Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lezso6

    HÁZIGAZDA

    válasz pilóta #352 üzenetére

    Értem, csak a terminológia rossz. És a következtetés is:

    Anno volt a filozófia, és ebből vált le a tudomány. Ettől még a filozófia nem lesz röhejes. A tudomány persze fejlődik, változik, de ez leginkább a válaszok pontosságára igaz, az alapok nem változnak, legfeljebb a részletek. A newtoni fizika egy ideig jó volt, aztán nem működött, ezért pontosítani kellett. De attól még mindig használjuk a newtoni fizikát egy csomó helyen, ahol felesleges a nagyobb pontosság.

    Persze lehet a tudományból leválik valami, de szerintem nem. A tudomány azért tudott leválni a filozófiáról, mert a tapasztalt valóság felől közelít, nem pedig az az ember felől. És egységességre, objektivitásra törekszik, azzal, hogy igazolhatók a tételek. Már ami, persze mindig vannak fehér foltok, melyekről még nem tudunk mindent.

    [ Szerkesztve ]

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • lev258

    veterán

    válasz pilóta #352 üzenetére

    A kíváncsiság valóban jelen volt és a megismerés vágya is. Viszont az alapelv a gondolati úton történő megismerés (vagy elképzelés) volt. Vagyis nem volt sok köze a megismerés tárgyához, valamint az objektivitáshoz sem. Ezt váltotta le egy a jelenségek és a világ megfigyelésén, ezek megismétlésén és ezekből leszűrt tudáson és ellenőrizhető jóslatokon alapuló megismerés.
    Lehet lovagolni a szavakon, meg a kor értelmezésein, de a lényegen nem változtat. A szó szoros értelmében értendő tudományos megismerés létezett régen (csak kevesen használták), most és létezni fog évezredek múlva is, méghozzá pontosan abban a formában, ahogyan ma. És akkor is tudománynak fogják nevezni, a mai formájában is, nem szöszmötölésnek. A módszer precízebb lesz, de az alapelvek nem fognak változni.
    Tehát azt értsd meg, hogy egy mérföldkőnek nevezhető hozzáállás, látásmód jelent meg és vált a normává, mely tényeken alapuló megismerést vár el és eredményez. Ez pedig már nem fejleszthető vagy váltható le valami "jobbra", minden értelemben örökértékű, legalábbis ebben az Univerzumban, de talán még a másikban is.
    És ami legalább ilyen fontos, hogy mindez nem hit kérdése azon kívül, hogy elhisszük, megismerhető a világ.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • Kisgépkezelő

    senior tag

    válasz pilóta #352 üzenetére

    Pont, hogy nem fognak nevetni a mai "szöszmötölésen" ahogy mi sem nevetünk a régebbi korok eredményein, ha azt akkor, vagy azóta megfelelő tudományos igényességgel bizonyították. Az általad is említett görögökön például nem nevetünk, mert a matematika terén elért eredményeiket az elmúlt 2500 évben többszörösen bizonyították és azóta is a matematikai ismereteink alapjait képzik. Nem hiszem, hogy ha ma megfelelő tudományossággal igazolnak egy matematikai, fizikai, kémiai... elméletet, az ne állná meg a helyét 2500 év múlva ugyanúgy, ahogy ma is megállja helyét az Euklidészi geometria.

  • #33253120

    törölt tag

    válasz pilóta #352 üzenetére

    Elkezdtem megolvasni a tudománytörténeti vonalat.
    Szeretnéd tudni, hogy maga a tudomány mit gondolt erről pár éve?
    Akkor itt egy kis Dávid Gyula, aki a relativitáselméletről beszél ebben a sorozatban, de ahhoz hogy laikusok is felfogják beszélnie kell a geometria, matematika, és a fizika változásairól kitalálásuktól napjainkig. Elég az első másfél órát megnézni belőle.

    359: Pont szó van benne róla, hogy a fizikát sok esetben matematikai, geometriai modellekkel lehet leírni, és mik ennek a következményei.

    363: Az Euklidészi geometria csak az egyik alkalmazható.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés