Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz #32839680 #54 üzenetére

    Ez a zseniális a kártyában. Ha játékos kártyákat adnának el a bányászoknak, akkor amint azok bányászatra már nem gazdaságosak, a használt játékos piacra kerülnének, az akkori új középkategóriás kártyák konkurenciájaként, ezzel rontva az új - és magasabbra árazott - videokártyák piacát. Így viszont amikor a bányából nyugdíjazzák őket, legfeljebb GPGPU számításokra lehet majd eladni, gondolom renderelésre sem lesznek alkalmasak, mert biztos kihagytak néhány, csak a képalkotáshoz szükséges elemet.

    Szóval igen, ipari hulladékot termelnek, de kínálati piacon (és a gamer videokártyáké az ilyen) ilyen módszerekkel lehet csak profitot növelni.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Reggie0 #119 üzenetére

    Zseniális, hogy a "bányászat" szó milyen mértékben befolyásolja az emberek gondolkodását. Valószínüleg sokkal kisebb lenne a hype a kriptopénzek körül, ha a "nyomtatás" kifejezést használták volna. Pedig igazából itt nem aranyat bányásznak az emberek, hanem pénzt nyomtatnak. A befektetők egymásra kontrázva verik fel az árát ezeknek a coin-oknak, miközben a rendszer másik oldalán ilyen termekkel alakítanak 1$-nyi elektromos áramot 10$-nyi bitsorozattá.

    Kiváncsi vagyok mikor - és hogyan - szűnik meg az arbitrázs: az érme-tőzsde fog bedőlni, vagy a bányászás lesz olyan nehéz, hogy újra csak szakértelemmel és célhardverrel lesz érdemes belevágni.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lemusz #129 üzenetére

    Bitcoin-nál mostanában tranzakciónkén 0.3-1$-t kell fizetni (az adat méretétől és nem az összegtől függően). A költséget a tranzakciót bonyolító ajánlja fel. Ha nem ajánl fel jutalmat, akkor nem lesznek motiváltak a hálózat részvevői a tranzakció könyvelésére, és a tranzakció nem fog megtörténni.

    Tehát ha túrórudit akarnál Bitcoin-ból venni, akkor a 85Ft mellé még 80-270Ft-ot fizethetnél azért, hogy könyvelje a hálózat a tranzakciót. Persze ez az összeg akkor sem lenne magasabb, ha házat vennél Ezzel szemben Magyarországon az átutalás költsége néhány ezrelék, és általában 5-10e Ft-ban van maximálva (kivéve például az Erste Szupernulla számla, ahol minden ingyen van, annál nehezebb jobbat ajánlani). Nagy átlagban a mostani bankrendszerrel kisebb a költség. Ennek oka, hogy a mögöttes műveletek sokkal költségesebbek Bitcoin esetén.

    Szóval akkor sem lenne fenntartható a Bitcoin mint általános fizetőeszköz, ha mindenhol elfogadnák. Addig viszont az igazi költség a váltogatásban van. Ha te valakinek Bitcoin-t szeretnél adni, akkor huf -> usd -> bitcoin láncban sok százalékot bukhatsz valutaváltáson meg nemzetközi tranzakciókon.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Hunmugli #131 üzenetére

    Felértékelődés akkor van, amikor a kereslet gyorsabban nő, mint a kínálat. A Bitcoin biztosítja, hogy a kínálat folyamatosan csökkenjen, de egyelőre nem látom, hogy a terroristákon és a spekulálókon kívül kinek van szüksége Bitcoin-ra. Ha a keresleti oldalt az előbbiek adják, akkor az egy elég szomorú hálózat, ha az utóbbiak, akkor pedig tipikus piramisjáték.

    Az elmélet szép a coin-ok mögött, smart contract, meg minden, de gyakorlati haszna vajmi kevés van.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Reggie0 #137 üzenetére

    Az a különbség a torta és a bitcoin közt, hogy a torta finom akkor is, ha más nem kér. Viszont a bitcoin esetén azok, akik "okosan" beszállnak az elején csak akkor kerülnek kifizetésre, ha lesz valaki, aki később akar beszállni. És ez a piramisjátékok egyik jellegzetessége.

    Lehet azt mondani, hogy ez nem piramisjáték, hanem ugyanolyan lufi, mint a dollár, vagy az euro, de a bitcoin nem alkalmas arra, hogy pénzként használják, mert lassúak a tranzakciók, és költségesek. Nem látja el a pénz fukcióját, és a beépített defláció sem tesz jót a gazdaságnak, ami az infláción keresztül folyamatos újraelosztást biztosít: aki ül a pénzén és nem dolgozik, az elveszíti, és a vásárlóerő azokhoz kerül, akik termelnek. Ezzel szemben a defláció az ellenkezőjét garantálja. Milyen lenne az a világ, ahol a megállapított nyugdíj évről évre többet érne? Ahol a ma meg nem evett kenyérből holnap kettőt lehetne venni? Nem lenne, aki a növekvő vásárlóerőt kiszolgálja.

    Lehet azt mondani, hogy ez olyan, mint egy startup részvénye, és hogy aki beszáll, az igazából technológiát vesz, de az egész cucc open source, és a bányagépek magánkézben vannak, szóval akinek bitcoin-ja van nem lesz tulajdonosa sem a technológiának, sem a hálózatnak. Ellentétben a részvényekkel, a bitcoin tulajdonos nem számíthat rá, hogy a bitcoin hálózat osztalékot fog fizetni a coin-jai után. Ha a blockchain-ből valaha valaki ki tud hozni egy működő és valódi értéket képviselő szolgáltatást, akkor a bitcoin valószínüleg instant elveszíti az értékét, mert akik erőforrást fektettek a fenntartásába szépen át fognak pártolni a fenntartható modellre.

    A bitcoin az aranyhoz sem hasonlítható, mivel ez utóbbinak van felhasználási értéke, ami biztosítja az állandó keresletet a szűkös kínálat mellé. Ezzel szemben Bitcoin-t szinte senki sem használ, és aki használja, az sem jóra. Valahányszor a bitcoin megjelenik mint fizetőeszköz, a másik oldalon drogok, prostitúció, illegális szoftvermegosztás, stb. van. Persze, vannak helyek, ahol nagy kegyesen elfogadnak bitcoin-t is. De senkitől sem hallottam még, hogy "Milyen jól jött, hogy volt Bitcoin-om, mert ezt az autót/hifit/tankönyvet/villanyszámlát Bitcoin-ban volt a legkényelmesebb kifizetni."

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Reggie0 #142 üzenetére

    Az infláció pont fordítottan arányos a termeléssel. Azokon a területeken, ahol exponenciális a növekedés (pld számítástechnika) a termékek ára folyamatosan esik, a pénzed több számítógépet ér jövőre, mint idén, kvázi deflálódik. Ahol a termékek rendelkezésre állása korlátos, esetleg csökken (pld fémek, emberi munka, minőségi élelmiszer) ott az árak fölfele mennek, a pénz vásárlóereje csökken, másszóval inflálódik. Persze lehet monetáris eszközökkel is befolyásolni az inflációt, de az alaptermészete a növekedéssel szembe megy.

    A Bitcoin hálózatban a tranzakciós költségből csak a bányászok részesülnek: a kisember kárára. Szóval éppen ellentétes folyamat.

    Lehet hogy az arany aktuális árfolyamát a spekulánsok rángatják, de az, hogy a gazdaságban szükség van rá, összefüggésben azzal, hogy hogyan alakul a kitermelés adja azt a tartást, ami miatt még mindig befektetésként tekintenek rá. Ha megnézel egy , az arany ára szinte követte az olajét, de a DOW-val is eléggé szinkronban van, ami nekem azt mondja, hogy mélyen be van ágyazva a gazdaságba. Ehhez képest a Bitcoin-t kizárólag a spekuláció irányítja.

    Linkelj néhány oldalt, ahol a hétköznapi embernek jobban megéri forintból dollárt, aztán dollárból bitcoint venni, mint lehúzni a hitelkártyáját. És akkor kicsit hihetőbb lesz a sztori, hogy a blockchain hálózat üzemeltetésével valódi, értékes, fenntartható és jövőbemutató szolgáltatást nyújtanak a bányászok.

    Amit említettél, hogy az az értéke a blockchain-nek, hogy benne van a fejlődés lehetősége, hogy egyszer kijön belőle egy új pénzügyi szolgáltatás, ami használható, és hatékony lesz, az igaz. De a bitcoin árfolyamhoz megintcsak semmi köze nincs, sőt, ha fejlesztenek egy szolgáltatást, ami működik, pont lerántani fogja a bitcoin-t. Az új szolgáltatónak nem sok érdeke fűződne ahhoz, hogy tovább fizesse a bitcoin chain-t. Lehet indítani egy blockchain-t nulláról, erre többször volt már példa.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Godmax #148 üzenetére

    Én konkrétan ingyen tudnám utalni a milliárdot, legalábbis a bankom (Erste szupernulla) ingyen adja a szolgáltatást. Egy gyengébb számlacsomagnál mondjuk 9000Ft. E fölött az állam levesz még 6000Ft tranzakciós illetéket, ami elvileg terheli a bitcoin tranzakciókat is, egy becsületes vállalkozás ezért be is vallja és fizeti. ((#150) taranis, lekéstem)

    A Bitcoin addig van, amíg a bányász megél belőle. Amint nem lesz profitábilis bányászni, eltűnik alóla a hálózat, hiszen a bányászat önkéntes alapú. Persze mivel a tranzakciós költség is önkéntes, ezért ameddig emberek használni akarják a hálózatot, addig mindig meg fogják fizetni a bányászt.

    Arra lennék kiváncsi, hogy a bitcoin forgalomnak mekkora része bonyolódik tőzsdéken, vagy coinpayment-en, és mekkora azoknak a tranzakcióknak az aránya, ahol valaki valódi szolgáltatásért bitcoin-t kér, és nem váltja azonnal vissza olyan devizára, amiből kenyeret tud venni.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz #74018560 #152 üzenetére

    Azt gondoltam, hogy az arany forgalmának a jelentős része spekuláció, de eddig abban a megnyugtató hitben éltem, hogy legrosszabb esetben is el lehet adni az aranyat egy processzorgyártónak, vagy egy ékszerésznek ezért van egy szint, ami alá nehezen eshet, és hosszútávon, a hisztik és az buborékok közt ez az alsó vonal, az arany igazi értéke tartja az árfolyamot.

    Az az aggasztó, hogy a bitcoin-nál nem látszik ez a vonal: hiányzik a fundamentum. A hozzászólók közül senki sem tudott olyan valós előnyt mutatni a fiat devizákhoz képest, ami indokolná az értéknövekedést. Az egyetlen igéret, hogy ha ma megveszed, később drágábban fogod tudni eladni ("store of value"). És az ilyen marketing még sosem vezetett semmi jóra.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Reggie0 #155 üzenetére

    A fordítottan arányos pont azt jelenti, hogy akkor szalad meg extrém mértékben az infláció, amikor a gazdaság extrém mértékben zsugorodik. :) A túltermelés pont az inflációval szemben dolgozik, akkor csökken a pénz vásárlóértéke, ha a termék felértékelődik, és akkor értékelődik fel a termék, amikor ritka, tehát amikor nem pörög a gazdaság.

    Lehet vitatkozni azzal, hogy a mai használati értéke nagyobb-e egy Nexus 5-ösnek, vagy a három évvel ezelőtti, nekem még most is megfelel. Ahogyan egy Full HD TV képe sem lett rosszabb az elmúlt 5-6 évben, miközben az ára felére esett. De vegyünk akkor egy olyan terméket, ami nem avult el. Például a LED-es izzó, vagy szolár panel, nem csak hogy jobbak az újak, mint a régiek, de olcsóbbak is mint a régiek akkor voltak: a termelés felfutása az árak esését, a pénz vásárlóerejének a növekedését (deflációt) hozott, ami teljesen érthető folyamat, és ismét azt cáfolja meg, hogy az infláció és a gazdasági növekedés kéz a kézben járnak. Előfordul, hogy egy kormány az inflációhoz nyúl, hogy beindítsa a gazdasági növekedést. De a gazdasági növekedésnek nem mellékhatása az infláció, sőt.

    A megtakarításokkal kapcsolatban a szomorú helyzet, hogy Magyarországon az emberek nagyobbik felének nincs egy évnél több tartaléka. (a háztartások medián-vagyona 7 millió forint, de ebben benne van az ingatlan, az ingóság, az autó, stb, a pénzügyi vagyon a medián alatti 50% esetén átlagosan 1.2 millió forint). Aki pedig bérből él, azt kevésbbé sújtja az infláció, mert a gazdaság részeseként a bére is emelkedik, ha a termékek ára emelkedik. Az infláció a megtakarírásokat amortizálja. És a megtakarítások 90%-a az emberek 10%-nál van (ország és korszak válogatja, de mindenképpen rosszabb az arány 80-20-nál.) Szóval elsősorban azoknak az életszinvonalára veszélyes, akik arra számítottak, hogy amit ma félretettek, megörököltek, abból fognak élni holnap.

    Ha a bitcoin-ra pénzként tekintek, akkor tranzakciószámban a hétköznapi ember nem fog sokkal kevesebbet bonyolítani, mint a felső tízezer. Arányaiban viszont - mivel a tranzakciók költsége nem összegfüggő - a tranzakciós költség jobban fogja sújtani azokat, akiknek a tranzakciói átlagosan kisebb összegűek. De már tisztáztuk, hogy nem erre való, csak még az nem derült ki, hogy akkor mire.

    A hitelkártya egy pénzügyi szolgáltatás, amit az ember arra használ, hogy termékeket vegyen. Azt állítottad, hogy a bitcoin is egy szolgáltatás. De ismét nem sikerült példát mutatnod arra, hogy milyen körülmények közt van értelme a bitcoin-t választani a konkurens szolgáltatással szemben. Mivel minden ott kezdődik, hogy az ember kézhezkapja a fizetését, ezért lehet csak úgy összehasonlítani a pénzügyi szolgáltatásokat, hogy valamilyen helyi devizából indulunk ki. Hipotetikusan lehetne azzal is számolni, hogy az emberek bitcoin-ban kapják a fizetésüket, de a blockchain mellett állók sem gondolják, hogy ennek van realitása: havi száz milliárdos tranzakciószámot nem lehet ilyen rendszerben könyvelni, most megy havonta 10.000.000 tranzakció, és már elfogytak a videokártyák.

    Az új blockchain-eknek azért nincs meghatározó elterjedtsége, mert a nagy diszrupció közben egyiknek sem sikerült még olyan szolgáltatást felmutatnia, aminek van értelme. Amint elindul egy lánc, ami vagy bizonyítottan olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb, mint a szolgáltatás, amit kivált, akkor az tényleg robbanni fog, nem coin árban, mint a mostani lufik, hanem valós felhasználásban - mint mondjuk a mobilinternet. Például a sokat hangoztatott okos szerződések, tulajdonlapok, vagy az anyakönyv vezetése teljesen jó lenne blockchain-ben, mert ott jelentős költségeket lehetne megspórolni okmánybélyegen, de valamiért ez az oldal mégis háttérbe szorul, és csak a kaszinózás folyik.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz pittbaba #160 üzenetére

    Nem az a bajom a kriptopénzekkel, hogy spekulálnak vele, hanem az, hogy ahogyan minden más piramisjátéknál, itt is tömegeket próbálnak meggyőzni arról, hogy valódi fundamentumai vannak a coin-oknak: ezekben van a pénzpiac jövője, szabadon áramolhat a tőke, újraeloszt. De az, hogy folyamatosan jelennek meg az újabb kirptopénzek, amik nagyjából ugyanazt csinálják, mint a Bitcoin, és az emberek vonulnak egyikből a másikba (egy ideje szépen esik a Bitcoin súlya a kriptopénzek közt, lassan a piacvezető szerepét is elveszítheti) szintén a piramisjátékok jellemzője.

    Ne érts félre, semmi bajom nincs azokkal, akik meglátják az arbitrázs lehetőségét a villanyszámla és a kriptopénzek közt, és beállnak bányászni. Tényleg hülye lenne, aki nem használ ki egy ilyen lehetőséget ha adódik. Azokat nem szívlelem, akik arbitrázzsal bányásszák a coin-okat, annyira nem hisznek a rendszerben, hogy verejtékkel keresett forintokból piaci árfolyamon vegyenek coin-t. És utána arról próbálják meggyőzni a népet, hogy ez lesz a jövő, közben a fenntartáshoz szükséges hálózat hatékonysága rosszabb, mint a mostani rendszereké, ezért a tranzakciók úgy is drágábbak, hogy nem kapják meg az emberek a régi rendszer kényelmi szolgáltatásait: személyes ügyfélszolgálat, netbank, bankkártya, betéti kamat, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz pittbaba #174 üzenetére

    Az a különbség az ingatlan meg a bitcoin közt, hogy előbbinek van használati értéke: a termőföldön búza terem, a lakásodat ki tudod adni, vagy ha úgy éri meg jobban, akkor lakhatsz benne. A bitcoin-nak a használati értéke negatív: nincs olyan (legális) felhasználási forma, ami miatt érdemes lenne Bitcoin-t venni. A bányászok bizonygathatják, hogy de hát elfogadják Steam-en, és milyen jó, hogy nem kell visszaváltani. De senki sem vesz Bitcoin-t azért, hogy használja, mert az oda-vissza váltással, a kockázattal és a technikai komplexitással összességében rosszabbul jön ki, mintha PayPal-t használ.

    A bitcoin-nak csak spekulatív értéke van, ilyen módon kvázi olyan, mint egy deviza (erre hajaz az elnevezés is). De hiába van már a piacon 8 éve, nem sikerült beágyazódnia a gazdaságba. Ami miatt a bányászok és a spekulánsok szeretik, amiatt mindenki más úgy dobja tovább, mint a forró krumplit. Senki nem fog aláírni egy munkaszerződést, egy ingatlan-bérleti szerződést, senki nem fog kinyomtatni egy éttermi árlapot, ami bitcoin-ban van denominálva. Ahol elfogadnak Bitcoin-t, dollárban gondolkodnak, és a napi árfolyamból számolják, hogy hány bitcoin-t is szeretnének éppen kapni. Aztán forgatják is vissza dollárba, mert azt lehet könyvelni, arra lehet számítani.

    Én nem vennék mérget rá, hogy:
    a) Fél év múlva ugyanilyen sebességgel fogsz tudni bányászni
    b) Fél év múlva többet fog érni egy bitcoin, mint ma
    És az üzleti modelled erre a két feltételezésre épül. Van a tőzsdén egy irányelv: akkor kell kiszállni, amikor már Mari néni is beszállna. És ez kitüntetetten igaz a piramisjátékokra. Mert amikor már Mari néni is bevásárolt, nem lesz kinek eladni.

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lajthabalazs #176 üzenetére

    Az egyetlen pozitívuma a dolognak, hogy az AMD lassan 30%-ot ment, amióta a Bitcoin hot topic lett.

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz lemusz #177 üzenetére

    Szívesen olvasnék is, de nagyon felületesek az anyagok, amik elérhetőek. Van az blockchain alapmű, aztán mindenféle szenzációhajhász cikk, amikor éppen fölfele megy az árfolyam. Meg podcast-ok, pártoló vélemények, remek reklámanyagok az újabb és újabb coin-ok weboldalain. Meg útmutatók arról, hogy hol lehet adni, venni, bányászni - olyan gyűjtőoldal nem sok van, ahol az látszik, hol lehet használni. De igazi elemzést arról, hogy hogyan lesz ez hasznos a gazdaságnak, nem lehet találni. Ha tudsz mutatni valamit, amit érdemes elolvasni, akkor kérlek küldj linket!

    [ Szerkesztve ]

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz hermetrikus #182 üzenetére

    Amit írsz a kritikus tömeg eléréséről, az akkor igaz, ha van terv arra, hogy hogyan lesz hatékony és fenntartható a rendszer a kritikus tömeg elérése után. De mint írtad, a blockchain már most is küzd a tranzakciószámmal, pedig csak napi 300.000-nél járunk. A világszintű elterjedéshez ennek a százezerszerese kell, a Bitcoin közösség meg azon vitatkozik, hogy szabad-e kétszerezni a blokkméretet.

    Ahogyan te is, mások is az IP hez hasonlítják a blockchaint. A mostani ICO-láz ebben az analógiában a dot-com lufi. És az igazi nyertes a Google és az Amazon, akiknek a megfelelői még talán a piacon sincsenek. De minden újabb alkalmazás egyben be is vezeti a saját coin-ját. Úgyhogy amint piacra lép a szereplő, aki megváltoztat mindent, hozza magával az új coin-t is. És mi lesz akkor a régi coin-okkal? Eddig csak a hype fújta a lufikat, ezért a tanácstalan befektetők öntötték a pénzt mindegyikbe, leginkább abba, aminek a nevét már ismerték. De mi lesz a Bitcoinnal, Ethereummal, ha kiderül, hogy van olyan versenytársa, ami használati értéket is hordoz?

Új hozzászólás Aktív témák