Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A >=5Gbps szerintem is hasznos lehet már a lelkes otthoni felhasználóknak is pár éve, nekem is van itthon 10G, de a cikkben szereplő duma, hogy prioritást adni a játékoknak, na az azért már egy picit szemforgató. Pont az az egyik szépsége az otthoni 10G-nek, hogy gyakorlatilag sohasem szaturálod teljesen a linket, így véletlenül sincs szükség QoS-re / traffic shaping-re a vonalon (ami potenciálisan extra CPU terhelés), bármi hasznosat is csinálsz (= nem szintetikusan generált üres forgalommal szórakozol), nem sínyli meg se a sávszélt, se az alacsony késést igénylő többi kapcsolat (na jó, talán RDMA-val másolgatni PCI-E 3.0 x4 SSD-k közt videókat, az már megakaszthatja, de az nem gyakori művelet otthon :))).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #46 üzenetére

    Bocs, RDMA nem is kell még 10G-hez (csak tippre jutott eszembe, hogy talán már az sem árt ilyenkor). Most jut eszembe, hogy gyakorlatilag mégis szoktam néha szaturálni a 10G linket egy kis időre RDMA nélküli SMB-vel (Samba): míg be nem telik a RAM write-back cahce része a HDD-s oldalon (ami pár gigabyte), pedig csak egy kis Pentium G4400 CPU ül ott (bár nem sok más dolga van). Lehet, hogy egy 2 magos J sorozatú Celeron már nem boldogulna vele segítség nélkül.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #47 üzenetére

    Bocs a sok hozzászólásért egy kupacban, de most megnéztem újra, és úgy tűnik, hogy (felteszem a Spectre/Meltdown frissítések óta, bár persze más is lehet, de régen szerintem ki tudta futni a linket) mégis jól jönne az az RDMA a Pentium-nak. :DDD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz BBencK #51 üzenetére

    Az ilyen link aggregálásnak akkor már inkább egy 4 portos NIC-el ugranék neki. (Minek nehezíted meg az életed egy apró lépésért, ha léphetnél rögtön hármat is előre kb. ugyan annyi munkával?) Meglepően olcsón lehet ilyeneket venni kínából. Amit itt 100k nettóért listáznak neked a kis/nagykerek, azt megúszhatod akár 10k-ból (mikor először rendeltem ilyet, azt hittem hamisítvány lesz, de valódi Intel chipset van rajta, az amit hirdettek, illetve ránézésre a NYÁK is szép munka, nem selejtekből utángyártott vacak + persze ténylegesen is működik).

    Ugyanakkor igazából egy olcsón beszerzett 4 portos új kártya árából kijön egy használt 10G NIC is (ha ránézésre is használt, pl. hiányzik a hűtőborda, letört az SFP+ cage rögzítőpöcke..., szóval olyasmik, amiket otthon még simán be lehet vállalni minimális barkácsolással, vagy akár "lógva hagyva", akkor olcsóbb is), ami gyorsabb, egyszerűbb és szebb is (az előre szerelt optikát is be tudod húzni fejjel együtt oda, ahol elfér 2+ UTP fej nélkül), itt legalább jobb a driver támogatás is (RDMA, többféle interrupt moderation mód, ilyesmik).

    (#52) kekegsm

    Nem érdekelne esetleg egy eladó hegy az alföldön, vagy egy erdei faház a Balaton közepén? :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz kekegsm #54 üzenetére

    Létezik viszonylag olcsó >=10G switch: összeraksz egy kis Pentium CPU-s gépet.

    Egy m-ATX lapba is belemegy akár 2db PCI-E 8x kártya, kártyánként akár 2db SFP+ porttal, és még mindig férhet melléjük akár 2db 1G-s NIC is (azok tényleg baromi olcsók használtan, szinte egy tábla minőségi csoki), sőt, igazából 2 portos is nyugodtan mehet bele, ha PCI-E 3.0 (bár az picit drágább). Ez már akár 4+4 LAN port + az integrált NIC lehet a WAN.
    Ha nagyon akarod, még egy USB 3.0 WiFi stick is mehet (vagy kártya, ha nem tömted még meg a PCI-E slotokat) WiFi AP-nek (bár arra külön dobozkákat vennék az elhelyezhetőség miatt), illetve totális telhetetlenségkor fullos ATX lap sok PCI-E porttal és kazalnyi USB 3.0 porttal, rajtuk USB-ethernet adapterekkel, tele NIC-ekkel.

    Azokra a linkekre, ahova tényleg lehet bármi értelme a 10G-nek, befogsz egy olyan portot (ponttól pontig switch nélkül), szobán belül rézkábellel, messzire optikával (eredeti "márkás" optikai modult nehezebb szerezni, mint rézkábelt, és mindenképp plusz pénz, mert általában külön adják el a kukázott alkatrészeknél is a NIC-t és a transceiver-t, sőt utóbbi a drágább. mert kevesebb van a piacon, ami tutira kompatibilis, nem utángyártott). Szerintem a legtöbb otthoni felhasználónak elég 1, vagy max 2 ilyen link (tehát egy szál NIC is, vagy 2db egy portos, ami épp olcsóbb).

    Az 1G portokat pedig szükség szerint még tovább tudod osztani olcsó 1G switch-ekkel, leginkább 5 portosokkal (minél kevesebb felé osztva egy-egy uplink-et), vagy mondjuk szétszedheted úgy is, hogy az összes 100Mbps eszköz (vagy ami gigabites port, azon is azt nézed mi a reális, pl. WiFi AP-n a max wireless sávszélt, ami mondjuk inkább 200-300Mbps, nem 1G) egy sokportos 1G switch-re, a maradék 1G portokat a NIC-ekről pedig kötöd közvetlenül azokba az 1G eszközökbe, amik ki is használják néha az 1G-t ("ezerantennás" WiFi AP, olyan asztali gép aminek sohasem kell 10G, stb).

    Aztán pedig még egy m-ATX házba is beférhet 5-6 HDD egy RAID kötethez és kész a NAS is, ami tényleg képes 5-6 Gbps-t is kifutni szekvenciális fileműveletekkel (akár még cache-eled is a tömböt egy gyors NVMe SSD-vel, mondjuk egy Optane modullal, ha olyan a kedved...).

    Az egész kijöhet a márkás otthoni kütyük árából (drágább féle router-ek, NAS-ok a nagy nevű gyártóktól), csak 5-10x gyorsabb lesz a valóságban és még kompaktabb is egy m-ATX PC, mint egy kazal kütyü (router + switch + NAS), amire szükség szerint befoghatsz néha más melókat is (kéne átmenetileg egy teszt webszerver, ilyesmik...).

    Sőt, a Pentium CPU kezel ECC RAM-ot is (szemben a nagyobb Core procikkal, de persze a nagy Xeaon is tud ilyet) C232 vagy 236 deszkában, amiből van megfizethető újonnan m-ATX is. Szóval hatalmas a potenciál akár olcsóbban túlszárnyalni többszörösen mindenben a nagy márkák LED-ekkel teli stalusos fekete dobozkáit egy közepesen nagy téglával. Persze munka magadnak megtervezni, de emiatt is olcsóbb, hogy oda gyúrsz, ahova kell az izom...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz FehérHolló #64 üzenetére

    Mikor én jártam iskolába, az egy nagyságrend az még 10-es szorzó volt (egy nulla a szám végén).

    Szerintem ez a fajta traffic shaping, hogy X program kap prioritást, csak félig lehet hardware alapú: egy szoftveres szűrő rak egy jelet a csomagokba (pl. iptables, mangle rule, ToS field, ilyesmik), ami alapján a hardware a megfelelő listába teszi (ring buffer meg ilyesmik). De ennek ugye mindig akkor van értelme, ha már hízik a buffer. Amíg nincs várakozó lista, addig nincs mit válogatni a sorrenden, hogy mi megy mi előtt. Ráadásul ha nem közvetlenül megy a netre a gép, még ott lesz a lehetőség a további bufferelésre és akár priorizálásra (csomag sorrend átrendezésre) a router eszközön (WAN shaping-et szerintem csak oda van értelme tenni, nem "kliens" gépre).

    A hardware-nek mindig az az egyik hátránya, hogy fix korlát van a teljesítményén (ami adott esetben vagy elég "bármire", vagy a CPU többet is elbírhatna, hacsak nincs épp váratlan mértékben terhelve) és alapvetően nem látja a szoftver oldalt, szóval csak abból tud dolgozni, amit előre megjelöl direkt neki érthetően a szoftver, vagy ilyen szempontból vakon dolgozik (akkor is lehet QoS-t csinálni, de más elven, nem a torrent és játék elvén, hanem pl. csomag típus vagy méret, IP címek, stb, amit a hardware is felismer külön jelölés nélkül). Na meg ugye kevésbé rugalmas, pl. nem tudom hogy csinálnál hardware-esen olyasmit, mint egy HTB + fq_codel tud a CPU-val.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák