Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz pitman #57 üzenetére

    pitman írta:
    Ugyanis egy direkt villámcsapásnál hihetetlen energiák dolgoznak. Ez ellen gyakran még a villámhárítók és egyéb berendezések sem védenek.

    Nem direkt villámcsapásnak is nagy energiája van. Villámok esetében fajlagos energiáról érdemes beszélni. A villámhárítók a villámok ''befogására'' vannak. Tehát céljuk, hogy beléjük csapjon a villám, ne a környezetük egyéb pontjaiba. Különbséget kell tenni a villamos hálózatot ért közvetlen villámcsapás, a villámhárítót ért villámcsapás és az egyéb villámcsapások között.

    pitman írta:
    Itt a közelünkben nemrég egy templom villámhárítójába csapott egy kisebb villám, az tette is a dolgát rendesen, viszont az épületben lévő összes elektromos eszköz gyakorlatilag megsemmisült.

    Ez akkor nem a villamos hálózatot ért a villámcsapás volt. Itt a villámcsapás közvetett hatásai(induktív, kapacitív) érvényesülhettek, azok tehették tönkre a berendezéseket.

    pitman írta:
    A villámok pedig nem egyszerűen csak lemennek a földbe egyenesen, hanem szépen szétterülenek a felszínen is. Ez gondolom egy házra is érthető.

    Azért itt meg kell különböztetnünk azt az esetet, amikor a pusztában lévő talajba csap bele a villám és amikor a villámhárító vezeti le azt. Előbbi esetben valóban van szó jelentős ún. lépésfeszültésgek kialakulásáról. Utóbbinál ez nem jellemző, vagy nem olyan mértékben jellemző.

    pitman írta:
    Egyébként valamilyen ismeretterjesztő műsorban volt szó villámokról, ott egy ilyen épületbe csapott villám során például az egyébként hőálló és ''éghetetlen'' konnektorok is kiolvadtak a falból körülöttük kb 30 centis koromfoltok voltak minden irányban.

    Az ilyenekről, hogy hőálló, éghetetetlen stb., csak a hétköznapi ember hiszi azt, hogy minden hőfok és egyéb környezeti viszonyok mellett igazak. A műszaki ember tudja, hogy csak bizonyos esetekben igaz rájuk az állítás, számukra megadják azokat a paramétereket is, amikből tudják, hogy meddig igaz.(légnyomás, páratartalom, oxigéntartalom stb., amik fontosak lehetnek)

    pitman írta:
    A tesztvillámokról pedig kiderült, melyeket irányítottan vezettek kültéri berendezésekbe, hogy azok kb 2,5 méter mélyen képesek voltak a földbe lehatolni és ott a fém védőcsőbe húzott hálózati kábeleket is szétégették (a csőre lyukat olvasztva).

    A villámhárítók is a földbe vezetik el a villámáramot, megfelelően szétosztva. Az általad leírt esetnél valószínüleg nem ilyenről volt szó. A kábelek pedig valószínüleg azért égtek szét, mert a fémcső igen magas hőfokon olvad meg.:D

    pitman írta:
    Innentől kezdve pedig semmi akadálya nincs annak, hogy olyan épületben is kinyírjon mindent egy villám, melyet nem ért villámcsapás, földkábelen kapja az áramot, csak éppen mondjuk 500 méterre valamibe belevágott..

    Igen, ezt vezetési csatolásnak nevezik. És a földkábelen nem kapja az áramot semmi.

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák