Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tyrel #1176 üzenetére

    Argentín mezőgazdasági gépgyártásba se fektetek pénzt, mégsem mondanám rá, hogy piramisjáték csak azért, mert másoknak jó üzlet én meg kimaradtam belőle.

    A kriptovalutákról azért mondják sokan, hogy spekulációs buborék, mert pontosan azokat a tüneteket produkálják, amiket a spekulációs buborékok szoktak.
    A spekulációs buborékokat jellemzi elsősorban, hogy egészen az összeomlásig úgy tűnik, mintha alacsony kockázattal lehetne magas hozamot elérni, mert a kockázati tényezőket a rendszer átláthatatlansága, a pénzügyi ellenőrzőrendszer hiánya vagy korruptsága, a nettó emberi hülyeség - vagy ezek valamilyen kombinációja - elrejti vagy a valóságosnál kisebbnek tünteti fel.

    A legtöbbször az szokott a fő érv lenni, hogy magyarázhatsz, amit akarsz én beraktam 100ezer forintot majd kivettem belőle 300ezret, ez a nyereség itt van a kezemben, valóságos.
    A magas hozam önmagában viszont nem mond semmit a kockázatról.
    Ezen az alapon kaszinózás is remek befektetés: a pirosra raktam, megdupláztam a pénzem, nosza mindenki rakjon eztán a pirosra.

    Anno hallottam egy matematikustól egy nagyon jó példát a piramisjátékra: egy ember megszólít az utcán és ezer forintért felajánl egy üzleti lehetőséget, amivel pár perc alatt háromezret kereshetsz. Odaadod a pénzt, mire közli, hogy menj oda ugyanezzel a dumával további három emberhez.
    Valójában az összes spekulációs buborék ugyanezen az elven működik: a korai belépők nyeresége inspirálja a többieket a belépésre és ez a növekedés termeli ki a korai belépők nyereségét és tartja fel a rendszert... amíg nem telítődik a piac.

    A kriptovalutáknál is ugyanez figyelhető meg: azért emelkedik az árfolyam, mert akik előtte az árfolyamemelkedésre játszottak nyertek, ezért az ő példájukon felbátorodva még többen szálnak be a spekulációba.
    Holott pont a nagy nyereségeknek kellene visszatartó tényezőnek lenniük: minél nagyobb a haszon, annál jobban nő a kockázat, hogy telítődik a piac és bedől a rendszer.
    Ez viszont mindig csak utólag derül ki, mert a játékban aktívan résztvevők nagyon kis százaléka hajlandó az elején beismerni, hogy spekulációs buborékban játszik, így mikor szembesül a rendszer valódi természetével már késő, mivel pont az jelenti a spekulációs buborék végét, ha a résztvevők felfogják, hogy spekulációs buborékban vannak.

    Amikor tehát arról vitatkozunk, hogy a kriptovaluta spekulációs buborék-e, nem lehet elhanyagolni azt a kérdést, hogy van-e, vagy lesz-e valamikor valódi vásárlóértéke a virtuális pénzeknek, alkalmasak lesznek-e valódi cserekereskedelemre (értsd: hajlandó leszel-e egyszer majd BTC-ben felvenni a fizetésed), mert ezen múlik, hogy az árfolyamot ne a tömegpszichózis, hanem valódi gazdasági tranzakciók határozzák meg.
    Ez a kriptovaluták valódi kockázati tényezője és eddig akárhány elemzést olvastam a témában, egyik sem tudta elmondani konkrét számok formájában, hogy mikorra várható, hogy egy adott kriptovaluta valódi pénzzé váljon, a legoptimistább is csak azt taglalja, hogy egyáltalán van-e rá esély.
    Innentől meg kb. lehetetlen megmondani, hogy melyik kriptovaluta bányászata esetén milyen hosszú távon, milyen hozammal és milyen kockázattal lehet számolni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák