Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaUser

    addikt

    válasz Silentfrog #12 üzenetére

    A LED-es "izzóknak" és a kompakt fénycsöveknek a világító részére adják meg az üzemórát. Ezek bírják, az elektronika ellenben jó, ha két-három évet kibír.

    Otthon szigorúan 5 év garanciás Osram kompakt fénycsövek vannak csak, mert egyszerűen ezek közül is 5 év alatt a 60-70%-uk meghal. 1 év garanciával ráfizetés mind a LED, mind a kompakt fénycső, mert jó részük túlél egy évet, de 2-3 évet már nem.

    Jellemző egyébként, hogy még a kezdetekkor blokk ellenében cserélt a teljes garanciaidőn belül az összes áruház Osram/GE, stb. izzót, addig ma már csak egy éven belül cserélnek, mert annyi a visszahordott izzó. Aztán a tulaj meg eldöntheti, hogy a 2db, 5eFt-ért vett garanciás Osram kompakt fénycső miatt bebumlizik-e Budára cserélni. Pécsiek előnyben. :U

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz Tomikapc #57 üzenetére

    Simán ki lehet fogni jó szériákat, mivel Osram/GE/stb. is gyárt Kínában. Sokszor egy sorozat megy "nyugatra" egy meg helyi piacra, amit aztán élelmes kereskedők átcímkéznek. De olyan is van, hogy néhány batch-et eladnak jóval olcsóbban és más csomagolásban, csak hogy ne kelljen leállni a termeléssel. Nyilván saját márkás cuccnál árat nem csökkenthet, mert utána nem tudná visszaemelni, illetve egyből felmerülne, hogy az a 3eFt-os égő, hogyhogy most kijön 1eFt-ból. :)

    Ez persze nem csak itt van így. Egy nagy német szerszámgyártó kék gépei is sokszor zöld vagy "szakértelem" ruhát kapnak egy sorozat végén, ha jön az új típus. :)

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz dezz #159 üzenetére

    Bojlert tanúsíthatom. Igaz, még csak 26 évesek. A felújítás során felmerült, hogy jó lenne valami design-osabb. A víz-gázos ismerősök tapasztalatai alapján aztán inkább alaposan meg lettek tisztítva a bojler-ek és kaptak új műanyag külső burkolatot és új belsőt. Úgy néz ki nincs más lehetőség, meg kell hagyni ezeket a régi Z-ket, az újak tönkremennek pár év után, legyen Ariston, Hajdu Eco vagy AEG. Érdekes módon egy db régi Z-t kellett kidobniuk tartályfolyás miatt, ellenben a többiből 100 felett vittek hulladékudvarba tartályfolyás vagy beszerezhetetlen alkatrész miatt. A legszebb, hogy régi Hajdúkhoz 30-40 év után is van bárhol alkatrész, Ariston-hoz meg gyári sincs akár 3 év után... (Illetve van, olyan áron, mint egy új bojler...)

    Az izzólámpáknál meg nincs vita, elég megnézni a neten miért kezdtek el a kriptonizzóval foglalkozni az Egyesült Izzónál. Igen, az ok az volt, hogy nem gyárthattak 1000 órás átlagélettartamnál tartósabb égőt. Ahogyan egyik izzógyár sem, így csak a fényerő növelése maradt. Ha jól emlékszem Bródy vagy Polányi is említi valamelyik levelében.:) Hogy aztán ezt úgy fogjuk fel, hogy ez csak azért történt, hogy világosabb izzót kapjunk, hát gusztus dolga. Mivel azonban a hagyományos izzók élettartam/feszültség görbéje erősen exponenciálisan csökken, nehéz úgy kezelni, mintha nekünk ez jó lett volna. Én inkább használnék dupla annyi hagyományos izzót, cserébe a nyolc-tízszeres élettartamért.

    LED/kompakt jelen formájában egyébként ugyanígy nem megoldás, mert ugyanúgy behal, csak éppen az elektronika miatt. Érdemi spórolás ugyan van az áramfogyasztásban, de a pénztárcánknál semmi.

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz mzso #161 üzenetére

    Világösszeesküvés? Kultúra, ideológia, gazdasági rendszer függetlenül? Vagy nyolcvan éven át?

    Hivatalosan csak kb. 20 évig. Phoebus-ra keresgess, elég sok magyar vonatkozása van, mivel akkor még izzó nagyhatalom voltunk. :) Egyébként ajánlom a Fizikai Szemle idevágó számát.

    Btw, nem értem mi ez a naivitás :F Csak néhány példa a közelmúltból:

    - Intel extra kedvezményt ad, hogy ne az AMD procijait használják. Közben már jóval 80% felett a részesedése, de darabolás fel sem merül hosszú idő óta. Vajon miért?
    - Gyakorlatilag az összes ma még létező és anno katódsugárcsöves TV-t gyártó vállalatot megbírságoltak, mert kiderült, hogy kartelleztek.
    - Memória gyártók detto.
    - Hogy is alakulnak a HDD árak? Mintha már minden valamire való újság arról cikkezne, hogy már nincs és talán nem is volt igazából érdemi oka a HDD feláraknak.
    - OPEC pont az olajár védelmére jött létre
    - Miközben a két német ESP gyártó € milliókat költ arra, hogy validáltatni lehessen az ESP-ket és így "megfogják" a konkurenciát meglepő módon kötelező lesz 2013-től az ESP az EU-ban.

    A lista gyakorlatilag végtelen.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz dabadab #183 üzenetére

    Összeesküvés nincs egyik esetben sem, kemény üzleti érdek van. A nyilvánosság előtt versengő cégek gond nélkül megállapodnak a színfalak mögött (kartelleznek), legyen a cél a programozók fizetésének minimalizálása (ugye pár hónapos hír számos USA-beli tech cég fizetés limitáló egyessége, amiből büntetés sem lett!) vagy mint jelen esetben más beszállítók kigolyózása a piacról.

    Röviden: még 10 évvel ezelőtt kb. 5 ABS szállító volt, két évvel ezelőtt már 46. Az elsők közül a személyautós szegmensben a két legnagyobb a Bosch-Conti volt. Eszméletlen pénzeket szedtek be akár csak az ABS rövidítés használatának jogáért is. Nyilván ebből egy idő után elege lett néhány gyárnak, elkezdtek saját rendszereket tervezni az ázsiai gyártók és ezt észlelte a B/C páros is. Elindították az ABS/ESP validációs programjukat egyetemekkel közösen (a cél egyértelmű: találni olyan teszteket, ahol a B/C rendszerek átmennek, de az új gyártóké majd nem), illetve eszméletlen lobbizásba kezdtek, hogy az EU-n belül csak validált ESP-vel forgalmazott járművet lehessen forgalomba helyezni, amit részben el is értek 2013-as dátummal.
    Azonban kicsit elkéstek, a Hyundai (illetve saját gyári beszállítójuk a Mobis) pl. 2008-ban bejelentette a saját rendszerét és nagyban lecsökkentette az addigi Bosch rendszerek használatát, kínai cégek pedig ottani egyetemekkel (simán másolva a korábbi generációs B/C technikát, belső piacon nem számít alapon) karöltve csináltak saját rendszert. Ráadásul a validációs kísérletek is elbuktak eddig.

    maross: Ha egy gyártó 8 éves élettartamú részegységet kér, azt minek nevezed egy autónál? Nyilván a beszállító megtervezi úgy a terméket, hogy az 8 évet kibírjon a megszabott hibaszázalékkal a kalkulált üzemi körülmények között, de hogy utána még 40 évet fog elmenni az adott részegység, vagy csak 1-et az már sokszor a vakszerencse (értsd, milyen körülmények között használja az adott vezető) dolga... Tehát nem úgy tervezik, hogy 8 év után elromoljon (legalább is azoknál a cégeknél, ahol eddig dolgoztam :) ), de jóval nagyobb valószínűséggel el fog romlani 8 év után, mintha a gyártó eleve nagyobb élettartamot kért volna. Nyilván ha egy gyártó a mosógépére 5 év garanciát vállal, és tud spórolni azon, hogy egy adott kondi 20 év helyett már 8 év után "kiszárad", akkor nyugodt szívvel megteszi. Nem tudom mit kell ezen még fennakadni, így működik a világ. Btw, visszatérve a villanykörtékre. Meg tudnád mondani, hogy egy ilyen piszkafa egyszerűségű terméknél, aminél az élettartamot nagyságrenddel tudod változtatni a munkapont egyszerű eltolásával, miért nem tették meg? Fizikailag, gyártástechnológiailag semmi akadálya sem lett volna. Nem értem, ott vannak a Fizikai Személében a források és még mindig jobban esik konteo-kra hivatkozni, mint megbékélni a valósággal. :(

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz dabadab #186 üzenetére

    Nem csodálom.:) Egyébként nem a gyártói/beszállítói validációra kell gondolni, ahol use case-eket próbálgatnak (mondjuk az is élvezetes :) ), hanem tényleges szenzor validációra és pados szimulációra. Eszméletlen dolgokat összehoztak, felrakták a kocsikat 3D-s futópadra és azt mozgatták alatt, döntögették a kocsit és mérték a szenzorjeleket és azok filterezését, stb. Nagyon érdekes és komoly teljesítmény mérnöki szemmel (más kérdés, hogy sok eredménye nem lett), ha érdekel otthon majd előtúrom a lementett publikációkat.

    mzso: menetstabilizáló

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz maross #188 üzenetére

    Nagyon egyszerű. Néhány nagy gyártó volt csak (általában nemzetiek) akik a világháború előtt ugye limitálták magukat a Phoebus szerződés szerint. A háború után a teljes keleti blokk gyakorlatilag elveszett ilyen szempontból, elég megnézni, hogy pl. motor vagy buszgyártásban milyen elavult technológiákat (anyagtudomány és modellezés szempontjából) használtak/használtunk a megfelelő számítógépes kapacitás hiányában. Nyugaton meg valószínűleg maradt minden a régiben, miért is változott volna? Kérdésedre válaszolva szvsz a következő okok miatt nem volt soha új belépő:
    - a körték ugyan filléresek, de a belépéshez nagy pénz kell, kitől kérsz az alábbiak függvényében?
    - nincs innováció és védhető IP, mikor elkezdenél belépni a piacra az összes nagy gyár egyből 1000x-es mennyiségben tudná ontani ugyanazt a terméket és ők még ismert nevek is lennének
    - mi lenne az üzleti terved? ha csak 5-öd annyi körte fogy, hogy maradsz meg a piacon?
    - szabadalmakkal elég sokáig védhető egy termék, anélkül hogy valaki gyártaná
    - szabányok/kamarák/törvények: remek eszközök arra, hogy védd a piacodat az újaktól.

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

  • MaUser

    addikt

    válasz dabadab #191 üzenetére

    Eegen, mint azt látjuk a derivatívák kapcsán, vagy a Siemens ügyeinél. :DDD Szóval annyira komolyan azért nem veszik. :)

    [ Szerkesztve ]

    ''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

Új hozzászólás Aktív témák