Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • layerke

    aktív tag

    válasz fape #21880 üzenetére

    MPCNC elég strapabíró és stabil, ha nem túl nagy. Én azt nyomtattam. Thingiversen fenn van minden hozzá

  • imibogyo

    veterán

    válasz fape #21880 üzenetére

    Ha nyomtatnék, akkor én a TopsCNC-ben gondolkodnék (főleg a V2.0-ban), ha komolyabb munkára is szeretnéd használni. A v1.0 fent van Thingin, a v2.0 is ingyen letölthető a tervező honlapjáról, ha minden igaz. Mondjuk én ezt is átalakítanám lineáris tengelyűre. Vagy ott van még a szintén népszerű Root CNC (R3-as)..

    Ilyen terhelésre (fa, akril stb.), ha nem akarsz a görgős, csapágyas megoldásokkal szenvedni, akkor ott vannak a nyomtatható, eleve lineáris tengelyekhez tervezett verziók. Szerintem az egyik "egyszerű, de nagyszerű" ilyen gép Nikodem Bartniké. Egyszerű, de még alumíniumot is mart vele.

    Ezek mind fent vannak Thingiversen is, csak az most olyan lassú, hogy nincs kedvem kikeresni őket, majd te megteszed :P. Egy biztos lineáris tengelyű géppel egyszerűbb dolgozni (kalibráció), mint a csak görgős megoldásokkal (szerintem !!!), szóval én mindenképp ilyen irányba mennék el (vagy a fenti gépeket ilyenné alakítanám át).

    Én nyomtatni ugyan még nem nyomtattam magamnak, de már a harmadik saját tervezésű CNC-m épül. Ha van kérdés jöhet nyugodtan, akár privátban is. Olyan terhelésre amit írtál akár még az MDF/rétegelt lemez vázas gépek is tökéletesek lehetnek (ebben az esetben is én biztosan lineáris tengelyekkel építeném). Van egy MDF vázas gépem ebben a pillanatban is 20-as lineáris tengelyekkel. Lényegében tökéletesen működött fára és lassú előtolással alumíniumra is, csak azért lett félretéve, mert a trapézmenetes orsóim amiket tudtam szerezni nagyon gagyik voltak és nem volt vele kedvem tovább "szenvedni" vele (lényegében csak P&P módon ki kellene cserélni az orsókat és az anyákat új normális minőségűekre). A vicces az, hogy emiatt árultam itt a PH-n is sokáig a teljes vázat bagóért, de a kutyának nem kellett, azóta is a polcon porosodik... Még mindig gondolkodom, hogy dobok bele golyós-orsókat ~60k-ból meglenne az egész (vagy 15k-ból az új trapézok anyákkal és csak pár rögzítőt kell hozzá nyomtatni), aztán van még egy jó gépem tartalékba.

    A most épülő gépem alu profilokból épül (komoly 90x90 és 80x80-asokból, a kiegészítő részek 20x40-esekből). De igazából csalódtam az ezekkel való "dolgozásban", messze nem olyan egyszerű, kényelmes velük a munka, mint előzetesen gondoltam a 3d nyomtatós tapasztalataim alapján. Egy komolyabb méretű gépnél (1000x1000x600 mm munkaterület) brutális mennyiségben kell állítgatni tizedmillimétereket ide-oda minden egyes csatlakozási pontnál, mire minden tökéletesen merőleges, párhuzamos, derékszög lesz. Lehet vissza is térek a rétegelt lemez vázhoz (és ebbe beleépíteni az alu profilokat), mert annak rengeteg előnye van a fémmel szemben (rezgéselnyelés pl.) és megmunkálni, dolgozni is sokkal könnyebb vele. Sőt a károgókkal ellentétben nagyon bitang vázakat lehet fából is készíteni...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák