Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Ez normális, ne aggódjak, vagy beavatkozást igényel? Eddig nem csinálta, gondolom a reggeli -24°C segített neki... nap közben se dobta le a szakállát, és éjjelre még hideget mond az előrejelzés. Westen Boyler digit 240/40 Fi van a végén. Köszönöm a választ :R

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Engedjetek meg egy kérdést gázszerelés témában... jelenleg egy négy égő+sütő szabadon álló gáztűzhelyünk van (össz. 9,8kW±8%, tehát akár 10,6kW is), de a kb. 35 éves konyhaszekrény cseréje miatt rövidesen beépítettre fog sor kerülni. Mivel sütőből elektromost szeretnék, így "felszabadul pár kiloWatt" -- vajon van lehetőség ötégős főzőlapot (össz. 10-12kW) legálisan beszereltetni anélkül, hogy a tervet át kellene variálni? Ha nem, akkor olyan négy égőset, amiből az egyik wok (8-9kW)? Vagy onnantól kezdve, hogy beépített, mindenképp új terv kell? Azért lenne fontos előre tudni, hogy miképp tervezzem a pultot, szekrényeket. Köszönöm! :R

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv! Adva egy egyszintes vályogház ("kádárkocka"), régimódi fűtéssel (colos vascső megy körbe a falakon, a padlótól nem sokkal feljebb). Épített zuhanykabint kell rittyentenünk minél előbb, de lehetőleg holnapi nap végére el kell készüljön az aljzata, szóval a csövek átpakolászása szóba se jöhet. Ezzel ugye annyi a bibi, hogy a zuhanyon keresztülmegy a fűtéscső... amikor a fűtés készült, akkor még kád volt, azzal nyilván nem volt baj, aztán sima zuhanykabin tálcával: lett hajtva lemezből egy kis lépcső, ami körbe lett csempézve -- ez kerülte meg a fűtéscsövet. Ez még önmagában nem lett volna rossz, teljesen jól tette a dolgát, de már nem szeretnénk újra kialakítani, mert alatta a cső és a fal elég furcsa állapotba került az évek folyamán: a cső kimászkálta a falat, a falban feljött valami jószág (szerintem egér), ami telehordta mindenfélével a lemez és a cső közötti teret.

    A kérdésem csak annyi lenne, hogy ilyen esetben mivel lehetne leszigetelni a két fűtéscsövet, hogy a víz ne áztassa el a falat? Esztétikum nem különösebben számít... viszont szempont, hogy a cső mozog, ahogy melegszik-hűl, így én első körben valami gumiharangra gondoltam, amit felszilóznék a csempére meg a csőre. Gondolom nem én vagyok az egyedüli, akinek ilyen baja van -- nincs erre véletlenül valami tökegyszerű kész cucc, amit meg lehet venni a szerelvényboltban/tüzépen? :B

    Köszönöm a segítséget!

  • spidersoft

    senior tag

    válasz bbmt #70581 üzenetére

    Mert a HTML-be beágyazott jpeg képeknél a böngészők túlnyomó része nem foglalkozik az exifben tárolt forgatás paraméterrel, hanem kiteszi a képet úgy, ahogy a képfile-ban van. A forgatást a kamera az exifbe tárolja, és nem magát a képet forgatja el. Ha kinyitod a képet új lapra (kép megjelenítése vagy hasonló helyi menüponttal), akkor ott már rendesen fog állni, mert nem lesz HTML-be beágyazva. Mondhatni tízéves probléma, ennek ellenére valamiért mégsem törődnek a dologgal a böngészők fejlesztői, pedig mostanság, hogy már lassan az éticsigának is okostelefonja van, ami exifbe rakja a forgatási infókat, időszerű lenne :U

  • spidersoft

    senior tag

    Üdv!

    Földelés nélküli random alu vezetékkel szerelt vályog ház, pár éve telepítve lett lakáselosztó, szépen apránként költöznek bele a helyiségek... A konyhába le lett hozva egy 5x2,5mm²-es kábel, amiről mehetnek a konyhai gépek: mosogatógép, mosógép, elektromos sütő, vízforraló, mikró, ez-az... mivel sok a nagy fogyasztó, így a szekrényből közvetlen három fázis lett lehozva. Nyilván fi relé se ártott volna, de örülök, hogy földelés lesz a konnektorokban...

    Szóval a probléma következő:
    Elektromos szekrény, három kismegszakító.
    Onnan az öteres kábel le a konyhába.
    A fázis a fekete, barna és szürke vezetőn megy.
    Ha felkapcsolom a feketének megfelelő kismegszakítót, akkor a barnán és szürkén nem jelentkezik feszültség.
    Ha felkapcsolom a barnát, a feketén megjelenik ~100V, de a szürkén nem.
    Ugyanez, ha a szürkét kapcsolom fel: a feketén ugyanúgy ~100V, a barna feszültségmentes.

    A feketén lévő ~100V-ot próbaként beterheltem 100kOhm-mal, aminek következtében leesett a feszültség 8V-ra...

    Először bekötve tapasztaltam a jelenséget (derengett a fázisceruza ott, ahol nem illett volna neki), de utána kikötöttem a wagokat és a csupasz vezetékvégeken is ráellenőriztem, úgy is jelen volt (tehát öteres kábel jön a kismegszakítóktól a szerelődobozig, toldás nélkül, és ott nincs rászerelve semmi).

    No, ez mi lehet? :) Megsérült valahol a kábel? Vagy az egymás mellett haladó vezetők indukálják? Ha utóbbi, akkor a fekete miért nem indukál rá a barnára vagy a szürkére? Valami nedvesség vagy efféle okozta átvezetés? Ha az, akkor visszafelé miért nem történik meg? (barnából feketébe átvezet, de feketéből barnába már nem).

    Bele lett húzva MÜ III-as csőbe, hogy ne közvetlenül a kábelt kelljen rögzíteni a padláson (így nem nyomódik annyira a PVC), illetőleg a födémben acélcsőben lett elvezetve, hogy ne rágja meg semmi (a padláson előfordulnak egerek, nyestek...). A csövön nem látok sérülést.

    Előre is köszönöm az ötletet :)

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz gerisz23 #81379 üzenetére

    Külön-külön megjelenik, igen. A számomra érthetetlen hiba miatt egyszerre még nem mertem... :D

    Szóval a fekete vezetőn (amin megjelenik a 100V), ott is tud lenni rendes, terhelhető fázis, ha az ő kismegszakítóját tolom fel. Ilyenkor a barna meg a szürke feszültségmentes (nincs rajta a 100V se -- ezért nem értem... olyan, mintha csak egy irányba akarna szivárogni... félvezető nyestnyál?...). Csak a kábel tud szivárogni valahol, mert a a fekete vezeték (amin a 100V van) egyik vége a konyhában szabadon fityeg, a másik meg be van kötve a kismegszakítóba. Toldás a kábelben nincs...

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz pjen #81382 üzenetére

    jogos :K ha lezajlik a főzés, csinálok áramszünetet és megnézem. ha ott is megjelenik, akkor a kismegszakító húz át vagy oldalra a másik kismegszakítóba, vagy a DIN sínre. Elvileg egyiknek se volna szabad megtörténni... :D arra gondolok még, hogy pár hónapja volt egy villám, ami pár házzal odébb csapott be és az egyik fázison lévő dolgokat elkormolta az utcában mindenütt, lehet a kábelnek is odavágott, vagy a kismegszakítónak. A multiméterem elvileg elmér 60 MOhm-ig, de az ő aprócska feszültségén nem biztos, hogy jelentkezik átvezetés...

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz sketchifun #81383 üzenetére

    A fekete vezeték mindkét végét felszabadítottam (egyiket kiemeltem a kismegszakítóból, a másikat kivettem a wagoból), feszültség alá helyeztem a rendszert: a fekete vezetékben ugyanúgy megjelent a delej... a lekapcsolt kismegszakító végén nem, így valószínűleg nem ott a hiba. A fekete vezeték és a másik négy között 200MOhm-os méréshatárban sem mérek átvezetést (tehát a föld és nulla felé sem), persze a kicsi feszültségen, amit a multiméter diktál... majd próbálok szerezni valahonnan egy erre a célra alkalmas gépet kölcsönbe (vagy szakembert, aki rá tud mérni), mert így, hogy egy kábel mindkét vége szabadon van, és mégis feszültség van benne, nem alszok nyugodtan... nem szeretnék lakástüzet.

    Ugyanezt megjátszottam kíváncsiságból a szürke és a barna vezetékkel is: hiába adok a feketére feszültséget, a mindkét végén megszabadított szürke vagy barna vezetékben nem mérek feszültséget. Ez ugye egy öteres kábel, mindhárom fázis egymáshoz közel fut egy bontatlan burkolatban... sérülést nem láttam rajta, ahogy végigfutottam a padláson a kábelt. Szóval nem értem.

    Ha van ötleted, hogy mi okozhatja ezt, akkor szívesen meghallgatom. Én a múltkori villámra tippelek, hogy valamit összekócolt a PVC anyagszerkezetében :) 100kOhm-mal terhelve ezt a kósza 100V-ot (dugvillába beleraktam egy ellenállást), a feszültség leesik 8V-ra, szóval teljesítményt nem tud leadni (fél milliwatt, ha jól számolom), de nem hagy nyugodni, lehet később "utat nyit" magának az ionizálás. Nem esne jól most kicserélni 15m kábelt, de ha muszáj lesz, hát muszáj lesz. Előtte azért nyilván jó lenne rámérni, hogy a kábelnek van-e valami baja, vagy ez most mi. :U

  • spidersoft

    senior tag

    válasz gerisz23 #81391 üzenetére

    Lemértem szigetelésvizsgálóval: föld-szürke, föld-barna és barna-szürke párosok között nagyjából 200MOhm, míg a többi verzióban nagyjából 600MOhm lett az eredmény. Emlékeztetőül: ha a fekete vezető mindkét vége szabadon van, rajta akkor is világít a fázisceruza, ha vagy a szürke vagy a barna vezetőre fázist kapcsolok, ez volt az eredeti bajom (míg ha csak a feketére kötök fázist, sem a barna sem a szürke nem világít), meg az, hogy beküldött a villám úgy a harmadik szomszédba, és ezen a kábelen, nemtom melyik fázisvezetőn volt egy telefontöltő, amiről lerobbant a kalap, így gyanúsnak tartottam, hogy lehet baja a kábelnek). A kábel kb. 15m, amiből 3m a falban fut (legyen mondjuk 25°C, a többi része műIII csőben a padláson (legyen mondjuk 50°C, de én abba a pokolba fel nem megyek hőmérőzni...). Szóval 0,003km 25°C, míg 0,012km 50°C... szóval rosszabb esetben mértem 200MOhm-ot, ami két soros szakaszon oszlik meg: a falban lévő hűvösebb és a padláson lévő meleg szakaszon. Mivel nem találtam sem képletet, sem 40°C fölötti n tényezőt, így marad az, hogy a padláson biz' 40°C van :D

    Noszóvalakkor.

    Számolja ki, aki matematikus :D

    (elkezdtem, kétszer elrontottam, ennyi pont elég vasárnapra)

    Egyszerűsítek inkább: nem érdekel más, csak hogy van 12m 40°C-os kábel. Mivel az n tényező és a hossz aránya miatt kb. ötvenszerese a rövid, hűvösebb kábel ellenállása ((36,5 / 2,9) * (12 / 3)).

    Szóval a falban nincs, de van a padláson kábelem :DDD amin mértem 200MOhm-ot.

    R = 200MOhm * 0,012km * 36,5(kisnyúl. gondolom 1/km)

    R = 87,6 MOhm.

    Minimum 50-nek kell lenni, tehát jó vagyok.

    Mivel a padláson nem 40 fok van (n=36,5), hanem legalább 50 (a cserép alatt a szelemeneken közlekedik a kábel), ott meg a görbét nagyjából követve olyan 200 az n értéke (az előző fokértékhez képest random valami hasonló mértékben nő, ami átlag 1,18 körül van), így máris 480 jön ki, ami pláne jó.

    A tudományt meg innen nyúltam.

    a mérést így végeztem:
    - műszer COM portja földpontra csatlakoztatva a kábel bőréből előbúvó, fal felé lopózó kóbor szivárgások megregulázása üdvéért)
    - a két mérendő vezetéket összeérintettem minden mérés előtt (ha már belemértem a kábelbe, akkor itt mindig előbúvott egy pici, de figyelmen kívül nem hagyható szikra, merugye a kábel mint kondenzátor... jó messze lévő fegyverzetek, oszt mégis), majd a két vezetőt rátettem a műszer L és N mérővezetékére
    - mondtam neki, hogy mérjed, megállt a szám valahol, leolvastam.
    - a mérést 500V-on végeztem, majd megismételtem 1000V-on is, hadd szokja: az eredmény nagyjából ugyanaz (200MOhm helyett 191-3 környékén állt meg, és a 600 is csak párral lett kisebb).

    Ha valami nem így van, nem jól számoltam, nem jól mértem, vagy nem jól gondolkoztam és mégse jó az eredmény, akkor kérlek javítsatok ki! Köszönöm a rávezetést :R

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz YAS-dude #81607 üzenetére

    Sanszos, csak a körülményeket tekintve nem hagyott nyugodni :) De továbbra se tudom, hogy jól mértem-e, illetve amit mértem, jól értékeltem-e ki, nem vagyok villanyszerelő :D Gondoltam hátha itt majd lesz valaki :U

    (#81608) gerisz23: a kábel háromnegyede ebben a kánikulában a cserép alatt megy tíz centire. Szerintem minimum 50°C lehet ott, lehet több is. A kábel mindkét vége le volt kötve (azaz mind a tíz pontja levegőben volt). Néhány nappal ezelőtt is rámértem, akkor nem volt még kánikula, borús idők voltak, 25°C környéke, akkor 5-600 környékén volt a kis érték, a nagy 1500 körül, viszont azt az értéket nem tekintem mérvadónak, mivel akkor még nem tudtam, hogy a COM-ot a földpontra kell csatlakoztatni a kábel külső szigetelőjéből szivárgó áram kikalibrálása okán, a műszer gazdája csak annyit mondott, hogy ezt a két pontot (L és E) a két mérendő vezetékre, oszt kész, kézikönyv meg nem volt a csomagban, és csak később olvastam a neten, hogy a COM-ot vagy a mérendő készülék házára vagy beépített kábel esetén a földre kell kötni.

    [ Szerkesztve ]

  • spidersoft

    senior tag

    válasz gerisz23 #81608 üzenetére

    (lejárt a módosítás) Szóval így mértem:
    Lakást feszültségmentesítettem (villanyóra kismegszakítók lelökve, ennyit tudtam tenni...).
    Adott egy öteres kábel.
    A lakáselosztóban felszabadítottam az öt vezetékvéget.
    A kábel a konyhába megy közvetlen, toldás nélkül, ott a kötődobozban felszabadítottam a másik öt véget.
    A műszer COM-ját rákötöttem a lakáselosztó föld csokijára.
    A kábelben lévő két-két eret vizsgáltam a műszer L és E aljzatába dugott mérőzsinórral.
    A kábelben van zöld-sárga, kék, fekete, barna és szürke szigetelésű vezeték.
    Ezek közül a kisebb, kb. harmadannyi ellenállást a zöld-sárga és barna, zöld-sárga és szürke, valamint barna és szürke párokon mértem, a többi variációban (pl. zöld-sárga és fekete, vagy barna-fekete, vagy kék-fekete) a háromszoros értéket.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz gerisz23 #81611 üzenetére

    1000V-ig ment a műszer :) De nagyon meleg van a cserép alatt, úgy látom, hogy nagyon befolyásolja a hőmérséklet a szigetelési ellenállást, szóval 25-30 fokon ennek biztosan a többszörösét mértem volna.

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Atomgeszi #81613 üzenetére

    az baj, hogy negyedszerre se tudtam elolvasni, hogy mi van odaírva kék alapon szürkével? :((( szerintem ezennel elérkezett a nap vége... :O

  • spidersoft

    senior tag

    Mivel a fürdő igen kicsi (~1,5x2,5m), így sehol nincs megfelelő falfelület, egy egészalakos tükörre meg szükség lenne. Kézenfekvőnek tűnik, hogy az ajtón pont van annyi hely... :D Gondolom az ajtó mocorgása miatt célszerű valami rugalmas ágyba ragasztani a tükröt... a fürdőben nem szokott nagy huzat kialakulni, ha be is húzza az ajtót, nem csapja be még annyira se, hogy a zárnyelv beugorjon. Az ajtó valószínűleg elbírná, békebeli zsanérok tartják, nem ez a manapság divatos apró vackok :D Próbált már valaki effélét? Köszönöm a segítséget! :R

  • spidersoft

    senior tag

    válasz Met #81890 üzenetére

    Ikea innen nagyon messze van, úgyhogy valami helyi megoldásra lesz szükség :) Ha üvegesnél csinálom, akkor ott is kockáztassam így fel? Szállítás miatt gondolom érdemes... vagy lehet nagyobb darabokból is? Egyben nem tudjuk elhozni sajnos, szállíttatni kell... úgy volna az igazi, nem? Vagy nem zavaró az összetétel? Könnyű felrakni úgy a darabokat egy ajtóra, hogy tökéletesen sík legyen, ne legyen torzítása?

  • spidersoft

    senior tag

    válasz BullZeye #81924 üzenetére

    Csak laikusként, nem értek hozzá, de ott olyan kéményhatásnak kéne lenni, mint az állat... ha nincs, akkor lehet, hogy a tetőn nincs jól kialakítva a vége, vagy az épület építése óta készült valami más magas létesítmény a környéken és szélárnyékba került a kürtő. Szerintem csak oda kéne rá egy kis magasítás, oszt meg lenne oldva.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák