Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Chaser #49 üzenetére

    Amennyiben a nap színhőmérséklete "erősen hideg", akkor igazad van. :))
    3200K az már majdnem halogén izzó, erősen melegnek mondanám.

    CRI-re miért van szükség hétköznapi igényekhez egy konyhában? Hogy a paradicsom színe jó legyen? Vagy nem lehet látni a nyers húst 70-es CRI-vel? Nem gúnyolódni próbálok, komolyan érdekel.
    Ismerem a Mean Well-t, volt már hozzá szerencsém. :)
    Viszont ahogy a cikkben is írtam nekem praktikusabb ha van 5V és 12V is.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Chaser #60 üzenetére

    Szüleim hideg fehéret szerettek volna eredetileg. Mert csak. Eredetileg azt is kaptak, de ilyeneket vásároltam most.
    Ez még csak nem is a "cool white", hanem "neutral white".

    Egy ideje már van egy kevés rálátásom a témára nem csak világítás de fényképezés kapcsán is, de bevallom először hallok arról, hogy a tiszta égbolton a déli nap színhőmérséklete "hideg". Ez most zavarba ejt, mert én abban a hitben voltam idáig, hogy ez az ember számára a természetes fehér fény, és ez a referencia színhőmérséklet. Minden amiben a vörös dominál, az ennél melegebb és minden amiben a kék, az ennél hidegebb.
    Fényképezőgépek is 5500-6000K közöttire teszik a napos fehéregyensúlyt. Led szalagoknál is 6000K általában semleges fehérként van feltüntetve.
    Az általam is használt Kelvin2RGB konverter algoritmus is - amihez hasonlókat használnak képszerkesztő programokban is - 6500K körülire számolja a semleges fehér fényt.
    Felmerül akkor a kérdés, hogy mindenki hülye? A világítástechnikai és digitális fényképezőgép gyártókat is beleértve? A linkelt írásban található referenciákon szereplő képletek kitalálói is? :))
    Ez kicsit... mi is a pszichológiai fogalma annak, amikor egy állítás nem összeegyeztethető a világról alkotott képünkkel és szükségszerűen elutasítja az ember a személyiségének integritása megőrzése céljából? :D

    szerk: konyhapult világítás létezik már évtized óta, vmiért még sincs minden háztartásban. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Chaser #67 üzenetére

    hideg meg sok szempontból nem jó lakásba
    elhiszem h sok ledes témához értesz, de aki azt kérdezi h minek magas cri értékű led konyhába és hideg fehéret rak be, annak kellene olvasgatni kicsit a témában, a hideg akár káros is lehet, és ha fényforrásról beszélünk 6000k már erősen hideg

    Ilyen állítás nem hangzott el. :B
    Technikai oldalról tájékozódtam csak. User oldalról alig van csak némi halvány fogalmam a világítástechnikáról.
    Ezért is érdekel milyen fiziológiai jelentősége van a magas CRI-nek. :)
    Én eddig abban voltam, hogy az "csak" professzionális felhasználásra indokolt.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Chaser #71 üzenetére

    Extrém hosszú >20m vezeték esetben ott is lehetnek furcsaságok, de egy átlagos 5-6m-es csíkkal 1-2m körüli betáplálással nem szabad gond legyen.

    (#72) Teasüti:

    Ami a DC12V-ból PWM jelt követve meghajtja a led-csíkjaidat teljesítménnyel.
    Ennek a kimenetére kellene méretezni egy L-C tagot.

    A puffer+hidegítés a teljesítmény fokozat tövében azért lenne ildomos, mert mindkét terhelésen időben egyszerre történik a be-kikapcsolás. Ekkor keletkező áramugrások (0A->12A->0A->12A) és a táp és a "PWM fokozat" közti vezeték induktivitása, (ha csak a földet kapcsolod az jó sok méter vezetékről van szó!) ne okozzon tápfeszültségen csillapítatlan lengéseket, ami a kapcsolóüzemű táp feszültségszabályzását simán behülyíti, amitől már a fix értékű PWM-el hajtott led csík is vibrálni látszik.

    GPIO:

    Az 330Ohm+1uF 3Khz alatt fog dolgozni, ezzel azt éred el (0-5V-os meghajtást feltételezve), hogy 40%-os PWM-nél be fogja kapcsolni 20%-osnál ki fogja kapcsolni a fet-et/led csíkodat a fet-meghajtó, ha csak nem mész 3Khz alá a PWM-el.
    A gate ellenállás rendben van, akár 50Ohm-nál sem kellene gondnak lennie.

    Ha azt írja, hogy max. 50mA-el lehet terhelni, akkor az min. 100Ohm lezárást jelent. A betervezett 330Ohm mögött te ha rövidzárat csinálsz föld felé, akkor sem tudod 15mA fölé vinni a terhelését.

    Ha ennyire érzékeny a meghajtó bemenete, nagy a távolság, lehet árnyékolt kábellel vinni a PWM-et oda. És a meghajtó és a uPC GND-jét jó alaposan átgondolni, hogy ne tudjon az árnyékoláson zavar áram folyni.

    Milyen frekvenciájú PWM-et használsz? A cikkben csak annyi szerepelt hogy a 20Mhz nem vált be.(A kódot nem néztem át bocs) :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Chaser #67 üzenetére

    Kicsit megkésve, de bepótoltam az alapokat. Már jobb rálátásom van a témára. :)
    Az, hogy mit veszünk semleges fehér fénynek, az relatív.
    Számomra a fotózásból és egyéb más grafikai alkalmazásokból kiindulva a semleges fehér fény a CIE szabvány szerinti D65:

    Míg a lakossági világítástechnikában elterjedt szokások szerint - amire te is hivatkoztál - pedig így fest az ábra:

    Számomra a CIE D65 jelenti a semleges fehéret - ami szobai világításban már erősen hidegnek számít -, de már értem mi okozta a zavart. :R

Új hozzászólás Aktív témák