Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #120 üzenetére

    Kb. annyi koze van a penz nyomtatashoz, mint az arany banyaszathoz.

  • taranis

    addikt

    válasz lajthabalazs #133 üzenetére

    Ezért kell a szomszéd Gipsz Jakabtól forintért bitcoint venni :)

    colorizer.net

  • taranis

    addikt

    válasz lajthabalazs #135 üzenetére

    Tippem szerint ez a kettő van pedig. Haszonszerzés és anonimitás, ez a két fő mozgató erő. A mögötte lévő idea, a pénzrendszer leváltása szerintem keveseknél fő motivációs erő.

    colorizer.net

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #138 üzenetére

    A torta viszont megromlik.

    Alkalmas ra, mert fejlesztheto. A tranzakcio pedig egyaltalan nem lassu, nem kell megvarni a 6 blokkot. Micropaymentnel egyet se szokas, mert olyan kicsi kockazatot jelent.

    Az inflacio lehet, hogy segit ujra elosztani, viszont egyenes kovetkezmenye az exponencialis novekedes, ami ertelemszeruen nem tarthato orokke, mert a fold eroforrasai vegesek. Legfeljebb az IP es a szolgaltatas ami vegtelensegig nohet. Itt az ujraelosztas a tranzakcios koltsegeken keresztul valosul meg.

    Az arany hasznalati ertekenek koze sincsen a piaci ertekehez.

    "Valahányszor a bitcoin megjelenik mint fizetőeszköz, a másik oldalon drogok, prostitúció, illegális szoftvermegosztás, stb. van."
    Direkt hazudsz, vagy csak tajekozatlan vagy?

    (#141) frozenstar87: A banyaszat szerves resze a szolgaltatasnak. A szolgaltatas pedig termek. Mi ebben a felfoghatatlan?

    [ Szerkesztve ]

  • Godmax

    tag

    válasz lajthabalazs #147 üzenetére

    Üzleti tranzakciókra jó, nem a kisembernek. A képletben a kisember a bányász. Nem mindegy, hogy bitcoinban fizetsz ki valamit 1000huf tranzakciós díjért mondjuk 1mrd-ot, vagy nézd meg mennyiért tudnád ugyan ezt az összeget simán csak átutalni. Nagyságrendekkel több pénzért. De ez csak 1 apró jósága a dolognak, rengeteg ilyen van ami egyértelműen nem mikro tranzakciókra való. A BTC nem arra van, hogy a bányász megéljen belőle, noha sokan ezt teszik. Ez utóbbi csak egy jelenség, nem maga a "dolog".

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #147 üzenetére

    Lehet hogy az arany aktuális árfolyamát a spekulánsok rángatják, de az, hogy a gazdaságban szükség van rá, összefüggésben azzal, hogy hogyan alakul a kitermelés adja azt a tartást, ami miatt még mindig befektetésként tekintenek rá. Ha megnézel egy , az arany ára szinte követte az olajét, de a DOW-val is eléggé szinkronban van, ami nekem azt mondja, hogy mélyen be van ágyazva a gazdaságba. Ehhez képest a Bitcoin-t kizárólag a spekuláció irányítja.

    Nem akarlak elkeseríteni, de láttam részletes statisztikát fizikai arany kereslet-kínálatról, de köszönő viszonyban sincs az árfolyam alakulásával. A spekulatív tőkemozgás annyival nagyobb bármilyen valós keresletnél, hogy mindent elnyom....... Az, hogy lekövette a DOW-ot egy darabig csak annak köszönhető, hogy volt egy hibás paradigma miszerint a pénznyomtatás inflációt szül, mert mindenki csontra beszopott, mert semmi nem lett belőle és az arany mint inflációs hedge egy szimpla buborékká vált. Engem az aggaszt a BTC kapcsán, hogy itt is a központi bankok "káros tevékenységére" hivatkoznak, ami netto bullsh!t, üvölt a hülyeségtől, persze az átlag user nem érti, hogy miért :(

    Godmax Szerintem ha utalni akarnál 1Mrd-ot, akkor cigánykodás helyett kifizetnéd a banki jutalékot, minthogy olyan technológiára bízd magad, ami nem rendelkezik semmilyen backup lehetőséggel egy hibás utalás esetén.... és itt egyetértek lajthabalazs-al az illegális tevékenységen és a spekulátorokon kívül én se látom kinek lenne jó ez a rendszer .....

    #151
    Arra lennék kiváncsi, hogy a bitcoin forgalomnak mekkora része bonyolódik tőzsdéken, vagy coinpayment-en
    Szerintem nyugodtan kijelenthetjük, hogy senki nem költ ETH-et valódi szolgáltatásra jelenleg; a network hash rate pedig aránylag egyenletesen növekszik, ergo nem tudja más felverni az árat, csak a spekuláció.

    +amit sokan nem vesznek észre: ahogy leáll a bányászat, mert már nem profitábális / nincs több bányászható coin, az árak nem hogy felmennek, de be fognak esni a semmibe. Vége a jó hangulatnak.

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #153 üzenetére

    Csak hát az arany elektronikában és ékszerészetben felhasznált kereslete viszonylag állandó :)
    Az elektronikában érthető miért (amúgy ez csak a kitermelt arany 15%-át viszi el max). Az ékszernél meg nem működik a logika, hogy minnél olcsóbb, annál több kell belőle, mert ha megy fel az ára az a jó és akkor kell még több :DDD (Ez van a bitcoinnál is).
    Nézd meg hova beesett az arany a 2000-es forduló környékén. Ott se fogta meg semmi...
    Egyébként ez van most a platinánál is. Szóval ennyit arról, hogy a nemesfémek "tartják az árukat". Extrém bullsh!t kategória. :U

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #147 üzenetére

    "Az infláció pont fordítottan arányos a termeléssel."
    Pont nem fugg ossze ennyire szorosan. Lattunk mar hiperinflaciot is hipertermeles nelkul.

    "Azokon a területeken, ahol exponenciális a növekedés (pld számítástechnika) a termékek ára folyamatosan esik, a pénzed több számítógépet ér jövőre, mint idén, kvázi deflálódik."
    Nem igaz. Az elavulas nagy, tehat a regebbi cuccokbol tudsz tobbet venni, de az ujak egyre dragulnak. Viszont a teljesitmeny iranti igeny is no, tehat nem eleg a regi technologia.

    "A Bitcoin hálózatban a tranzakciós költségből csak a bányászok részesülnek: a kisember kárára. Szóval éppen ellentétes folyamat."
    Pont az inflacio van a kisember karara: amit megtermelt es felrerakott az elveszti az erteket. Raadasul a tranzakcios koltseg csak azt terheli aki tranzakciot hajt vegre, tehat nem a kisember karara megy, hanem az aktiv hasznalok karara. Magyarul amit nem hasznalsz azert nem is kell fizetni, ilyen egyszeru. (Ellentetben a bankokkal, pl. azert is fizetsz, mert van egy szamlad es nem csinalsz vele semmit).

    "Ha megnézel egy , az arany ára szinte követte az olajét, de a DOW-val is eléggé szinkronban van, ami nekem azt mondja, hogy mélyen be van ágyazva a gazdaságba."
    Szinte... Ha az 1:6-os aranyu ugrasokat lekovetesnek lehet nevezni. Ezzel a lendulettel az elmult egy evben a bitcoin szinte lekovette a dollart, mert csak 450-rol ugrott 2600-ra, ami szinten 1:6.

    "Ehhez képest a Bitcoin-t kizárólag a spekuláció irányítja."
    Szerintem ezzel ellenkezot meg senki sem mondott. Eleg nyilvanvalo, hogy nagyreszt spekulacio. Azert azt nem mondanam, hogy kizarolag.

    "Linkelj néhány oldalt, ahol a hétköznapi embernek jobban megéri forintból dollárt, aztán dollárból bitcoint venni, mint lehúzni a hitelkártyáját. És akkor kicsit hihetőbb lesz a sztori, hogy a blockchain hálózat üzemeltetésével valódi, értékes, fenntartható és jövőbemutató szolgáltatást nyújtanak a bányászok."
    Miert igy kene hasznalnia? Probalj olyan peldara rakerdezni, ami nem tartalmaz helybol csusztatast, ugyanis a hitelkartya nem kepvisel penznemet csak interfeszeli, a bitcoin pedig se nem forint se nem usd. Pl. adhat el termeket bitcoinert es azert vehet mas termeket bitcoinert. Ez az atteteles valtogatas egyaltalan nem kotelezo jellegu.

    "Amit említettél, hogy az az értéke a blockchain-nek, hogy benne van a fejlődés lehetősége, hogy egyszer kijön belőle egy új pénzügyi szolgáltatás, ami használható, és hatékony lesz, az igaz."
    Szerintem nem en emlitettem.

    " De a bitcoin árfolyamhoz megintcsak semmi köze nincs, sőt, ha fejlesztenek egy szolgáltatást, ami működik, pont lerántani fogja a bitcoin-t. Az új szolgáltatónak nem sok érdeke fűződne ahhoz, hogy tovább fizesse a bitcoin chain-t. Lehet indítani egy blockchain-t nulláról, erre többször volt már példa."
    Es jellemzoen csak toredeke az elterjedtsege. Tehat nem lehet csak ugy nullarol inditani, mint ahogy az aranyat sem tudta csak ugy kivaltani mas ritkabb fem, mint pl. a platina, ozmium vagy iridium.

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz lajthabalazs #156 üzenetére

    Forditva is akartam irni. Szoval nezd meg a feherorosz gdp-t es inflaciot. Egyaltalan nincs kozte kapcsolat.

    "Lehet vitatkozni azzal, hogy a mai használati értéke nagyobb-e egy Nexus 5-ösnek, vagy a három évvel ezelőtti, nekem még most is megfelel. Ahogyan egy Full HD TV képe sem lett rosszabb az elmúlt 5-6 évben, miközben az ára felére esett. De vegyünk akkor egy olyan terméket, ami nem avult el. Például a LED-es izzó, vagy szolár panel, nem csak hogy jobbak az újak, mint a régiek, de olcsóbbak is mint a régiek akkor voltak: a termelés felfutása az árak esését, a pénz vásárlóerejének a növekedését (deflációt) hozott, ami teljesen érthető folyamat, és ismét azt cáfolja meg, hogy az infláció és a gazdasági növekedés kéz a kézben járnak."
    Osszekevered a tomegtermeles felfutasaval. Nem az inflalodas miatt vagy ellenere lesz olcsobb, hanem mert javul a technologia es no a gyartas volumene.

    "Aki pedig bérből él, azt kevésbbé sújtja az infláció, mert a gazdaság részeseként a bére is emelkedik, ha a termékek ára emelkedik."
    A hianyszakmakban legfeljebb. Kerdezzel meg egy novert vagy bolti eladot esetleg egy napszamost.

    "Arányaiban viszont - mivel a tranzakciók költsége nem összegfüggő"
    Valamennyire osszefuggo, bar pont forditva, ugyanis ott van az a prioritas. Amugy a 0-as koltsegu tranzakcio sem lehetetlen, ma csak azert nincs ra lehetoseg, mert korlatozott a blokkmeret es teli van spamelve, de eredetileg nem is volt.

    "De már tisztáztuk, hogy nem erre való, csak még az nem derült ki, hogy akkor mire."
    Nem tisztaztuk.

    "A hitelkártya egy pénzügyi szolgáltatás, amit az ember arra használ, hogy termékeket vegyen. Azt állítottad, hogy a bitcoin is egy szolgáltatás. De ismét nem sikerült példát mutatnod arra, hogy milyen körülmények közt van értelme a bitcoin-t választani a konkurens szolgáltatással szemben. Mivel minden ott kezdődik, hogy az ember kézhezkapja a fizetését, ezért lehet csak úgy összehasonlítani a pénzügyi szolgáltatásokat, hogy valamilyen helyi devizából indulunk ki. Hipotetikusan lehetne azzal is számolni, hogy az emberek bitcoin-ban kapják a fizetésüket, de a blockchain mellett állók sem gondolják, hogy ennek van realitása: havi száz milliárdos tranzakciószámot nem lehet ilyen rendszerben könyvelni, most megy havonta 10.000.000 tranzakció, és már elfogytak a videokártyák."
    Ha nagyon akarod hasonlitani valamihez, akkor hasonlitsd mondjuk a paypalhoz. Bar megjegyzem a bitcoin egyben szolgaltatas es allamoktol fuggetlen penznemkent funkcional amelyett kozossegi konszenzus mellett lehet fejleszteni. Tehat sokkal komplexebb akarmennyire is leegyszerusitve szeretned nezni.

    Ha szeretnel peldat: pl. eladsz valamit hasznaltan, majd abbol veszel barmi mast. Sima csereeszkoz, ami sokkal gyorsabb, mint egy nemzetkozi atutatlas es valtogatni se muszaj. Illetve lehet, annak aki nagyon akarja, altalaban kozeparfolyamon megoldhato(mondjuk nem az automataknal).
    De nekem mar az is nagy elony, hogy ahol fizethetek vele, ott nem kell banki vagy kartya adatokat megadnom, csak irjak hova utaljam a coint es ott van negyed oran belul. Ezt te banki utalassal nem tudod megcsinalni, a kartyas fizetes meg sokkal veszelyesebb. Pl. lehet online jatekot venni igy steamen.
    Fizetest pedig eleg sok freelance projectert lehet kapni bitcoinban. Tobbnyire programozasi munkak.

    A tranzakciok szamanak es a videokartyak szamanak kozvetlenul semmi kozuk sincs egymashoz. Az mas kerdes, hogy a fee esetleges novekedtevel jobban megeri banyaszni, de ez csak attetelesen fugg es sok mas tenyezo is beleszol, mint pl. a blokkmeret, prioritas.

    "Az új blockchain-eknek azért nincs meghatározó elterjedtsége, mert a nagy diszrupció közben egyiknek sem sikerült még olyan szolgáltatást felmutatnia, aminek van értelme."
    Tajekozatlansagod ekes peldaja. Nagyon sok altcoin volt ertelmes szolgaltatassal. Smart contract csak az egyik, de rogton a masik tipikus hasfajast, a tranzakcios ido nullazasara is van pelda: vanillacoin. Aztan ott a namecoin ami a blockchainben nem csak tranzakciokat tarolt, hanem domainnev kiosztast is vegez. Es lehetne napestig sorolni.

    "Amint elindul egy lánc, ami vagy bizonyítottan olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb, mint a szolgáltatás, amit kivált, akkor az tényleg robbanni fog, nem coin árban, mint a mostani lufik, hanem valós felhasználásban..."
    Nem feltetlen, mert a spekulacio siman elnyomja a robbanast. Lasd vanillacoin.

    [ Szerkesztve ]

  • #74018560

    törölt tag

    válasz lajthabalazs #163 üzenetére

    Ezt én is pont így látom!

    És kiváncsi vagyok eddig hány embernek hozta vissza a hardware befektetését a bányászat. Mert igaz, hogy a mai árfolyam mellett ~4 hónap az elméleti megtérülési idő, de mióta van ilyen magas árfolyam? 1 hónapja? :DDD

    Ebből nagy szopó lesz a bányászoknak is ... gamerek majd örülnek az occsó kártyáknak :)

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lajthabalazs #176 üzenetére

    Az egyetlen pozitívuma a dolognak, hogy az AMD lassan 30%-ot ment, amióta a Bitcoin hot topic lett.

  • hermetrikus

    újonc

    válasz lajthabalazs #179 üzenetére

    Még szerencse, hogy nem nagyon van még valós alkalmazása a kriptóknak, mert ha már lenne, már nem itt tartana az árfolyam, hogy most még jól bevásárolhass belőle :-D

    Viccet félretéve, írtad:
    "Ami miatt a bányászok és a spekulánsok szeretik, amiatt mindenki más úgy dobja tovább, mint a forró krumplit. Senki nem fog aláírni egy munkaszerződést, egy ingatlan-bérleti szerződést, senki nem fog kinyomtatni egy éttermi árlapot, ami bitcoin-ban van denominálva. Ahol elfogadnak Bitcoin-t, dollárban gondolkodnak, és a napi árfolyamból számolják, hogy hány bitcoin-t is szeretnének éppen kapni. Aztán forgatják is vissza dollárba, mert azt lehet könyvelni, arra lehet számítani."

    Minden új rendszernek van egy természetes fejlődési ciklusa, amit nem lehet siettetni, ez egy organikus folyamat. Az eleje lassú, lapos, aztán átmegy exponenciálisba. Jelenleg a kriptóknál az exponenciális szakasz elején járunk.
    Ha megnézed a piaci kapitalizációs és tőkebeáramlási grafikonokat, láthatod, hogy az egész kriptopiac tavasszal egy az előző 5 évet nagyságrendekkel meghaladó fázisba lépett.
    Mi köze ennek ahhoz, amit írtál: ahhoz, hogy a számlákat stb. 'bitcoin'-ban fizesd (most egyszerűsítsük le a problémát, koncentráljunk a lényegre) az kell, hogy az adott fizetőeszköz:
    - széles körben elterjedt legyen
    - hivatalosan is elfogadott legyen

    Amíg ezek a feltételek nem állnak fenn, addig a gyakorlati alkalmazások köre is szűk marad. Ez minden rendszer esetében a fejlődés első fázisában tulajdonképpen a 22-es csapdája: kevesen tudnak róla, ezért kevesen is használják - és azért használják kevesen, mert kevesen tudnak róla, és kevés felhasználási módja van - mivel kevesen foglalkoznak az alkalmazások fejlesztésével - mivel kevesen használják, nincs marketingje stb. :-)
    Ráadásul a kriptóknak rossz a híre, ezért még lassabb a terjedése.
    Ennek önmagában egyszerűen az a megoldása, amit láttunk is: lassan-lassan nő a használata, viszont egyszer csak elér egy pontot, ahol egy ugrás következik be; ez történt meg idén tavasszal.
    Hogyan várhatjuk el, hogy a kriptóknak legyen sok felhasználási területe, amíg alig vannak egyáltalán olyanok, akik alkalmazásokat fejlesztenek rá? Márpedig ezzel kb. 1-2 éve kezdtek lassú ütemben foglalkozni, értsd tőkét és emberi erőforrást tenni bele nagyobb mértékben.
    Most értünk el arra a pontra, hogy elkezdtek létrejönni azok a vállalkozások, amik elkezdték fejleszteni az alkalmazásokat, erről szól az egész ICO-robbanás. Ez azt jelenti, hogy jó esetben (a korábban beindult fejlesztések) ebben az évben jutnak el oda, hogy kijöjjenek az első éles rendszerekkel.
    Nagyon az elején járunk a fejlődésnek még e téren, valahol ott vagyunk, ahol az internet mondjuk '98-ban. Számolatlanul ömlik a pénz az új ICO-kba (legutóbb pl. csak a Bancor 150 millió $-t szedett össze 1-2 óra alatt), és ennek hatása eredménye legkorábban még mindig csak jövőre lehet, és akkor is csak ott tartunk, hogy elindulnak az első alkalmazások korlátozott lehetőségekkel, amiknek megint csak idő kell, hogy felfussanak.
    Nyilván fújódik egy ICO buborék is, ami kitart szerintem jövő évig. Egy év múlva látszik majd talán, hogy melyik ICO életképes, és melyik nem. A gyengék elhullanak majd, és sokan elvesztik a pénzüket, akárcsak a dotcom lufiban.
    Ezek teljesen természetes piaci folyamatok, de nem egycsapásra mennek végbe... a végén viszont valószínűleg, akik talpon maradnak, nagyobbra nőnek, mint a Microsoft, vagy a Google...

    Még valamit az elterjedtséghez: miért várod el azt, hogy már most, csak úgy ukk-mukk-fukk rögtön mindenhol ezzel fizethess, és rengeteg alkalmazása legyen a kriptóknak, amíg még azt sem tudtuk, hogy az államok és a törvényhozások hogyan reagálnak rá?
    A tömegek és a nagybefektetők nem fognak olyan eszközökbe fektetni, amikről nem lehetett tudni, hogy tiltott, tűrt, vagy támogatott lesz. Egészen addig, törvényszerűen, a kockázati tőkebefektetők, a fejlesztők, fanatikusok és spekulánsok terepe; azonban ő nélkülük soha sem léphetnénk túl az első fázison.

    Most tartunk ott megint csak, ezekben a pillanatokban, hogy jönnek ki egyre a hírek, hogy éppen hol nyilvánítják a kriptókat hivatalosan is elismertnek és szabályozzák le pl. az adóügyi vonzatokat. Ezek mind feltételei annak, hogy amit írtál, megvalósulhasson. Ez pedig egyszerűen azért történik, mert most lépett át egy lélektani küszöböt a használat volumene, illetve beléptek a multinacionális vállalatok a porondra (blokkchain alliance-ok). Értsd: kénytelenek foglalkozni vele a törvényhozók.
    Egyszóval, a folyamat elején járunk még nagyon, a széles körű felfutás mind fejlesztői, mind felhasználó oldalról még csak most kezdődött el.
    A kripto blokkchainek egyébként így is roskadoznak a megnövekedett terhelés alatt...egyszerűen nem számoltak a fejlesztők sem (és senki sem) ilyen gyors felfutással, a fejlesztéseknek is megvan a maga roadmapje és időszükséglete; talán ez év őszére kezdenek majd beérni fejlesztések e téren, de inkább ez is hosszabb folyamat, amíg implementálják a skálázhatóságot biztosító technológiai megoldásokat.
    Szélesebb körű elterjedésre, amellett, hogy a rendszerek használhatóak is maradjanak, csak ez után nyílik tér.

  • hermetrikus

    újonc

    válasz lajthabalazs #184 üzenetére

    "De mint írtad, a blockchain már most is küzd a tranzakciószámmal, pedig csak napi 300.000-nél járunk. A világszintű elterjedéshez ennek a százezerszerese kell, a Bitcoin közösség meg azon vitatkozik, hogy szabad-e kétszerezni a blokkméretet."
    Így van, a skálázhatóság problémája gátja a további növekedésnek. De mint írtam, erre már készülnek viszonylag régebb óta a megoldások, viszont a bevezetésük el fog nyúlni. Napi 1-2 $ milliárdos forgalmat bonyolító, kapacitásukat csúcsra járató rendszereken kell menet közben motort cserélni, ez azért nem kis feladat úgy, hogy ne omoljanak össze mondjuk egy bug miatt. Az Ethereum tulajdonképpen még béta verzióban fut, a PoS átállás még el se kezdődött... ezzel is ellesznek a fejlesztők egy ideig, szerintem csak utána kezdik ráereszteni majd a hálózatra a kapacitásbővülést lehetővé tevő technológiákat: Ethereumra ott van a Raiden, bitcoinhoz pedig Lightning Network. Akit érdekel, ezekre rákeresve informálódhat.
    A lényeg az, hogy a blokkchainből kiszervezik a nem feltétlenül szükséges adatáramlást (off-chain state channels), ezáltal nagyságrendekkel növekszik a throughput.
    Szerintem az Ethereum hamarább meg fogja ezt oldani, ott sokkal központosítottab a fejlesztés, ez ebből a szempontból előny szerintem. Más blockchainek meg már most úgy vannak megtervezve, hogy bírják a sokszázezres tranzakciószámot.
    Hosszú távon a publikus blockchainben drága lesz adatokat tárolni. Akinek megéri az alkalmazása szempontjából, az továbbra is tárolhatja ott, akinek meg nem, az majd választ valamilyen blockchain vezérelt tranzakciós vagy tárolási megoldást. Mint fentebb írtam, ezek már fejlesztés alatt állnak.

    "De minden újabb alkalmazás egyben be is vezeti a saját coin-ját. Úgyhogy amint piacra lép a szereplő, aki megváltoztat mindent, hozza magával az új coin-t is. És mi lesz akkor a régi coin-okkal? Eddig csak a hype fújta a lufikat, ezért a tanácstalan befektetők öntötték a pénzt mindegyikbe, leginkább abba, aminek a nevét már ismerték. De mi lesz a Bitcoinnal, Ethereummal, ha kiderül, hogy van olyan versenytársa, ami használati értéket is hordoz?"
    Ez a kérdés tulajdonképpen elméleti szempontból érdektelen. Ebből a szempontból a blockchain nem különbözik semmilyen más gazdasági területtől. Ugyanez feltehető egy másik terület példájával pl. így: mi lesz akkor, ha valaki piacra lép egy olyan operációs rendszerrel, szebb, jobb, gyorsabb mint a többi? A válaszok és lehetőségek ugyanazok lesznek. Vagy mi lesz akkor, ha egy eddigi valutát, vagy részvényt komparatíve beelőzi egy másik (gyengül vele szemben)?
    Egy szabály van: Adapt or die. Ha az új belépő ügyes, akkor kiharap egy szeletet a tortából, a régi szereplőknek pedig fejlődniük kell, különben odavesznek, mindenhol így működik ez.
    Teljesen új módon kell itt gondolkodni, a kriptó egyszerre ötvözi a pénz, részvény, kötvény, szolgáltatás egység egyes jellemzőit. Ezek mindegyike, és egyike se; egy új dolog, egy új fogalom, új jellemzőkkel. Ráadásul az egyes kriptók alapvető tulajdonságaikban eltérhetnek, és ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egyik jobb vagy rosszabb a másiknál. Hosszú távon szerintem megmaradnak a párhuzamos blockchain rendszerek, konkurálnak egymással, átveszik egymás fejlesztéseit, vagy ráerősítenek valamilyen részfeladatra; persze közben biztosan jelennek meg újak, és kopnak majd ki régiek.
    Ugyanúgy mint, bármelyik más iparágban.

Új hozzászólás Aktív témák