Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Ez a 67% broadband a háztartásokban nemtom hogy jött ki. Japánban 26 millió broadband előfizetés van és cirka 60 millió háztartás, a 45% közelebb állna a valósághoz. 26 millió broadband a 130 millió lakosságra viszonyítva 20%-os penetrációt jelent. Nálunk 1 millió broadband van a 10 milliós lakosságra ami 10% penetráció.

    Japánban a szélessáv azért nem mindenhol jelent 100Mbps-et, azért az ott is elsősorban a sűrűn lakott nagyvárosok privilégiuma, nincs mindenhol lakásokig kiépített optikai infrastruktúra ami ezt lehetővé tenné. Sőt ott sincs 100%-os broadband lefedettség ahogy más országban sem, szóval vidéken ott is van olyan terület ahol nincs vezetékes szélessáv.

    Viszont az tagadhatatlan hogy japánban elsőként megindult az infrastruktúra váltás a réz alapú xDSL-ről optikai kábel alapú FTTx-re. Az ilyen jellegű bekötések száma rohamosan nő, míg az xDSL számosság csökken. A legnagyobb szolgáltató az NTT(ami világszinten a 3. legnagyobb szolgáltató, csak a China Telecom és a China Netcom előzi meg) épp a napokban publikálta hogy most először van több FTTx előfizetője mint xDSL.

    NTT broadband fiber optics outshine ADSL [link] 6.1 millió FTTx vs 5.3 millió xDSL.

    Japánban az FTTx elérések részaránya úgy 1/3-a lehet az össz broadband elérésnek de ez a szám meredeken emelkedik ahogy az xDSL részaránya meredeken csökken.

    Viszont azt nem szabad elfelejteni hogy a Japán FTTx nem csak úgy magától terem, hanem rendesen költenek is rá hogy legyen. Az NTT 2004-ben indított egy programot aminek a célja az hogy 2010-ig 30 millió háztartásban - ami a japán háztartások fele - legyen elérhető az optikai elérési infrastruktúra. Ennek a projectnek az összköltsége 5 trilliárd yen, ami úgy 7500 milliárd forint, egy teljes éves magyar költségvetés. És ez csak az ország legnagyobb szolgáltatójának - aminek az állam az egyik legnagyobb tulajdonosa így kvázi ő pénzeli - a projectje, mellett azért vannak még nagy alternatívok is mint pl. a SoftBank aminek szintén van saját FTTx fejlesztése ahogy más kisebb alternatívoknak is, persze ezek területileg átfedik egymás hisz elsősorban mindenki a nagyvárosokban sűrűn lakott részein fejleszt.

    Hogy 2010 után indul e másik project a háztartások másik felének lefedésére optikai infrastruktúrával arról még nincs hír. Mivel azok ritkábban lakott területeken érintenének nagy valószínűséggel időben még hosszadalmasabb lenne kivitelezni és még drágább is lenne. És azért az üzleti megtérülési mutatók ott is számítanak. Mindenesetre 2020 előtt nem nagyon valószínű egy teljes országos optikai lefedettség, már ha egyáltalán indul a projectnek második fázisa. Addig pedig azért Mo-on is még sokminden történhet.

Új hozzászólás Aktív témák