Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz paprobert #11 üzenetére

    Az Apple már nem először csinál ilyet, az MS meg szimplán elb@szta az egészet már a hozzáállásával is. Az x86 meg már rég megérett a kukázásra, nem is értem miért szenvednek meg mindig vele.

    Az alirasodat viccenek szantad? Vagy annyire utalod az Apple-t, hogy Bill Gates 1981-es hires szavait is Steve Jobs szajaba adod? Esetleg szimplan tudatlansag, mert smile-t nem latok ott?

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • válasz dabadab #94 üzenetére

    Az x86 meg már rég megérett a kukázásra
    Méghozzá azért, mert: ...

    Azért mert SISC processzor, aminek kevés regisztere van és ezért a kód nagy része arról szól, hogy memóriából regiszterbe, regiszterből memóriába pakolja az adatokat, ugyanarra a dologra 2 vagy akár 3 különböző utasítása is van. Egyáltalán nem hatékony a gepi kódja. Az ARM meg RISC, ami pont a fordítottja, rohadt sok regisztere van, amiben elférnek az adatok, nem kell állandóan a memóriához fordulni (bár jó ha sok cache van a CPU-ban), kevés, de annál hatékonyabb utasításai vannak. Ebből adódik az is, hogy RISC-re nehezebb jó kódot írni, mint CISC-re, de egy RISC processzor 2-4x hatékonyabb tud lenni, mint egy ugyanolyan CISC, egyszerübben és olcsóbban lehet gyártani, mivel kevesebb és egyszerübb utasítások vannak benne. Kevesebb transisztor is kell hozzá. A CISC igazából a hardvertől függ, míg a RISC a szoftvertől. De ez csak néhány ok, a neten is van sok irodalom róla.

    Bill Gates 1981-es hires szavait
    ...amiket soha nem mondott :)

    Na ja, én is letagadnám. :)

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • válasz dabadab #106 üzenetére

    A belseje nem az, hanem inább RISC-hez hasonlít
    Tökmindegy mi van belül, kívülről CISC-ként programozod.

    Az ARMv8-A-nak 32 általános célú 64 bites regisztere van, a x64-nak meg 16
    A x86 16 regiszter az az összes regiszter, beleértve a stack és program pointert is és az adatregiszterek sem használhatók korlátlanul mindenre, ARM-nél az a 32 regiszter csak az általános célú, bármire használható adatregiszter, a system regiszterek teljesen külön vannak.

    Viszont ha memóriát kell bizergálni, akkor meg az ARM elég nagy hátrányban van
    Ezt nem igazán értem, x86-nál sem a memóriában növeled meg az értéket, mert a memóriában nem lehet utasításokat végrehajtani, ott csak adattárolás van. Ki kell olvasni és művelet után visszaírni. Az hogy ezt elfedi az x86 egy utasítással, attól még nem lesz hatékonyabb.

    Mivel hatékonyabbak az ARM utasítások az x86-osnál?
    ARM-nél minden utasítás (ARM state) egyforma szélességü , x86-nál teljesen változó a kód szélessége. Nincs ugyanarra a dologra 2-3 utasítás.

    Majd az idő eldönti, hogy melyiknek van jövője. Szerintem az x86-nak nincs, az AMD most megtáltosodott és végre kihoztak egy versenyképes x86 CPU-t, amit még pár évig reszelgethetnek, de évek óta tudható, hogy ez az 5GHz környéke a határ, innen user használatra nem lesz előre lépés, az 1 magos teljesítmény nem lesz jobb, itt a határ.

    Azonkívül láthatjuk, hogy az "1.5" szereplős x86 piacon konkurencia hiányában nagy punnyadás és a felhasználók lehúzása van évek óta. ARM fronton sokkal több szereplős lesz a piac, lehet versenygés. Ez meg csak nekünk jó.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • válasz #16820480 #118 üzenetére

    Csak van egy óriási különbség. Míg x86 procit csak és kizárólak 2 cég gyárthat (a többi szereplőt kiturták), ARM procit bárki, aki megveszi a licenszet.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

Új hozzászólás Aktív témák