- Kábeleket és csövezést rejtő "kirakatház" a GameMax logójával
- Felvarrták az Arctic rackmount rendszerekhez szánt CPU-hűtőjének ráncait
- Háromféle kivitelben, és nem kis kapacitásokkal jönnek a Micron 6550 ION SSD-i
- Már a Samsung sem szolgálja ki modern AI lapkákkal Kínát
- Havazáshoz igazított kiadás kap a Steam Deck OLED
- Milyen TV-t vegyek?
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Házimozi belépő szinten
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Telekom TV SmartBox: szolgáltatói set-top box alacsony korlátokkal
- Apple notebookok
- NVIDIA GeForce RTX 3050 / 3050 Ti (GA107)
-
PROHARDVER!
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pikkolo^^
addikt
Terasz tetőre szeretnék telepíteni napelemet. Ismertek olyan céget amelyik a tetőt is el tudja készíteni? Helyileg Budapesten van.
-
#57171968
törölt tag
válasz nimfas #30500 üzenetére
Nem árnyékolnák egymást. Ahogy te gondoltad az nem jó, mert a nap ívet jár be 0-kb.70 fokig. A 38°-ot mondják nálunk az ideálisnak.
Képzelj el egy keretet, amire rögzíted egy sikban a paneleket, majd az egészet megemeled, és bedöntöd az ideális szögbe.
Elvetemültek még forgatót is szoktak szerkeszteni alá, hogy kövesse a napot, de az már komolyabb befektetés.
A legtöbb telepítő cég aki vállal ilyet. -
nimfas
addikt
válasz #57171968 #30502 üzenetére
A fa árnyéka miatt a Solar Edge jobb megoldás mint egy hagyományos inverter? Aki volt kint felmérni egyébként az egyik napelemes cégtől ő a dőlésszögre azt mondta hogy soronként lenne a dőlés és nem egyben, azért 10kWp-nyi panelnél (26-28 panel) már mekkora lenne a magassága a szerkerzetnek ha egy síkban lenne 38 fokra döntve az egész?
-
válasz sakal83 #30505 üzenetére
Tizenéve épült ház, helyenként érezhetően kispórolt szigeteléssel, 500 m3 gáz az éves fűtés-melegvíz.
De megnézheted az épületek energetikai besorolásánál is, hogy adott m2-hez mekkora energiaigény a normális. (Az kWh/m2-ben van, ebből 10-es szorzóval tudsz gáz m3-t csinálni.)
A tej élet, erő, egészség.
-
leslieke
Jómunkásember
-
sakal83
addikt
válasz joghurt #30511 üzenetére
Erdekes mert van egy tizeneve epult hazam is es ott is tobb. 38as porotherm 25cm kozetgyapot a padlo 5 cm. Es nem kisporolt nalam az tuti. Az akkori legjobb anyagokbol. Radiatoros. Ott nincs melegviz felfutes es igy 700-800m3
Felre ne ertsd de az ujabb haznal a 80-90e ftos gaz lofutty ezert. A 60nmes ujszeru lakasban fizetek ennyit vizfelfutessel erzesre ennyit sot lehet többet
[ Szerkesztve ]
-
-
-
venom8888
őstag
Sziasztok. Ha pl autot töltesz a rendszerrol,akkor a házban elmegy az áram a fogyasztoktol? Vagy el ossza okosan,hogy maradjon oda is a töltés alatt?
-
cdl
senior tag
A két véglet:
Júli.31.-én csinálnak egy elszámolást minden napelemesnek.
6 forint most az energiadíj, ennyiért tudják visszavenni a nyári termelésünket.
Szeptembertől bruttó, havi elszámolás. Mindenki többet fogyaszt a kvótánál, így emelt áron kapnánk egyből. 20-30°% az azonnal elhasznált, a többiért fizetünk baromi sokat.
Ez lenne a padlássöprés, ha mond Neked valamit.
Bevétel az egekben.Másik:
Aki 2024-ig csinál napelemes rendszert, az maradhat a szaldóban.
kb Mindenki nekiesne, saját pénzen. Nem kéne támogatást adni hozzá, mégis hoznánk az EU-s vállalást fejlesztés ügyében. A fejlődés töretlen lenne ezután is.A kérdés, hogy a kormánynak melyik a fontosabb. Arrafelé fog tendálni a döntés.
-
válasz venom8888 #30520 üzenetére
Mindenki kap áramot.
Ha a termelésed több, mint a fogyasztásod és a töltés együtt, akkor még vissza is termelsz a hálózatra (eladsz). Ha kevesebb, akkor áramot vételezel.
Elég sok autótöltőhöz kapcsolható smart meter, ami vagy csak akkor engedélyezi a töltést, ha többletben vagy, vagy pedig valamilyen beállítható maximális össz. fogyasztásig. Pl. csak 3*16 A-ed van. Ha minden ki van kapcsolva a házban, ennyivel tölti az autót. Ha felkapcsolod a sütőt, a klímát, és még melegvizet is csinálsz, akkor visszaveszi a töltést, nehogy lecsapjon a megszakító a villanyóránál.
A tej élet, erő, egészség.
-
-ZeeZee-
senior tag
válasz venom8888 #30520 üzenetére
Most napelemes rendszerről beszélünk?
Ha igen, akkor az inverter a pillanatnyi megtermelt áramot elkezdi visszatölteni a rendszer felé, de mivel van fogyasztás, ezért oda megy a kraft. Ha nem elég, akkor vételezés is történik a hálózatból.Fontos megjegyezni, hogy a 3 fázisos inverterek arányosan osztanak vissza MINDEN fázisra, nem csak arra, ahol fogyasztás van. Tehát, ha a pillanatnyi termelésed 6kW (bocsi a mértékegységért), akkor az fázisonként 2kW lesz. Ha az egyik fázisról töltöd az autót, akkor oda kevés lesz ez a mennyiség, még a hálózatból fog vételezni 1kWh-nyi energiát, ha 3kW-os a töltőd. A másik 2 fázison ha nincs nagy fogyasztó (egyszerűség kedvéért legyen 0), akkor az megy visszatáplálásra. Tehát ebben a pillanatban lesz 6kW termelésed, 1kW fogyasztásod és 4kW visszatöltésed. 1 fázis esetén egyszerűbb, mert ott nem oszlik el a termelés, de oda meg nem tehetsz 2.5kW-nál nagyobb invertert.
-
veterán
Adott 37 fokos tető K-Ny tájolással. Felraknék 4-4 KWp panelt. Ehhez mekkora invertert ajánlanátok? Az elektromos hálózat maximuma 10Kw (3x16A).
-
cOxeR
Ármester
válasz kaposznyak #30524 üzenetére
Ritka kivétel vagy… csak villany fűtéssel esélyed nem lenne a közelébe lenni se.
-
kaposznyak
aktív tag
A telepítő tavaly próbált rábeszélni nagy rendszerre (10kw), de inkább maradtam a a 4-nél. 2017-től van adó a 4 kw-nál nagyobb rendszerekre, igaz, most 0Ft.
De inkább óvatos voltam...Meg van az a mániám, hogy mindenképp legyen áram nélkül is működő fatüzelésű megoldás a házban. Paraszti gének -
dobolan
senior tag
válasz sakal83 #30514 üzenetére
Nagyjából pedig jó a számolás. Én most megnéztem. 21.07.03 - 22.07.04. közötti gázfogyasztásom 736m3 volt. Ebből a HMV-t csak saccolni tudom, de legyen havi 12m3 átlagban. Akkor a fűtésre esik 592m3.
125nm, 22C, szigetelés falakon 15cm, tetőn 30cm, padlóban 12cmA januári hónap volt egyébként a legtöbb, kereken 200m3 HMV + fűtés együtt.
[ Szerkesztve ]
-
cOxeR
Ármester
válasz kaposznyak #30529 üzenetére
Az sose árt, ha van hagyományos alternatíva, minden más amibe közvetített energia van ott ki vagy szolgáltatva.
-
kaposznyak
aktív tag
Hát igen. Most az ongrid mellé szeretnék egy vésztartalék szigetüzemet. Lifepo4 akku a fő kérdés: lenne rá keret, de lehet, hogy sohasem lesz használva, úgy meg lehet feleslegesen áll benne a pénz.
Bár lehet 3 év múlva használtan is többért tudom eladni, mint amennyiért most venném... -
bigdady
nagyúr
Hali
MVM-nél a napelem engedélyeztetést hogyan kell intézni és mennyibe kerül? Legalább azt elkezdeném amíg keresem a kivitelezőt. -
senki68
senior tag
válasz bigdady #30537 üzenetére
Az engedély beadásához tudni kell az inverter pontos típusát.
Egyszerű intézni, megbízol vele egy erre szakosodott céget.Elég tág határok közt van az ár 55 ezer-től a csillagos ég és még az ÁFA.
Persze magad is inézheted, csak be kell szerezned egy egyutas rajzot, egy olyan villamosmérnök aláírásával , akinek van kamarai regisztrációs száma. -
hakos1987
őstag
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:
Van egy Fronius Symo 4.5-3-M inverterem 14db Canadian Solar cs3k-300p panellel. Ez jelenleg épp fedezi a fogyasztásunkat, de lehet még egy klímát beszereltetnék és többet fűtenék azzal átmeneti időszakban, esetleg villanybojlerre cserélném a meleg víz készítést....Szóval: a 14 panel (4,2kWp) egy DK tájolású tetősíkon van, 1 munkaponton (így hívják asszem).
A telepítő emlékeim szerint azt mondta, hogy a másik munkapontra és másik tetősíkra (DNY) fel lehetne dobni + 3kWp paneleket még, az inverter teljesítménye maximalizálva van, de egyszerre úgy sem tud egyformán, maxon termelni az összes panel....
Kérdéseim, ami felmerült: ez ugye már nem engedély köteles elvileg?! Másik, hogy milyen panelt lenne célszerű feltenni? Lehet már nem is kapok ugyan ilyen CS3K-300p-t... vagy ez teljesen mindegy? Az ember fia vajon egy villanyszerelővel belevághat ebbe, vagy bonyolultabb annál?! Maga a panel felszerelése, összekötése, inverterbe bekötésére gondolok...Köszi a tanácsokat előre is
Bolygónk 3 alapeleme: föld, víz levegő... vízzel és levegővel a hülye is tud hűtést építeni, de próbáltátok már földdel?! :)
-
Rob73
újonc
Kedves tagtársak, abban kérem a segítség ezeket, hogy hogy lehet egy megkezdett napelemes rendszer kivitelezésénél kivitelezőt váltani, a jelenlegi félbehagyta a telepítést kb egy hónapja, azóta leve kezünkben. Szeretnénk mihamarabb befejeztetni és készre jelenteni. Köszönöm a segítséget.
-
Rob73
újonc
Bocsi telefon állandóan kijavít, segítségeteket, levelezünk.
-
Rob73
újonc
Illetve Budapesti kivitelezéséhez ha tudtok ajánlani megbízható kivitelezőt lapos tetőre azt is szívesen fogadom.
-
venom8888
őstag
Koszonom a valaszokat a kerdesemre, sok itt az okos, hozzaerto ember, en ostoba vagyok az elektromossaghoz, vilag eletemben az voltam, fizikabol is 2 es voltam Azt hiszem ott tanultunk az elektromossagrol keveset. Olyat lehet csinalni, hogy csak egy 1 millio ft os csak auto toltesere letrehozni egy kisebb rendszert, es nem jelenteni be? Ki jonne ra, ha nem csatlakoztatom a rendszerhez? Senki. Vagy mindenkepp kell aramot csatlakoztatni a napelemes rendszerhez, hogy mukodtessen valamit?
-
-ZeeZee-
senior tag
válasz venom8888 #30546 üzenetére
Szigetüzem. Megvalósítható, nem engedélyköteles, de ha nem értesz hozzá, akkor célszerű egy hozzáértőt megbízni. Először a rendszer méretét kell meghatározni (mennyit szeretnél belőle kivenni, hová tudod telepíteni, stb.), aztán megnézni, hogy ez mennyi idő alatt térülne meg, mert lehet, hogy lehasalsz ha meglátod mennyiért lesz kész egy ilyen rendszer. Erre is igaz, hogy fajlagosan a nagyobb rendszer olcsóbb (2kW és 4kW-os rendszer között nem a duplája az ára, és minél nagyobb annál kisebb az arány.)
-
leslieke
Jómunkásember
válasz kaposznyak #30529 üzenetére
Bármikor lejjebb vihetik 0-ára azt is, rosszul döntöttél.
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
venom8888
őstag
Egy olyan kerdesem lenne, hogy ha nagyobb a termelesem,mint amit hasznalok, akkor ha ugy dontok nem akarom feltaplalni az aramot a kozosbe, ugy tudom van valami tarolo amivel magamnak megtarthatom. Milyen osszegbe kerulnek ezek?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest