Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz tknof1871 #20207 üzenetére

    LED-lámpa többféle konstrukcióban is létezik, de a szinusz hullámzása mindegyikben szűrt, valamilyen mértékben, ugyanis a LED olyan jól követi (ez nem izzószál, nincs semmi hőtehetetlensége), hogy szűrés nélkül tűrhetetlenül vibrál, még a 100 Hz hullámzás is (második ábra). Az első ábra 50 Hz-es, félhullámot kihagyó változata, azt ne tudd meg, nagyon vibrál.

    De ez nem is így működik, vasmagos trafó nyilván nem fér bele a lámpákba, a kapcsolóüzemű driverek 60-80 kHz frekvencián működnek, a bemeneten 100 Hz, kondenzátorral pufferelt jelforma van, amiben keletkezik ugyan hullámzás, de azt tovább mérsékli az aktív áramgenerátor áramot stabilizáló működése.

    Az egyszerűbb, kapacitív előtétes lámpáknál viszont a 100 Hz hullámzás érvényesülne, de azt pufferkondenzátorral szűrik. Hogy mennyire, ebben lehet némi spórolás, amitől vibrálhat.

    Van lineáris (disszipatív) áramgenerátorral szabályzó lámpa is, ahol a szabályzásnak lehetnek bizonyos korlátai, de még ez is tűrhető talán, vibrálás szempontjából.

    #20205 macilaci78

    LED-tápegység és PC-táp működési elve azonos, hálózati frekvenciára nem érzékeny, 50 vagy 60 Hz sem számít, miután egyenirányításra kerül.

    Szinkron vagy aszinkron motorok fordulatszáma a frekvenciával arányosan változik, tehát 50 Hz helyett 60 Hz már észrevehető, de 49-51 Hz semmi lenne, de ez sincs, hiszen a hálózati frekvenciához digitális órát lehet igazítani, ma már. Ha van is néha minimális lassulás, azt később egy kis gyorsulás kompenzálja, vagy fordítva. (Régen a KGST-hálózat nem volt stabil, akkor én is egy kvarcvezérelt áramkört építettem az órás rádiómba, hogy egyáltalán használható legyen.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák