Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LOTR

    addikt

    válasz #32577792 #1297 üzenetére

    mivel nem sikerült megfelelően pontosan, egy hsz-ben leírni a dolgokat, és ahogy látom ez okozott is némi félreértést, ami jó pár hozzászólást generált, ez esetleg többeket csak még jobban összezavart

    biztos van több olvasója is a témának, talán lesz akinek segíti a megértést, és mivel végre volt időm, ezért most megpróbálnám pontosabban és érthetőbben leírni azt ami a vitát generálta, eloszlatva a kételyeket talán
    (ismét megjegyzem, hogy ez csak az én 'véleményem', amit átadok a fórumnak, mindenki nézzen utána és érdeklődjön szakemberektől is - ahogy én is megtettem)

    GINOP-8.4.1/A-17 pályázat keretein belül az energetikusnak meg kell határozni az épület jelenlegi és a tervezett állapotáról az energetikai besorolást

    az egyik, talán a legfontosabb feltétel, hogy a fejlesztéseket követően az épületnél történjen energetikai minőség szerinti besorolásban előrelépés (mondhatni a kevesebb energiafogyasztás, alacsonyabb co értéket is jelent, de szerintem ez egyértelmű)

    az energetikus ezt pontosan tudja, hogy kell meghatározni, de hogy tiszta legyen és a félreértéseket is szerintem ez okozta, leírnám kicsit bővebben, amit korábban nem tettem meg:

    napelemes fejlesztésnél nyilván az épület villamos energia fogyasztása a kérdéses terület, ezt nem az alapján határozza meg az energetikus, hogy mit mutat a villanyóra, hanem az épületgépészet villamos energia szükséglete alapján, itt írtam azt, hogy ’átlag’ épület, ahol a "gépesítés" kimerül ilyenekben, hogy pl bojler, sütő, hűtő, mosógép… a szórakoztató elektronikai berendezésekből adódó magas fogyasztást ha beleírják, sajnos nem fogadja el a rendszer, így azokat többségében nem lehet belevenni (ha valaki tudja a megoldást, hogy lehet elfogadtatni az ilyeneket is tartalmazó tanúsítványokat a Lechner Tudásközponttal, azt továbbra is kérném, hogy írja le), mindez azt eredményezi, hogy az épület indokolt, hiteles tanúsítvány szerinti villamos energia fogyasztása, meglehetősen alacsony lesz, így egy napelemes fejlesztés valószínűleg nem javítaná az épület besorolását (persze akár előfordulhat olyan eset, amikor mégis)

    megoldás, vagy kell fejleszteni mellette mást is, erre írtam pl a szigetelést, vagy kell valami ’nagy’, az épületgépészet részéhez tartozó fogyasztó, pl elektromos fűtésre alkalmas eszköz (hőszivattyú-klíma, elektromos radiátor/konvektor, …) és azt kell 'beleírni' a tanúsítványba, hogy a fűtés is ezekkel van megoldva, még ha az ’átlag’ épületben jellemzően gázzal, illetve vegyes tüzelésű kazánnal oldják meg a fűtést, így már sokkal nagyobb eséllyel fogja a napelemes fejlesztés megnövelni az épület energetikai besorolását, itt már lehet ’játszani’ kicsit a fogyasztással – az energetikus tudni fogja, hogy ezt hogy kell megoldani és ekkor már jobban tudja a villanyóra által mutatott valós értékekre tervezni a napelemes rendszert

    egy megjegyzés
    persze, ha valaki magának akar egy napelemes rendszert, mindenféle pályázat és támogatás nélkül, saját fedezetből, akkor egyértelmű, hogy egyből a valós fogyasztás alapján történik a tervezés is - de eddig ugye nem erről volt szó, hanem a pályázatról és annak feltételeiről

    a mi esetünk sajnos még csak itt tart, tehát nagyon az elején, úgyhogy még sok utánajárásra lesz szükség...
    a bankos példát nem nagyon értem, neki semmi köze az energetikához, miért is kéne hozzá értenie, ő ért ahhoz mi van leírva a pályázatban, azt össze tudja vetni a leadott anyagokkal és hozzá meg tudja csinálni a megfelelő hitelkalkulációt - ennyi a dolga szerintem, de ez megint más téma

    One Ring to rule them all

Új hozzászólás Aktív témák