártyát tenne bele a fullATX lapba? annyira sok minden integrálva van már, hogy egyre inkább rétegigény lehet az adott méret (legalábbis értelme nem sok).. persze ott vannak azok a "csúcslapok" amik nem rendelkeznek több bővítőhellyel mint egy mATX lap, de "kihasználják" a plusz nyák helyet ilyen-olyan elektronikák elhelyezéséhez.

    nincs is annyi féle bővítőkártya mint egykor. IO vezérlő integrálva, Audió integrálva, Lan integrálva, portok integrálva (usb, soros, párhuzamos.. ha utóbbiak még vannak), még VGA is van integrálva (pár éven belül középkategóriás kártyákat is kiválthat)..
    kb. a fontosabb dolgokat integrálták.

    csak a high-end és speciális eszközöknek kell kártyahely, de utóbbiakból is sokszor elég lehet egy-két usb port.

    mi maradt:
    - Alap szintnél többre képes VGA kártya (szerintem ezt nem kell magyarázni egyenlőre)
    - High end audió kártya (ha valaki igényes és van eléggé jó hangrendszere/fejhallgatója).. de az alaplapok itt is fejlődnek (egész jók a közepes vagy annál jobb alaplapok hangkeltő rendszerei már).
    - Gamer Lan kártya (valaki valaha betudta bizonyítani, hogy ez jobb mint egy placebo? esetleg valami alsó szériás alaplap lan portjánál lehet jobb, bár ott a pcie portok minősége is kérdéses lehet, így kb. ugyan oda kerülhet...)
    - TV-kártya (eléggé beszűkült az adott piac is az elmúlt 10 évben, az online steaming eléggé "gyilkolja".. pl. én is átálltam utóbbira).
    - Video felvevő kártya, video-in ha jobban tetszik mint elnevezés... felvétel archiváláshoz/digitalizáláshoz jó lehet, bár némileg "speciális" igényű terület, de ezekre is vannak már USB-s eszközök, nem kell alaplapi fix bővítőhely mint 15-20 éve (persze utóbbiak komolyabbak lehetnek)...
    - extra sata portok ... van hogy kell valakinek, de akkor jó eséllyel az a ház inkább valami "adattároló" telepakolva merevlemezekkel(?) ... jó eséllyel valahova "eldugva" otthoni vagy irodai környezetben.

    de amit mondani akartam, rengeteg dolog integrálásra került, ami az átlag igényeket kielégítheti.. ha valaki belenéz a 386-486 gépekbe még érthető volt az a sok bővítőkártya (szerintem gyönyörűek), de akkoriban elkezdődött az integráció, eleinte csak alap szinten, de mára eléggé sok igényt "elbír".

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák