Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Megemlítenék pár dolgot:

    Magszám teszteknél érdekes egy szorzóra rakni az összes magot (turbo hack-el inkább), ekkor még nagyobb eltérések lesznek a több mag javára. A 2660v3 gyári turbója a következő:
    2.6 GHz 3/3/3/3/3/3/4/5/7/7
    Magyarán 4 maggal 3Ghz-en száguld, 6+-al pedig 2.9Ghz-en. Nem jelentős a dolog de aztán jön a HT amivel csak a baj van. TDP-be beleszámít ez miatt negatívan is skálázódhat ha koppra ki van terhelve.
    Aztán a másik baj a HT-val hogy ezeknél a prociknál (1gen-9?gen-ig) a spectre és meltdown patch miatt lassulás lesz, pont ahogy a mérésben is látszik. Megoldásnak régebbi bios/mikrokód és törölni a windowsból a c:\Windows\System32\mcupdate_GenuineIntel.dll file-t. Ekkor nem lassít semmi.

    Nekem pedig itt az idő, hogy beszerezzek egy 14-16 magos CPU csodát, hogy megnézzem, milyen az élet tíz mag felett.
    Akkor inkább már 18 magot szerintem :DDD

    Legközelebbi teszthez kölcsön adnék neked egy jobb processzort ahhoz konfighoz. Azaz egy 2696v3-ast, annál allulfesz nélkül be lehetne lőni mondjuk fix 3.8Ghz-re a magokat egészen 8-10 magig és akkor HT biztosan nem kell, nem befolyásolja az eredményt. (a 18 magra 3,8ghz-et nem futja meg tdp limit miatt és alulfesz kell neki de teszthez 4-10 vagy esetleg 12 magig HT nélkül 3.8ghz jó lehet) Ez is ma már budget proci (27e áfával ebayről [link]) és inkább maxoljuk ki a régi vasat mert szerintem megérdemli. Az tény hogy a 2660v3 jobb teljesítmény/ár arányú (5eft ebayen). A nagyobb több magosoknál az egy magra jutó cache is nagyobb, ez miatt egy szálon is valamivel erősebbek. Ha esetleg nem 2696v3-as szeretnél (az a totál csúcs) akkor mindenképpen olyat keress aminek a legnagyobb a TDP-je és a max szorzója is. Ha kell segítek benne, én már eléggé kijáram ezt a platformot a kínai lapokkal. Ajánlott még 2667v3 (10-15eft körül), 2687wv3 válltozó volt 20eft alatt is, 2699v3 ha van olcsón 20eft körül akkor megérheti de inkább 2696v3.

    Most pont az egyik tesztgépem is ilyen budget x99 build azaz:
    HP Z440 alapgép, gyári 700-as 90% tápjával plusz 1620v3 procival (30eft)
    2696v3 (27eft)
    4x16gb 2133 ecc reg (innen apróról 22eft, bár elég lett volna 4x8gb is)
    Turbo hack még nincs rajta, de lehet nem is rakok rá mert gyenge szerintem a VRM hozzá és azért nem akarom kinyírni a lapját, viszont egy rendes nagy VRM-es tuninglappal simán használnám full órajelen minden magra is akár)
    Videókártya meg éppen az van benne amit tesztelek. Jó hát nem éri meg játékra mondjuk egy 3-5 gen ryzenhez képest de tud olyat amit a ryzenek nem, rakás pcie sáv, olcsó sok ram, jó többmagos teljesítmény stb.
    A másik gépemben is 18 magos proci van az i9-7980XE az igen drága (100eft) de az inkább feeling mint ésszerű választás, azt 4.5ghz-en hajtom 4000-es ramokkal, mondhatom hogy közel kifulloztam azt a konfigot is.

    Érdemes lenne amúgy összevetni egy aránylag elterjedt 4770-4790 akár K procival mert elég sokaknak van még olyanjuk azaz 4 mag + HT nagy órajelen (4ghz+). Bár szerintem esélyes hogy az újabb játékok nagy részénél már a 8-10 mag alacsonyabb órajelen (3-3,6ghz) többet hoz. Valami érthetetlen módon 20-30eft körül vannak a 4770K procik...(reálisan szerintem 10eft-nál többet nem érnének ha egyszer tonnaszám jönnek be 2011v3-asok olcsón, persze oké gondolom régebbi játékban 2-4 magig erősebb lehet húzva)

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz bacsis #17 üzenetére

    Hát a 7600-as ryzen proci árából (100eft) egy elég fullos 2011v3 workstation kijön vga nélkül. (Brand gép, 18 mag, 64gb ram, ssd) Bár való igaz messze erősebb egy mai ryzen játékra de ezeknek a régi vasaknak lelkük van :DDD.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz Dilikutya #26 üzenetére

    Egy alsóközép videókártyát kihajt fullhd-n játszhatóan. Szóval játszani is elég lehet. Én az eggyel későbbi foglalatos már skylake I9-7980XE-vel tökéletesen elvagyok főgépként persze nem csak játékra. (mondjuk az már win11 kompatibilis is)
    Lelke pedig az hogy megnyitod a feladatkezelőt és látod hogy van 36 mező benne :DDD vagy mondjuk tengernyi ram van benne úgy hogy még egy rakás slot szabad. Vagy felnyitod a gépházat és rakhatsz bele akár mit még mert elfér. (raid vezérlőt, olcsó sas vincsiket, még egy videókártyát pl AI-ra teslát stb) Ha bővíteni kell akkor tényleg olcsón megvan. Itt persze a rendes workstationokról beszélek nem a kommersz régi de fullos gémer lapokról.
    Na azt egy ryzen nem adja meg. Epyc mondjuk igen de az meg használtan is drága.
    Szóval lehet én vagyok furcsán bekötve de ha lehet választani egy 6-7 éves fullos workstation és egy mai modern alsóközép kategóriás kommersz gép között akkor is az előzőt választanám.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • Még az jutott eszembe hogy esetleg REBAR bekapcsolása (ennél a lapnál bios moddal lehetséges [link]) esetleg javítana valamit a procilimites helyzeten.

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • Procilimit témában, 4K-nál 6800XT kártyánál már nincs jelentős proci limit ha egy jobb procit rakunk a lapba. 5600X-el összehasonlítva ami azért ma sem annyira rossz.

    2698v3 proci, 10-15eft-os kategória. (ebay) Igaz csak 16 magos nem 18 és órajelben is kevesebb mint a 2696v3 de jó ár értéke van.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz joysefke #38 üzenetére

    Ezt valóban én is tapasztaltam. Olyannyira hogy nálam a Tesla P4 sima haswellel szinte használhatatlan annyira szar a drivere (GTX1070 szint kb) a nagy i9-esen meg hasít mint az állat.
    Ezzel az a baj hogy revieweket fullos géppel tesztelik. Azaz Nvidia ugye elöbb procilimites lesz mint az AMD kártyái. Ilyen formán a milyen videókártyát vegyek topikba sem biztos hogy ajánlható egyértelműen azonos kategóriájú nvidia és amd kártya ugyan abba a gépbe a proci ismerete nélkül.

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz domos #47 üzenetére

    Nvidia Has a Driver Overhead Problem, GeForce vs Radeon on Low-End CPUs

    Nálam a húzott 2696v3-assal sem volt jó a procikihasználtság Tesla P4 esetén ami csak egy GTX1070-es szintű kártya és illene kihajtania legalább szintetikus teszteken ahol nem számít annyira a proci. Konkrétan nekem uningine superposition alatt volt 60% GPU kihasználtság. Átrakva egy nagyobb gépbe 100%-os volt. Haswellről van szó, de nem szabadna hogy akár mit is befolyásoljon superposition alatt tekintve hogy korábban Radeon 9300x2-t (dual Fury X) is teszteltem sokkalta gyengébb AMD AM3-as gépben (A10-6600K) és ott nem volt ilyen probléma azaz közel hozta az elvárt teljesítményt (kb GTX1060-1070 szint) és közel 100%-os volt a kihasználtság.

    Nem azzal van a gond hogy gyenge lenne a proci hiszen szintetikus teszteknek tökmindegy kellene lennie. (játékok alatt nyilván procilimit van de ott is nagyobb a gond) Valami olyasmi történik hogy amit az AMD videókártya hardverből csinál azt az Nvidia szoftverből oldja meg ami bizonyos CPU szint alatt ront a teljesítményen és ez mind szintetikus mind játékok alatt előjön.

    Nyilván kevésbé életszerű hogy valaki belepakoljon egy nagyobb kártyát régi gépbe de az igen is életszerű hogy valaki full extrás haswell workstationbe pakol egy modernebb de alsóbb kategóriás kártyát.
    Azaz nem lennék meglepve hogy ha egy 6600XT-3060Ti teszten az előbbi menne jobban x99-es platformon FullHD esetén.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz Joshi #59 üzenetére

    Quake3 már támogatta mert szerencsére eleve két procis gépen írodott. Ht az csalóka a történetben.
    Nekem kimaradttak a korai smp gépek.

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz looser #97 üzenetére

    Cyberpunk szereti a sok magot. Én nem vagyok híve a v4-es prociknak, v3-akhoz van all core turbo hack. Egyedüli limitáció csak a TDP és a max turbo szorzó.
    Ha nem akarsz sokat költeni rá akkor:
    2699v3 már kapsz 20eft körül ebay, letiltod a HT-t, all core hack biost felrakod aztán 18 mag 3.6ghz, a nagy cache valamelyest ellensúllyozza az alacsony órajelet.
    Ha olcsóbban szeretnéd akkor ki lehet fogni kissebb procikat is jó áron. Én most vettem 9eft/db áron 2697v3-asokat, 14 mag 3.6ghz all core simán hozható 140w-ból kényelmesen.
    Szóval ha barátja vagy az ebaynek akkor olyan procit kell keresni ami ilyen 10-20eft körül van és 3.5- fölfelé van órajele és hackelhető (kiadott és QS v3 procik, 46xx szériát nem tudom szerintem az nem hackelhető)
    Jó lehet még 2687wv3 ha találsz ilyen 10eft körül (10 mag 3.5ghz, ennél HT maradhat)
    6 magosat már nem vennék. Talán 8 magosból valamit ami nagy órajelű 1660v3/1660v4.
    Minden attól függ mennyit szánsz rá.
    A csúcs abban a socketben az a 2696v3, HT off -50mv/-50mv vcore/imc feszcsökkentés és kész a 18 mag 3.8ghz procid aminél igazából nincs erősebb ilyen árkategóriában. (20-30eft között mennek)
    Amúgy nem vagyok benne biztos hogy az i7 6950x ne működne ECC REG ramokkal, nekem az utód i9 7980XE is megy ECC REG-el. Csak nyilván ECC-t nem számol szerintem alaplapja válogatja. Ha van lehetőséged kölcsönkérni egy ilyen i7-et 69xx szériából akkor próbáld ki mert játékra az lenne a legjobb széthúzva akár vizezve.
    HT letiltása csak azért szükséges hogy a TDP limitet kijátszuk vele (kevesebbet eszik HT nélkül), amúgy a turbo hack miatt régi a mikrokód nem okoz lassulást HT bekapcsolva mint az újabb mikrokódos biosok amik patcheltek meltdown és spectre-re.

    Amiket ne:
    TDP limites sok magosokat, rohadt nehéz húzni őket, sok alulfesz kell nekik.
    Alacsony max turbó órajelűeket
    korai ES procikat.
    v4-eket mivel nincs rájuk turbo hack

    Amiket keress:
    legalább 8 mag
    nagy TDP (130w felettieket)
    nagy max turbo (3.5-felettieket)
    v3 (turbo hack miatt)
    vagy ha megy az ecc reg akkor inkább i7-eseket ott nem kell figyelni a TDP-t és lehet jobban húzni őket.

    Pár proci eredménye, egy limitált hűtésű és gyenge vrm-es lapban (all core hack és -50/-50mv uv). Azaz nálad egy asztali erős vrm-es x99-ben ennél jobban fognak menni.
    2698v3 egyértelműen látszik hogy TDP limites, nem futja ki rendesen de a 2687wv3 meg szágult, a 2696v3-ban meg van tartalék azaz ennél jobban kell mennie de agresszívebb alulfesz szükséges.


    Érkezik amúgy hozzám most kettő darab ilyen speckó proci is. (20eft alatt volt valamivel)

    Ez kissé furcsa nevű Amazonnak készült amúgy amcsiknál 2676v4 vagy kínában 2681v4 néven is ismert. De igazán ez is csak 2.8ghz all core tud turbót, játékra nem optimális. (kínai lapban DDR3-at is támogat, nem sok v4 broadwell támogatja ezt)

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz looser #102 üzenetére

    Alacsony TDP az pont ellentétes azzal ami a játékoknak kell.
    Ezek jók egy szálon ha v4 xeont akarnál.
    1660-1680v4
    2667v4 (ez szokott lenni 20eft alatt 8 mag de nagy órajel)
    2687wv4 (talán ez a legjobb v4 xeonból játékra de az ára...)
    Én nem ajánlanék alacsony TDP-set ilyen célra.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz ughhh #104 üzenetére

    Furcsa helyzet mert az utódjai nem hoztak nagy újdonságot. Volt egy 9980XE ami skylake refresh és után a 10980Xe ami Cascade lake, mind egyszámjegyű IPC növekedéssel és igazából csak optimalizáltak valamit de a Cascade lake az 99%-ban Skylake.
    Aztán Intel megdöglesztette ezt a vonalat. Azaz LGA2066 után nem jött ki igazi HEDT, talán LGA3647 workstation xeonjai W-3175X 28 mag unlocked tekinthető utódnak. De a 3647 nem lett olyan elterjedt asztaliban mint a 2066.
    És persze a 2066 volt az utolsó amely i7-i9 procinál támogatott ECC REG ramokat, pontosabban a 7xxx széria mert a 9xxx mikrokódját már úgy adták ki hogy hozzá se szagoljon az olcsó szerverramokhoz. Na meg persze Xeon sem megy (a koraikaon kívül) x299-es lapokban.
    Magyarán az Intel saját magát lőtte tökön a sokt tiltásával.
    Most meg nem is látok ilyesmit, azaz sok pcie sáv, sok csatorna és workstation/nagy asztali.
    AMD-nél meg az EPYC-ekből szintén nincs normális asztali lap, a TR meg nem kompatiblilis így az olcsó szerverprocikról le lehet mondani.
    A legjobb platform az x99-2011v3 volt:

    4 magtól 22 magig, skylake-broadwell van vagy 30-40 féle proci, most még olcsóbbak.
    ECC-REG támogatás, akár 32-64gb modulok load reduced verzióban, olcsó mint a szemét.
    Hűtés 1366-2011-2011v3-2066 kompatibilis (kínai lapokhoz amd hűtő átalakító is van)
    DDR3 is támogatott igen sok xeon procinál (kínai lapokon)
    All core turbo hack. (kivéve némely brandnél)
    Aránylag jó workstationok
    VRM egy része a prociban így hulladék kínai lap is simán kezel húzott 18 magos procit.
    sok pcie

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • Megtöröm a csendet.
    Budget x99 sokmagos vs modern 12 gen i3. Abban amire nem jó a xeon, játékokra.

    20 games comparison – E5-2697 V3 vs i3-12100 | RX 7900 XT
    (itt nincs vga limit, és nem prociéhes nvidia kártyával van, HT off)

    https://www.cpu-world.com/Compare/461/Intel_Core_i3_i3-12100_vs_Intel_Xeon_E5-2697_v3.html

    Azért a xeon tartja magát de látszik hogy órajelben le van maradva meg hát ugye az a közel 10 év is látszik rajta. :D

    Xeon előnyei:
    olcsó (legutóbb 7eft-ért fogtam ki 2697v3-ast)
    olcsó alaplapok viszonyag nagy tudással (rebar és turbo meg minden x99-re moddolható kivéve speckó workstationok)
    sok pcie sáv (nyilván nem a legdzsunkább kínai lapban)
    olcsó ramok (viszont 4db-al illik használni)
    olcsó workstationök
    feeling, lelke van
    sok magot igénylő folyamatoknál erősebb
    két procis erőművek is vannak

    hátrányai:
    fogyasztás valamivel magasabb
    nagyobb hűtés kell rá (bár ez filléres dolog, workstationoknál megoldott)
    tudást igényel turbo hack és rebar beállítása
    Win11 gyárilag nem kompatibilis (bár ez érdekel valakit?)
    játékoknál kompromisszumos lehet
    Pcie 3.0 bár ez csak kevés kártyánál okoz gondot. (inkább 8x-es kártyánál)

    Szóval ha lenne egy mostani x99 konfigom én nem szaladnék lecserélni 12gen i3-asra, ddr5-re meg pláne hogy nem. És bár vicces de 10 éves platformról beszélünk.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz PuMbA #111 üzenetére

    Ideális az lenne ha végre kihasználják a sok magot a játékok is.
    Most talán a cyberpunk, BF széria multiban szereti a sok magot a nagyobb címek közül.
    Nagy átlagot nézve 5-10% azaz egy nagyobb órajelű nagyobb cache-s 2696v3 valamennyit be is hoz ebből, sőt esélyes hogy 5% alá szorítja az i3-as előnyét.

    [ Szerkesztve ]

    Vintage Story PH szervere újra fut!

  • válasz Atom_Anti #114 üzenetére

    Gyorsulnak most már egyre inkább a játékok, fullhd-nál a minimum fps-hez számít mindent extra mag akár 12 magig is. De arányaiban igen keveset, azaz kevesebbet mint kellene az igaz.

    [link]

    Az még extra hogy több mag esetén a cache is nagyobb, viszont valamivel alacsonyabb szokott lenni az órajel. (ryzeneknél meg a több chiplet miatti limitáció) Szóval van elég sok tényező.
    Egy 12+, 5+ genes Intel/ryzennél kevésbé számít a több mag mint a korábbi alacsonyabb egyszálú szériákná.
    Haswellnél meg minden extra számít annyira öreg szegény.
    Skylake és közvetlen rokonainál (casade, kaby, comet, coffee meg isten tudja hány kiadása volt neki) is már számít. Az új 12,13gennél már kevésbé.

    Vintage Story PH szervere újra fut!

Új hozzászólás Aktív témák