Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mosqu!to

    addikt

    válasz mezis #65639 üzenetére

    ASUS RT-AX86U v1.0

    Most találtam amúgy a beállításaiban, hogy az "Operation mode" alatt választható a Wireless Router helyett "Access Point(AP) mode / AiMesh Router in AP mode", ami ha jól értem pont azt tudja, mint amire használjuk:

    AiMesh Routers in AP mode connect to a wireless router through an Ethernet cable to extend the wireless signal to other network clients. In this mode, the firewall, IP sharing, and NAT functions are disabled by default.
    You can add AiMesh nodes to form an AiMesh WiFi system to provide extra WiFi coverage.
    When AiMesh Routers are in AP mode, the DHCP-assigned IP address changes. Install and use the Device Discovery Utility in order to detect the wireless router's IP address.

    Kérdés, hogy ez unlockolja-e a WAN port szabad felhasználhatóságát, vagy az ígyis-úgyis dedikáltan WAN marad?

    [ Szerkesztve ]

    Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Új hozzászólás Aktív témák