Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DarkByte

    addikt

    Én is lakás vásárlás előtt állok, viszont még se család, se barátnő nincs a látóhatáron. Úgy is mondhatnám CSOK a családnak. E-nélkül szeretném valahogyan megoldani a dolgot.

    Jelenleg az OTP-nél van lakástakarékom 2010 óta. Bármikor kikaphatom, csak a 3 hónapos kiutalást kell megvárni ha nem akarok 3% büntipénzt visszafizetni a banknak az azonnali kivételért.

    Mindenki a környezetemben a Fundamentát stromfolja, mert hogy annak fix kamatozású a hitelje.
    A kérdésem az hogy valahogyan lehet-e konvertálni az OTP-s lakástakarékot Fundementás azonnali lakás hitelre vagy ez nettó hülyeség most már? Az OTP-s lakáshitelekről ma voltam bankban érdeklődni és csak olyan van ami 5 évig fix kamatozású, utána beüthet a shit-tornado. Esetleg ügyeskedni lehet hogy az 5 év utánra redukálni minél jobban a fennmaradó összeget (például egy kiegészítő lakás takarékkal amit utána bele lehet forgatni a hitel törlesztésbe).

    Fogok beszélgetni hamarosan egy Fundamentással is erről az egészről, de kíváncsi lennék Ti mit gondoltok róla.

    Köszönöm előre is! :R

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    Ma voltam Fundamentás ügyintézőnél, összevetni az OTP-s ajánlattal amijük van.

    10M Ft-os hitelt kellett összelegózni az ürgének azonnali indulással 10 évre, mivel ugye most nem náluk van megtakarításom. Végül is azt hozta ki hogy jobban járok ha három megtakarítási számlát nyitok. Kettőt úgy hogy szüleim a kedvezményezettek és ők elajándékozzák nekem (akár most is megnyithatom még keresem a lakást), majd amikor megvan a lakás kiutaltatni az OTP LTP-t és megnyitni a harmadik Fundamentásat. Ez a három adna össze 9,66 milliót. Az első 4 évben havi 100 után havi 115 ezer forintos díja lenne és rövidül a periódus, plusz amit nem teljesen értettem hogy a végén még 800 ezer forint is akkumulálódik amit fel lehet használni lakásfelújításra, stb. Az első 4 évben mind a háromra jár az állami támogatás. Mindez persze most teoretikus mert nem tudom még a lakás végösszegét de a jelenlegi piaci árak mellett valahol 10-14 millió között van az a lakás ami érdekelni fog.

    Nekem ez így első blikkre jónak tűnik (bár azt megkaptam hogy ha van ennyi megtakarítási lehetőségem akkor miért nem évekkel ezelőtt kerestem meg őket ezzel, de sajnos ez már így alakult). Kíváncsi lennék hogy mik a rejtett buktatók, ha vannak. Azt tudom és ezt össze is írtuk hogy az OTP-vel ellentétben itt minden járulékos költséget nekem kell kifizetni a hitel ügyintézéssel kapcsolatban. Kb. 210 ezerre számoltam most (adásvétel ügyvédi része, földhivatali ügyintézés, értékbecslés, közjegyzői díj, jelzálog bejegyzés), plusz durván egy 100-as megkötni a három lakástakarék számlát. Illetve van egy folyósítási jutalék amivel csökken a kiutalt hitel összege (-100 ezer körülbelül). És még erre jön a NAV-os illeték amit egyébként nem tudtam hogy kamatmentesen lehet 12 hónap alatt törleszteni.
    Nem olcsó, de a fix kamat miatt nekem úgy tűnik még így is megérheti.

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    válasz Apollo17hu #6451 üzenetére

    Az OTP LTP feltörése miatt a három hónapot ígyis-úgyis ki kell várnom egyébként. De én is inkább 4 hónappal kalkulálnék. Viszont még keresem a nekem tetsző lakást, ez egyelőre csak információ szerzés.

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    válasz Apollo17hu #6453 üzenetére

    A forint hiteltől félek és még úgy is inkább a Fundamentát vállalnám be hogy az valamivel drágább az azonnali mivolta miatt. Az OTP azt hiszem az évente változó kamatos hitelnél ígért 4% körül első évre, az 5 évig fix majd változónál első öt évre közel 5%-ot ha jól emlékszem (de most nincs nálam az ajánlat, ha gondolod megírom este ha kezemben lesz).

    Viszont ahogyan hallottam a forint hitelek most borzasztóan alul vannak árazva és bármikor emelkedhet a kamat akár duplájára. 10-15 évig nem kívánok rettegni emiatt, igaz további megtakarításokkal le lehetne vinni a maradék hitelt az 5. év végére. Persze nem hiszek már a mesében, nem értek hozzá hogy a Fundával mit csinálhat az állam ha úgy tartja kedve, gondolom ott is lehetne még szívatóroller. De most úgy gondolom biztonságosabb ott kötni. Persze mondjátok ha el vagyok tévedve. Körülbelül ennyi a tudásom amit eddig itt leírtam, amivel igazság szerint továbbra is ott vágnak át ahol akarnak. :(

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    Voltam ma édesapámmal egy ingatlannál. Nagyon tetszik, a pár negatívumát ellensúlyozzák a pozitívumai. Szóval már ott tartottunk hogy mondjuk árat. Mondtam egy árat, a szokásos 10%-os alku és teljesen elutasítást kaptam. Arra számítottam hogy az alku egy két oldalú dolog és majd mond a másik fél egy másik árat és szépen lassan közelítünk. Mondjuk az eladó egy idős hölgy és látszólag nem volt képben mit is kellene ilyenkor csinálni és az ingatlanos próbálta mederbe terelni a dolgot, de végül rávette az ingatlanos hogy átgondolja az árat és jövőhét elején folytatása következik.

    Most azon parázok hogy nem-e van valaki aki a teljes árat leteszi és viszi, de igazából ezzel sok mindent nem tudok kezdeni, mert ígyis-úgyis alkudtam volna.

    Most én rontottam el valamit, vagy csak kifogtam egy nem szerencsés partnert és csak ki kellene várnom hogy belátja hogy amit mondtam árat az amúgy nem volt inkorrekt alku kezdésnek? :F

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    Köszönöm a válaszokat! :R
    Igen, alapvetően én is ezrét aggódom a folytatásért mert mindenütt ezt olvasom hogy iszonyat gyorsan elvisznek mindent (Szeged egyébként).

  • DarkByte

    addikt

    Írjuk épp a lakásvásárláshoz a szerződést. Az lenne a kérdésem hogy a Funda alapértelmezett beállítása hogy a 10% amit befizetek indulásnak az 60%-ban foglaló és 40%-ban előleg.

    Ez ha jól értem (és itt kellene fixme ha valamit nem tudok jól) az alábbit jelenti:
    - ha az én hibám miatt nem sikerül a vétel, akkor ugyanúgy a 100%-ot buktam.
    - ha az eladó miatt bukik az egész, akkor a 60% dupláját, vagyis az eredeti ár 120%-át kell nekem visszafizetnie.
    - ha harmadik fél miatt nem megy végbe a dolog (pl. értékbecslő kevesebbre méri fel a lakást és így a hitel összeg már nem lesz elég a lakás árához), akkor nekem ha jól gondolom a foglaló és az előleg is visszajár (tehát a 100%-os összeg).

    Miben rosszabb ez mint ha 100% foglalóként van feltüntetve, azon túl, hogy ha az eladó miatt hiúsul meg a vétel, akkor 200%-ot kapok vissza, szóval jól kiba**ik az eladó magával? Ezen túl nekem van még valami hátrányom ebből?

    [ Szerkesztve ]

  • DarkByte

    addikt

    válasz DarkByte #7252 üzenetére

    Ja igen, a második opciónál nyilván még az előleg is visszajár ugyanúgy, tehát az eredeti ár 160%-a jár vissza ha az eladó miatt nem sikerül, elvileg.

  • DarkByte

    addikt

    válasz axioma #7254 üzenetére

    Egyébként közben elértem a tanácsadót és megerősítette hogy így van ahogyan mondom. Annyi különbséggel, hogy ha harmadik fél miatt hiúsul meg a vétel, akkor szoktak bánatpénzt is megfogalmazni, és a foglaló+előleg visszajáróból ennyi az eladónál marad.

    Ez csak azért zavar, mert ha felmérik a lakást, az nem ér annyit amennyiért az eladó árulja, viszont én emiatt nem tudok elég hitelt felvenni, akkor azért miért engem "büntetnek"? :F De ismerősöm azt mondta a bánatpénz rész nem kötelező, ezt ki lehet szedetni.

  • DarkByte

    addikt

    válasz attiati #7258 üzenetére

    Vagy inkább csak drágább lakást akarok venni mint amit eredetileg terveztem, mert azon az áron semmi értelmes nincs a jelenlegi túlárazott CSOK-os világban. De szerintem nem lesz gond vele, nem tartom irreálisnak az összeget, főleg azok után amiket megnéztem előtte. És amúgy elég jó kondíciókkal bír az ingatlan, kb. azt lehet felróni negatívumnak hogy nincs konyhabútor. Méretre is a 15 millióért árult tetőtériek felett van 30nm2-el és csak 2 millióval drágább és ez nem tetőtér.

    Fundázom amúgy, nem bank. Jövedelem igazolás alapján már jelezték hogy ezt igen jó eséllyel meg fogom kapni. Talán úgy van náluk, hogy a havi kereset felénél több nem lehet a hitel havi törlesztője. Nálam ez most konkrétan a harmadát sem éri el. Inkább az a bibi, hogy így hogy évekig spóroltam is több önerő kellene még és akkor tudnám kompenzálni ha még van ilyen variálás. De sajnos ennyi van. Viszont szerintem így is meg kell hogy legyen.

    concret_hp: kiderült hogy ez a bánatpénz azért van, mert a kisebbik ingatlanirodák megkötik az eladó kezét, hogy ha 3. személyes okból kifolyólag nem jön össze a vétel (pl. Funda elrontana valamit), akkor nem adhatják vissza a foglalót, mert akkor nekik is vissza kellene adni a jussukat. Ezt a bánatpénzt úgy szokták meghatározni hogy az ingatlanost pont fedezze ebben az esetben is, és akkor mindenki nyugton van és mint vevő sem bukom el a teljes 10%-ot, csak egy kisebb részét. Ez egy védőháló igazából.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák