Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tjb007

    nagyúr

    válasz oO7 #7 üzenetére

    "Legjobb tudomásom szerint az ARM csak tervez, de nem gyárt..."

    Stimmt.

    "Ez a Mali 6XXX olyan a GPU-knak, mint az ARMv8 a CPU-knak?"

    Nem, a T600 egy konkrét IGP szériát/családot jelöl.

    [ Szerkesztve ]

  • dahneey

    tag

    válasz oO7 #7 üzenetére

    vannak gyártók akik az ARM által tervezett magokat licencelik (Samsung, Nvidia, Texas Instruments stb.), meg vannak akik az utasításkészletet (Qualcomm, meg elvileg az új Apple A6/A6X procik is). a GPU-knak úgy tudom semmi közük nincs a Mali sorozathoz, a Qualcomm Adreno-ja saját (amit megvettek anno az AMD-től), ugyanígy az Nvidia GeForce ULP-je, a Mali-t meg a PowerVR-t pedig licencelik, nem módosítanak rajtuk.

  • Bull1

    aktív tag

    válasz oO7 #15 üzenetére

    Ehhez semmi köze nincs az AMD-nek. Ez mobil lapka, azt OpenGL-en keresztül éred el.

    Schmitt Pál szolgálati készüléke: Sony Experia SP ókostellefon - Bip

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz oO7 #7 üzenetére

    Tök egyszerű az egészet felfogni, bár lehet, hogy nehéz érteni a különbségeket. Nagyon röviden és érthetően. Ma az integráció eléggé alapszintű. Technikailag annyi, mintha a processzor mellé raknál a nagy PC-be egy VGA-t. Külön memória van a CPU és a GPU mellett és az összeköttetés PCI Express buszon keresztül történik. Az integráció annyiban más, hogy az összeköttetés gyorsabb, hiszen magán a lapkán van, míg a CPU és az IGP lényegében a rendszermemóriát osztják meg, de úgy, hogy a CPU-nak és a GPU-nak is lesz egy kijelölt területe, amit a másik közvetlenül nem érhet el. Ha a logikai működést vizsgálod, akkor ez olyan, mint a CPU+VGA párosítás, csak egy lapkára vannak integrálva.
    A következő lépcsőt az AMD két éve úgy vázolta fel, hogy az integrált grafikus processzor legyen a központi processzor valós koprocesszora. Használják ugyanazt a címtartományt és osszák meg egymással a rendszermemóriát, vagyis a két egységnek ne legyen többet különálló memóriája. Ehhez az elvhez az előző év elején fejlesztettek egy architektúrát, ami a GCN. Ennek a multiprocesszora ugyanazokat a pointereket kezeli, amelyeket az AMD64-es processzormagok (például Bulldozer és Bobcat leszármazottak). Az ARM gyakorlatilag dettó ugyanezt csinálja, csak a Midgard architektúra, vagyis amire a Mali-T600 sorozat épül nem az AMD64-es, hanem az ARMv8-as processzorarchitektúrát támogatja.
    Ha az AMD berakja az AMD64-es processzormagok mellé a GCN-t és csinál hozzá egy olyan északi vezérlőhidat mely egységesíti a memória elérését, akkor az a lapka képes lesz teljesen koherensen megosztani a rendszermemóriát a CPU és az IGP között. Ezzel teljesen kiüthető a heterogén programozás legnagyobb problémája, ami ugye az adatok másolása. Az egyéb egyezések, mint az egységes címtartomány lényegében arra ad lehetőséget, hogy az adott feladatot ne csak a processzor számolja, hanem a jól párhuzamosítható részeit szimplán adja oda az IGP-nek, majd ha az végzett, akkor visszakerülhet a processzorhoz a további feldolgozásra. Az egész célja, hogy a központi processzormagok jók a serial és a task párhuzamos kódok feldolgozásában, de nagyon rosszak az adatpárhuzamos kódokban. A grafikus processzorokra ennek a fordítottja jellemző. Az egész célja, hogy az a részegység végezze a munkát, aminek az adott feladat ideális. Ez a Kaveri APU koncepciója az elmélyített fúzióról. Az ARM ezt a koncepciót kínálja majd a cégeknek licencelésre, vagyis egy SoC, ami tartalmaz Cortex-A50-es és Mali-T600-as egységeket CCI-400-zal együtt, az ugyanarra lesz képes, amire a Kaveri APU.
    A többiek természetesen tervezhetik úgy a GPU-kat, hogy ebbe a jövőképbe beleillenek. Ezt az ARM nem akadályozza meg. ARMv8 licenc kell hozzá a GPU-hoz. Ha megvan, akkor lényegében az Adreno, a PowerVR és a többi megoldás előtt sincs akadály ugyanazokat a fícsőröket támogatni, amiket a Mali-T600 tud. A teljes koherenciát a CCI-400 is biztosíthatja, de ez is megtervezhető egyénileg.

    (#15) oO7: Natívan a GPU-t sosem lesz értelme programozni, mert a grafikus multiprocesszorok ereje abban rejlik, hogy az adatpárhuzamos működést már az ISA szintjén betervezik. Ennek megfelelően szinte minden cég hozzányúl az ISA-hoz a komolyabb frissítések során. Ha az ISA-ra írnák a programokat, akkor azok nem lennének kompatibilisek az új, módosított rendszerekkel. A régi ISA-hoz a kompatibilítást pedig senki sem akarja a hátán cipelni, mert jelentősen vesztenének a GPU-k az energiahatékonyságukból.
    A cégek a kompatibilitás a virtuális ISA mellett biztosítják. Minden szereplőnek van egy virtuális architektúrája, mely a fizikai ISA fölött helyezkedik el a logikai szinten. A driverek erre az IL-re vannak írva, majd ez az IL lekezeli a házon belüli architektúrák fizikai különbségeit. Az NV ezt PTX-nek, míg az AMD például AMDIL-nek hívja, de mindenkinek van ilyenje.
    Amire gondolsz az úgy lenne megvalósítható, hogy minden cég közös virtuális ISA-t használna. Amire aztán tényleg lehetne natívan programozni, majd a runtime szimplán lekezelni a hardverek különbségeit. Ilyet már csinálnak. HSAIL a neve és a HSA alapítvány fejleszti. A nagyobb iparági szereplők már támogatják.

    (#16) Bull1: Az új adatok alapján egy integrált ARM Cortex-A5x_Mali-T600_CCI-400 rendszer simán megfelelhet a HSA specifikációinak. Valószínű, hogy nem csak a Kaveri APU lesz fog teljes kompatibilítást kínálni. Egyébként ez a Mali-T600 támogatja az OpenCL-t és a C++ AMP-t is.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák