Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • bajnokpityu

    félisten

    válasz szakibá... #49742 üzenetére

    ugyan onnan indult ki, hogy miért ne vegyünk 5.1es fülest, és eltereltem. azért ne vegyünk, mert még gyerekcipőnek érzem a fülesbe miniatürizált térhatást, mig egy nem túl drága 5.1es hangfalas rendszer az más kaptafa :)

    eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szakibá... #49742 üzenetére

    A kvadrofón technológiáról szóló kiegészítésedre gondolva írtam én is úgy, hogy az adott technikai körülmények között holt hamvába a kvadrofónia annakidején, miközben elvileg nem lett volna hamvába holt ötlet a kvadrofónia.

    A eredeti élőzene teremakusztikájának otthoni reprodukálásához azonban valószínűleg sajnálnék külön hátsó hangdobozokat és hangcsatornákat alkalmazni, már csak azért is, mert a teremakusztika a hangfelvételen igencsak közvetve és nyomokban tud csak rajta lenni. Mikrofonokat nem szokás a felvétel közben a koncertteremben (vagy a stúdióban) a teremakusztika reprodukálásához alkalmazni, a mikrofonok érthető okokból (jel-zaj arány) a színpadot, a hangszereket pásztázzák, így legfeljebb annyit érzékelnek a teremakusztikából, amennyit a színpadon álló hallgató ember érezne, sőt, a gyakorlatban annak is csak töredékét tudja érzékelni a mikrofon az ő behatároltabb képességeivel. A mikrofonnak ugyebár sokkal-sokkal rosszabb a jel-zaj kezelése mint a példád szerint a zsöllye közepén, a közönség soraiban ülő zenehallgató ember (adaptációra képes) fülének, ezért feltételezem, hogy kvadrofón felvételek készítésekor sem sűrűn alkalmaztak külön mikrofonokat a koncertterem (vagy a stúdió) hátsó traktusában a teremakusztika rögzítéséhez, inkább csak a hangmérnöki munka eredménye tud lenni, ha valamennyi illúzió megmarad az eredeti koncertterem akusztikájából, - no persze ennek az esetleges (!) illúziónak otthoni reprodukálását valóban megkönnyítik a hátsó csatornák-hangszórók, - de megér ez ennyit? Vagyis, ha hangfelvételt hallgat otthon az ember, akkor talán inkább a szobaakusztika lehet képes elsősorban a koncertterem akusztikájának illúzióját kelteni, illetve rásegíteni a felvételben esetleg meglevő akusztikai illúziókra (allúziókra) - mondom ezt úgy, hogy én az otthoni zenehallgatásban a "süketszoba" híve vagyok.

    Ha tudtuk volna, hogy így belemelegedünk, átmentünk volna a hifi topikba a témával, helyette jól szétoffoltuk szegény fejhallgatós ropikot. :D

    (#49745) szakibá...: Bátor vagy, de nagyjából igaz is amit mondasz, nem csak logikus.

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák