Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bici

    félisten

    válasz Sinesol #18 üzenetére

    Elvileg meglátjuk.
    Mindenki nevében remélem, hogy az AMD legalább annyi időt kap, ami alatt úgy megerősödhet, hogy utána is versenyképes maradjon az intellel.
    Ha az intel bedob valamit 2021/22-ben, ami túl nagyon üt, akkor az AMD megint b.) kategóriás lesz és az intel árai méginkább elszállnak.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz Sinesol #21 üzenetére

    Szerintem az AMD kasszájának nem elég az a kb. 2 év.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • pengwin

    addikt

    válasz Sinesol #30 üzenetére

    plusz igazabol nem is nagyon tortent még ilyesmi a törtenelem folyaman

    Rengeteg társadalmi rendszer omlott össze a történelem folyamán.
    Igen, teljes mértékben, úgy, hogy a társadalmat alkotó népek, civilizációk eltüntek a történelem süllyesztőjében. Csak ezek a civilizációk és gazdasági-társadalmi berendezkedések mai szemmel nézve aprók voltak, így volt másik, amelyik át tudta venni a helyüket.

    Pl. a burmai Irrawady folyó völgyében és a Húsvét-szigeteken az ember által okozott ökológiai katasztrófa miatt omlott össze a helyi civilizáció, de a 21. század szempontjából legrelevánsabb példa talán a Nyugatrómai Birodalom társadalmának és civilizációjának összeomlása.
    Ott a vagyon egyre kevesebb ember kezében összpontosult, nyílt a vagyoni olló. Egyre több munkát végeztek a gazdagok tulajdonában lévő rabszolgák (biorobot), amivel elvették a szabad kisiparosok megélhetését, akik így maguk is alkalmazásba, rabszolgaságba, vagy a gazdagok kitartott politikai bérenceivé váltak. A mezőgazdaságban is ugyanez történt, ott a rabszolgákkal termelő nagybirtokok vették el a polgárok megélhetését. Így a kisemberek egyre kevésbé voltak érdekeltek a társadalmi rend és a civilizáció fenntartásában, amibe végül bele is bukott a nyugatrómai állam. Ebben még közrejátszott a civilizációs ártalmak (olmozott vízvezetékek) és a változó moralitás (kereszténység) miatt leeső születésszám, ami karöltve Észak-Afrika természetes elsivatagosodásával demográfiai katasztrófához vezetett.
    Az így meggyengült állam nem élte túl a népvándorlást, amit javarészt a klímaváltozás és a túlzott népszaporulat idézett elő.

    Erős a párhuzam az akkori és a mai nyugati civilizációs ártalmak, automatizált termelés, demográfiai és vagyoni helyzet között. Tudod, a történelem ismétli önmagát, mert előző alkalommal senki sem méltóztatott odafigyelni.

    A különbség annyi lesz, hogy a mai berendezkedés globális mivolta miatt sokkal nagyobb tehetetlenséggel mozog, emiatt minden változásnak sokkal több idő kell, hogy kifejtse a hatását. Szerintem nagyon is valószinű egy összeomlás, de azt is reálisnak tartom, hogy a jelenlegi rendszer tud hozzá alkalmazkodni, és meg tudja majd állítani a folyamatot.

    Üdv, pengwin

  • kelna91

    senior tag

    válasz Sinesol #32 üzenetére

    Nem.

    Miért ne működhetne egy nagyobb civilizáció úgy, mint egy kisebb?

    Már hogy lenne mindenütt kapitalizmus? Eleve nyugaton sincs mindenhol és mindenhol egyformán kapitalizmus. Éppen most jönnek fel a szocialista, vagy egyenesen kommunista mozgalmak. A nyugat számára a kommunizmus nem a múlt, hanem a szomorú jövő. Kína sem kifejezetten kapitalista. És a gazdasági érdek különben sem az egyetlen ok a háborúra (a gazdasági berendezkedések közti különbségek pedig nem implikálnak érdekütközést).

    Feloldhatatlan feszültségek vannak Amerikán belül, Európán belül, és úgy általában minden modern társadalmon belül. Ez nem a "béke receptje". Mindeközben háborúnak látszó esemény kezd kirajzolódni Venezuelában és Iránban. Hogy pedig csak a szűkebb környezetünket nézzük: a déli szomszédunk és az albánok között bármikor kipattanhat az újabb háború, Koszovóban folyamatos a háborús készültség. A keleti szomszédunknál pedig jelenleg is háborús helyzet van. A nemzetközi helyzet fokozódik! :DDD :(((

    Ez nem világvégevárás, csak reális helyzetértékelés. Nem kell fosni sem, csak legyen otthon mindig néhány konzerv meg egy lécelős táska. :) Ez amúgy elég alapvető polgári készültség, jobb helyeken rendszeresen figyelmeztet is rá a kormányzat.

  • pengwin

    addikt

    válasz Sinesol #32 üzenetére

    A háború csak üzleti befektetés, semmi más.
    Ameddig van profitábilisabb befektetés, addig abba fektetnek be.
    A modern hadviselés költsége az egekbe emelkedett, a nagyobb méretű háborúk megtérülését pedig kb. eltörölte az atomfegyverek elterjedése. Így pedig nem nehéz jobb helyet találni a pénznek: ha nem háborúba "fektetik", akkor magasabb a "hozama".
    De ha előállnak bizonyos kényszerhelyzetek, akkor hirtelen más lesz a háború "cost-benefit analízise" is: pl. ha ökológiai katasztrófa miatt tényleges kényszer lesz az egyre apadó erőforrások ellenőrzése. És a 21. században ezek közé tartozik a termőföld és az édesvízkészletek is.
    De akár említhetném azt is, hogy a háború hirtelen vonzó opcióvá válik, amint egy demagóg vezetőnek szüksége van egy komolyabb népszerűség-növelésre. Lsd.: Falkland háború, első öbölháború.
    De a riválisnak tekintett országok gyengesége is éppen elég ahhoz, hogy háborúhoz vezessen, pl. az afganisztáni és a második öbölháborút csak a SzU/Oroszország gazdasági csődje miatt engedhette meg magának az USA, egyébként nem lett volna módjuk a szovjetorosz érdekszférához ilyen közel merészkedni. Lásd pl. az ukrajnai és a grúziai konfliktusokat: ott túl közel ment a nyugat az orosz övezethez; annyira, hogy már a gyenge, éppen csak talpraálló Oroszország sem tűrhette el.
    Ezek mind azt mutatják, hogy lehetnek olyan szubjektív és objektív változók, amiknek függvényében igenis vonzó opció lehet a háború még ma is.

    bár ott is sok külső tényező volt, míg ma már gyakorlatilag minden kontrollált
    Azok a külső tényezők már 200 évvel a nyugati birodalom bukása előtt jelentkeztek, de ameddig elég erős maradt a római állam, addig vissza tudta ezeket a külső csapásokat verni. A sebezhetőség akkor jelentkezett, amikor a belső problémák begyűrűzése miatt az állam és társadalom már nem bírt kellő ellenállást kifejteni a külső ellenségeivel szemben.

    Egyetértek, hogy ezek a kisebb civilizációk sebezhetőbbek a mai globálisnál, de ez csak abban nyilvánult meg, hogy rövidebb időre volt szükségük az összeomláshoz. A húsvét-szigeteki civilizáció minden valószinüség szerint 1-2 generáció alatt pusztította el magát, de pl. a burmainak ehhez már lényegesen hosszabb idő kellett, a nyugatrómai birodalom bukása meg tulajdonképpen több, mint 200 évig tartott. Mert a bukáshoz vezető folyamatok már akkor jelentkeztek, holott a birodalom még nagyon is erős volt a 200-as években, látszólag fénykorát élte.

    (#33) kelna91
    Ne keverd össze az ókeresztényeket a modern bigott vallásos emberekkel.
    A mai értelemben vett "Katolikus" egyház nem létezett a 11. századig, és a keresztény egyház intézményrendszere is csak a 300-as évek végén jött létre. De a Római Birodalom lakosságának elég nagy hányada már a 200-as évek végén is keresztény volt, ők az eredeti ókeresztény hit különböző változatait követték, amik nagyon szigorúan álltak hozzá a bűn kérdéséhez. Mai szemmel nézve fanatikusan puritán, már-már aszketikus életet követelt meg az átlag hívektől, pl. szexuális téren is.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv, pengwin

Új hozzászólás Aktív témák