Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    Szép, bár nekem van egy olyan gyanúm, ~10 nm alatt már nem nagyon fognak tudni megbízható működést kicsikarni a jelenlegi technológiából.
    Ott már érdemesebb lesz más irányba fejleszteni.

    Ez viszont azt jelenti, még az évtized vége előtt ténylegesen elérünk ennek a technológiának a határaihoz?

    bevezetik a szilícium nanohúrokat

    Ez olyan mintha valami rossz sci-fit olvasnék. :))

  • julius666

    addikt

    válasz Angel1981 #28 üzenetére

    Egyes radikális vélemények szerint (pl. Raymond Kurzweil) az atomi akadályok is el fognak hárulni

    Lehet, csak az már radikálisan más technológia lesz. Kb olyan jelentőségű mint az elektroncsövekről szilícium alapú tranzisztorokra váltás.
    Szóval nem arról van szó, hogy a csíkszélességet az atomi határ alá fogják csökkenteni.

    2050-től pikotechnológia, 2100-tól femtotechnológia lesz, ahol már kvark szinten lesznek az áramkörök megtervezve!

    Mondjuk viccesek ezek a jóslások, azért érdemes azon elgondolkozni ilyenkor, hogy ezeket a részecskéknek a létezését magát több tíz kilométeres átmérőjű részecskegyorsítókban tudták csak elvégezni.

    Nem csak az elektronika méretének csökkentésével lehet a Moore-törvény számítási kapacitásra vonatkozó variánsával lépést tartani, én inkább tartom valószínűnek hogy a kvantumszámítógépek kora előtt még megjárunk valami más technológiát (szén alapú processzorok, optikai processzorok, stb).

  • julius666

    addikt

    válasz megint én #38 üzenetére

    Hisz ma egy áramkör 2D pedig, úgy lehetne leminimalizálni, ha gömb lenne

    Miért pont gömb? :F

    Amúgy én egy húrelméletről tudok, az pedig az anyagi és a nem anyagi lér határára épül, mégpedig, hogy a quarkok fotonok, elektronok valójában apró energia-húrokbúl állnak. De ez messze-messze csak elmélet.

    A húrelmélet és a cikkben tárgyalt technológia két teljesen eltérő dolog. A húrelméletben amiről te beszélsz, a kis energiabizbaszokat szuperhúroknak hívják.

    A cikkben említett szilícium nanohúr kifejezés valószínűleg csupán pár atom vastagságú szilíciumszálakat takar. Semmi köze sincs a szuperhúrokhoz.

    Amúgy meg a szuperhúrok még nagyon sokáig nem fognak a chipgyártásban tényezők lenni (ha fognak egyáltalán valaha), az atomoknál sok nagyságrenddel kisebbek. Kezelhetetlenül aprók, a húrelméletet nem is sikerült eddig kísérleti módszerekkel bebizonyítani tudomásom szerint, és sokak szerint nem is lesz soha lehetséges.

Új hozzászólás Aktív témák