Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BBencK

    csendes tag

    válasz gekkoXT #43 üzenetére

    Dual giga olcsóbb, de bonyolultabb (WIN10 nehezen emészti, válogatós a verziókra, hálókártyákra. Valószínű Windows Server kellene hozzá, hogy nagyobb eséllyel működjön.)
    Ez a cucc meg új, ezért drága. Viszont valószínűleg jobban támogatott. Mintha egy sima gigásat raknál össze.
    Ja és hát 5x gyorsabb. :DDD

  • kekegsm

    őstag

    válasz Aprósólyom #29 üzenetére

    "Mennyit számíthat, pár ms-ot?"

    Intel 217V alaplapi kártya helyett bekerült egy Killer a gépembe, ugyanaz a a router, ugyanaz a szolgáltató, ugyanaz a kábel, a WoT-ban mégis becsökkent a ping 45-ről 20-25-re. Egy online játéknál számít.

    A 10Gbit annyira nem fontos még a játékhoz, bár lehet, hogy egy LAN-partin előjöhet az előnye.

    Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz BBencK #51 üzenetére

    Az ilyen link aggregálásnak akkor már inkább egy 4 portos NIC-el ugranék neki. (Minek nehezíted meg az életed egy apró lépésért, ha léphetnél rögtön hármat is előre kb. ugyan annyi munkával?) Meglepően olcsón lehet ilyeneket venni kínából. Amit itt 100k nettóért listáznak neked a kis/nagykerek, azt megúszhatod akár 10k-ból (mikor először rendeltem ilyet, azt hittem hamisítvány lesz, de valódi Intel chipset van rajta, az amit hirdettek, illetve ránézésre a NYÁK is szép munka, nem selejtekből utángyártott vacak + persze ténylegesen is működik).

    Ugyanakkor igazából egy olcsón beszerzett 4 portos új kártya árából kijön egy használt 10G NIC is (ha ránézésre is használt, pl. hiányzik a hűtőborda, letört az SFP+ cage rögzítőpöcke..., szóval olyasmik, amiket otthon még simán be lehet vállalni minimális barkácsolással, vagy akár "lógva hagyva", akkor olcsóbb is), ami gyorsabb, egyszerűbb és szebb is (az előre szerelt optikát is be tudod húzni fejjel együtt oda, ahol elfér 2+ UTP fej nélkül), itt legalább jobb a driver támogatás is (RDMA, többféle interrupt moderation mód, ilyesmik).

    (#52) kekegsm

    Nem érdekelne esetleg egy eladó hegy az alföldön, vagy egy erdei faház a Balaton közepén? :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • kekegsm

    őstag

    Jó dolog ez a 10G NIC, csak sajnos aranyáron van a 10G switch egyenlőre. Majd ha max 30 ezerért lehet venni egy legalább 5 portos switchet hozzá, akkor én is váltok feljebb. Addig marad a 802.3ad

    Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz kekegsm #54 üzenetére

    Létezik viszonylag olcsó >=10G switch: összeraksz egy kis Pentium CPU-s gépet.

    Egy m-ATX lapba is belemegy akár 2db PCI-E 8x kártya, kártyánként akár 2db SFP+ porttal, és még mindig férhet melléjük akár 2db 1G-s NIC is (azok tényleg baromi olcsók használtan, szinte egy tábla minőségi csoki), sőt, igazából 2 portos is nyugodtan mehet bele, ha PCI-E 3.0 (bár az picit drágább). Ez már akár 4+4 LAN port + az integrált NIC lehet a WAN.
    Ha nagyon akarod, még egy USB 3.0 WiFi stick is mehet (vagy kártya, ha nem tömted még meg a PCI-E slotokat) WiFi AP-nek (bár arra külön dobozkákat vennék az elhelyezhetőség miatt), illetve totális telhetetlenségkor fullos ATX lap sok PCI-E porttal és kazalnyi USB 3.0 porttal, rajtuk USB-ethernet adapterekkel, tele NIC-ekkel.

    Azokra a linkekre, ahova tényleg lehet bármi értelme a 10G-nek, befogsz egy olyan portot (ponttól pontig switch nélkül), szobán belül rézkábellel, messzire optikával (eredeti "márkás" optikai modult nehezebb szerezni, mint rézkábelt, és mindenképp plusz pénz, mert általában külön adják el a kukázott alkatrészeknél is a NIC-t és a transceiver-t, sőt utóbbi a drágább. mert kevesebb van a piacon, ami tutira kompatibilis, nem utángyártott). Szerintem a legtöbb otthoni felhasználónak elég 1, vagy max 2 ilyen link (tehát egy szál NIC is, vagy 2db egy portos, ami épp olcsóbb).

    Az 1G portokat pedig szükség szerint még tovább tudod osztani olcsó 1G switch-ekkel, leginkább 5 portosokkal (minél kevesebb felé osztva egy-egy uplink-et), vagy mondjuk szétszedheted úgy is, hogy az összes 100Mbps eszköz (vagy ami gigabites port, azon is azt nézed mi a reális, pl. WiFi AP-n a max wireless sávszélt, ami mondjuk inkább 200-300Mbps, nem 1G) egy sokportos 1G switch-re, a maradék 1G portokat a NIC-ekről pedig kötöd közvetlenül azokba az 1G eszközökbe, amik ki is használják néha az 1G-t ("ezerantennás" WiFi AP, olyan asztali gép aminek sohasem kell 10G, stb).

    Aztán pedig még egy m-ATX házba is beférhet 5-6 HDD egy RAID kötethez és kész a NAS is, ami tényleg képes 5-6 Gbps-t is kifutni szekvenciális fileműveletekkel (akár még cache-eled is a tömböt egy gyors NVMe SSD-vel, mondjuk egy Optane modullal, ha olyan a kedved...).

    Az egész kijöhet a márkás otthoni kütyük árából (drágább féle router-ek, NAS-ok a nagy nevű gyártóktól), csak 5-10x gyorsabb lesz a valóságban és még kompaktabb is egy m-ATX PC, mint egy kazal kütyü (router + switch + NAS), amire szükség szerint befoghatsz néha más melókat is (kéne átmenetileg egy teszt webszerver, ilyesmik...).

    Sőt, a Pentium CPU kezel ECC RAM-ot is (szemben a nagyobb Core procikkal, de persze a nagy Xeaon is tud ilyet) C232 vagy 236 deszkában, amiből van megfizethető újonnan m-ATX is. Szóval hatalmas a potenciál akár olcsóbban túlszárnyalni többszörösen mindenben a nagy márkák LED-ekkel teli stalusos fekete dobozkáit egy közepesen nagy téglával. Persze munka magadnak megtervezni, de emiatt is olcsóbb, hogy oda gyúrsz, ahova kell az izom...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • atike

    nagyúr

    válasz janos666 #55 üzenetére

    ...minden igaz amit leírtál, csak épp kell hozzá szaktudás is, meg jó sok bíbelődés... A hétköznapi emberek legtöbbje inkább csak megveszi a nas-t, a switchet, összedugja, minimális konfig és használja. Még ha drágább és lassabb is lesz így... Utána meg károg, hogy jó-jó, de lassú... :DDD :DDD

  • Dragon3000

    veterán

    válasz atike #56 üzenetére

    Én is először egy olcsó nast vettem, de tudtam nagyobból a buktatóit, de így is elvoltam vele majdnem 2 évig. Tapasztalat szerzésre jó volt, hogy ha építek, akkor tudjam hol és miben kell számomra erősebb. De ha valakinek nem kell több egy 2 lemezes nasnál és nincs 200Mb/s-nél gyorsabb nete vagy ha nem zavarja, hogy egy olcsóbb nas ennél gyorsabb netet nem tud kihasználni, akkor bőven elég egy Zyxel 325V2 tudású nas is vagy ennek megfelelő más márkájú.

  • Boss81

    senior tag

    Sziasztok .

    Egy kis segítséget szeretnék kérni , lehet hogy valaki tud megoldást a gondomra .

    Vettem egy ASROCK FATAL1TY X370 PROFESSIONAL GAMING Alaplapot .

    Van rajta egy 1 Gigabit LAN , és egy 5 Gigabit LAN csatlakozó .

    Illetve van egy nagyon frankó telekomos netem , ami 2000/500 -as .

    Amit adnak sagem modemet , csak az egyes , kettes csatlakozón adja le az 1-1 Gigabit -es sebességet , egybe 2 Gigabit nem jön ki belőle .

    A gép szépen felismeri a két kártyát amikor redugom a kábelt , de ugye a sebesség 1 Gigabit .

    Valahogyan nem lehet összevonni a két lan kártyát ? Vagy esetleg nincs olyan progi amivel ez meg lehetne oldani ?

    Köszönöm előre is ha valaki tud segíteni :R

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Boss81 #58 üzenetére

    EZ alapján link aggregációval megy. Az alaplapodon lévő két lannal nem fog menni, ha mindenképp ki szeretnéd használni, akkor kell venned egy dual lanos kártyát ami támogatja a link aggregációt.

    [ Szerkesztve ]

  • Boss81

    senior tag

    válasz Dragon3000 #59 üzenetére

    Az az érdekes , hogy beszéltem a telekommal , és azt mondták , hogy meg lehet oldani , igaz azt nem tudták megmondani ők sem hogy hogyan :F

  • Reggie0

    félisten

    válasz Boss81 #60 üzenetére

    Azt kene megtudni, hogy maga a modem mit tamogat. Ha a modem nem tud aggregaciot, akkor csak annyit csinal, hogy a ket porton egymastol fuggetlenul ki tudja szolgalni a forgalmat. Ilyen esetben csak az marad, hogy egy vpn szerveren megoldod az aggregaciot, de arra a szerverre mar 4G-s link kell minimum.

  • borg25

    senior tag

    Plusz nem árt feltenni a kérdés, hogy tényleg szükséged-van erre a sávszélességre? Arra gondolok, hogy az elérhető letöltési sebességben egy dolog a te sávszélességed, a másik a feltöltő oldali sávszélesség. Torrent megoldja, mert nem egy helyről töltesz, hanem akár több száztól, ha van annyi seeder, és nekik is van sávszélességük. Linux disztribúciót nem fogsz 2gbittel húzni egy helyről, se warez FTP szerverről, mert szerintem ott is 1gbit van kiosztva a virtuális gépeknek.. Az UHD tartalmak sávszélesség igénye is bőven ez alatt van.
    Szóval szerintem az elméleti 2gbit arra jó, hogy talán magasabb a garantált sávszélesség, illetve ha több gép párhuzamosan tölt le/tölt fel, kevésbé zavarják egymást a csatornák.
    Ahogy írták a 2gbithez a modemnek is támogatnia kéne az aggregációt. Meg kell nézni, hogy amit adtak az támogatja-e? Ha nem, akkor venni egy olyat húzós ár. Esetleg még olyannal lehet szöszölni, hogy a két kártyára más-más ip címet adsz meg, s mindegyiket ül egy-egy szerver ami lebonyolítja a forgalmat. Jó kérdés, hogy vajon van-e olyan torrent kliens ami ezt tudná.
    Viszont azt meg tudod csinálni, hogy az egyik lábra kiajánlod a torrentet, vpn szolgáltatást, a másikra meg az ssh-t webel, a routeren ennek megfelelően állítod be az ip forwardingot, s ha egyszerre nem is lesz 2gbit ssh-ra, de 1gbitig simán felmegy, s nem fogja zavarni ha mellette 1gbittel vpn-ezik be valaki, vagy torrenten seedel valamit.
    Bár ugye a kimenő 500mbit, azt meg egy láb is elbírja. Szóval max az, hogy az egyikre állítod a torrent klienst, alacsony prioritással, a másikon megy minden más letöltés, youtube nézés, netflix

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz FehérHolló #34 üzenetére

    Szoftveres priorizálás és van majdnem olyan hatékony, mint a hardveres? Én ezt a cFOS-t progit használom, amit adtak az alaplapomhoz.

    Jevons paradox

  • FehérHolló

    veterán

    válasz Aprósólyom #63 üzenetére

    Minél közelebb van a hardverhez, annál hatékonyabb. Körülbelül egy nagyságrend (=1000-es szorzó) van a kettő között egy csontig leterhelt rendszerben.
    Természetesen hogy ezt mit jelent a te esetedben, az alkalmazásfüggő. Ha van egy Windows 7-es real-time (hahahaha) folyamatod, ami 15 ms-onként telekakilja a hálózatot, te pedig egy játékot szeretnél játszani éppen helyette, akkor SW-es és HW-es között ég és föld a különbség.
    Ha viszont letöltesz valamit + közben játszani akarsz, és a szoftveres priorizáló megoldás közvetlenül a Windows-os hálózatkezelés fölött van, akkor élvezhető lesz a játék. :)

    [ Szerkesztve ]

    Skynet is real. It's called Google.

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz FehérHolló #64 üzenetére

    Mikor én jártam iskolába, az egy nagyságrend az még 10-es szorzó volt (egy nulla a szám végén).

    Szerintem ez a fajta traffic shaping, hogy X program kap prioritást, csak félig lehet hardware alapú: egy szoftveres szűrő rak egy jelet a csomagokba (pl. iptables, mangle rule, ToS field, ilyesmik), ami alapján a hardware a megfelelő listába teszi (ring buffer meg ilyesmik). De ennek ugye mindig akkor van értelme, ha már hízik a buffer. Amíg nincs várakozó lista, addig nincs mit válogatni a sorrenden, hogy mi megy mi előtt. Ráadásul ha nem közvetlenül megy a netre a gép, még ott lesz a lehetőség a további bufferelésre és akár priorizálásra (csomag sorrend átrendezésre) a router eszközön (WAN shaping-et szerintem csak oda van értelme tenni, nem "kliens" gépre).

    A hardware-nek mindig az az egyik hátránya, hogy fix korlát van a teljesítményén (ami adott esetben vagy elég "bármire", vagy a CPU többet is elbírhatna, hacsak nincs épp váratlan mértékben terhelve) és alapvetően nem látja a szoftver oldalt, szóval csak abból tud dolgozni, amit előre megjelöl direkt neki érthetően a szoftver, vagy ilyen szempontból vakon dolgozik (akkor is lehet QoS-t csinálni, de más elven, nem a torrent és játék elvén, hanem pl. csomag típus vagy méret, IP címek, stb, amit a hardware is felismer külön jelölés nélkül). Na meg ugye kevésbé rugalmas, pl. nem tudom hogy csinálnál hardware-esen olyasmit, mint egy HTB + fq_codel tud a CPU-val.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • Piftuka

    veterán

    válasz FehérHolló #28 üzenetére

    Ritka az ilyen hasznos és tárgyilagos hozzászólás, mint a fehér holló... :)

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák