Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van itthon egy Epson Stylus SX205 (nem én választottam, valami ünnepek tájékán vették az öregek akcijósan :DDD).
    Az csak egy nyavaja, hogy a scanner részét valamiért csak az egyik gép ismeri fel (pedig mindkettő Intel alapú, és ugyan arról a DVD-ről telepített Win7 x64 fur rajtuk).
    A gond az, hogy színenként cserélhetőek a patronok, de amíg nincs mind a 4 slotban használatra kész patron, addig egyáltalán nem hajlandó nyomtatni.
    Tehát fekete-fehér karaktereket sem tudok nyomtatni, amíg nincs beletolva olyan CMY trió, amiben festék is van. Sőt, már akkor sem enged nyomtatni feketét sem, ha valamelyik szín "nagyon közel van ahhoz, hogy kifogyjon".

    Nade! Erre még rátesz egy lapáttal az, hogy belepakoltam egy készlet színes tintát, szinte sohasem nyomtattam semmi színeset (mindig "black ink only" módban nyomtattam), még is kifogytak a színek is fél éven belül.

    Már az egy agybaszó idegtépő vicc, hogy nem nyomtat feketét, míg nincs benne minden szín (miközben azzal reklámozzák, hogy mekkora állat, hogy színenként cserélhetőek a kazetták - a régi is ilyen volt, az simán csak kiöregedetett). És mi az, hogy fél év alatt elpárolog a tinta a színesekből? Nincs rajtuk valami szelep féleség?
    Az ilyen termékeket kéne behajítani a gyártó cég ablakain. :W

    Mit tudnék most csinálni azon kívül, hogy kivágom az utcára?
    El lehetne intézni valahogy a festékkazetta érintkezőinek összeforrasztgatásával, hogy úgy lássa őket a nyomtató, mint ha 100%-os töltöttségen lennének, és akkor nyomtathatnék feketét színes tinta nélkül? :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz zka67 #4517 üzenetére

    Gondoltam a fejtisztításra is, mert néha kézileg is csinálnom kellett, mert csíkosan nyomott hosszabb kikapcsolás után (és ja, minden ki-be kapcsoláskor csattog ott magában egy sort).

    Most próbaként kiitatgattam a festékrekesz alatti szivacsból egy zsebkendőnyi tintát. Mi lenne ott, ha sűrűbben használtam volna, de még épp nem annyiszor, hogy ki se kapcsoljam, és ne is kelljen külön fejet fényezni? :DDD

    De még azt sem bánnám, ha pazarolja a tintát, amíg működne egyedül csak fekete kazettával. Abból ugyanis dög olcsón lehet venni utángyártottat...

    Akkor nincs semmi trükk rá, hogy nyomtatni kezdjen, míg nincs benne minden színből üzemkész festékkazetta? Hallottam pl. ilyen chip nélküli utángyártott patronokról, amik nem mérik a tintaszintet. Ha kerítek bele olyat, azzal elvileg működne legalább a fekete-fehér nyomtatás?

    Kidobni a scaner miatt sajnálnám, mert az majdnem működik (mondjuk pont nem az asztali géppel, hanem a laptoppal. és nem ahhoz kéne). Bár scanernek meg túl sok helyet foglal. :DDD

    Ja, és mit ajánlanátok helyette? Csak alkalmilag kéne nyomtatni néhány oldalt, főképp inkább fekete-fehér vagy szürkeárnyalatos képeket.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz McJoker #4524 üzenetére

    Az Epson igenis jó termék

    Figyelj...

    Egy nyomtató, amit azzal hirdetnek, hogy színenként cserélhetőek a festékkazetták, az miért nem képes nyomtatni fekete-fehér képeket, ha van benne töltött fekete tinta, csak épp a ciánkék hiányzik mellőle?

    Ha itt lenne a szomszédban az EPSO mérnökeinek az irodája becsöngetnék, hogy számonkérjem rajtuk ezt a hülyeséget, és ha nincs jó indokuk, akkor odabasznám a földhöz a nyomtatójukat az épület bejárata előtt, hogy este ropogjon a lábuk alatt a műanyagtörmelék. (Ez most magamtól jutott eszembe, de beugrik róla az egyik régi kedvenc filmem: Hivatali patkányok :DDD)

    Másik meg, hogy elfolyik belőle a tinta. Most tök midegy, hogy magamnak töltöm-e 50 literes hordóból 10ft/patron áron, ez így egy hülye konstrukció. Nem beszélve róla, hogy ez az automata fejtisztogatás nem is elég, ha ritkán nyomtatsz, akkor kézileg is tisztíttatni kell, mert csíkoz.

    Ezt a hármat kombinálva, ez már hihetetlen és tarthatatlan. (Legelső gondolatom az volt, hogy direkt pocsékolja a tintát, hogy többet vegyek...) Lehet, hogy vannak páran, akiknek épp bejött (elég sűrűn nyomtat, hogy ne kelljen kézileg fejet tisztíttatni, és hogy megérje neki házilag festéket kevergetni), de az én szememben ez egy ménöki kudarc.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Meg tudja nekem valaki mondani, hogy mi a jelenleg kapható legolcsóbb, PostScript támogatással rendelkező tintasugaras nyomtató, ami úgy egyébként is ajánlható?

    Magamtól addig jutottam, hogy találtam egy listát a PostScrip képes nyomtatókról (nem biztos, hogy 100%-os, de elég komoly, mert a Linux közösség tartja karban): http://www.openprinting.org/driver/Postscript/ (lentebb görgetve jön a lista).
    Csak nehezemre esik átnézni, mert nem vagyok otthon a nyomtatók világában, így nem tudom egy átgörgetés alatt kiszűrni, hogy mik a 10 éves és/vagy monstrum irodai lézernyomtatók, és mik azok a nem túl öreg, kis asztali tintasugarasak, amik saccra szóbajöhetnek nálam (ha fel tudnám ismerni a gyártók névadási sémáit, akkor menne, de így sajnos belefulladtam).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz epzon #8667 üzenetére

    Köszönöm a javaslatot, de ettől már vakon bóklászva is találtam lényegesen olcsóbbakat, pl.: HP Officejet Pro 251dw, újonan 180-230$ közt, vagy Ebay-en néztem még használt HP Business Inkjet 2800-ast 110 Euro körül.

    Még azt nem tudom, hogy a 251dw valódi PostScript, vagy csak valami kamu HP féle driveres emulálós, mert nincs rajta a Linux-os listán. (Azért kéne PostScript, hogy szabadon állítgathassam a CMYK színkeverést, amit GDI-os RGB-t fogadó driverekkel nem lehet.)

    Arra voltam kíváncsi, hogy van-e esetleg alap consumer kategóriából is PostScript képes nyomtató (valami "kakukktolyás", ami még árához képest jól is nyomtat), mert eddig igazából olyanokat (mármint olcsókat) használtam (Lexmark, Epson, HP modellek, amikkel egy bevásárlóközpontban is találkozik az ember - leginkább a családtagoknak van nyomtatnivalója, így nem is annyira érdekelt mit vesznek, de aztán mégis nekem kellett helyettük nyomtatni, üzemeltetni, garidő után itthon barkácsolni, engem szidtak miért nem tudok szép színeket kihozni belőle, stb, így most inkább én választanék nyomtatót).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Megjött az Epson XP-405.

    Leírás szerint beüzemeltem, de a cián a legelső kinyomtatott színes tesztkép óta csíkoz. Annyira, hogy addig szórakoztam vele a délután folyamán (beépített fejtisztítások, PhotoShop-ban rajzolt CMYK téglalapok nyomtatása, egy javarészt kék reklámújság lapjának fénymásolgatása több példányban, stb), hogy már nem csak a dobozban mellékelt tintákat pazaroltam el, de egyszer már az utántölthető ARC patront is újratöltöttem (ami kb. 10ml festéket fogadott, szárazon ment bele ~13), de még mindig ugyan olyan. A többi szín rendben van, de a cián durván gáz, "gyors takarékos" módban alig kerül festék a papírra, "fotó" módban pedig egyszerűen csíkos.

    Most lehetne vitatkozni, hogy eredeti patronnal és tintával kéne tesztelni, ugyanakkor miután a gyárilag mellédobozolt eredeti Setup patronnal is csinálta, így épp hogy nem leszek olyan hülye, hogy szétlocsolok egy készlet gyári tintát a próbálgatásokra.

    A boltba próbáljam visszaküldeni, vagy az Epson-al garanciáztatni? Vagy ki tudok még próbálni valamit, például létezik szervizmenü, ahol teljesen elölről lehetne kezdeni a nyomtató életét, az első inicializálással együtt, hátha az nem sikerült?

    Jó kis vicc azután, hogy pár éve volt már hasonló kategóriájú Epson nyomtatóm, ami egy-két hónap használat után csinálta ugyan ezt, csak véletlenszerűen (mikor gariztatni akartam "meggyógyult", aztán megint csíkozott, felváltva valamelyik szín), és aztán el is határolódtam a márkától, mert rengeteg pénzt kidobtam arra, hogy pakoltam bele a partonokat (akkor végig eredetit, mert csak később, épp emiatt fedeztem fel és szoktam rá a házi töltögetésre, ami jól működött az előző HP nyomtatómmal, míg szétkopott a feje), hogy csinálgassam a fejtisztítást és nyomtassak tesztlapokat, hogy jó-e.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz epzon #8714 üzenetére

    Szerény, talán pontatlan megítélésem szerint az L széria egy Epson féle tintatankkal kiegészített fapados (multifunkciós/)nyomtató prémium áron. Ami, ha úgy tetszik, kissé ironikus módon célzottan azokat húzza le, akik spórolni szeretnének. (Aki mégis ezt választotta, az kérem ne vegye magára, ebben a magánvéleményben az egyéni preferenciáim is benne vannak.)

    Persze, aki nem akar vele foglalkozni, vagy lusta hozzá, esetleg ügyetlen a tintatöltéshez vagy utólagos CISS beszereléshez, vagy magáért a kényelemért és nyugalomért szeretne gyári megoldást, annak jó, de ez nem az én világom. :N

    Én szívesen töltöm meg magamnak a patront, és így sokkal olcsóbb még akkor is, hogy nem a legolcsóbb gagyi, hanem értelmes minőségű tintát használok hozzá. Olyan sokat pedig nem nyomtatok, hogy megérje a CISS, ezért vettem hozzá ARC patront, nem CISS-t, és nem is nézegettem komolyabban az L sorozatot. És persze, gagyi kínai a patron, mert milyen lenne. De tudom hogy néz ki belülről az EPSON patron, az sem a NASA-nál készült az űrhajósoknak, de az utángyártó kínaiak is kitesznek magukért ahhoz képest, használható minőséget produkálnak az árukért, csak nem kérnek pénzt a márkanévért (persze ezt is meg kell nézni, hogy milyet vegyen az ember, ne a leggagyibbat).

    És mindez nem változtat azon, hogy az első oldaltól kezdve csíkoz, még mielőtt töltött patront tettem volna bele. Ez az, ami nem jó jel nekem azután, hogy eleve féltem az Epson-októl. :U Komolyan úgy ültem neki, miközben húzogattam le róla a gyári rögzítő/védő szalagokat, hogy "na ez most 50-50%, hogy bekapcsol-e egyáltalán, aztán megint 50-50, hogy nyomtat-e vagy sem, ismét 50-50, hogy hibásan vagy hibátlanul". Úgyhogy sajnálom, mert plusz költség, idő, munka lesz cseréltetni, de nem igazán lepett meg, hogy hibásat fogtam ki. Az előző HP nyomtatóm után (pedig az sem volt drágább vagy komolyabb, illetve az is megdöglött kicsivel 1 év után) ez most nagyon "olcsó műanyag" érzésű kivitelezés számomra.

    Amin esetleg gondolkozom, hogy egy XP-600-ast kérek helyette, mert abban az adatai szerint már egyel komolyabb nyomtatófej van (3 helyett 1.5 pl cseppméret, kétszer annyi fúvóka színenként, stb), így talán jobb minőségű, és ettől esetleg megbízhatóbb, mint az XP-405. Csak ott a kétféle fekete tinta megléte nem tetszik, sima CMYK rendszert akarok.

    Nem tudom, hogy esetleg működik-e (teljes körűen, akár Photo módban is) az XP-600 úgy is, ha nincs is benne csak az egyféle fekete patron?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz epzon #8716 üzenetére

    Szépen kifejteted a problémát. Én a nyomtatót is webes raktáráruházból rendeltem. Ha tehetném, akkor azt is közvetlenül a gyártótó rendelném, ha ezzel ki tudnám kerülni, hogy én tartsam el a plazában a pénztárost, takarítót, biztonsági őrt, HR és PR managert, az egész nap nagy térben dolgozó légkondicionálót, stb, stb.

    Az is nyílt titok, hogy a gyári tinták üzleti terv szerint túlárazottak. A nyomtatót akár gyártási költségen alul, míg a tintát annak többszörösén értékesítik, miközben a tintasugaras nyomtatók okádják át a tintát a rendszeres fejtisztításhoz, a chip pedig üresnek jelöli a patront mielőtt elfogyna a festék 2/3-a, szóval tiszta tébolyda az egész, ha olcsón akarod megúszni mind a nyomtató bekerülési költségét, mind az üzemeltetést. Vagy drága nyomtatót veszel otthonra is, vagy rengeteget fizetsz a gyári kellékanyagokért később. Amitől ez ironikus, mert az olcsó nyomtató mégis olcsó marad, tehát drágán nyomtattál olcsó minőségben. Bolondokháza, másképp nem tudnám jellemezni. Szóval szerintem nem csoda, hogy virágzik az utángyártó piac.

    Racionális áron kéne értékesíteni a nyomtatót és a festéket is. És igen, tintatankkal kéne szerelni szinte minden modellt, de nem felár fejében, hanem alapértelmezésben. A tintát pedig térfogatban kéne mérni a gyáriból is, nem patrononként, amit aztán a szemétbe hajítasz (ha már ennyire védjük a környezetet, egy patronban több a váz térfogata, mint a tintáé, és az mind megy a szemétbe, ráadásul műanyag).

    Az Epson L szériával az a legnagyobb bajom, hogy fapados készülékből építettek tintatankost. Ha az L210-hez legalább az XP-600 lett volna a legalapabb AIO helyett (de ugyan ilyen ár mellett), akkor sokkal könnyebben mondanám, hogy: rendben, legyen kényelem, békesség, nyugalom, kifizetek előre egy jó adag gyári tintát, aztán egy évig nem is kell foglalkozni a nyomtatóval, csak nyomtatni vele (esetleg gariztatni). Hihetetlen boldog lehetnék. De egyszerűen nem tudom szentesíteni magamban, hogy ~60k-t fizessek valamiért, amit 10-20k közt megkaphatnék (maga a nyomtató rész), csak azért, hogy gyári festék legyen hozzá. Akkor inkább veszek egyet a 20k-sból, még 10k-t elköltök utángyártott kellékekre, és ha kell, akkor lecserélem egyszer a 20k-s nyomtatót egy másik 20k-sra, ha hamarabb megy tönkre az utángyártott tinta miatt. De ez sem törvényszerű, évekig futhat utángyártott festékkel, és megdögölhet a garancia lejárta után két héttel gyári festékkel is. Szerintem az a jellemzőbb, hogy a garancia lejárta utáni évben így is, úgy is megdöglik, majdnem függetlenül attól, hogy mennyit és hogyan (gyári vagy kínai patronnal) nyomtattál vele. Az utángyártott tinta és patron pedig pluszmunka, akár extra járulékos költséggel, de hosszabb távon még mindig jobban jöhet ki a mérleg. Itt szerepet játszik az is, hogy fájdalmas számodra patront töltögetni, vagy szívesen csinálod.

    A kijelentés, hogy a sohasem fizetsz csak a márkanévért egyszerűen hülyeség. Rengeteg dolognál az ár fele csak a márkalogó. Vegyük talán példának az Apple térmékek túlnyomó részét. Vagy messzebb kalandozva a luxusautókat. Sőt, bármilyen luxusterméket.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz szabifotos #8723 üzenetére

    Nekem nagyon kellemes meglepetés néha, ha valaki olcsóbb féle 100 g/m^2 papírra nyomtatja a fekete-fehér karaktereket. Szerintem ez lenne az ideális, az olcsó fajta 80 határeset a rendes papír és pókháló közt, a drágább féle 80-as pedig már alig olcsóbb, mint a 100-asok közt olcsóbb féle 100-as. ;)
    De amúgy itthon én is 80-ast tartok. :DDD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ért valaki a Canon XPS driverekhez?

    Itt kerestem PostSript-es nyomtatót CMYK kalibrálhatóság miatt, és csak most, hogy vettem egy Canon MG5350-est, látom, hogy van hozzá XPS driver, ami elvben szintén képes CMYK (vagy akár több) csatornák közvetlen kezelésére.

    Csak nem tudom, hogy ténylegesen be van-e építve a driverbe, mert az XPS driver nem engedi letiltani a CMS-t (ez biztató, mert talán épp ezért, hogy mindig tudja milyen színcsatornákat kap, ami akkor fontos, ha többfélét is támogat: RGB színterek közt hatalmasat nem lehet tévedni, legfeljebb pontatlanok lesznek a színek, de RGB és sokféle más színtér közt variálva, főleg tetszőleges n csatornával teljesen felismerhetetlen lehet a nyomat, ha nem ismerjük pontosan a színteret).

    Tehát, most tudok PhotoShop-ból CMYK képet nyomtatni. Sőt, a tisztán CMY-ból és tisztán K-ból kevert szürke gradiensek közül a K sötétebb feketét ér el, és sokkal neutrálisabb szürkét ad, mint a CMY szürke gradiens. Ez elvben arra utalna, hogy tényleg CMYK-ban nyomtatok.

    Csak mivel lehetetlen teljesen letiltani a CMS-t, és az is világosan látszik, hogy a C, M, Y gradienseken sem csak a nyers tinták vannak, hanem egy, feltehetően egy szabványos CMYK színprofil szerint konvertál színek (a PhotoShop-ban 100% tiszta magenta folt nem olyan szaturált a papíron, mint ha nyers festéket cseppentek a papírra fecskendőből, vagy akár RGB-ből nyomtatok magentát). Csakhogy ez esetben nehéz megmondani, hogy CMYK->CMYK a konverzió, vagy CMYK->RGB. Utóbbival ugyanis ott, pontosabban inkább hátrébb vagyok, mint ha eleve RGB nyomtatóként kezelném.

    A legbiztosabb az lenne, ha fekete helyett is színes tintát töltenék a fekete patronba, és úgy nyomtatnék CMYK-t, de nem igazán érné meg, hogy utána el kell dobni és sokat tisztíttatni a fejet.

    Amúgy azért szép, hogy az XPS is it van a Vista óta, a Canon féle XPS driver sem tegnap óta elérhető, mégsincs a CMYK képességről semmi a neten (a Canon oldalán és fórumokon sem). Csak arra pörögnek, hogy tud 16 bitet csatornánként, az eszükbe sem jut, hogy RGB mellett CMYK-val is megy-e, és hogy olyankor hogy állítsd be hogy tényleg nyers CMYK-t kapj. :W

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Érdekes. Valahogy megéreztem, mint egy enyhe félelem, hogy így lesz, de azért kicsit mégis meglepő, hogy a Canon MG5350 nem enged PC-s progival scan-elni, miközben épp print-el is (ugyan arról a PC-ről, de gondolom ez mindegy, sőt, érthetőbb lenne, ha csak két külön gépről nem menne egyszerre).
    Pedig el lehet látni akár fél órára való nyomtatási munkával is. Gondolhattak volna rá, hogy lehessen multitask-olni.

    Amúgy nagyon szépen teszi a dolgát. Az Epson XP-405-el, amit váltott, csak szürkeárnyalatos nyomtatásban tudtam összevetni, mert pont azért nem maradt nálam, hogy erősen csíkozot a cián szín. De ebben biztos agyonveri az MG5350 az XP-405-öt. Utóbbira 1.5 pl cseppméretet ír a gyártó (elvileg egyöntetűen), előbbire alapvetően 1-et, de kiegészítve annyival, hogy a fekete és a sárga 5-ről indul, csak a cián és magenta lehet 1 pl. Ettől függetlenül a Canon látszólag sokkal aprólékosabban dolgozik, szerintem (ránézésre) kisebb cseppekkel. Fura, talán az Epson-nál sem egyforma a fúvóka cseppméret minden tintához, vagy egyszerűen csak többet spórol a driverük a nyomtatási idővel a minőség kárára (maximális felhasználó által kezelhető minőségi beállítással is).

    Viszont sok papírt és tintát pazaroltam arra, hogy kitapasztaljam hogy működik az XPS drivere. Első látásra azt reméltem, hogy talán képes valódi CMYK-t nyomtatásra (az XPS printer API kötelezővé ugyan nem, de lehetővéteszi ezt is a GDI-al ellentétben, nem csak a 16 bitet, amivel a Canon reklámozza ezt a drivert). Úgyhogy kicsit csalódás volt, hogy nem történt csoda, és nem ez a létező legolcsóbb, natív CMYK nyomtatásra képes consumer eszköz. :DDD De majdnem mindegy, mert úgy tűnik RGB módban is egész szépen profilozható (ICM profil műszerrel, hogy aztán a PhotoShop helyre tehesse a színeket -> ami még fontosabb így, hogy utángyártott tintával hajtom, de anélkül sem ártana).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz zeg #8817 üzenetére

    Én is vízbe mártottam a HP B110 fejet, és hagytam is úgy éjszakára. Egészen addig töltöttem, hogy ellepje a szűrőrácsot is, ahol befolyik a tinta a patronokból. Másnap kiszárítottam langyosra állított hajszárítóval. Egyszer-egyszer segített mindkét fejen, másodjára már egyiken sem. Harmadik nem volt, mert lejárt a gari, inkább új nyomtató lett.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Kis érdekesség: kiprofiloztam spektrofotométerrel a Canon MG5350-et, ami utángyártott tintával fut, ráadásul pedig épp Epson papír volt itthon (az előző, visszadobott Epson nyomtatóhoz vettem), és csináltam egy bemutatót arról, hogy milyen így (nagy csak kvázi "gyárilag") és amúgy mire lehet képes (megfelelő kezekben és eszközökkel).

    Bal-felül látjuk az eredeti képet, ami a Gretag-Machbet ColorChecker (egy jó drága színes papírlap :D) sRGB szimulációja (az eredeti, gyártótól származó spektrális referenciaértékek alapján).
    Mellette jobb-felül látszik, hogy miként jön ez ki a nyomtatóból, ha le van tiltva mindenféle színkezelés.
    Előbbi alatt, jobb-alul látod, hogy mi jön ki a nyomtatóból akkor, ha engedélyezve van a nyomtató saját (gyárilag, bár nyilván nem ehhez a tintához és papírhoz hangolt) színkezelése. (Az átlagos otthoni felhasználó így használja a nyomtatóját. Mármint beállítások tekintetében, de sokaknál stimmel az is, hogy a papír és tinta sem passzol a nyomtatóhoz...)
    Végül pedig az óramutató szerint körbeérve láthatjuk, hogy mi jön ki a nyomtatóból akkor, ha egyedileg (adott nyomtató, festék és papír kombinációhoz, spektrofotométeres mérések alapján) készített színprofillal nyomtatjuk ki az eredetit (a már sRGB színekre váltott ColorChecker-t, nem közvetlenül Lab-ból -> ha csak egy házi ColorChecker másolatot akarnék nyomtatni, akkor úgy kéne, közvetlen Lab-ból, de ha ilyen összehasonlítást akarok csinálni, akkor így, ahogy csináltam, tehát közös alapot teremtve az összehasonlításhoz... és amúgy azért sRGB, mert legtöbbeknek kb. olyasmi monitorja van).

    Persze ha nincs kalibrálva a monitorod/nyomtatód, most csak a relatív különbségeket látod, nem azt, hogy abszolút értelemben melyik helyesebb, vagy helytelenebb. Akkor mindegyik helytelen annyira, mint amennyire épp a monitorod/nyomtatód, ami lehet, hogy pont abba az irányba csal, hogy a rosszabb tűnik jobbnak, de lehet, hogy fordítva, felnagyítva a hibát (már persze ha van egy eredeti ColorChecker-ed, hogy összehasonlítsd és tudd hogy kell kinéznie abszolút értelemben... és ugye sohasem lesz tökéletes akkor sem az eredetivel összevetni, mert ez egy sRGB szimulációja a ColorChecker-nek). De azért talán ad egy ötletet, hogy esetleg megéri-e profilozni a nyomtatót, és hogy így mit lehet kihozni az utángyártott festékekből is (nem próbáltam ki, de korábbi tapasztalatból szólva jobb egy egyedileg profilozott utángyártott festék, mint a gyári festék, de egyedi profil nélkül, legalább is a consumer kategóriás olcsó nyomtatók esetén...).

    Ja igen. Még annyi, hogy azért hasonlít ennyire a két baloldali kép (meg lehet nézni képszerkesztőben, hogy nem pontosan ugyan azok az RGB értékek és nem is minden színnél egyforma az eltérés, tehát - már ha lehet ilyen mondani - "valódi szimuláció", nem hamisítvány, ha valakit érdekel közzétehetem a mérési eredményeket, a színprofilt, az előállításához használt scriptemet, illetve a tesztképet is, és akkor újra végigjátszhatja ezt bárki egy képszerkesztő programmal, amit én), mert 16 biten szerkesztettem a képeket. Ha hagyományosan 8 bites precizitással dolgoztam volna, akkor több színinformáció veszik el a kerekítési hibák miatt. Ránézésre nem tudom, hogy ez mennyire lenne látványos. Viszont a legvégén így is vissza lett kerekítve 8 bitre (csak a köztes lépcsők mentek 16 biten, azok közt nem volt potenciálisan káros mértékű kerekítés). Viszont azért is engedtem ezt meg, mert ha közvetlenül csak nyomtat az ember, nem így szimulálgat oda-vissza, akkor kevesebb a köztes lépés, nem halmozódnak annyira a kerekítési hibák (mint itt tették volna 8 biten), és a Canon XPS drivere is tud 16 bitet nyomtatni (maga a papír szerintem nem lesz valódi 16 bit, de épp elég, hogy ne legyen feltűnő a színkorrekciók mellékhatása, már 8 bites nyomtató driverrel sem szokott komolyabb gond lenni, főleg ha nem sokat kell korrigálni...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz zeg #8821 üzenetére

    A színhűségnek szerintem mindig és mindenhol fontosnak kéne lennie, pontosabban soha sehol nem szabadna elhanyagolni, ahol nem aránytalanul nagy a járulákos extra munka/pénz/stb költsége. (De rengeteg dologról el lehetne ezt mondani a világban, csilliónyi dologra ráhúzható, ami az ezzel kapcsolatos hozzáállásokból fakad.)

    A kameráknak a valóságot kéne megörökíteni, a megjelenítőknek pedig ezt visszaadni. Persze ésszerűségből megengedhető némi pontatlanság, de badarságnak érzem egyenesen amellett kampányolni, hogy direkt szarjunk rá, ne is törekedjünk a legjobbra, "jól van az úgy is, ahogy épp esik úgy puffan, oszt csá, fasza, mert izé, nekem úgy is elég jó aztán kész".

    Még azt szoktam erre mondani, hogy abból sohasem lesz baj, ha valami feleslegesen túl jó (egész addig, míg ez nem jár aránytalan extra költségekkel, hanem kvázi ingyen lehet túlméretezve), míg az ellenkezőjéből (hanyagság, nemtörődömség, átgondolatlan "csuklóból" kanyarintott elhanyagolások) csak véletlen és idő kérdése, hogy mikor lesz és mekkora.

    Én még Galaxy S telefonom kijelzőjét is kalibrálom. Ezt belátom, talán picit túlzás.
    De miért ne áldoznék fel néhány papírt és némi festéket, ha utána határozottan jobb színekkel nyomtathatok? Miért nem vettem meg akkor direkt a létező leggagyibb nyomtatót, ami csak létezik, mint ha direkt ki akarnék b@szni magammal?
    Ha egyszer elhatározod magad egy nyomtató+tinta+papír mellett, onnantól fajlagosan egyre olcsóbb a kezdeti befektetés, amit a profilra szántál, és minden későbbi nyomat meghálálja.

    Szóval nem értem honnan jön az ilyen ellenséges hozzáállás az ilyen dolgokkal kapcsolatban. Esetleg kicsinyes gyermeteg duzzogásnak tudnám hinni, hogy azt mondod "nekem nincs kedvem foglalkozni vele, mert lusta és hagnyag vagyok, de nehogy más másnak jobb legyen, mint nekem, úgyhogy jól le@szom, ha ő nem hanyagol el mindent, mint én).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz epzon #8824 üzenetére

    Sőt... Attól, hogy valami nagy, drága és képes kiváló minőségre, még nem biztos, hogy ténylegesen azt produkál, mert akár hanyagságból, akár véletlen tévedősből, akár a mélyebb szakértelem hiányából eredő szándékosságból (a gépet üzemeltető személynek épp úgy tetszett, ilyen hangulatban volt, és hasonló) közel sem produkál jó minőséget, csak átlagost, vagy akár gyengét (olyat, amit le tud körözni egy sokkal olcsóbb masina, amiből kihozták a maximumot).

    Könnyen előfordulhat ilyesmi, mert sokan vannak vele úgy, hogy ami drága, az jó is. Így ha megvette a drágát, akkor eszébe sem jut, hogy azt is szakszerűen kell üzemeltetni, mert a user error ellen nem vett garanciát, illetve minden gép beállításait egyedien kell optimalizálni ahhoz, hogy saját keretei közt elérhesse a legjobb teljesítményét.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz zeg #8831 üzenetére

    Nem kell oda kínai festék. Sokkal banálisabb dolgokat is lehet csinálni. A végén nem a mérnökdiplomás, márkára és termékkategóriára specializálódott szakember fogja kezelni, hanem valaki, akinek az a munkája, hogy kiszolgálja a vásárlókat egy üzletben és nyomkodja a gombot.

    Volt már, hogy mikor véletlenül odakerültem ilyesmi kisebb féle útszéli "nyomdák" vagy grafikus stúdiók közelébe, ahol ellenőrzésképp nyomtattak a munkájukból, akkor próbáltam velük elbeszélgetni arról, hogy szeretnének-e esetleg csináltatni velem színprofilokat, akkor A: nem is tudták mi az, B: mikor próbáltam elmagyarázni, akkor rájöttem, hogy nem is képes értelmezni a szubsztraktív színkeverést. Ott vannak előtte a CMYK festékes nyomtatók, de mikor magyarázni kezdesz ezekkel valamit, akkor előjön belőle, hogy neki az iskolában még azt tanították, hogy 4 alapszín van, amiben nincs benne a fekete, és amúgy is mi az hogy cián vagy bíbor, mert ő csak a kéket és pirosat ismeri, akkor azért... khmmm... nem is vesződök többet, hamar feladom a gerillamarketinget. :W

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #8820 üzenetére

    Megcsináltam ugyan ezt egy fénykép sorozattal is, mert többen mondták, hogy érdekes, csak nem értik mit kéne nézni.

    Nos, egyébként pont nem jó, ha ezen nézik, mégis ezen látnak majd valamit, amit maguktól is felfedeznek. :DDD

    A gond ugye az, hogy mivel >=90% színkezelés nélkül nézi ezt meg, így abszolút értelemben nem lehet megítélni, viszont ha való életből felismerhető színeket várunk, akkor mégis ezt próbáljuk megtenni, nem csak a relatív különbségekre figyelünk.

    A játék ugyan az. Minden sRGB-ben van. Bal-fent indulunk az eredeti képpel, aztán óramutató szerint körbejárva jobb-fent letiltott színkezelés, alatta a nyomtató driver saját színkezelése, bal-alul pedig egy egyedi, műszeres mérésekből előállított színprofil használatával készült kép. (Sőt, az utolsó még jobb is lehet, mert ha közvetlenül csak nyomtattam volna a profil alkalmazása után, az megmenti egy felesleges konvertálástól, ami ahhoz kellett, hogy így egymás mellé tehetőek legyenek a képek, tehát vissza kellett konvertálni sRGB-be, ami nincs ingyen).

    Mindez úgy, hogy más a nyomtató, a papír és a festék gyártója is (Canon, Epson, kínai).

    Ez alapján (most tegyük fel, hogy ez itt nem kamu, mert azért nem várom el, hogy vakon higgyen nekem bárki) állítaná valaki akár azt, hogy eleve nincs értelme saját színprofilt készíteni, vagy azt, hogy kínai festékkel végképp nincs (se hihető színeket várni, se színprofilt készíteni hozzá)?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dany007 #8855 üzenetére

    Ebben megint nem látok semmi mást, csak hogy szép hosszan, érthetően, érvekkel és élettapasztalatból merített példákkal alátámasztva megmagyaráztad azt, hogy mivel a legtöbb ember szarik rá, ezért az a helyes, ha mindenki követendő példának tűzi ki, hogy ő szarjon rá.

    Kicsit olyasmi ez, mint az utcai szemetelés. Ahol divat, ott kevesebben botránkoznak meg rajta és többen "járulnak hozzá", mint ott, ahol nem divat, hanem mondjuk agresszíven büntetik és lenéznek érte.

    Aki ért hozzá és meg tudná csinálni, az nem példamutató magatartással él, hanem ő is tudatosan hanyag és trehány, mert úgy érzi kevesen értékelnék, amit csinál.

    Ezt bárhogy magyarázod, és hiába támasztod alá (és amúgy sem mondtál újat), engem olyanról nem győzöl meg, hogy a hanyagság és a nemtörődömség a helyes út, és hogy kötelezően legyek én is ilyen, mert a többség is ilyen. Ettől ez még nem lesz jó. Ha 100-ból 98 ember a kútba ugrik, attól még el kell gondolkozni, és ha úgy érzed hülyeség, akkor nem kell beleugrani.

    Az S1-em AMOLED-je amúgy extrém zöld volt. Tudom, hogy nem egészen stabil, de sokkal jobban húzott zöldbe, mint amekkora szórása volt. De amúgy nem olyan rossz a stabilitásuk, mint amilyennek most lefestetted. A telefonos IPS panel sem tökéletes, és ez sem borzalmas ilyen szempontból (a jövőre nézve szerencsére).

    Az után-gyártott tintás dolgot szerintem te is erősen félreérted.

    Minél szarabb a tintád, és minél kevésbé való a nyomtatóba, annál többet használ a színprofil, ugyanis az épp a pontatlanságokat hivatott korrigálni a lehetőségekhez mérten.

    Jobb tintával és színprofillal jobb eredményt érsz el, de a rosszabb tintával látványosabb a korrekciók eredménye. A jóból picit jobb lesz, a szarból néha szinte ég és föld, még ha a korrigált sem olyan jó, mint az előbbi eset.

    A saját nyomtatómat egyébként ilyen szempontból én is leszarom. Ezt leginkább demonstratív célokból és tesztelés gyanánt méricskéltem. Amúgy nemigen nyomtatok vele semmi színeset, amire nem elég, ha különböző, de gyak. bármilyen színek különíthetőek el.

    Viszont, ha nyomtatnék itthon fotókat, akkor szerintem igenis megérné.
    Természetesen nem érné meg csak ezért műszert venni. De ha már megvan a műszer, akkor nem olyan nagy munka megcsinálni vele (ha már tudod mit csinálsz). És egy bizonyos összeget is biztos megérne, hogy megcsináltassam valakivel (túl sokat nem, de némi aprópénzt biztos, hisz jobb lesz, én pedig nem a létező legolcsóbb nyomtatót vettem, tehát valahol mégis csak érdekel, hogy milyen jól működik).

    És nem, egy 2x ennyibe kerülő nyomtató még nem lenne jobb, mint ez profilozva, lényegesen drágábbat kéne ahhoz venni. Épp ebben látom a fantáziát az olcsó eszközök kalibrálásakor, pont ezeket tud aránylag legtöbbet dobni!

    Illetve jó, hogy mondod a TN panelt is, mert a monitoroknál is a legszarabbakkal lehet arányaiban a legtöbb javulást elérni!
    Mikor már olyan halál sárga a legtöbb szürke, és túl van húzva gyárilag a kontraszt, hogy beég a fekete és leszakad a hideg fehér, akkor egy műszeres kalibrálás csodákat tesz.
    Persze nem lesz olyan jó, mint egy EIZO gyárilag, de magához képest szinte egy 2x drágább szintű monitort kapsz vissza. Egész tűrhető lesz ahhoz képest, hogy szinte nézhetetlen volt. Ha az említett példát, az EIZO monitort kalibrálod, akkor már a maximalistának is nehéz észrevennie bármit, hogy tényleg jobb lett-e.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz epzon #8920 üzenetére

    Úgy mondod ezt mintha az eredeti valami szitokszó lenne.

    Szerintem az évek során már sokaknál (köztük nálam is) elérték a gyártók, hogy az legyen, hisz nyílt titok, hogy az otthonra (és akár kisebb irodákba) szánt nyomtatóknál akár gyártási költség alatt kapod meg magát a nyomtatót, de aztán többszörösen túlárazott kellékanyagokat kell hozzá venned, amik önmagukban is pofátlanok tudnak lenni (pl. azt mondja a chip, hogy üres, mikor még benne van annak a néhány milliliternyi töltőmennyiségnek a harmada, és dobhatod ki a kazettát, aminek eleve levegő volt egy nagy része, a másik fele műanyag, némi festék meg csak dísznek lötyögött benne, ha nem XXL kiszerelést vettél, de még akkor is hasonlóan szar volt az arány, csak legalább ki tudtál nyomtatni egy vaskosabb PDF-et is csere nélkül).

    Szép és jó (lenne) a gyári tinta. Elvben nyilván azzal kéne legjobban működnie, és sokszor érvényesül ez a gyakorlatban is. Csak az a baj, hogy sokszor pofátlan a csomagolása és az árazása (minél kevesebb lötty legyen a patronban és minél többet lehessen érte kérni). Közben pedig az is igaz, hogy töredék áron beszerezhető tintákkal is lehet viszonylag jó nyomatokat készíteni és nem vágják kötelezően haza a készüléket.

    A tintatankos Epson-ról is leírtam már a véleményem. Eladnak egy abszolút fapados gépet, aranyáron csak azért, mert tintatankos, és utána viszonylag olcsón veszel hozzá gyári festéket, de még mindig lényegesen drágábban, mint az olcsó, nem feltétlenül sokkal rosszabb más tintákat kapnád bármelyikhez.

    És 20-30k közti árkategóriában szerintem sokkal jobb pl. a Canon. Nemrég próbáltam ugye ki itthon is az XP-405-öt és használom most az MG5350-et. Utóbbiban sokkal több az anyag (nem érzem úgy, hogy összetörik ha felemelem), és nagyságrendileg jobb minőségben nyomtat maximális minőségbeállításokkal (dacára annak, hogy a specifikációk alapján hasonlónak, vagy néha akár picit jobbnak, máskor picit gyengébbnek, tehát átlagban kb. egyformának kéne lenni az Epson-nak, nagyon nem az, és mindegy hogy a software vagy a hardware van visszafogva sebesség vagy "termék pozicionálás" miatt, de így van).

    Valamikor 5-6 évvel ezelőtt is volt Epson nyomtatóm hasonló árban (30k körül), és azt is vissza akartam hajítani a gyár ablakán. Most adtam neki még egy esélyt, és kifogtam egy selejtet. Majd meglátjuk meddig bírja a Canon, de akiknek ilyesmi Canon-juk van még nem hallottam őket panaszkodni.

    Szerintem is igaz az részben, hogy túllovagolod az eredeti kellékanyag és a több ezer darabszámra vonatkoztatott számokat is fontosságát az otthoni nyomtatásban. Lehet, sőt, valószínűleg részben igazad van ebben, de a probléma sokkal komplexebb attól, mint hogy ez az érvelés vitát kizáróan végleg eldöntse a kérdést amint felmerül és elhangzik rá ez a válasz. Vannak versenyben már tényezők is, de te mindig leragadsz ezen, hogy "X ezer oldal havi nyomattal és eredeti kellékanyaggal", mint egy fennakadt bakelitlemez.

    Bocs, nem szerettem volna személyeskedő hangnemet súrolni. Gondolom tudod, hogy szívesen vettem, mikor válaszoltál a kérdéseimre, és most is mondtam, hogy igazat adok neked bizonyos kérdésekben, de kicsit arrogánsnak érzem az alábbi reakcióidat, így úgy éreztem hozzá kell szólnom.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van egy régi MG5750 nyomtatóm, és egy ideje majdnem minden lap után azt írja, hogy elfogyott a papír. Sokszor elég OK-t nyomni, és bekapja a papírt, de néha ki kell húzni az adagolótálcát és visszatolni (pont ugyan úgy, mint előtte).
    Igazából kétféleképp lehet betolni a tálcát, az egyik úgy, ahogy a leírás kéri:
    1: papír be, aztán tálcát betol -> ilyenkor kitolódik ~5mm-t a papírtömb
    2: kézzel tartani a papírtömböt és úgy betolni -> nem tolódik vissza a tálcán a papír
    Nyilván próbáltam már mindkét megoldást oda-vissza, és próbáltam több/kevesebb papírt beletenni ("csordultig" a két szélső sín tetejéig, és csak 10-20 darabot, amit nyomtatni kéne). Nem igazán változik semmi.
    Ma is végigcsináltam a 'roller' és a 'bottom' plate cleaning programokat a menüből.
    Keresgéltem Google-el, és volt, hogy valakinek kiesett egy műanyag pöcök a nyomtatójából, mikor rázogatta. Rázogattam mindenfelé őrülten úgy, hogy kinyitottam a hátsó ajtót és kitoltam az alsó tálcát, semmit nem esett ki. Persze bele is vizslattam a nyílásokba, megmozgattam mindent, ami rugós és mozog, aztán megint ráztam, de nem pottyant le alma a fáról.
    Ez valami típushiba, tervezett elavulás, vagy mi...?
    Már nyilván nem garanciás, talán közel 10 éves...
    Rohadtul nem akarok másikat venni, mert ritkán nyomtatok/scan-elek. :W

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #18079 üzenetére

    Ja igen, Canon Yellow Papaer-el próbálom etetni (totál véletlen, hogy ezt kaptam ajándékba olyantól, aki hazavitte a munkahelyéről) szóval még ebbe sem lehet belekötni.
    Mondjuk most volt olyan, hogy megindult, mégis visszajött a hiba, és a papír közepe táján volt két fekete folt. Lehet, hogy szét kéne szedni, és megtisztogatni minden gumigörgőt?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák