Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12600 üzenetére

    Én vennék egy gázkazánt is, amit bekapcsolhatok ha pár napra elmegyek otthonról vagy lebetegednék, akkor is legyen fűtés.

    16-os cső elég ha van puffertartály is, csak a radiátorszelepből (alul-felül) olyant vegyél, ami legalább olyan keresztmetszetre kinyitható, mint a press-es csövek toldóinak a belső átmérője.
    Tervezésnél meg gondolnék arra, hogy később egy faelgázosítós kazán bekerülhessen.

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12602 üzenetére

    16-os mindenhova, mert elég és könnyen tudsz vele dolgozni.
    Puffertartály a kazán mellett, szigetelve 5cm ásványi alapú gyapottal, nagyságát kérdezd meg egy boltban, esetleges meleg víz készítés vagy napkollektor rásegítés későbbi lehetősége miatt.

    Keringető szivattyú 2db párhuzamosan bekötött Grundfos, az egyiket megveszed most, a másikat jövőre. Azért kell kettő, mert ha az egyik leállna, akkor ne legyél bajban.

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12600 üzenetére

    Teljesen megáll a lábán az elképzelésed.
    Igen, szoktunk henko-val fűtést szerelni - kiválóan alkalmas rá. A méretezés sem rossz. Gerincnek talán ha vastagabbat teszel, akkor hidegebb időben gyorsabb lesz a vízszállítás, de így is jó.
    Jómagam a rezet azért nem szeretem, mert óriási hővezető, inkább az ember még a műanyagot is leszigeteli ott, ahol nem akar fűteni - pl pince, garázs, ha lent van a kazán.
    Egy dolgot nem értek, vagy Te nem tudsz jól:
    Írod, hogy vegyes tüzelésű kazánt építel be. Eddig jeles, és világos. Aztán írod, hogy a kazánba a gázt szakember köti be. A vegyestüzelésű kazánba nem kötünk gázt. Ha gázkazán, akkor engedélyeztetni kell, kilincselni fizetni bő kézzel mindenhova. A vegyestüzelésű kazán nem azt jelenti, hogy fűthetünk benne fával, egyéb szilárd tüzelőanyaggal is, és gázzal is - sokan így vélik pedig, de ilyen nincs, mert más kémény kell a gázhoz, más a fához - hanem azt jelenti, hogy fával, brikettel és szénnel egyaránt fűthető. (A kandalló például csak fával fűthető, a széntől szétolvadna.)

    Tömegek (jómagam is) most cserélték a gázkazánjukat ki vegyes tüzelésűre, mert nagyon drága lett a gáz.

    Ha nagyobb radiátort teszünk be, az nem szokott baj lenni. Beállítható, hogy mennyire fűtsön.

    Hőcserélővel nem kell foglalkoznod. Ha gázkazánt veszel, ha vegyes tüzelésűt, abban már benne van a hőcserélő.
    Keringetőt akkorát veszel, amekkora csőre akarod szerelni. Kisebbel leszűkíted, nagyobb meg felesleges. Pedrollo-t javaslok, vízben úszó, kifizethető és megbízható. De ez a keringető kazánfüggő, mert ha veszel egy vaillant, vagy egy junkers gázkazánt, abban valószínűleg a keringető is benne lesz. A vegyes tüzelésűbe nem szoktak ilyet integrálni.

    És igen, ha már szereltél vizet, a fűtés szerelése semmiben nem különbözik attól. Menni fog.

    Végül is nem tudom, milyen kazán is lesz, de ha vegyestüzelésű (én magamnak erősse arra szavaztam), akkor érdemes beruháznod még most egy nagyobbacska puffertartályra is, hogy reggelre ne legyen hidegebb a lakás, mint amit te szeretnél.

    Nem szóltál két dologról:
    1 - Nyitott, avagy zárt rendszerű központi fűtést akarsz építeni? Előbbihez kiegyenlítő tartály, utóbbihoz tágulási tartály dukál.
    2 - A radiátorokra érdemes thermo-szelepet, ill thermo fejet szerelni. Menni fog nélküle is, de ezt nagyon meghálálja.

    Ha gázkazánban gondolkodsz, akkor két rendszerű közül választhatsz:
    1 - kéményes, ehhez alucső kell, v spirálcső kémény gyanánt - magában, vagy meglevő kéménybe dugva.
    2 - parapetes, ez kintről szívja a levegőt, és kintre küldi a "füstöt" látszólag egy csövön, valójában cső a csőben. Kidugjuk a falon, és kész a kémény. De hogy ne legyen ilyen egyszerű, szabvány köti gúzsba a kezünket. Nem lehet közel a szomszédhoz, nem fújhat fára, éghető anyagra, nem lehet ablak alatt.

    Aztán vannak az ún. kombikazánok, amik a használati melegvizet és a fűtést oldják meg egy lánggal.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12602 üzenetére

    Puffer a 90m2-re vagy 800 literes legyen. Tulajdonképpen minél nagyobb annál jobb.

    Ha 18-as csővel mégy, az nem baj. Amikor hidegebb az idő kint, akkor gyorsabban dolgozik.

    Van egy bagóért eladó gázkazánom. Két hónapja még ment, most kint veri az udvaron az eső.
    Eszem ágában sincs nekem tartaléknak a gázkazánt beszerelni, örülök, hogy kidobhattam. Ha elmennék, de nem megyek el, akkor fizetek valakit, hogy tartsa nekem fagypont fölött a rendszert.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12607 üzenetére

    "Ezekből állok le minden radiátorhoz egy egy T idommal."

    Briliáns!
    Így többkörös lesz a rendszer, és tetszés szerint állíthatod be minden helyiség hőjét akár szinkronba, akár "aszinkronba" - nem függ senki senkitől.

    A gravitációs rendszer lényege, hogy a melegvíz magától fel tudjon menni, a hideg pedig lejönni. Ehhez kicsit vastagabb csövek kellenek, és a víz útjának közvetlennek kell lennie le-fel. De még mindig olcsóbb, mint negyvenezerért mégegy keringetőszivattyú - amiből persze tényleg kettő kell, ha puffertartályt is közbeiktatsz. És nem is ezmiatt jó a gravitációs rendszer, hanem amikor megrakod éjszakára a kazánt, lefekszel alunni, a villany pedig elmegy úgy, hogy nem is tudsz róla. És a kazán nem fő meg, szépen cserélődik benne a víz magától is. Ha itt jársz, megmutatom, mi a titka, hogy ne kelljen csapokat nyitogatni áramszünetkor.

    A kazán talán FÉG. Bőven kiszolgál 90 m2-t, itt többet fűtött. Kifogástalan. Azért dobtam ki, mert a kurvannyát a tigáznak, meg a gázbisznisznek. Az udvaron árválkodik a puffertatrály bolti ruhájában, egy kék nájlonban. 40-ért a Tied lehet, még a füstcső is ott van mellette. Már ígértek érte ugyanennyit, de még nem jöttek érte. Aki hamarabb viszi, azé lesz - nem tudok a kocsival rendesen hátra tolatni tőle, amikor meg akarok fordulni az udvaron - de még hogy én, a feleségem, aki ugye nőből van...

    Van vagy öt olyan ismerősöm, aki kicserélte a gázkazánt vegyes tüzelésűre, és a biztonság kedvéért meghagyta a gázkazánt is. De az elmúlt öt évben egyik sem kapcsolta be fél órára sem a gázkazánt. (Körbetelefonáltam őket, hogy most én mi a f@szt tegyek? Mennyit használják? Hát semmitse. Akkor meg minek? Szerintem te se fogod használni.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12608 üzenetére

    Úgy látom, nem nagyon kell magyarázgatnom, érted, tudod.
    A nyitott rendszerben nincs nyomás. Ha fő a víz, nem repül semmi sehova, csak rotyog a kiegyenlítőtartály. A kiegyenlítő tartályt a legmagasabb pontra kell tenni. Ez sokszor a padlás. Ott meg sokszor elfagy.
    A zárt rendszer később forr meg - nyomás alatt magasabb a forráspont. Jobban, hatékonyabban be lehet fűteni, de ha az megfő, hát akkor baj van. Hogy mekkora nyomáson menjen (nálam 1,5 bar), azt magad határozod meg azzal, hogy mennyire töltöd fel, ill hogy mekkora biztonsági szelepet csavarsz bele. Mehet akár 3 bar-ig. Egy villanyboyler pl zárt rendszerű, 1,5 bar-os rendszer. A fűtés ugyanez, csak nagyobban.

    (Egy beteg néni egy nyíregyházi lakótelepen úgy halt meg, hogy kilukadt a radiátor, és a nagynyomású forróvíz végzett vele. Nyitott rendszernél ilyen veszély pl nincs. ott lecsöpög a forróvíz a földre, és púpos lesz a parketta. De amikor egy zárt rendszer kilukad, akkor még főcsap sincs, spriccolni fog a víz.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12602 üzenetére

    Ha egy kört csinálsz akkor nem, de ha a csinálsz egy osztott és három kört, akkor a 16-os is elég.

    Zárt rendszer biztonsági szeleppel és tágulási tartállyal könnyebben kezelhető, mint a nyílt.

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12629 üzenetére

    Hacsak nem Szlovákiában élsz ez téged nem érint. :N

    A kéményt úgy tudom engedélyeztetni is kell. Bélelni viszont tuti, ami némi plusz költséget jelent a korábbiakhoz képest.

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12631 üzenetére

    Igen, régen csak a gázhoz kellett a bélelés, most már a vegyes tüzelésűhöz is előírás.

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12633 üzenetére

    Valamiféle fém cső kell a kéménybe, a megfelelő helyen biztosan megmondják pontosan milyen és az mennyibe kerül.
    Hogy miért van rá szükség azt meg nem mondom, nem tartozok az "okosak" közé, csak onnan tudok róla hogy a közelmúltban ketten is kéményt húzattak a családban.

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12636 üzenetére

    Én is így tudom, ha a kettő között eltér az áram, akkor leold, és ez az eltérési érték szokta jellemezni a fi relét. Ezért alkalmatlan az egész lakásba való beépítésre, mert porszívó, fúrógép stb nem fog tudni elindulni. Szóval Biker nem a védőföldre hanem a nullára gondolt. :R

    [ Szerkesztve ]

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • biker

    nagyúr

    válasz wrox #12646 üzenetére

    "Nem! A fi rele a fold fele folyo hibaaramot meri!"
    A fold fele nem csak a vedovezeton folyhat aram, hanem rajtad keresztul is, rossz esetben, ezt probalom megertetni, de nem megy...

    "Én úgy értem ezt, hogy ha a fázison amper megy, a nullán pedig nem megy vagy nem ugyanannyi megy vissza, akkor kapcsol le. Itt jön képbe a mA, ennyi a tűrése."

    Igen, de ismet kerdem, hova a retkes fenebe tunne a fazison folyo aram, ha nem a nullan megy vissza? A fold fele, mert a jelen fizika nem ismeri az elektronok kiparolgasat a semmibe
    Kezded erteni?

    "Hülyeséget én nem hiszem hogy adtam volna a szádba, te magad írtad, hogy a földelést nézi. Amúgy teljesen jól írtál mindent, csak arra volt reagálás, hogy a föld vezetéken folyó áramot figyeli, mert ez nem igaz. A földelésnek a zárlatnál van jelentősége, szerintem."

    Nem, a foldelesnek tobb ertelme is van, de nem fogom egy postba leirni mindet

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12627 üzenetére

    Már megírtam erre délután a választ, de elkérték a gépet befejezés előtt, és úgy kaptam vissza, hogy már nem találtam, amit szerkesztettem - most kezdhetem előröl.

    Látom, beledugtam a darazsat a füledbe ezzel a gravitációs dologgal. Ma trend, hogy eltüntetjük a fűtéscsöveket a falba, a padlóba, és sak a radiátor alatt látszik két kis rövid tizenhatoska. Nekem is tetszett, a másik lakásban ez van. Nem kell porolgatni takarítani, festeni, könnyű tőle meszelni - megvannak az előnyei. Ám megszerettem ezt a rendszert is, és az idő nekem azt mutatta, hogy nem zavarnak a csövek a falon. Okosabb rendszer ez szerintem, és kisebb odafigyelést igényel, arról nem beszélve, hogy nem kell berosálnom, ha elmegy az áram, és ezerrel megy a kazánban a tűz.

    "A gravitációs fűtés úgy kiépíthető, hogy fent megy mind a két cső, a jövő és a menő is?"

    Nem. A szivattyúval működni fog, de a gravitációt elveszíted azzal, ha felviszed az elmenő csövet. A hideg csöveknek a radiátorok aljánál nem szabad feljebb lenni, a meleg csöveknek pedig a radiátorok tetejénél nem szabad lentebb lenni. A bejövő melegvíz tehát mehet akár a plafonon is, vagy a padláson, az elmenő pedig akár a padlóban, vagy kétszintes házban az alsó szinten bárhol.
    Ennek a rendszernek a lényege az, hogy a melegvíz magától felfele vándorol, a hideg pedig lefele. Ha nincs akadályoztatva tehát a víz ebben a törekvésében, akkor már kész is a gravitációs rendszer.

    "Ilyenkor nem sorba szokták kötni a radiátorokat?"

    A radiátorokat soha nem szerencsés sorba kötni. Megfigyelheted minden sorbakötés nélkül is ott, ahol látsz jó hosszú radiátort, hogy a vége jóval hidegebb. A sorba kötött radiátor tehát nem más, mint a radiátor meghosszabbítása. Mire a végére ér a víz, már kihűl. Ha tehát egyiket a nagyszobába teszed, a másikat a kisszobába sorba kötve, és mondjuk a kisszoba felől érkezik a forróvíz, akkor a kisszobában meg lehet majd főni, a nagyszoba pedig hideg marad.

    "26-os csővel kivitelezhető a grav. fűtés?"

    Erre kicsit bonyolultabb a válasz. Megpróbálom a lényegét jól érthetően megfogalmazni:
    Az a szerencsés, ha minél nagyobb áteresztő képességű radiátorszelep van a radiátoron, ugyanis többnyire ez a legszűkebb keresztmetszet. Induljunk el tehát innen, és haladjunk most az egyszerűség kedvéért visszafele a hideg vízzel a kazán hőcserélője fele. Tehát a legtúlsó radiátortól indulunk a hidegvízzel a gyűjtőcső fele. Ez a cső már maga gyűjtőcső, vagy ha úgy tetszik, a gerinc legvége. Keresztmetszete legyen ugyanakkora, amekkora a radiátor szelepé. Haladunk így a következő radiátorból begyűjteni a hideg vizet. Az abból kijövő cső mérete megegyezik ezzel. A két víz, ha ugyanolyan keresztmetszeten folytatnánk a gerincet, nem férne el egymás mellett, épp a felére lecsökkenne a vízáram erőssége. Ezért a gerinccsövet most öblösebbel folytatjuk. Éppen akkorával, aminek a szállító képessége egyezik annak a két csőnek az együttes szállítóképességével, amiket eddig begyűjtött. Így haladunk a harmadik radiátorhoz. Itt ismét szélesíteni kell a keresztmetszetét a gerincnek. És mostmár akkorára, amekkorának a szállítóképessége megegyezik az eddig begyűjtött három cső együttes szállítási képességével. Gondolom, eddig érthető, és így már önállóan tudod tovább ragozni magadnak. Most megérkezünk a kazán közelében levő keringető szivattyúhoz, ami meghúzza majd a vizünket a kazán benenetébe.. Azt közbeiktatjuk, és itt jön egy kis csavar, amit kihagyok, de később, ha kéred, pontosan kitérek rá. A csövünk mellé párhuzamosan bekötjük a keringetőszivattyút, figyelve, hogy a folyásiránya a kazán fele mutasson. Nem árt innen a kazánig ismét öblösíteni kicsikét. Ezúttal más okból, nevezetesen azért, hogy amikor a szivattyú megindul, akkor ne rárántsa a hideget az esetleg forró kazánra, hanem csak szép kíméletesen tolja be. A csavarintás nem ez volt, ismétlem, azt kihagytam. Ezt a szivattyút a szobatermosztát fogja indítani, amikor a levegő a beállított érték alá hűl.
    Itt a kazán felmelegíti, és visszafele most eljátsszuk az eddigiek "reciprokát", a gerinc átmérőjét ezúttal folyamatosan csökkenteni fogjuk. Amikor megérkeztünk az utolsó radiátorhoz, kész a gravitációs rendszerünk. Ha nyomás alatt vagyunk, akkor tetszőleges helyre bekötünk párhuzamosan egy kompenzátor tartályt, ha nyitott a rendszerünk, akkor a legmagasabban levő radiátorból felviszünk egy csövet (Vagy ha már eleve fent van a főnyomócső, akkor annak a legmagasabb pontjából), és rákötjük a tágulási tartályt, amiben a víz szintjének mindenkinél magasabban kell lennie. A túlfolyóját elvezetjük a csatornába, ha az nincs, akkor jó lesz egy mezei diszperzites vödörbe is akár.

    Van ide még egy gondolatom számodra:
    Nagyon szerencsés, ha a lakás elosztása megengedi, hogy valahol középütt jöjjön fel a kazántól a gerinc, és ott ágazzon két (vagy akár több) körré. Így egyrészt még egyenletesebb a hőelosztás, másrészt pedig nem kell ezt a gerinc-tágítás dolgot a fizikai fájdalomig ragoznunk. A forróvíz cső kazánhoz közeli pontjára felteszünk egy biztonsági nyomásszelepet zárt rendszer esetén, alá egy vödröt, vagy be a csatornába, és lehet begyújtani.

    "Ha van puffer tartály, akkor pontosan hogy is kell kinéznie a rendszernek? "

    Gondolom, amit az imént építettünk virtuálisan, még a fejedben van.
    Most elvágjuk a nyomócsövet a kazán felett. Ezt rákötjük a puffertartály felülről második csonkjára. A legfelsőt pedig odavezetjük a nyomócsőhöz, ahol azt most elvágtuk. Lent: Elvágjuk a gyűjtőcsövet. Rákötjük a puffertartály alulról a második csonkjára. A legalsó csonkot bevezetjük a kazánba úgy, hogy közbeiktatunk egy másik keringető szivattyút hasonlóan a csővel párhuzamosan kötve, és figyelve, hogy a szivattyú folyásiránya a kazán fele mutasson. Itt is jó eljátszani ez a tompító célzatú tágítást a csövön. Ezt a szivattyút a kazánból kijövő forróvíz állízható hőérzékelője fogja indítani akkor, amikor a víz hőmérséklete elérte a beállított értéket.

    Lehet még sok más variációban is kötni a puffertartályt, de ez a legegyszerűbb, és nagyszerű. A fűtés így gyakorlatilag akkor indul, amikor a tartály tetején felmelegedett kb a víz 10-15 %-a. Az 10-15 perc, ha odapörkölsz neki. Utána már csak a tartalékvizet fűtjük, meg a visszajövő elhűltet. Hogy melyiket milyen arányban, az innen már csak beállítás kérdése, meg tüzelő kérdése.

    "Csak a pufferben keringeti a vizet a szivattyú, a radiátorok közt pedig gravitációs?"

    Így is megoldható, de jobb, ha bent van mindkét keringető - akkor te irányítasz a világon mindent, s nem az őselemek. A gravitáció sokkal lassabb, mint a szivattyú. De arra nagyon jó, hogy áramszünet esetén ne rosálj be. Akkor a szivattyú leáll, a víz mégis továbbmegy. Erre írtam fentebb, hogy csavarintás, meg párhuzamosan kötés, de most nem kavarom össze azt, amit talán sikerült a fejedbe varázsolnom. Amikor az már tiszta, akkor térjünk vissza erre a gravitációs szivattyús csavarintásra, mert onnantól néhány mondatból is megérted a lényegét. (Gondolom, nem kell szilveszter estig elkészülnöd vele. :D )

    (Ha ezeket megcsinálod magad, akkor 110-160 ezer forintnyi munkadíj marad a zsebedben. Ha pesti vagány vagy, akkor mégtöbb. Összeszámolgattam nagyjából, hogy ez egy emberneknapi 10-12 órában jó 4-5 nap, ha nem csinál minden nap ilyesmit. Ha fűtésszerelő, akkor is kell három nap.) Egyedül a kazán, és a puffertartály telepítéséhez kell segítség. A kazán súlya 3-500 kg, a puffertartályé 120-150 kg. A többi az lepkefing. Jó, aki tud kölcsönkérni a kazán mozgatásához egy békát. Az sérülékeny dolog, az öntvény repedhet, ha esik, vagy feszül egy nagyobbat. Ha nincs béka, akkor legyen négy józan és kipihent férfiember. A puffertárolóhoz elég egy segítség.

    Nem említettem még, de puffertartály is létezik csőkígyóval, és anélkül. A csőkígyó az nem más, mint a tartály belsejében egy vagy több spirálban kialakított cső, ami tulajdonképpen hőcserélő. Ez lehet bármilyen irányú. Tehát akár rásegíthet a fűtésre egy napkollektor, vagy szélgenerátor, akár lophatja a puffer melegét ezen keresztül a használati melegvíz.

    Egyébként ha erre jársz, megnézheted magadnak élőben. Csak írj előtte való nap egy SMS-t

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12643 üzenetére

    Köszönöm!
    Segíts már ki, hol kell ennek utánanézni?

    Egy 12-15 méter magas kéménybe bevarázsolni egy acélcsövet - nem úr dolga lesz. Még valahogy darabokban bedugi, ezt sem tudom elképzelni, miként lehet. Annak tekintélyes súlya van. Akkor ki kell híjni a darusótót? :F
    Nekem csak az alu csövet húzták ki, és nem boldogultak vele négyen felfele irányba, pedig két éve lett bedugva. Lentről húzták ki félméteres darabokban, mert épp itt volt a dissous palackjuk. Amikor befele tették, akkor két gyakorlott szakiról csorgott a víz, és közben mondtak sűrűn igen csúnyákat. És ez az egész cső nem volt több 8-10 kilónál. Rendesen egy cirkuszi mutatvány volt, amikor a két faszi szambázott a háztetőn egy felállított ötméteres csővel, hogy beletaláljon a kéménybe, aminek a nyílása a feje felett volt.
    Hogy ugyanezt miként játsszák el majd vascsővel, arra rá fogom dörzsölni a csipámat.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12650 üzenetére

    Oké, vettem a jelet. Az hogy két körös, itt csak előny, s nem hátrány. (Sehol se hátrány, legfeljebb egy hosszú folyosóból nyíló sokszobás lakás esetén, ahol a kazán a ház végén van, a szobák pedig a folyosónak csak az egyik oldalán.)

    Most kifáradtam, de majd gondolkodok rajta, én miként oldanám meg. Segítel az agyalásban, ha odateszel egy x jelet, ahol a zuhanyzó van. További kérdés, hogy az aljzat milyen, miből van, miként van burkolva, valamint az, hogy a használati melegvíz miként áll elő.

    A rajz alapján kitűnt nekem egy lényeges momentum:
    A kazánház ajtaja rányílik egy fűtött helyiségre, és a fala szomszédos egy másik fűtött helyiséggel is.
    Mehetnek oda a radiátorok, de soha nem lesznek kinyitva. A kazánhelyiség akkora bazi nagy meleget ad, hogy nekem ugyanakkora alapterületű pincét, mint felette a lakás, úgy kifűt a füstcső, hogy az imént is pólóban mentem le ránézni a tűzre. És lent pólóban dolgozok azóta, a lenti két hatalmas radiátort, amit eddig a gázkazán hajtott, még sose nyitottam ki. Tavaly ilyenkor pedig nagyon fáztam ott, hiába ment fullon kb 3-4 méternyi öntöttvas radiátor.
    Mondták nekem ezt a jelenséget, de nem hittem el. Azt hittem, hogy túloznak. Hát semmi túlzás.
    Szóval gondolkozz rajta, hogy a kazánhelyiség levegőjét nem tudnád-e valami hőcserélős trükkel hasznosítani a fűtésedben, mert piszok nagy meleg rejlik ott.
    A használati melegvízre is van több koncepcióm is, de majd később, mert már leesek a székről az álomtól.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12657 üzenetére

    Lejött a lényeg. Majd holnap agyalok rajta. Most így elsőre nekem is úgy tűnik, hogy nem lesz jó a gravitációs rendszer ide, mert sok az ajtó, a lenti csövek vagy nagyon macerásak, vagy meg lehetetlenek. De nem adom fel még.
    Burkolni tudsz? Van még maradék csempéd? Mert be lehet menni a csempe alá - oda meg elég a Warm cső is, nem fontos hogy Henko legyen. Persze, nem egy nagy megtakarítás ennyi hosszon.

    És a tüzelőt hol fogod tárolni, ill. mivel fogsz tüzelni?

    Több fa van, mint asztalos!

  • veze

    őstag

    válasz wrox #12665 üzenetére

    zárt égésterû (turbó) gázkazán
    erre is vannak előírások hogy mennyit lehet elhúzni oldalra, magyarul, a falon kivezető nyílástól mennyire lehet távol a készülék, ha nem azon a falon van

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12665 üzenetére

    "azt fogod mondani, hogy hülye vagyok,"

    Egyáltalán nem gondolom. Tudom jól, hogy a szükség nagy úr, és írtad is, hogy kínodban spekulálsz rá erre.
    Ebben az esetben is jó átgondolni előre, hogy esetleges átállás vegyes tüzelésre már ne jelentsen ugyanennyi bonyodalmat.

    "ezt nem tudom hogy hívják, de láttam már olyat"
    Parapetes kazán. Van kombiba is, ami a használati melegvizet is előállítja ugyanazzal a lánggal. Előnye, hogy nem a helyiség levegőjét használja, hanem kintről szívja a keszont. (Erre is van szabvány, érdemes elolvasni!)
    A gázfűtés igazi nagy előnye, hogy semmi munka a fűtés. Ahova csavarod a termosztátot, azt a meleget automatikusan fogod kapni.
    A rentábilitás meg majd elválik - a puding próbája az evés. Most nagy előny lesz, hogy szigetelve vagy.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12667 üzenetére

    "Szomszéd telektől még több mint egy méter van,"

    Úgy érzem, ez kevés lesz, és lehet, hogy a szomszéd beleegyező nyilatkozata is kevés. A saját kerted fele?

    Több fa van, mint asztalos!

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12684 üzenetére

    Ebben nagyon meg fognak oszlani a vélemények. Személy szerint ha most kazánt kéne cserélnem, akkor sanier duval renova mini-t vennék. Én.

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12686 üzenetére

    Egyrészt kis teljesítményben csak a sanier duval-t találtam. (egy ismerősömnek volt rá pénze, bármilyet vehetett volna de a fűtésszerelő rokonai ezt ajánlottál neki) (jó, mondjuk persze nyilván ezt maguk szervizelik de akkor is)
    Másrészt elfogadható minőség, kedvező ár.
    Valliant nagyon drága, de sokan dicsérik.
    Ariston: nagyon vegyes, kollégám vett, nekem már nem kéne.
    Demrad török, jah jut eszembe! Volt itt feldobva témának, hogy valaki nem bízik meg a török gyártmányú radiátorokban. Kis érdekesség, hogy akkor német radiátort venni se tessék.
    Thermokraft alias pekpan, alias demrad.

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12684 üzenetére

    Kevés lesz az a pénz.
    Parapetes, vagy kéményes kell?

    Mondok négy márkát, válogass:

    - Vaillant
    - Junkers
    - Beretta
    - Ariston

    Válogass!
    (Az olaszok a mi három évszakos fűtésünkhöz finomabban tudják talán hangolni a fejlesztésüket, míg a németek kis fogyasztással nagy teljesítményben erősebbek. Ez csak egy beérzésem.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12688 üzenetére

    Szerintem a kéményben különböznek. A kombi kicsivel drágább szokott lenni. De jó ideje kiszálltam ebből a buliból, nem vagyok naprakész. Utoljára egy Vaillantot raktam be - azóta is kifogástalan.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12690 üzenetére

    Bocsi! Ez picike. Egy átlag 100 m2 fölötti lakásban meg kell duflázni ezt a pénzt.

    Tudod, olyan ez a kérdésed, mint amikor az autós fórumon kérdezik, hogy a Toyota jobb, vagy a Wolkswagen? Kinek a papné, kinek a lánya.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • zorzy4

    őstag

    válasz wrox #12694 üzenetére

    Mi ezt a berettát válaszoztuk [link] Ez 120ezer volta 24 kw, és eddig jónak tűnik.

    [ Szerkesztve ]

    A világon csak kétfajta ember létezik, jó és rossz. Mobilmementók!

  • nyunyu

    félisten

    válasz wrox #12667 üzenetére

    Szomszéd telektől még több mint egy méter van

    Erre nem 3 meter a szabaly?

    Legalabbis fateromat azert birsagoltak meg anno, mert gepi tereprendezeskor nem kert sajat magatol irasban engedelyt.

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12700 üzenetére

    Én megvárnék a helyedben még tőle is egy választ, esetleg dobj neki egy pü-t.

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12700 üzenetére

    Új építés esetén helyi szabályok (rendezési terv) is mérvadóak.

    Egy rövid leírás.

    "Alapelv, hogy az égésterméket a tető síkja fölé kell vezetni."

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12694 üzenetére

    Összehasonlítottam pl ezzel:

    Saunier Duval Semia C24E Fali Kéményes Kombi Gázkazán, Saunier Duval Gázkazán, Két Hőcserélővel, 24 Kw-os Teljesítménnyel, IPX4D Elektromos Védettség

    Igen, ez kombi, és olcsóbb. De vegyük észre, hogy kéményes! (A zárt égésterűek 20-40 ezer forint felárral mennek. Alapban 20, ha füstcsövet is adnak hozzá, akkor 40)
    És ha azt vesszük, mégis ez az olcsóbb, mert kéményes tesójához még kell füstcső, kémény, abba bélés.

    Nem néztem alaposabban utána, lehet, hogy a kombik mégis olcsóbbak, de beérzésem szerint nem. Bár ki tudja? Több alkatrészes, bonyolultabb. Ami lehúzhatja az árát, hogy keresettebb, vagy pedig felhalmozódhatott készlet belőle. Szóval szerintem ha keresel 25 KW-os parapetes kombit, az drágább lesz.

    Igen, Toyota! A legcsúnyább autó, ami a tejútrendszerben létezik, de imádom, mert vaj finom, és nagyon megbízható. Az első ötezer km-ben húzgáltam rá az orrom, de mostmár nem is kellene más. Egyébként a szalonja meg ennek a legszebb. És kevesebbet fogyaszt plusz száz ccm-vel, mint a szuzukim.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12700 üzenetére

    "Tehát ha kérek engedélyt a szomszédtól, és beleegyezik, akkor feltehetem?"

    Nem ijesztgetni akarlak, de szerintem akkor se teheted fel.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12710 üzenetére

    A turbócső vége és a kerítés között 1 méternek kell lennie.

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12710 üzenetére

    "Nekem ebből az jön le, hogy nem kell tető síkja felé vezetni, csak ha függőleges az elvezetés."

    Így van. Nyugodtan kidughatod a csövet vízszintesen. Vannak további megkötések, úgymint a cső maximális hossza, a törések (kanyarok) maximális száma. De gondolom, nálad egyszerű lesz a képlet: Kazán tetejére egy könyök, aztán egy méter egyenes ki a falon, oszt jónapot.

    Köszönöm az észrevételt! Jópár éve kiszálltam ebből a bizniszből. Akkor még a kombi volt a drágább. Mitöbb, jól lejjebb mentek ezek a kazánárak. 200 ezer alatt már csak akcióban lehetett 6-8 éve ilyesmit venni, és akkor hol voltak a bérek a maiakhoz? Bizonyára a magas gázárak miatt reneszánszát éli a vegyes tüzelés, ill a gazdasági válság mindenkit a legkisebb profit felé terel.

    "de itt csak annyi a kikötés, hogy ablakra nem fújhat."

    Gyúlékony dologtól is távolságot kell tartani. (Pl élő fa, léckerítés, benzinkút, lőszerraktár, etc.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12713 üzenetére

    Persze sok minden megkerülhető, ahogy az itt említett dolgok egy része is. Nem nyitható ablak, ha pl nincs rajta kilincs...

    [ Szerkesztve ]

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12713 üzenetére

    Amúgy itt válaszoltam neked, még annyit kifelejtettem, hogy kazánból mindenképp huzatszabályzós jöhet csak szóba.

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12730 üzenetére

    Miért, ellenkező esetben eltűnik a fal? Szerintem meg ha kívülre teszel szigetelést, feleslegesen fűtöd a falat, ami nem kevés plusz. Innen is lehet szemlélni a dolgot, nem mondom, hogy jobb a belső szigetelés, de szerintem nem is rosszabb. Puffer hatás csökken, de ugye ezzel együtt hamarabb is felfűtöd, energia nem vész el és a semmiből nem terem!

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • Morris

    veterán

    válasz wrox #12730 üzenetére

    Ott a pont! :R :R

    gordonfreemN: Igazából a belső szigetelésnél elveszíted a szigetelt fal hőtároló képességét. Ez a probléma vele elsősorban. Másodsorban a belülről szigetelt falat jobban érik a természet viszontagságai. Pl télen nagyon lecsökken a fal hőmérséklete, nyáron pedig nagyon felhevül. Ez a hőmérséklet ingadozás hosszú távon rongálja a fal szerkezetét. A fagy porózussá teszi a téglát, vakolatot, betont stb.

    [ Szerkesztve ]

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12752 üzenetére

    Ez igaz.
    De a na ugye rész. Valamit érts meg. Ha a falból távozik hő, mert valami oknál fogva lecsökken a lakás belső hőmérséklete, mondjuk egy ablaknyitás, akkor azt az eltávozott hőt minden bizonnyal vissza is kell fűteni.
    "Vagyis azzal is, ha fatüzelés van.
    Nem mindegy, hogy mi fűti fel a vizet? :)
    ":monjuk én kandallóra gondoltam...
    Inkább ezzel a pufferrel simábban működik a rendszer, tehát a lehűlés-felfűtés ciklusok lesznek jobban kisimítva, mint fal nélkül. Belső szigetelésnél inkább nagyobb ingadozásokat tudok elképzelni. De a bevitt energia nem változhat a külső szigeteléses fűtés előnyére.
    Mindegy amúgy, utolsó hsz-ed a lényeg. pont :K

    [ Szerkesztve ]

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • harry

    veterán

    válasz wrox #12756 üzenetére

    Kösz a tippet, itt egész hasznos tippeket találtam: [link]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • harry

    veterán

    válasz wrox #12761 üzenetére

    Felmerült bennem ez is, csak kicsit sokallottam (na nem a 30eFt téglát, hanem a sok egyéb dolgot) - mármint 1m^2 kb. 15eFt csak a tégla, mondjuk építek 1 falat, az 2m^2 + nem tudom pontosan, mik kellenek hozzá, végtelen sok sziloplaszt, profilok, élzárók, végén fugázni is, nem? Meg akkor kéne már egy zuhanytálca is. S ez hogy néz ki nálatok, van rajta ajtó, vagy hány fal van?
    Nálunk egy sarokba kéne építeni valamit. Legjobban egy ilyen tetszene, de ez meg 100ezer fölötti tétel készen. [link]
    Végül is, lehet nem kéne mindenképp ajtó, kádban is lehet zuhanyozni, itt is lehetne egy nyitott fal mellett, pl. [link]

    [ Szerkesztve ]

    Theoretically, this damn thing oughta work now.

  • Dluinet

    nagyúr

    válasz wrox #12816 üzenetére

    Elvágja, majd a vágást ragasztja.

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

  • gordonfreemN

    addikt

    válasz wrox #12831 üzenetére

    Mi kerül 100-ba? :Y

    ¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

  • veze

    őstag

    válasz wrox #12834 üzenetére

    hát nálam konvektorok voltak... meg egy sza@r kémény amibe be volt kötve egy átfolyós vizmelegítő.
    a kémény ki lett bélelve ahogy azt kell,( nem kókányolva), a vizmelegítő meg le lett cserélve egy 24 Kw-os falikazanra. fűtés és gázszerelő is volt egyben aki kivitelezte. konyhában is át lett helyezve a gázcsonk a fözéshez máshova. nyomásprobázott a szaki, aztan szépen üzembe lett helyezve minden. a gázkazános se sokat kérdezett, mikor kijött az új kazant üzembe helyezni..nem volt szólva senkinek.
    azt még értem ha semmi nem lett volna, akkor muszáj szólni a gázosnak kéményesnek. de volt már bekötés volt átfolyós melegítő.
    mikor jött a kéményseprő, hát az se emlékezett hogy a sok ház közül épp itt mi volt azelőtt egy évvel. megnézte amit kellett, volt huzat a kéménynek (ellenörizte) csillogott a rozsdamentes csö szinte ahogy belenézett. aztan felse merült benne hogy ez nem lett lepapírozva.. azóta se..
    a gázosok meg.. olvassák az órát azóta is és örülnek hogy fogy a gáz.. bár azóta már az se nagyon, egyéb fütés miatt:)
    senkit nem biztatok arra hogy megkerülje a dolgokat föleg nem úgy hogy az olyan kivitelezés legyen hogy meg se felelne az előírásoknak.. ez alap.
    én megkockáztattam.. azóta egyszer már mérőt is cserélt a gázszolgáltató, fogalmuk se volt mi kéne itt lenni, mit kéne itt látnia.
    nem az ingatlanra benyujtott engedélyezési tervvel a hóna alatt járkálnak, ha jönnek leolvasni vagy mérőt cserélni

    edit: oldalra kikötött turbós kazán nem tudommióta nem engedélyezett, a szomszédom tavaly csinált ilyet, ráadásul új építésen. lehet hogy önkormányzat függő lenne ez is?
    turbós kazánt hogy lehet 8 méter (függöleges) kéménybe kötni? szerintem sehogy.
    pont az lenne a lényeg ha nincs kémény, legyen mégis lehetőség.
    vagy értsem ugy hogy pl egy sátortetös épületnél a falszélen szerelt kazánnak függölegesen is a mennyezetet áttörve meg a tetőt, ki lehet vezetni a csonkot?

    [ Szerkesztve ]

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12837 üzenetére

    Nálunk anno csak kitolták a turbo csövet a falon oszt jónapot. Igaz tető így is van felette és azóta eltelt pár év, lehet változtak a szabályok is.

    Ha amúgy is csak egy "problémás" szoba van akkor egy vízteres kandalló-> pár méter cső-> radiátor kivitelezése nem lenne megoldás?

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • veze

    őstag

    válasz wrox #12839 üzenetére

    nekem is a vízteres kandalló jutott eszembe 2-3 radiátort elvisz az is.
    sőt olyat is láttam két honapja mikor hődobot kerestem a kandalóhoz hogy vízteres hődob...
    Csak a füstcsöbe kell betenni és kész
    Igaz 150-es füstcsöhöz volt kialakítva de biztos lehet 130-ashoz is, vagy egy bővítő, és utána már mehet.
    zárt rendszerre biztos nem csinálnám de nyitott tágulási tartállyal nem lehet gond. szerintem nem forr fel, azért ha már elérné azt a 95 fokot venné abbol szépen le a radiátor a hőt.
    szerintem rátartással kell a radiátor beépiteni, legyen inkább több tagu mint ami szükséges lenne, akkor nem tud felforrni.max a szobában lesz ott is túl meleg:)
    Én is kandalóval fütök most gáz helyett és tényleg durván meleg van 10kilónyi zsaludeszka daraboktól. Ahogy azt elöttem irták, 28-30 fok két méter magasban.. asztal magasságában 24 a mellette lévö (jobbról.balról) két helyiségben 22,5
    Valóban nincs hideg, de ugy tünik olcsóbban fogja akkor is hozni a meleget mint a gázóra..

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12839 üzenetére

    Laikusként írom így tessék fenntartással kezelni legfeljebb majd kijavítanak a többiek, de én úgy tudom ezek eleve csak kisebb, 1-2 radiátoros rendszerhez vannak tervezve.

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • canniball

    nagyúr

    válasz wrox #12844 üzenetére

    Gondolom itt is úgy van mint máshol: kis pénz kis foci...

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • thyeby

    őstag

    válasz wrox #12851 üzenetére

    Igen, van két Güde GBS 200-asom.
    Fajáték készítő vagyok. Hatodik éve mennek kifogástalanul ipari használattal. (Nem megy minden nap, de amikor megy, akkor heteken át napi 10-12 óra folyamatos használat mellett.) Szóval tízkilométerekben mérhető, hogy mennyit vágtam már vele. Nagyon kicsi ívet is tudok vele vágni - egy fogással kb egy tízforintos érme rádiuszánál is kisebbet.
    Leghamarabb szólnék a korlátairól:
    - A vágásmagassága cca 8cm. Elvágja, de nagyon nehezen. Türelemmel, lassan. Azonban 2 cm, vagy vékonyabb anyagot prímán tudok vele kanyarítani.
    - A motorja kb 300-350 W. Nekem ez előny, azonban aki kezdő, és nyomja rá az anyagot, mint süket a csengőt, annak le fog fulladni.
    - Hallottam már olyat, hogy valakinek remegett a gép. Nekem mindkettő kiegyensúlyozott, csendes futású.
    - Nem szeretem rajta ezt a fájintos bordázott alumínium tárgyasztalt, mert ha sorja van alul, vagy picike görbe az anyagban hasával felfele, akkor a sarka, sorjája megakad ezekben a bordákban, és már nem lesz az ív vágása kész egy fogásból, ami a vágásképen jelentősen ront. (Egyébként nem vetemedik az asztal, és dönthető is ráadásul.)

    Az árához viszonyítva valóban profi gépnek tartom. (A neve is az: Güde GBS 200 profi.) Jómagam teljesen elégedett vagyok vele. Egyszer jártam Sopronban egy faipari szakvásáron, és ott alaposan megnéztem magamnak a Metabo hasonló léptékű szalagfűrészét. Hát az úgy százezer forint körül szerezhető meg, de én nem cserélném el érte a kis Güdémet.
    Véletlenül jöttem rá, hogy ez ennyire jól, ráadásul tartósan használható gép - nem volt semmi bizalmam benne, olcsó baumaxos xarnak gondoltam, és csak kutyafuttában löktem a kosárba, hogy majd veszek én valami komolyabbat nemsokára. És eszem ágában sincs komolyabbat venni, mert az nem lesz komolyabb, csupán drágább. (Én még húszezerért szereztem be őket, ma kb 35 ezer pénz a baumaxban.)

    A szalagokról:
    Három féle szalagot lehet kapni hozzá: 4; 6; 10 mm széleset. Minél keskenyebb a szalag, annál kisebb ívet lehet vágni vele - én gyakorlatilag csak a 6-ost használom.
    Fontos megjegyeznem, hogy a fenyőfát, kiváltképp a borovit kitiltottam erről a fűrészről, ugyanis egy-két óra vágás után ráragad a gyanta, bebújik a fogak közé, elmennek az élszögek emiatt, ami azt jelenti, hogy amíg ki nem pucolod, addig a vágás hatékonyságának lőttek, és a forgácskivetés is leromlik nagyon. Ám kipucolni ezt a sok apró tűhegyes és éles fogat úr dolga - nekem nincs se időm, se türelmem hozzá.
    A Güde szalagok nagyon jók. Rendkívül éltartóak, és nagyon eltaláltan acélosak. Ma már elérhető áron hozzá lehet jutni. Háromezer forint körüli áron beszerezhető a baumaxban. Amikor kezdtem, akkor még ötezer pénz volt, ami igen húzós ár. Most ősszel egy nagy Güde forgalmazótól már kétezer forin alatt vettem a 6-os szalagok darabját. (Rákeresel, h Güdeshop, vagy Jóka kuckója kft, biztosan megtalálod őket. Ha jól emlékszem, Zircen működnek, és interneten is lehet rendelni tőlük bármit. Korrektek nagyon.)
    A szalagokat nem tudom se éleztetni, se újraforrasztani. Ha elszakadt, kitompult, dobom a kukába. Viszont több mint egy éve megy, ami most rajta van. Ennyit azok a szalagok, amiket a szalagfűrész élezőkben lehet beszerezni, még hírből sem tudnak teljesíteni, és merevebbek is, nem lesz olyan szép a vágásképük, és a motor is nehezebben hajtja meg. Azt kizárólag fenyőre használom nagyritkán, ugyanis a Güde szalagok mind sűrű fogúak, tehát leginkább keményfára valók.
    A szalagfeszességet egyszer kell eltalálni, aztán ott megjelölöd a feszességállítót egy fehér alkoholos fictollal, és utána már csak oda kell visszacsavarnod szalagcsere után. (Három menet legyavar, szalag le, új szalag fel, három menet visszacsavar, mehet tovább a munka.)
    Ha túl feszes a szalag, gyönyörűen vág, de negyed órán belül el is szakad. Ha túl laza a szalag, sétálni fog a keréken, és nem tud vonalon maradni, mászkál jobbra-balra.

    Nyugodt szívvel merem ajánlani tehát. Azért írd meg, zömmel milyen vastag anyagokra, mekkora ívekre használnád, és milyen fát vágnál vele, lehet, hogy mást javaslok.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz wrox #12866 üzenetére

    [mély sóhaj emotion] Igen, róla van szó. [magam elé nézős, fejrázós emotion]

    [ Szerkesztve ]

  • mdk01

    addikt

    válasz wrox #12866 üzenetére

    Hát mint thyeby is írta nem csak én hanem a topik 90%-a csak talán én reagálok rá a "legérthetőbben".:DDD
    Sokszor mikor elolvasom a hsz-eit gyorsan olvasom a következőt, mielőtt felfognám mit írt ,mert 10-ből 8x csak felidegesít.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák